Ouddorp neemt besluiten ovei: het strandleven Mededeling Bladz. 2 „EIL, AND E3N-NIEUWS" Zaterdag 25 Juni 1949 VERVOLG GEMEENTERAAD MÏDDELHARNÏS Dhr Koppelaar wijst erop dat een suppletie is toegezegd buiten de raad om. Hij zal voorstemmen om niet de schijn te wekken tegen tractatie van de kinderen te zijn, doch als het in het vervolg weer zo gaat is hij er tegen. Wordt z.h.s. goedgevonden. 10, Tot schoolarts wordt benoemd m.a.s. Dr J. W. Diehl. 11. Voor de bouw van een kapel op de Alg. Begraafplaats wordt een crediet gevraagd van 1-3000.welk bedrag- voor 5700.kan gedekt uit verkochte graven. Het overige wordt geregeld door een geldlening. Dhr Beversluis hoopt dat geen moei lijkheden voor de bouw in de. weg zul len worden gelegd en dringt aan op bespoediging. Dhr Boomsiïia vindt de tekening niet mooi. Het is een boerenschuur-idee, waarop dhr Beversluis antwoordt, dat alle luxe moet vermeden en het ge bouwtje zeer zal voldoen. Het crediet wordt verleend. Over een Wasserij en nog wat. Het uitbreidingsplan moet partieel gewijzigd voor het gebouw Patagonia, waar dhr ten Braak zijn Wasserij in wil vestigen. Dhr V. d. Brugge ziet er een woon ruimte verspilling in en stelt althans de eis, dat de eigenaar er zelf in gaat wonen. De Voorz. antwoordt, dat dit buiten het voorstel staat, al zal hij dat zien te bevorderen. Dhr Boomsma vindt het bedroevend dat men niet mag doen met een gebouw wat men wil. Hij zou dhr ten Braak daar zijn zegen willen geven. De Voorz.: De gemeente is zo inge deeld dat in bepaalde gedeelten geen in dustrie mag zijn. Eer nu dit gebouw voor dit doel was gekocht had het be ter kunnen gevraagd. Dhr Koppelaar wijst er op dat met de betrokken persoon overleg heeft plaats gehad. Hij informeert wanneer de Raad deze wijziging accepteert, of er dan volledig met de mensen reke ning gehouden wordt. De Voorz. antwoordt bevestigend. Wordt goedgevonden. De begrotingen Burgerl. Armbestuur en Weeshuis 1948 ondergaan een wij ziging. Het Kraamoentrum. Bij het voorstel tot verlenging sub sidie Stichting „Kraamcentrum" merkt de heer Koppelaar op, dat hij op de uit- gavenstaat een bedrag vindt van 2500.voor de auto. Kosten benzine reparatie etc. zijn miniem nl, 243. Spr. vraagt wat de post van 2500. auto betekent. Dhr V. d. Brugge heeft de gegevens ook becijferd maar kan er niet veel wijs uit. Al is de auto in een jaar afgesöhre- ven, dan is er z.i. nog zoveel winst, dat het Kraamcentrum zich kan be druipen. Dit punt Vv'ordt aangehouden voor meer gegevens. De legesverordening en de politie verordening .ondergaan een wijziging. Bij de vaststelling' vermenigvuldi- gingscijfer schoolgeldheffing, dat op 2 wordt gesteld, vraagt dhr Koppelaar een uiteenzetting aan de secretaris hoe de verhouding staat t.o. der U.L.O. scholen, waarop wordt geantv/oordt, dat het tarief der U.L.O. 3 x zo hoog is dan het L.O. De Rijksregeling is dus 1 voor de L.O. en 3 voor de U.L.O. Daar de gemeente noodlijdend is, moet het cijfer op 2 gebracht worden. Hierbij wordt opgemerkt, dat de minst draagkrachti- gen worden getroffen, maar de Voorz. zegt dat dit meevalt, omdat de meer derheid er buiten valt, daar het naar belastingaanslag geregeld wordt. In dien er afwijkingen zijn kunnen die apart worden bekeken, zegt spr. Dhr V. ld. Waal is niet erg tevreden over deze regeling, maar het is wette lijk, dat het op cijfer 2 moet gebracht. De Voorz, zegt er bij dat er belang rijke wijzigingen op 't spel staan en geen belasting verlaging worden toege past, ook nu de ondernemingsbelasting verminderd wordt. Aan de heer A. W. v. Beek wordt als onderwijzer aan de O.L. School op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Dhr V. d. Bergh juicht dit toe, daar dhr v. Beek van zijn onderwijzerstaak wel iets bijzonders gemaakt heeft, wat algemeen wordt beaamd. Een voorstel tot oninbaar verklaring van enkele vorderingen wordt aange nomen. Het voorstel onteigening van een strook grond bestemd voor verbetering van de verbindingsweg Schoolstraat Nieuv^rstraat (pakhuis fa Vermaas) wordt naar de besloten zitting verwezen. Dhr L. V. d. Waal stelt de vraag, dat destijds in de raad is medegedeeld, dat in de commissie van B.L.O.-onderwijs ook de Onderwijsvereen. zou zitting hebben. Die weten echter van niets zei spreker. De Voorz. antwoordde dat dhr Dirks en Baardse deel v. d, commissie zou den uitmaken. Br bestond tussen de andere groepering (v. Eek en v. d. Heu vel) enig verschil; beide groeperingen zaten er echter in. Deze week komt de commissie bij elkaar zei spr. Dan besloten zitting. Dit duurde vrij lang. Na heropening kwam eerst de begroting 1949 in stemming, die werd aangenomen inet 64 stemmen. Verbindingsweg Schoolstra.?.t. Nu kwam het onteigeningsvoorstel grond en pakhuis Vermaas (v.h. druk kerij V. Dongen) ter tafel. Tot verbre ding is die grond nodig. B. en W. heeft aldus de Voorz. getracht met de heer Vermaas een schikking te krijgen, verschillende voorstellen zijn gedaan, maar het is niet gelukt. Daarom is er nu het voorstel om volgens art. 51 We- genwet te onteigenen. Dhr Koppelaar is het geheel eens, dat de rooilijn aan de Schoolstraat moet doorgetrokken. Gezien er een schrijven is van betrokkene stelt hij voor de laat ste nog eenmaal gelegenheid te geven dat zij met Ir Blaisse en Ir Snelleraan overleggen om alsnog tot overeenstem ming te geralcen. Dit wordt gesteund door dhr Beversluis. De Voorz. verwacht daar niet veel van. Dhr Vermaas Sr. en Jr, hebben vanmorgen een bespreking m.et B. en W. gevoerd, aldus de Voorz,, en hij vraagt een zodanige vergoeding, die niet te verantwoorden is. Dhr Koppelaar zou gaarne in cijfers uitgedrukt willen zien wat betrokkene eist en wat de gemeente wil geven. De Voorz.: Dhr Vermaas wil het oude pand afgebroken en een nieuw in de plaats en de grond omruilen voor erf- pachtsgrond aan de Hoflaan, B, en W, stellen voor meter voor meter te ge ven. Eerst wilde dhr Vermaas een af scheidingsmuur, die was toegezegd, nu wil hij een nieuw gebouw. Dhr v. d. Brugge wil het voorstel Koppelaar steunen, en tegelijk een prin cipe-besluit nemen tot onteigening, In die maand tijd wordt er dan misschien overeenstemming bereikt. Dhr Koppelaar wil over geen ijsco- v/agentjes etc. op dat terrein spreken (daarover was zeker in geheime zitting gesproken Verslagg.) maar een gede tailleerde opgave, in cijfers uitgedrukt, wat de heer Vermaas \'raagt en hoever B. en W. willen gaan. Weth. V. 'd. Meide: Over die ijscov/a- gentjes spreekt Vermaas, niet wij. Dhr .Koppelaar: Dan moet U er als college boven staan! De Voorz. slaat met de hamer. Het gaat niet aan, zegt spr, om zo over het college te spreken. Dhr V. il. Bmggc handhaaft zijn voor stel onteigening in principe aangevuld met wat dhr Koppelaar zei over gede tailleerde cijfers. Dit wordt aangenomen met de stem van de heren v, d, Waal en v, d, Bergh tegen. Deze zaak heeft dus weer een maand respijt. Dan sluiting. De Directeur van het arbeidsbu.reau te Middelharnis deelt mede, dat bij de Politie te Rotterdam plaats is voor mannelijke personen in de leeftijd van 21 t.ni, 28 jaar. Gegadigden moeten van onbesproken gedrag zijn en een lengte hebben van manstens 1,75 m en geen bril dragen. Voor bijzonderheden, o,a, salaris enz, kan men zich wenden tot het arbeids bureau te Middelharziis, De Directeur, v, d, BRUGGE, WIE WINT HET? Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Venhuizen (N,H,) werden op de Prot, Chr, lijst in totaal 871 geldige stemmen uitgebracht en op de lijst van de K,V,P, eveneens 871, Beide partijen kregen 5 zetels toegewezen, doch de raad telt er 11 en aangezien er geen andere partij voor een zetel in aanmerking komt, zal om deze elfde zetel geloot moeten worden. Burgemeester Kleijnenberg opent de vergadering met gebed. Daarna wordt aan de orde gesteld onderzoek geloofs brieven der wegens periodiek aftreden den inkomende raadsleden. Hiertoe wor den de heren Alem.an en Koek en van Dam aangewezen. De vergadering wordt een ogenblik geschorst. Het onderzoek levert geen moeilijkheden op; geadvi seerd wordt tot toelating. De notulen der vorige vtrgadermg worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring verkoop gemeentewoiiing Weststraat A 16 die inmiddels verkocht is voor 7000.Besloten wordt tot gunning voor die prijs. Idem goedgekeurd terugontvangen raadsbesluit verhuur school in de Oost dijk, Voorts enige goedgekeurde begro tingswijzigingen terugontvangen. De Rekening Vleeskeuringsdienst rayon Dirksland wordt goedgekeurd. Begroting ink, en uitg. Schoolartsen- dienst, idem. Van de pensioenraad een schrijven om mej. Verduin, schoonhoudster ge- m.eentehuis vast aan te stellen, waartoe wordt besloten. Verzoek v, d. Bond tegen het vloeken om subsidie of om lid te worden. Dhr Koek vraagt wat deze Bond doet, waarop de Voorz. antwoordt dat tegen het vloeken reclame-biljetten enz worden aangenlakt om het schenden peerterrein moet z,i, blijven. Alle kam peerterreinen behoeven we niet toe te staan. Het moreel van de Ouddorpse be volking gaat door al dit kamperen toch al achteruit. Dhr Haineeteman is het daar niet mee eens. De verordening gaat juist te gen de terreinen waar te hooi en te gi-as wordt gekampeerd. Nu verkrachten de Wethouders de verordening, Weth, Tanis is persoonlijk op het terrein wezen kijken (3 maal Er was geen opzicht en het was in een woord schunnig. Dhr Hameeteman vraagt waaruit dat woord schunnig" bestaat, U kunt al les wel schunnig noemen, Weth, Tanls: Dat wil ik hier niet uit leggen, U weet dat zelf ook wel. Dhr Hameeteman: Je kan het niet uitleggen! Weth, Kr. Grinwls kan er zijn toe stemming niet aan geven, Gods dag wordt er schromelijk ontheiligd. Hij wil kort en goed zeggen dat hij tegen al die gelegenheden is. Dhr M. Aleman zou ook allerlei staal tjes kunnen noemen. Dhr Voogd: Ik krijg nu mensen in de schuur dit jaar. Dat mag dus ook niet, want dat is ook kamperen. De Voorz.: Er staat beroep open bij de raad. Dhr Hameeteman: Waarom moet liet geweigerd worden? De aanvra.gers leg gen zich neer onder de verordening. De S.Q.P. wil geen uithreiding van kampeerterreinen de V.V.D., de A.R. en Herv. groep (Kreeft) stemmen de verordening op de kampeerterreinen af. van Gods Naam tegen te gaan. Dhr Voogd vraagt ook op het voet balveld tegen het vloeken te waken, waartegen maatregelen zullen worden genomen. Dhr Koek inforineert of het ook straf baar is, waarop de Voorz. antwoordt dat het ook volgens de pol, verordening is verboden. Dhr Koek vraagt daar dan de hand aan te houden. Van het Ziekenfonds W.Z.E. een schrijven om de armlastigen van het Burgerl. Armbestuur in dit fonds onder te brengen. Dhr Hameeteman zegt dat er hier een pi. vereniging is en acht het een con currentie tegen de bestaande vereniging. Dhr Kreeft is het daarmee eens. Wordt na enige bespreking afgewezen Schrijven van de Commissaris van de Koningin, houdende bericht middelen te beramen om een localiteit te verkrijgen tot het houden van lichamelijke oefenin gen op de scholen, daar dit vak te Oud dorp niet wordt beoefend. B. en W. heeft er de Onderwijswet op nagelezen en stelt voor een localiteit van de O.L. School, thans in gebruik voor het Groene Kruis, beschikbaar te stellen. Dhr Hameeteman is hier tegen om dat dit locaal nodig is voor die instel ling, wat dhr Koek beaamt. De laatste ziet ook geen nuttigheid in gymnastiek oefening. De Voorz.: De Wet schrijft het voor, er moet plaats voor gezocht worden. Evengoed kan men vragen wat voor nut heeft lezen en schrijven! Dhr Koek vindt dat hij dit toch mag- vragen. De Voorz.: Praten daarover heeft geen zin. Het is verplicht. Hij stelt voor B. en W. te machtigen naar een plaats uit te zien. Dhr Job Padmos: De lichamelijke oefening is tot weinig nut, maar de Godzaligheid tot alle dingen nut! De Voorz. wil niet gaan theologiseren. De Raad machtigt B. en W. plaats te zoeken. Kamperen of niet kamperen? Verzoek van de Besturen Springer- polder en West Nieuwland om een ex ploitatie-vergunning om te kamperen. De Voorz. zegt dat dit al meer is af gewezen door de meerderheid van B. en W. Nu komt men er mee in de Raad. Dhr Ham;eeteman vraagt op welke gronden B. en W. dit geweigerd heb ben. Er is toch toezicht op het kam peerterrein, dat ligt toch bij verordening vast. Weth. Tanis: Het bestaande kam- Dhr Koek is het honderd procent eens, dat Gods dag zeer ontheiligd wordt op die kampeerterreinen. Hij heeft daarom bezwaar tegen uitbreiding van die kampeerterreinen. Dhr Hameeteman: Het gaat niet over uitbreiding. Dezelfde terreinen zijn al jaren gebruikt voor grote clubs, stu denten enz. Dhr Kreeft: Het gaat hier over een verordening. Die kan niet gesabotteerd worden. U sabotteert de Wet, Grinwis! Weth. Grin^vis: Dat doe ik niet! Wij zijn tegen uitbreiding, zonder meer. Dhr Kreeft: De verordening is niet negatief, maar positief. Als jullie voet bij stuk houden en we gaan in beroep wordt het door de Kroon, vernietigd. De Voorz. brengt het in stemming om het alsnog te verlenen. Alleen vóór de heren Hameeteman, van Dam, Voogd, Kreeft en Nieuwland. Rest tegen. Aldus verworpen met 64 stemmen. Benoeming- commissie van onderzoek gemeenterekening 1948 en begroting 1948 en begroting 1950. De Voorz. wil B. en W. deze benoeming laten doen. maar dhr Hameeteman is daarop tegen. Het moet volgens hem niet in handen van éne partij komen. Dhr Hai-neeteman wil de Raad laten benoemen. Dhr Koek vindt dat Hameeteman de politiek er in sleept. Dhr Hameeteman: Wou je de politieli van de raadstafel houden? Het was te wensen dat jullie zakelijker waren! Dhr Koek: Als het over beginselen gaat mag je niets zeggen. Ik hoop ech ter bij die beginselen te blijven. Dhr Hameeteman wil de benoeming aan de Raad houden en vraagt stem ming. Bij de eerste stemming- wordt dhr Hameeteman gekozen, bij de tweede dhr Voogd, bij de derde dhr Nieuwland, die allen hun benoeming laten welge vallen. (In onze 20-jarige verslaggevers loopbaan hebben wij hiervoor nimmer een stemming ineegemaakt. Verslagg. 1 Benoemd wordt mej. T. Meester van Langerzwaag tot onderwijzeres aan de O.L. School met ingang van 1 Juli 1949 met alg. stemmen. Voorstel van B, en W, tot het ver lenen van een crediet van 5180,voor het maken van een nieuw remming- werk langs de Zuidzijde aan de haven. De Voorz. licht toe, dat het totaal versleten en daarom noodzakelijk is. Op de vraag van dhr Koek antwoordt de Voorz. dat er ook loopbruggen ko men. De „bank" om schepen schoon te maken zal ook worden opgeknapt. Wordt goedgevonden. Een voorstel van B, en W, tot het verlenen van medewerking Premierege ling „Woningverbetering en -splitsing",

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6