ËiüvrtDEn-niEUWs Uil hel In Middelhamis' Raad alleen vroede vaderen op de kussens nsl er ISeg^in de dsi^ met IVOKOl. J 2e Blad Zaterdag 25 Juni 1949 No. 1830 1 Voor verbindingsweg Schoolstraat-Nieuwstraat nog geen overeenkomst met eigenaar Verkiezing niet geldig een kletspraatje. Tekorten op komst De Wasserij naar „Patagonia". Zondagsdiensten Artsen. Boter, Margarine, Vet en Spijsolie van de bon Met de as naar de Oceaan De drifttge oxmlerling. Zo is dan voor onze Zuid-Hollandse eilandengroep de verkiezing achter de rug en mogen wij, algemeen gesproken, niet ontevreden zijn. Er is een kleine terugkeer naar rechts (een ietwat vaag begrip), althans een duidelijke afkeer Van uiterst links. Laten wij hopen, dat de gemeenten weder 4 jaren met be kwaamheid en levensemst bestuurd mo gen worden. De taak van de raadsleden wordt met het voortschi'ijden van de tijd niet gemakkelijker. Er dreigen aller lei nieuwe gevaren voor een politiek, die zich naar het Woord des Heeren wil re gelen. De grote steden vormen de brand punten door haar mensenmassa's, maar vandaar zet de strijd des geestes zich in de kleinere plaatsen voort en zo is de worsteling in de grond der zaak de zelfde. Hier denken we onder meer aan de ondermijning der christelijke zeden in de lijkverbranding, die te avond of te morgen weer op het tapijt zal kom.en en in de steden zal worden aangepakt, zo spoedig men kans ziet er het nodige geld voor los te maken. De Wet verbiedt het wel, maar er is geen strafsanctie op; de wetgever kon zich deze goddeloos heid destijds niet vooi'stellen. Intussen gaat het voort en het kan niet bij één verassingsoven blijven als men een ieder zijn befaamde vrijheid wil laten. De urn met as kan in de urnenzaal ge plaatst worden, maar men kan haar ook in de duinen laten uitstrooien op het „asveld" en het nieuwste is, dat de grote luchtschepen de bus met as mede- nemen en een gedienstige hand die bo ven de Oceaan leegstort. Weg er mede dood is dood! Zó is het heidendom van onze eeuw. Wie dat laatste nog te kras vindt, kan de urn op elke begraafplaats laten be graven, maar, ook hier het nieuwe, de urn kan öp de grond gezet worden en keurig betegeld worden, zo dat er klei ne, vierkante paaltjes ontstaan. Ziedaar het beeld van het kerkhof van deze tijd. Er was geen sterke man die deze goddeloosheden stuitte en nog minder is er een die ze nu uitroeit. Huibert kon niet meer „kerken". Hij kon met de feesthoudende menigte niet meer „opgaan", want „hij had het alzo niet geleerd". Dies keerde hij terug tot de dogmatiek der gereformeerde Vade ren van de 17e eeuw en 18e eeuw. In die dikke boeken was een taal die hem aansprak. Hij oordeelde, dat er In de prediking des Woords moest zijn een onderscheidene onderscheidelijkheid" en waar hij dat niet hoorde, kon hij niet nederzitten. Voor de broeders was het moeilijk te verstaan, wat hier precies mede bedoeld werd, maar zij zouden dat uit de „Oud-vaders" wel hebben kunnen naspeuren en alzo in Huib's ge- dachtengang inkomen. Nu is in onze da gen niets zo voor strijd vatbaar dan het openbaren van een eigen gevoelen. Het moet dan ook steeds aan het Woord ge toetst worden willen wij niet tot eigen- willige godsdienst vervallen. De broede ren konden zo een inzicht onmogelijk billijken en een hunner ontstak dermate in ijverzucht, dat hij Huibert toevoeg de, dat deze „met 'n halster om de kop in de kerk getrokken behoorde te wor den." Gelukkig is van dit middel een paardemiddel geen gebruik gemaakt. Huibert was geworden tot een man des krakeels. De ouderling was schoen maker en barbier. Hij knipte en schoor als het hem gelegen kwam,' dus moest men wel eens twee maal lopen. Dat werd in dorpse inschikkelijkheid aan vaard. Huibert kwam een maal, toen moest de schoenmaker-barbier ter clas sis gaan. Niets aan te doen, kom mor gen maar terug. De volgende dag was het echter weer iets anders; zeker niet op gerekend. Want onze ouderling was wederom in 't zwart gekleed met witte boord. D'r komt niets van Huib, 'ik moet op reis naar de vergadering van de Christelijke Scholen! En toen gebeurde dat erge. Ach, Huibert had het heus niet zo kwaad bedoeld. Hij vroeg alleen maar: „zo, is dat óók'al Godsdienst?" Maar nu barstte de bom dan ook. Nu stoof de schoenmaker-barbier en in hem de ouderling op, plaatste zich vlak voor de onthutste scheerklant en, terwijl hij zich herhaaldelijk heftig op de borst sloeg, beet hij zijn cliënt toe: „ja zeker, dat is godsdienst, bij mij is dat Gods dienst!" De onthutste Huibert stamelde nog een paar woordjes en vertrok. Laat mij als verzachtende omstandigheden aan voeren: voor Huibert, dat hij onge trouwd was en dus kind noch kraai had, en reeds daardoor de schoolstrijd min der nauwkeurig had gevolgd; voor de ouderling, dat hij tot minzame onder richting niét bestemd was en Paulus' raad aan Timotheüs uit het oog verloor, om in alle lankmoedigheid te vermanen en te leren. En zij wierpen hem uit. Dat was het slot. WAARNEMER. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. VTJTJRWAPENS THUIS LATEN! De verkiezingen in Nederland verlopen rustig en zonder incidenten. Dat dit niet overal zo is, laat deze foto dui delijk zien. De autoriteiten in Bogota (Columbia) vrezen wel moeilijkheden. Alvorens de kiezers het stemlokaal mogen betreden, worden zij door mili tairen op wapens onderzocht. Raadsvergadering op Woensdag 22 Juni des avonds 7 uur. Afwezig dhr Jacobs met kennisgeving. Burgemeester Bijnders opent met ge bed. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen: Procesverbaal van de uitslag verkie zing leden van de gemeenteraad. Verkiezing oké! Dhr Boomsma merkt hierbij op, dat in het dorp het praatje gaat, dat de ver kiezing niet geldig is, omdat er hebben gestemd die niet bevoegd waren. Hij zag dit gaarne reicht gezet in het openbaar. De Voorz. antwoordt dat hij niet op kletspraatjes wil ingaan. Het is een kletspraatje, de uitslag zoals hij was, is juist. De Bond Overheidspersoneel verzoekt, dat aan het gem. personeel 2% toeslag zal worden toegekend, waarop de Voorz. antwoordt dat de gedragslijn Rijksrege ling zal worden gevolgd. Aan de Bond tegen het vloeken wordt 10.sub sidie toegekend. De Emgo doet mededeling dat de sta tuten gewijzigd zullen worden, dat het personeel lid kan worden van een pu bliek rechtelijk lichaam, met uitzonde ring van gemeenteraadslid. Voor onderwijzers O.L. en Bijz. School zal e,v. vergoeding verhuiskosten wor den verleend. Gebruik raaidszaal. Het veelbesproken punt gebruik raadszaal door het Polder- bestuur komt ter tafel door een brief van de Polder aan de Raad gericht. B. en W. doen mededeling dat in 1860 geen raadsbesluit is genomen tot gebruik van de raadszaal door de Polder. Er is dus geen sprake van enige rechten. De Pol der kan in het zaaltje naast het raad huis vergaderen. Dhr Koppelaar herinnert dat de Voorz. de vorige keer zei, dat de raadszaal al- Van Zaterdag 25 Juni v.m. 12 uur t.m. Maandag 27 Juni v.m. 9 uur. Middelhamis-Sommelsdijk, Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en A. Kievit. Voor spoedgevallen C. F. Arends, arts, l'el. 1, Middelhamis. Dirkslanid-Herkingen-MelÈssant Afwezig G. Huisman, arts en Dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge. leen was voor gezagsorganen. Dat is de Polder ook. Hg stelt voor het Bestuur in de raadszaal toe te laten en de verga dering met Ingelanden in het zaaltje. De Voorz. ziet in de Polder een apart orgaan. Hier is de zetel van het Gem. bestuur en niet van de Polder. Ze moe ten eigenlijk zelf voor localiteit zorgen. Ze zijn vrijwillig naar het zaaltje gegaan en in zijn ambtsperiode was daarover geen enkele klacht. Dhr Beversluis begrijpt dat niet en dhr V. Eek wil stemming. Dhr Koppe laar wil de bestaande wrijving tussen Polder en Gemeente door een weigering niet groter maken, 't Is een gebruik van 80 jaar zegt spr. De Voorz.: Wrijving is er niet, alleen een zakelijk verschil over een weg. Na enige verdere bespreking komt het voorstel van dhr Koppelaar in stemming, waarbij de stemmen staken. Vóór de he ren Koppelaar, v. d .Brugge, Beversluis v. Eek en A. v. d. Velde. Rest tegen. In de vacature G. v. Lente voor de Woningbouwvereen. wordt dhr J. Booms- ma benoemd en als bestuurslid der Gas- centrale, dhr C. v. d. Meide. De gemeentebegroting 1948 ondei'gaat een .wijziging, maar de goedkeuring van de begroting 1949 wordt aangehouden omdat dhr v. d. Brugge over volgno. 336 in besloten zitting wil spreken. Hij vraagt aan B. en W. hoe deze momen teel de finantiële toestand der gemeen te zien. De onvoorziene, groot 12000. is geslonken tot 1700.en wanneer alles wordt uitgevoerd, wat is besloten gaat elk te nemen voorstel van tekort. De Voorz. antwoordt, dat het er niet zo troosteloos uitziet, maar hij zal vol gende vergadering een finantieel over zicht voorleggen. 8. Voorstel credietverlening voor wo- ningonderzoek. Dit beloopt 1500.om iemand buiten de techn. dienst te ne men, die dit nagaat. Dit ontlokt dhr L. v. d. Waal de vraag of de techn. dienst het dan zo druk heeft waarop de Voorz. antwoordt, dat ze overbelast zign. Dhr Koppelaar vraagt of dan wel met die 1500.zal worden toegekomen, waarop wordt geantwoord, dat dit een raming is die niet zal worden overschre den. Het crediet wordt verleend. Subsidie tractatie schoolkinderen. Bij het voorstel tot verlening van sub sidie aan de Oranjevereniging voor dek king tekort op uitgaven tractatie schoolkinderen bevreemdt dhr v, d. Bnigge de gang van zaken. Eerst was 0.25 per leerl. uitgetrokken, later 1.voor een blijvend aandenken. De schoolhoofden vonden het te weinig en spraken met de Oranje Vereen, die meer toezei. De Raad heeft daar nooit iets eerder over gehoord. Spr. brengt ook de luidspreker die door de Oranje- vereen, is aangeschaft ter sprake, waar aan 200.is gegeven en nu probeert men nog het tekort op de tractatie te verkrijgen. De Oranje-Vereen, betaald niets aan de kinderen de gemeente alles. De Voorz. zegt dat de luidspreker buiten het geval staat. Weth. v. d. Meide: Ik heb er persoon lijk 50.aan betaald! Dhr V. d. Brugge: Dat hoeft U niet in de raad te zeggen! De Voorz.: Er is aan de luidspreker subsidie gegeven, omdat we die dan ook e.v. gratis kunnen gebruiken. Voor de tractatie schoolkinderen is een collecte gehouden, die 548.had moeten op brengen, maar hierop is 252.tekort. Die moet worden gedekt. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.) De Minister van Landbouw, Visserif en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van 23 Juni 1949 de rant soenering van voedingsvetten op te hef fen, zodat zowel het publiek als de ver werkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banketbakkers, koek- fabrieken, restaurants, enz., voortaan boter, margarine, spijsvetten en spijs olie zonder bon of toewijzingen kuniten betrekken. Alleen voor technische doel einden (zeepindustrie, verffabricage, enz.) blijft een toewijzingssysteem van. kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het na jaar de rantsoenering te beëindigen, maar enerzijds is reeds thans een ze kere verzadiging merkbaar in de con sumptie, terwijl anderzijds de boterpro- ductie ruim is en de grondstoffenposi- tie van de andere spijsvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwach ten grote koolzaadoogst zijn mede fac toren, die de vetpositie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van het verbruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet ver wacht. De bestaande prijsregelingen blijven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet di rect overal bij de winkelier kunnen be trekken, aangezien de bevoorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedingsvetten, die thans beëindigd is, heeft bijna ne gen jaar geduurd, want de distributie op bon werd ingesteld met ingang van 29 Juli 1940.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5