kent Qij QoeReeo oveRflakkee? ■■p AAL or- ring, Zn. CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN verbetejsd maar xog r DE VISBANK TE HERKINGEN u en me lend le- dbegin- .35 .80 .75 vooir enedeir tingeni Sea oteerd onger- aUe rradig Tonge IharnJs: gegil gepro- r niet t haar- door tegen e zeg- n zich r toch t iets oorge- elaat. andel- meer. jn be ad ik over- alles. alles ekend Bureau: Prins Hendrikstraat 122o Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 29 JUNI 1949 21ste JAARGANG No. 1831 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. II. Zagen wij in ons vorig schrijven over bovengenoemd onderwerp hetgeen Oolt- gensplaat te zien gaf, thans willen wij de aandacht vestigen op het dorp Oude Tonge. Wie dit dorp bezocht op Vrgdag, treft daar op de beurs een bonte menigte van zakenlieden en een levendig handels verkeer. Komende van de richting Nieuwe Ton ge ziet men vanuit de verte drie gebou wen welke domineren over de_ omgeving, respectievelijk de koremnolen van van Schelven, de R.K. Kerkjnet haar spitse toren en de Ned. Herv. Kerk met toren. Achter de molen van v. Schelven ziet men een restant van een voormalige ko renmolen, welke gedeeltelijk door brand verwoest werd en nu de vorm heeft van een peperbus. De molen van v.Schelven heeft het volgende opschrift: Den eersten steen is Gelegt door Abraham Comelisse Noorthoeve op den 25 Juny Anno 1748. De eigenaar van deze molen was zo welwillend ons dit gebouw van binnen te laten zien, van de vloer tot in de kap. Het is de moeite van een beklimming waard om de massieve constructie van dit gebouw te zien en wij betreuren het dat bij de komende electrificatie van Oost-Flakkee, de ranke wieken niet meer zullen draaien, omdat een electro motor de taak daarvan zal overnemen. Even voorbij deze molen ziet men, be neden de Molendijk, een gebouw dat voorheen dienst deed als O.L. School. Dit gebouw wordt thans gebruikt voor vergaderingen en diverse doeleinden en ziet er zeer onoog'lijk uit. In de Nieuwstraat staat de R.K. Kerk, welke in 1898 in gebruik werd genomen en gewtjd aan „Onze lieve Vrouwe he melvaart." Zowel in- als uitwendig is dit een schoon gebouw. Voorheen stond de R.K. kerk aan de Achterweg. De voormalige kerkingang is nog zichtbaar. De eerste Pastoor van Oude Tonge was Ploris v. d. Tol, in het jaar 1504. Achter de R.K. kerk staat, aan de Achterweg, de Parochie-school. De Ned. Herv. Kerk werd oorspronkelijk gewijd aan de H. Maagd Maria. Het is niet zeker wanneer met de bouw van deze kerk werd begonnen, of wanneer deze werd voltooid. Op een (nu verwijderde) grafsteen in de kerk kwam het jaartal 1492 voor. Thans komt nog op een, tegenover de ingang liggende grafsteen het jaartal 1502 voor. De eerste Predikant was Johannis Hortius, welke van 1575 tot 1582 daar heeft dienst gedaan. Op een aangebouwd portaal, 't welk een zeer schone vorm heeft, staat te le zen: „De eerste steen van dit portaal is gelegd in 1742. H^t ruime kerkgebouw heeft plm. 800 zitplaatsen. Een drietal lampenkronen van geel koper zijn een sieraad. Twee ^-dezer lampenkronen hebben bovenin schildjes, met de volgende opschriften: I. St. Joris wiert eer hier geëert, Door keizers previlegij; Maar Hollands reght, dat 't quaat omkeert Der Graaflyckheits coUegy. II. Heeft op 't request, haar aangeboon (Waar aan ook was geheven Der Gildebroeders hant en loon.) Dit Apostll gegeven. III. Dees overdraghte zij valijt Op d' Oude Tongsche kerck„ Waarvoor g' hier siet, ('t geen pausdom spijt) Dees kroon van koperwerk. A. van Halen. V. D. M. H. L. Wanneer St. Joris pijl en boge was gebroken, Lag St. Sebastiaan haast in het stof gedoken; En vont zich haast ontset van schutters en geweer, Die doelden na het wit en schoten 't sijnen eer. II. Want 't zijn de Gildebroers, die 't regt met al de landen. Op haar Leeraars versoek, gaan stellen in de handen Van 'd Oude Tongsche kerk; daarvan zy een bewijs Dees opgehangen kroon, tot haren roem en prijs. III. Gans lofltjk is dees daad; dus volck en overheden, Tot heylsamer gebruick 't verguiste geit besteden. Hierom was een request van haar gepresenteerd Aan Hollands Graaflijckheid, die hierin consenteert. D. gmout. Tegenover de kansel bevindt zich het orgel, hetwelk met een twintigtal regis ters, twee klavieren en een vrijpedaal is uitgevoerd en een mooie klanknuan cering heeft. Bij het bezichtigen van dit instrument was men zo welwillend om het ons te laten bespelen. In de portalen van de kerk liggen nog verschillende grafzerken met duide lijk leesbare opschriften en sierlijke fi guren. Aan de scheefgezakte muurgedeelten is te zien dat de tand des tijds ook aan dit hechte bouwwerk knaagt. De zware vierkante toren welke aan het westelijk deel van de kerk grenst had voorheen een mooie koepel, met uurwerk en wijzers. In 1812 werd deze koepel op bevel van het Franse bestuur afgebroken. Ook hier roofden de Duitsers de to renklokken, doch op de eerste jaardag van Koningin Juliana werden twee nieu we klokken aangebracht, de grote klok. heet Juliana en de kleine klok werd Wilhelmina genaamd. Het gebouw 't welk thans als P.T.T. NIWl' GUNSTIG. Tijdens een lunch gegeven door de Ned. Kamer van Koophandel in België en Luxemburg heeft minister van den Brink een en ander medegedeeld over het herstel in Nederland. Wij ontlenen er het volgende aan. In 1945 bedroeg het peil van de indus triële productie nauwelijks 50% van het vooroorlogse peil. In 1948 bedroeg dit reeds 113% en in het eerste halfjaar van 1949 heeft men reeds 120% bereikt. De landbouwproductie ligt nog steeds beneden de 100%. De" uitvoer naar de waarde bedroeg in 1948 twee en een half maal de voor oorlogse waarde. De uitvoer was in 1948 55% hoger dan in 1947. De koopvaardij vloot heeft vrijwel haar vooroorlogse capaciteit bereikt. Sprekende over de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en België noemde de minister de volgende getallen. België exporteerde naar Nederland in 1946 voor 300 millioen gulden en in 1948 voor een waarde van 730 millioen gulden. Voor de export van Nederland naar België waren de bedragen in 1946 170 millioen gulden en in 1948 420 millioen gulden. In totaal was de export van België naar Nederland over het tijdvak 19461948 1% milliard gulden en van Nederland naar België 880 millioen gulden. Ook het dekkingscijfer van de invoer door de uitvoer is veel verbeterd. Be droeg dit in 1947 slechts 43%, in 1948 was het gestegen tot 54% "en over de eerste vier maanden van dit jaar was het opgelopen tot 62%. Ben aanzienlijke verbetering, maar toch is onze handels balans nog zeer passief. Dat is een bedenkelijk verschijnsel. Trouwens ook voor de oorlog had ons land een passieve handelsbalans. In die tijd was dat niet zo heel erg, omdat al- kantoor in gebruik is, was voorheen een gemeenteschool. Aan de tegenoverzijde van het P.T.T. kantoor is een nieuwe industrie verre zen, nl. de Bedden- en Matrassenfabriek van de fa. Kosten. Op de Kaai vindt men het mooie Raad huis met zijn fraaie gevel, waar in de top het wapen van Oude Tonge is te zien. Een sierlijk torentje prijkt boven dit gebouw 't welk in 1742 werd opge trokken. Thans is men bezig om dit gebouw van binnen doelmatig in te richten en te schilderen. De kom van de haven ligt in de nabij heid van het Raadhuis. Hierom heen ziet men afwisselend oude en nieuwe gebouwen. De haven loopt met grillige bochten naar de Krammer en is bij lage water stand niet bevaarbaar. Omdat de Duitsers de sluis van de haven vernielden werden de omwonen den van de havenkom genoodzaakt, bij hoge waterstanden, vloedplanken aan te brengen ter voorkoming van het binnen stromen van water in hunne woningen. Oude Tonge is ook een gasfabriek rijk, welke (tot heden) aan een vijftal gemeenten gas levert. Het oude karakter van dit dorp gaat langzamerhand verloren door de vele moderne woningen' en zaken welke men er aantreft. Voor het tegenwoordige verkeer is de Molendijk veel te smal. Wellicht zal er in de toekomst voor het doorgaand ver keer naar andere wegen worden gezocht. De sporen van de vernielingen door de bezetters zijn in deze gemeente en omgevingp nog duidelijk waarneembaar, zo zijn bv. de schone bomen langs de dgken allen weg, terwijl de landerijen door inundatie zeer veel geleden hebben, doch ook hier bespeurt men de Oud Hollandse geest, Ende Dessepareert niet! Melden wij tenslotte nog de jaren waarin Oude Tonge werd geteisterd door watersnoden, 1477, 1530, 1682 en 1825, terwtjl in 1647 een hevige brand veel in de as heeft gelegd. Volgende keer iets over een ander dorp. Morgen, Woensdag, is Prins Bemhard jarig. Overal in het land zal onze driehleur wapperen en alom, zal oranje o} een anjer worden gedragen. Gode geve, dat onze beminde Prins, als Echtgenoot en [Raads man van onze geliefde Koningin aan Haar zijde Zijn invloedrijke positie tot in lengte van dagen mag vervullen. Leve Prins Bemhard 1 Heil ons Koninklijh Huis 1 De oude toren van Oosfcerland, een der weinige torens op Duiveland die de oorlog hebben overleefd maar toch zwaar werd beschadigd, wordt thans gerestaureerd. lerlei baten ons land binnenkwamen vooral in de vorm van buitenlandse be leggingen. Thans zijn die bronnen opgedroogd, vandaar dat een passieve handelsbalans nu veel funester is voor ons land dan in die tgd. Hoezeer er ook verbetering is inge treden, toch is de toestand nog 'lang niet bevredigend. Op iedere 100 die van onze middelen afvloeien naar het buitenland komen maar 62.terug uit hoofde van onze uitvoer. Dat komt neer op een gestadige ach teruitgang van onze financiële positie, al moet men er wel rekening mee houden, dat bij de invoer ook kapitaalgoederen betrokken zijn. Versterking van onze uitvoer is en blijft gebiedende -eis! Het dekkingsper centage van de invoer door de uitvoer is een barometer, die aangeeft de toe stand van onze financiën en het moet gezegd, hoewel verbeterd Is de stand nog alles behalve gunstig te noemen. Tf30 MILLIOEN SCHAPEN OP DE WERELD 30 millioen minder dan vóór de oorlog. Blijkens een statistiek van het „Ü.S. Office of Foreign Agricultural Relati ons,'"' het Amerikaanse instituut, voor de behartiging van landbouwbelangen in het buitenland, waren er in het begin van 1949 720 millioen schapen in de we reld. Dat wil zeggen 5 millioen meer dan 1948, maar 20 millioen minder dan het gemiddelde van de vooroorlogse ja ren, dat 740 millioen bedroeg. In de meeste wol-producerende landen konden de kudden worden uitgebreid als gevolg van de hogere opbrengsten. ------O------ 1 JULI AANSTAANDE BEGINT HET NIEUWE KWARTAAL. ABONNEERT U HEDEN. De visbank, die In de laatste storm wel-wankelde, maar nog niet van be zwijken wist, zal weer gauw door de ouden van dagen in gebruik kunnen worden genomen. Op één der zuilen is nu een inscriptie aangebracht: „Anno 1603 gerestaureerd 1949." Over vier jaar viert deze vluchtheu- vel Voor de ouden van dagen daar echter iedereen eens onder vertoeft zijn 350-jarig bestaan. Wat een tijd. Wie zal zeggen hoeveel pakjes pruim tabak er al niet hier in de vorm van bruin sap aan de straatstenen zijn toe vertrouwd. Wat is er onder deze vis bank al niet af gepraat ten goede en ten kwade. De Visbank is een antiek stuk werk, waarvan bij het bezoek van het Prin selijk Paar aan ons eiland de Prins zeer veel notitie nam. Het is goed dat deze wordt gerestaureerd en alzo voor het nageslacht wordt bewaard. KNAAPJE STIKTE DOOR KIEZELSTEEN Terwijl de 1%-jarige Reinier van der Plas zich Zaterdagmiddag met zijn va der in de tuin achter de woning aan de Burgemeester de Jonghkade te Maas sluis bevond, stak hij onopgemerkt een kiezelsteen in zijn mondje. De steen schoot in het keelgat van het jongetje, waardoor het stikte, zodat de ontboden geneesheer slecht de dood kon consta teren. In de buUrt van het voormalige con centratiekamp Vught heeft men Zater dagmiddag bij het aanleggen van eén gasleiding een aantal stoffelijke resten gevonden, vermoedelijk van slachtoffers der Duitse terreur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1