Somiiiêlsdijk neemt besluiten over een weel DE BESTE Plaat Het JLrbeidsovei^chot op Goezee - Overflakkee VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS KERKNIEUWS Bladi. 2 „B IL, A N D E3 N - NIE U W S" Woensdag 29 Juni 1949 Raadsvergadering op Maandag 27 Ju ni des avonds zeven uur. Burgemeester Rijnders opent met ge bed. De notulen worden vastgesteld. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat er een commissie zal worden ingesteld ter bevordering van de grove tuinbouw teelt, bestaande uit de heren Dijkers, Blok, van Nimwegen, Philibert en v. d. Ven. Vervolgens wordt besloten om een perceel grond aan de Koninginnelaan voor 1949 en 1950 te verhuren aan L. Kattestaart te Sommelsdijk. In aansluiting hierop stellen B. en W. voor om aan de Muziekvereniging „Ex celsior" een subsidie over 1949 te ver lenen van 25.en indien blijkt dat de vereniging levensvatbaarheid bezit haar in 1950 een subsidie van 50.toe te kennen. Dhr Hoogmoed: Ik wil krachtdadig achter de vereniging gaan staan en ben er sterk voor om ze te steunen. (De Voorzitter: Wilt u een nul achter het bedrag plaatsen en daarom stel ik voor om er direct f 50.van te maken. Het volgend jaar kunnen v/q dan weer zien. Dhr Blok: Het standpunt van B. en W. is verkeerd. We moeten onze volle dige steun geven. De directeur is er één met goede capaciteiten en de contribu tie der leden kan deze onkosten nooit dekken, want zo'n eminent iemand kost toch zeker 10.per avond en boven dien worden onze dorpsbewoners aan genaam en nuttig bezig gehouden. Tenslotte vonden B. en W. het wel goed om aan de zanguitvoering in de kerk 200.vermakelijkheidsbelasting te schenken voor het culturele leven. Voor zover mij bekend, zijn de leden iedere avond op pad om geld bij elkaar te krijgen. Ik ben ervoor om 100. te geven. Dhr V. Zlelst: We komen met deze dingen op een hellend vlak. Nu de mu ziek, straks de voetbal. Laten ze een bazar organiseren net als de kleuter school. Het voorstel van dhr Hoogmoed wordt aangenomen met 92. Tot vrijziging van de verordening tot heffing van haven- en kaaigeld en tot wijziging van de algemene politieveror dening wordt z.h.s. besloten. Een gokpartij. Punt 12 van de agenda vermeldt, aan vaarding geschenk van het Bazar-comi- té van de kleuterschool.. Dhr Blok: Het werk van het bazar- comité waardeer ik in maar zekere ma te, omdat dit niet op de weg van het comité lag. Het gemeentebestuur heeft hier een taak. Ik kan niet begrijpen, dat er soms 2 x in de week een liefdadig- heidscoUecte gehouden wordt met goed keuring van B. en W. en dat zij nu zo'n ;bazar ook wil stimuleren. Ik hoop, dat ze (B. en W.) vervolgens iets derge lijks niet meer zal uithalen. (De Voorz. roept tot de orde.) De Voorz.: Deze commissie draagt een warm hart voor de kleuterschool en heeft zichzelve in het leven geroepen en nu bieden ze het gemeentebestuur een geschenk aan. In deze is de alge hele medewerking van de bevolking zeer te waarderen. Ik wil dan ook het voor stel doen om aan het comité onze grote erkentelijkheid uit te spreken. Dhr Blok: Ik vind het een schandaal om er zo'n gokpartij van te maken. Het was een kermis in het klein. Zoiets is nog nooit eerder gebeurd. Met algemene stemmen wordt uitein delijk het geschenk aanvaard. Het leges voor het paspoort wordt tot 5.verhoogd, omdat de kosten van het onderzoek zo hoog zijn. Een weekmarkt. B. en W. stellen voor om iedere Woensdag van 9.301 uur naast de beurs en de biggen- en pluimveemarkt een gewone markt op het Marktveld te doen houden. Dhr V. Nimwegen: Men moet de mid denstand van buiten de gemeente niet in de gemeente halen en helemaal niet van buiten het eiland. De Voorz.: Dat brengt voordeel. Dhr Blok: Waaruit bestaat de mede werking van de Middenstand? De Voorz.: Door mee te doen. Het is eigen belang. Dhr Mijs: Voor wie zijn de onkosten als het mislukt? De Voorz.: Dat kunnen nooit grote kosten zijn. Dhr Knape: Eerst stond ik er ook af wijzend tegenover, doch bij nader inzien ben ik veranderd van standpunt. Dhr V. d. Stoep: Er wordt in Som melsdijk geklaagd, dat het volk naar Middelharnis v/ordt weggetrokken. Dit lijkt me een mooi idee, om dit te voor komen. Het kan de Middenstand nooit schade doen, het kan zelfs van groot belang worden. Is het niet beter, aldus spreker, om van elders weg te laten. De Voorz.: Wordt dit toegestaan, dan kunnen we er in de verordening nog eens op terug komen. Het beste lijkt het mij om het eens te proberen. Besloten wordt om de verbinding tus sen de Jacob Banestraat en de Lange- weg in het vervolg het Schoolpad te noemen. Dhr Mijs was tegen het voorstel om subsidie te verlenen aan de Bond tegen het vloeken. Dit kan men toch niet te gengaan met subsidie en waar is deze eigenlijk voor nodig? De Voorz.: Om folders enz. te laten drukken. Dhr V. Zielst: Ik geloof, dat ze er een nuttig werk meedoen, maar ik geloof niet, dat het zal helpen, doch het ligt wel op onze weg om dit werk te steunen De Voorz.: Dit is een taak der kerk en niet van de Overheid. Dhr Blok: Onze gemeente heeft een vloekverbod en dat is voldoende. De subsidie van 10.wordt goedgekeurd, doch de heer Mijs wilde geacht v/orden tegen te hebben gestemd. Met alg. stemmen wordt besloten om met ingang van 1 Juli a.s. de heer v. d. Velde vast aan te stellen aan de Openb. Lagere School. Voorstel credietverlening voor wo- ningonderzoek. Dit beloopt 400.om iemand buiten de techn. dienstte ne men, die dit nagaat. Dit ontlokt dhr Blok de vraag of de techn. dienst het dan zo druk heeft, waarop de Voorz. antwoordt dat ze overbelast is. Dhr Blok: Waar zijn de tekeningen uit de bezettingstijd. De Voorz.: Deze worden nu weer ge bruikt, doch er moet nog meer woning- onderzoek plaats hebben, vandaar dat er maar 400.voor uitgetrokken is. Ik ben vol lof over de techn. dienst en zal mij in besloten zitting hierover na der uitlaten. Het crediet wordt verleend. Na een geheime zitting komt tenslot te ter tafel de aankoop van de woning van Erven Wed. Koert. De Voorz. wil deze woning aankopen in verband met het uitbreidingsplan. Dit voorstel wordt met 2 afge stemd. Dan sluiting. JONGETJE WAS 36 UUR L.ANG LEVEND BEGRAVEN Het 7-jarig pleegzoontje van de fa milie Houwers op de Haart bij Aalten kwam Donderdagmiddag tegen 4 uur uit school. Hij trok thuis andere kleren aan en zeide na^ar het hooiland te gaan. Het kind kwam echter niet op het hooiland aan en 's avonds kwam het niet thuis. De rijkspolitie te Aalten werd in het geval gemengd en er werd ijve rig gespeurd, zelfs met een politiehond uit Boi'culo, doch het kind bleef on vindbaar. Vrijdagavond werd het kind terugge vonden in een kist, welke in de wagen- loods achter het huis stond. Spelender wijs was het knaapje in deze kist te rechtgekomen en beklemd geraakt tus sen het deksel en een zich in de kist bevindend schot. Het kwam van lie verlede zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeuwen. Na 26 viur werd het uit zijn benarde positie verlost. En kele uren later speelde het weer! II. Seizoen-werkloosheid. In het rapport dat wij in ons vorig nummer hebben ter sprake gebracht, worden ook cijfers gegeven over de werkloosheid van landarbeiders en met tabellen verduidelijkt. Uit die cijfers blijkt duidelijk, dat er van seizoen- werkloosheid sprake is. Het grootste aantal werklozen komt voor in de maanden December, Januari en Fe bruari, waarna het weer langzaam daalt. Moeten er in de winter veel uien en peen worden verwerkt, en is er een niet al te strenge vorst, dan zijn er van zelfsprekend minder werklozen. Deze schommelende werkloosheid komt hoofd zakelijk bij landarbeiders voor; in de overige vakken is het vrij constant. Ruw geschat wordt er op Goeree Overflakkee thans jaarlijks een bedrag van een half millioen gulden besteed aan werkloosheidsbestrijding. Mogelijkheden tot oplossing. Het rapport gaat dan de mogelijkhe den na om tot opheffing van het op tredende arbeidsoverschot te geraken. Omdat Flakkee een eiland is, acht men het niet mogelijk dat men gaat werken in het toch vrij dichtbij gelegen indus triegebied van Rotterdam en omstreken. Met heen en weer reizen naar het werk is men vele uren kwijt. Terloops merkt men op, dat de Rott. Tramw. Mij. die het monopolie van het personenvervoer op de Z.H. eilanden heeft, zowel wat de veren, stoomtrams als bussen betreft, met volkomen verouderd materiaal werkt, terwijl er geen toezicht op de functionnering der diensten schijnt te zijn. Een goede oplossing hiervoor eou zijn een brug over of de afdamming van het Haringvliet, waardoor het ar beidsoverschot zou kunnen geplaatst worden in eigen omgeving en millieu. Het feit, dat men dit laatste nog slechts overweegt, houdt wel in dat, me de gezien de weinige openbare werken, die thans als gevolg van de regerings- politiek worden uitgevoerd, het nog wel vele jaren zal duren eer het Haring vliet zal zijn afgedamd en Flakkee uit zijn isolement verlost. De oplossing zal dus op het eiland zelf moeten gezocht, dus door wijziging van land- of tuin bouw èf industrialisatie öf, voor diege nen die geen werk kunnen vinden, door verhuizing naar andere delen van het land of emigratie naar het buitenland. Door de voortschrijdende mechani satie van de akkerbouw wordt het ar beidsoverschot zeer bevorderd. In 1940 waren er 70 trekkers, in 1948 was het al gestegen tot 180. De paar den liepen in dezelfde tijd terug' van 2334 op 1902, dus kwam er Voor 4 paarden een trekker. Een gedeeltelijke oplossing zou vol gens het rapport kunnen worden ver kregen, door de totstandkoming van een landarbeiderswet, waarbij het dus ver boden is om meer dan een bepaald aan tal uren in de landbouw te werken. De ze wet zal ook afdoende moeten zijn om de thans voorkomende onbeperkte werk dagen van loondorsers, loonploegers, ar beiders bij commissionnairs e.d., die we ken maken van 80 a 90 uren per week, niet meer te laten voorkomen. Naast deze landarbeiderswet zou men kunnen komen tot een vaste kern op elk bedrijf. Wanneer men aanneemt, dat op iedere 10 ha 1 vaste arbeider op het bedrijf zal moeten werken, dan kornet men voor bedrijven groter dan 10 ha, bij een to taal-oppervlakte van ruim 13340 ha, tot 1334 vaste arbeiders. Hiernaast zullen een groot aantal losse arbeiders des winters werk vinden bij verzending van uien enz. Het bouwplan dient zo te wor den ingedeeld, dat zoveel mogelijk ar- beids-intensieve gewassen worden ge teeld. Voor diegenen die in de winter geen werk kunnen vinden zijn nog de volgen de objecten aanwezig: Ruilverkaveling bv. in de polder Dirksland, ontginning bij Ouddorp, inpoldering van de schor ren bij Dirksland en verbetering van de wegen op Goeree en Overflakkee. Voor de tuinbouw worden mogelijk heden geopperd voor de teelt van wit lof, rabarber, aardbeien en klein fruit. Meer industrie gewenst. Er wordt door de rapporteurs gecon stateerd, dat er zeer weinig industrie op Flakkee is. Zeer goede mogelijkhe den voor de vestiging van klein-indus- trie zijn aanwezig. Militairen die de dienst verlaten, een toenemend aantal gediplomeerden van de Ambachtsschool, natuurlijke bevolkingsgroei verschaf fen doorlopend en voldoend aantal ar beiders. Er zijn ook fabrieken, zoals de Bata- schoenfabrieken te Best; die in de dor pen Achthuizen en Oude Tonge een aan tal arbeidskrachten hebben geworven. De industrie-vestiging op Flakkee zal uiteraard op zeer korte termijn moeten plaats vinden, daar men, als men on- CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 24 Juni 1949. Eerstelingen 8.8.70; Doré 8.20- 12.Geelbloem 8.Eigenheimers 9.—9.10; Bloemkool IA 17.—; Bloem kool I f 11.16.Bloemkool II 7.~ 9.—; Bloemkool III 6.7.Soskro- ten f 3.6.Bospeen 10.14.—; Komkommers I 9.16.Komkom mers II f 8.Komkommers III 5.— Peulen ,f 58.-72.—; Sla I 2.—; Ma dame Moutot 68.85.Deutsch Evern 69.71.Roem van IJpenburg 71.Kersen 72.-73.Aardbeien zonder dop (fabriek) 80. Voor aardappelen, waarvoor met de Veiling geen contract is aangegaan, wordt bij eventuele doordraai 3.50 per 100 kg vergoed. De ophoudprijs is tot 4 Juli a.s. 8.van 411 Juli 7.50 en van 1116 Juli 7.alles per 100 kg. Contractanten ontvangen bij door draai een voorschot van 6.50 p. 100 kg middellijk in de industrie wil gaan wer ken naar elders zal moeten verhuizen Slotconclusie. Samenvattend concludeert het rap port ,dat a. Afdamming van het Haringvliet wel van groot- belang is, maar naar nog jaren op zich zal laten wachten en zeker op korte termijn geen oplossing brengt. b. Vestiging van kleinindustrie is zeer wel mogelijk, maar ook dit l;an niet op een korte termijn. Daarom zal de oplossing gezocht moeten worden de landbouw zelf. c. De derde-teelt (van uien) brengt wel extra verdiensten, maar leidt tot sociale misstanden. Verbod zou psy chologisch onjuist zijn en ook onmoge lijk. De sociale wantoestanden moeten echter weggewerkt, waartoe totstand koming van een landarbeiderswet nood zakelijk is. d. Het arbeidsoverschot zou moeten weggewerkt door zoveel mogelijk ar beidsintensieve gewassen te telen en een zodanige indeling van het bouwplan, dat er een meer gelijkmatige arbeids verdeling over het gehele jaar komt. e. Hiernaast zal men het aantal vas te arbeiders in het landbouwbedrijf moeten laten afhangen van de grootte van het landbouwbedrijf. f. In uitbreiding van de tuinbouw zitten wel enige mogelijkheden maar niet, dat deze zouden leiden tot aan zienlijke vermindering van de seizoen- werkloosheid. g. Voortdurende werkloosheid zou noodzakelijk meebrengen verhuizing naar industrie gebieden en h. voor de jongeren wordt gedacht aan em.igreren, w^aarbij alle medewer king dient te worden verleend. van Gent's Honmg ■^Voensdag d i In "elke woning Gerei. Gemeenten. Ds M. Blok van Zeist heeft voor het beroep naar Rot terdam (Boezemsingel) bedankt. AFSCHEID Ds J. B. BEL TE f DIRKSLAND Ds J. B. Bel hoopt van zijn gemeente afscheid te nemen op Zondag 31 Jaü a.s. De bevestiging en intrede in zijn nieuwe gemeente Krabbendijke ?:al plaats hebben op Woensdag' 10 Aug. D.V. a.s. ------O------ GROENTEN WEER OVER DE DUITSE GRENS Met ingang van morgen zal de groen te weer op de veilingen kunnen komen voor uitvoer naar Duitsland. Van Don derdagmorgen af zullen de wagons te gen betaling van 250.000 dollar per week over de grens kunnen gaan. Ook al ondergaan de besprekingen over het nieuwe handelsverdrag met West-Duitsland, dat men met 1 Augus tus in werking had willen treden, enige vertraging, vooral vanwege het pro bleem van het internationale betalings verkeer, de uitvoer van groenten zal hiervan geen moeilijkheid ondervinder.. -jUDDELH jiüf" Midde yan de we 340 km, lo 13-15-3, laa A. HuniE J. Kalki 4,'5, 9; C. A f J. Vijihi 23; A. Sar. j. Mastenb Hoogzand Voor on Uit een p. Tamboe' 65 pond ft; liar is gef zaak in on Vrijdag hoopt voor te gaan De dingen. _- De Gerl delharnis f Makelaar kocht de Paasschen straat, o pastorie, j ;SOMMELf arts alhiej %ig. Prakt de artsen 'F. Arends DIRKSL/ het rayor geleden van hiet Karl Lanf gereikt a' Melissant staan vo- ook op a] fusiediem dat het j kee besti bewezen. 1 P.V. I St. Deniï C. BakkC Smith 5;| Man 7; f 12: Jac. 11; 16; O 18; Gebr HERKIN uur hooi hier op t land, als 'den gehi De d -welke jl Voorschi den lieu klaarfl. A.s. gemeent voor de Maar monstra brandwt Herking behalve weigerd' TVIELISf zitten 'gedacht ■den lop Betu'we, grotend Flakkee dan ooli gesmaa Aan HerkiU; van de Verle senpluk zonloze Tnerde. een 12- rieten Tieid vi STELI eollect( 'mooie Tevc f am. 1 eengeb Dr 2y2 ja hoopt men ei Zo: proces vertoe Men z Za sonen zgn. I derzofc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2