Dat nemen we niet! Nationale ramp Buitenland CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De K.L.M. Constellation „Roermond" bij Bari in zee gestort. 33 doden. „De Herder gezalfd door Zijn schaap". eiiahdeh-iiieui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 25 JUNI 1949. 21ste JAARGANG No. 1830 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. In ons verkiezings-overzicht van vo- rig-e week, stipten wtj bij Nieuwe Ton- ge aan, dat de Partij van de Arbeid al daar, op zeer unfaire wijze propaganda gevoerd heeft. In een van de laatste strooibiljetten kwam de volgende passage voor: „Wij zullen bevorderen, dat de be volking op 'n juiste en volledige wijze wordt voorgelicht, zodat over bepaalde gebeurtenissen geen mis verstanden kunnen ontstaan. En dan tussen haakjes: (De Raadsverslagen in „OPBOtJW" en „EILANDEN- NIEUWS" dienen te vermelden wat werkelijk gesproken is in de RAAD en niet wat door de rechtse Raadsleden wordt voorgeschreven! Hier wordt dus door de Partij van de Arbeid te Nieuwe Tonge gezegd, aan het adres van ons blad, dat wij ons door de rechtse raadsleden laten voorschrij ven (of voorzeggen) hoe wij ons ge meenteraadsverslag zullen maken! Onze verslaggever stadskind gemaakt door de (rechtse) raadsleden! Hoe en op welke wijze dat gebeurt wordt met geen enkel voorbeeld ge staafd. Wij verzoeken dan ook de raads leden van de Partij van de Arbeid te Nieuwe Tonge, ons dit te willen bewijzen. Zolang ons blad Eilanden-nieuws be staat en dat is 20 jaar, hebben wij bij het maken van onze verslagen altijd de uiterste objectiviteit aan de dag ge legd. Dat was onze kracht. Of het nu een rechts of een links raadslid betrof die het woord voerde öf voorstellen deed öf een nummer sloeg (wat ook wel voor komt) werd en wordt dit nog onpartij dig opgenomen. De mannen van de Par tij van de Arbeid zouden echter willen dat hetgeen zij zeggen, woordelijk ste nografisch werd opgenomen. Een ver slag is altijd in meer of mindere mate een samenvatting maar daarom kan het evengoed zeer objectief en in vele ge vallen nog diHdelgker zijn. Niemand van de P.v.d.A. te Nieuwe Tonge heeft ooit aanmerking gemaakt op onze verslagen al die jaren. Nu gaat men er een verkiezingsstunt van maken. De aangehaalde zinsneden vinden wij dan ook een ergerlijk insinuatie. Een insinuatie die op onwaarheid be rust en die we daarom niet nemen. Een ontstellende ramp heeft de K.L.M, en met haar ons Nederlandse volkgetroffen, doordat de Constella tion „Roermond" op weg van Batavia naar Amsterdam, nabij Bari in zee is gestort. De 33 inzittenden, onder wie Hans plesman, zoon van dr A. Plesman, directeur van de K.L.M., hebben allen de dood gevonden. Het ongeluk geschiedde Dinsdagmor gen 5 voor elf bij Bari aan de Italiaanse kust. Ooggetuigen zagen dat het vlieg tuig moeilijkheden had, het roer knapte af en het vloog in brand. Men dacht dat het boven Bari zou neerstorten. De gezagvoerder Hans Plesman liet de ma chine zwenken naar de richting van de Zee en behoedde de stad Bari voor een groot onheil. Van een hoogte van 5000 m stortte het vliegtuig in zee en ver dween onder water. Alle inzittenden zijn verdronken. 27 lijken zijn al geborgen. Omtrent de toedracht kan -men nog niets melden. Er wordt gedacht aan een ontploffing van een of ander voor werp in de bagage van de passagiers. Pamilileleden van de bemanning, on der meer de vrouw en 2 kinderen van de gezagvoerder stonden op het vlieg veld op de aankomst te wachten, toen hen het vreselijk gebeuren moest wor den meegedeeld. Ontzettend om op het zelfde ogenblik in diepe rouw te zijn gedompeld. De verslagenheid is algemeen groot. DOORDRAAIEN VAN GROENTE Met de afzet van onze groente gaat het niet naar wens. Dat is voor de telers in de tuinbouw centra van ons land een zware slag. Het zijn momenteel de producten: sla, bloemkool, peen en komkommers. Vooral sla en bloemkool vindt geen voldoende aftrek en veel van die kos telijke groenten komen op- de mestvaalt terecht. De tijd van de massale uitvoer naar Duitsland is voorbij. Duitsland was de kurk waarop de groenteteelt in de tuinbouwcentra dreef. De uitvoer naar andere landen is van veel minder betekenis. De enorm lange groentetreinen van voor de oor log, die dagelijks onze grenzen over gingen en die ieder dag in de grote steden en industriecentra- verse Hol landse groenten aanvoerden rijden niet meer. De Amerikanen, die de leiding hebben in Duitsland zijn er wel voor stander van, dat veel Hollandse groen ten naar Duitsland gaan om -de han delsbalans in evenwicht te brengen, en daar is de groente het aangewezen ar tikel voor, maar het verzet komt van Duitse telers, die de Duitse markt voor zichzelf wensen te behouden. Toch zijn deze niet in staat om de Duitse markt afdoende te voorzien, zo dat in sommige Duitse industrieplaat sen ontevredenheid voorkomt omdat niet voldoende groente beschikbaar is. Thans worden er weer onderhandelin gen gevoerd, om alsnog de export van Nederlandse groenten te hervatten. Het staat echter te vrezen, dat al zouden ook gunstige resultaten worden verkre gen, deze voor sommige artikelen zo als bloemkool te laat zullen komen. Zo melden de couranten, dat jl. Maandag de helft van de groenten moest worden doorgedraaid en dat zelfs eerste soort bloemkool naar de mestvaalt moest worden gebracht. Treurige toestanden. In zoveel delen van de wereld heerst nog grote voedselschaarste en hier moet het kostelijke product vernietigd wor den. En een oplossing schijnt niet ge vonden te kunnen worden. Verwonde ring baart het dat in het binnenland de prijzen nog zo hoog blijven. Indien de prijzen wat la,ger worden zou zeker het binnenlands verbruik toenemen. Overal zgn mensen en ambtenaren voor. Zou in deze richting door onze Regering niet meer kunnen worden ge daan. De klachten over de dure groen ten zijn algemeen. Een organisatie om in zulke gevallen als zich nu weer voor doen op te treden om zoveel mogelijk het binnenlands verbruik op te voeren moest toch aanwezig zijn. Herhaling van de vooroorlogse toestanden moet men trachten te vermijden. Het binnen landse verbruik kan nog veel opge voerd worden, maar de prijzen zijn voor velen nog een beletsel. Inzake de voorlichting in het buiten land is zeker ook nog veel te verbete ren. Onze binnenlandse vertegenwoordi gers kunnen ongetwijfeld in het buiten land nog veel doen om het publiek in te lichten en door een behoorlijke recla me de kennis en het gebruik van onze groenten te bevorderen. Grote belangen staan hierbij op het spel. Regering en vblk, te samen met de handel en de producenten dienen de handen ineen te slaan om verbetering aan te brengen. „Wat groeit moet gegeten worden',, moet het devies zijn. Kostelijke groenten naar de mest vaalt is verderfelijk. De tuinders en landbouwers worden er het slachtoffer van. Wat de mens er aan doen kan moet gedaan worden. Hoe blijkt tóch ook hier weer het onvermogen van de mens. De Heere schenkt zegen en overvloed. De mens is niet in staat om zelfs, waar nog zoveel gebrek heerst, het goed te besteden. De mestvaalt is de plaats waar de kostelijke groente voor de mens geteeld terecht komt, tot grote stoffelijke en morele schade. (Mathh. 26 :7.) Groot is 'en blijft het werk, hetgeen gewrocht is door Gods Geest, aan een in zichzelf verloren Adamskind. Dat heeft Maria, de zuster van Martha en Lazarus in het bijzonder doorleefd. En omdat haar ziel het ene nodige had ont vangen, was zij iemand die het ware zaligmakend geloof bezat. Dit zal zij openbaren als haar zielsbruidegom zijn lijdensweg heeft bekend gemaakt en ge reed is om het rantsoen voor de /lijnen te voldoen. De weg voor Maria wordt geopend, opdat zij haar geloof en vurige liefde kan openbaren, wanneer de maaltijd is aangericht ten huize van" Simon. Wat een voorrecht als men met Jezus mag aanliggen aan de dis. Welnu, als de wa re Herder de maaltijd gebruikt, dan komt het schaap en wil doen, hetgeen in haar hart leeft, nml.Zij wilde lief de beantwoorden met wederliefde. Haar geloof openbaart zij door de werken, een teken dat het een levend geloof was, hetgeen in haar hart door Gods Geest gewrocht was. Tot verbazing der me de disgenoten breekt zij een albasten fles stuk en daar stroomt de nardus over het lichaam en de voeten van Jezus. Die nardus verspreidt haar geur en vervulde de gehele omgeving. Hier ging in vervulling: „Wanneer de Koning aan zijn ronde tafel zit, verspreidt mijne nardus haar geur. Hier wordt de Her der gezalfd door zijn schaap. Doch als allen genieten van de geur, dan zijn niet allen daarover bevredigd; want het klinkt: Deze zalf had duur kuniien verkocht en het geld den armen gegeven worden. Hier wordt het geloof beproefd, door diegenen die met Jezus hun meester reeds drie jaren hadden omgang gehad. Doch Martha zwijgt en nu zal de ge zalfde Herder openbaren dat Hij weet, wat de oorzaak is van Maria's daad. Want bij het breken van de fles en het uitgieten van de zalf, had zij haar hart uitgestort vanwege de ware, geestelijke liefde, die daarin woonde. Jezus spreekt troostvol over Zijn schaap, vermanend tot de discipelen, in het bijzonder tot Judas: Mij hebt gij niet altijd bij u, de armen wel, doe dan goed dengene. die het tijdelijke van node hebben, maar Ik zeg U, Zij heeft een goed werk aan Mij gewrocht, want als Ik door dit schaap gezalfd wordt, dan heeft zij door die liefde daad een voorbereiding van mijne a.s. begrafenis willen bevestigen. Doch de gezalfde .Herder gaat voort en als Profeet kondigde Hij aan, dat al de eeuwen door alwaar dit Evangelie gepredikt zal worden, steeds ter harer gedachtenis zal gesproken worden. Dier* baar wordt het werk van Maria be kroond door Hem, Die gekomen was om ook voor haar Zijn bloed te plengen. De rechtvaardigen spreken nog, nadat zij gestorven zijn; dat woord wordt door de Zone Gods op Zijn lijdensweg beves tigd. Zo zullen de gekenden des Heeren vaak hun ziel in ver\vondering uit storten voor Hem, door Wiens Geest zij levend gemaakt wederom geboren wer den. En hoe nu de in- en uitlandse vij and aanspant, de Heere Zelf zal zijn werk bekronen en steeds zal, als het Evangelie des kruises wordt gepredikt, verklaard worden, hoe dat een goed werk moet geschieden, naar Gods Wet, voortspruitend uit den gelove en tot Gods eer. Eeuwig zullen alle schaapskens door de eeuwige Herder gezalfd worden, om de eeuwige vruchten te genieten van de kruis- en zoendood des Lams. Zalig de ziel die daarvan kan getuigen, dat de liefde Gods noopte tot wederliefde en zij als ware gelovigen hier op aarde die Godsdaad mochten ontsluiten. Want Ma ria's ziele zal met al de gekenden Gods Hem eeuwig groot maken, voorwien de eeuwige Herder heeft betaald, om altoos te verkeren met Hem, tot Wien hier haar ziele uitging. M'hamis. Vetter. Tsjecho Slowakije In Tsjecho Slowakije dreigt een ge loofsvervolging. De leer van het marxisme is officieel door de Roomse kerk veroordeelt. In Tsjecho Slowakije blijft een groot ge deelte der bevolking, de Roomse kerk trouw. Door middel van een staatsgreep, is een minderheid onder bescherming van het Russische leger, aan de regering gekomen. Al staat de meerderheid van het voW machteloos, zich geheel gewonnen ge ven, doet het niet. Dit is de regering een doorn in het oog en vooral haar geringe invloed op de Katholieken. In Tsjecho-Slowakije is nu in het le ven geroepen, een Katholieke actie. Deze actie gaat uit van zuiver com munistische groepen en heeft tot doel de wettige kerkelijke overheid onge hoorzaam te worden, en de Katholieke kerk de rug toe te keren. In het openbaar worden de namen bekend gemaakt van personen die tot deze actie zijn toegetreden. Hierbij moeten namen worden ge noemd van geestelijken welke beslist geweigerd hebben tot de actie te be horen. Zij krijgen echter geen gelegenheid het vermelden van hun naam te her roepen. Wat hebben nu de bisschoppen ge daan? Hier is sprake van een zuiver ker kelijke beweging. Zij hebben vastge steld uit de doelstellingen van deze ac tie, dat de leer van Marx in strijd is met de leer der kerk, en waar de ge lovigen opgezet worden tegen de ker kelijke overheid, deze nieuwe beweging aanstuurt op scheuring. Om deze reden spraken zij uit, dat iedere Katholiek die lid is van deze „Katholieke actie" geëxcommuniseerd zal worden. Zulk een handeling vindt in iedere kerkgroep plaats. Als iemand belijdenis doet, dan onderwerpt hij zich aan de kerkelijke tucht. Komt hij zich te mis gaan, dan wordt hij vermaand of gecen sureerd. Dijdt de overtreding in het openbaar uit, en wordt er propaganda voor ge maakt, dan wordt de kerk geroepen hier ook in het openbaar, stelling te gen te nemen. Daar staat de overheid buiten. Niet echter in Tsjecho Slowakije. Het is Zondag verboden geworden, de brief van de Aartsbisschop mgr Jozef Beran voor te lezen. De rede is duidelijk. Wij hebben dit zelfde gehad in bezet tingstijd met de N.S.B, en weten heel goed, welk een moeite sommige kerke raden hebben gehad, wanneer een N.S.B, gekleed in -uniform gebruik wen ste te maken van het Heilig Avondmaal Een zelfde toestand heerst nu in Tsjecho Slowakije. Communisten wil len de kerk gaan regeren. Het episcopaat heeft uitdrukkelijk doen weten, dat de kerk haar leden op wekt zich als burgers van de staat te gedragen en hun plicht te doen, maar zij protesteert tegen afschaffing van de Katholieke pers, inmenging in kerkelij ke aangelegenheden en het zich be moeien met gewetens en geloofszaken.. Met belangstelling wordt uitgezien wat hiervan de afloop zal zijn, en of de communisten het aandurven de Aartsbisschop alsmede enkele van zijn vooraanstaande trouwe aanhangers, ge vangen te nemen, ja dan neen. Rusland. Tussen de Sowjet Unie en de Oost Europeese landen, die bij de Unie zijn ingelijfd, schijnt het niet erg te boteren. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1