Schrammetje Plaatselijk Nieuws De eerste steenleggiiigf van het nieuwe kerkgebouw van 4e Geref. Gemeente te Bruinisse schrijft: Distributiedienst Goeree - Overflakkee pi 1949 (Poensaig 22 Juni 1949 „E IL A N D E N - NIE U W S" Blz. lutaan- Voed te Ivan de pal uit Ir aan- |er an- lit jaar pijn. |ind zal ng-was t)00 m;! 50000 It jaar ber nog- |ns een over- bg' wat »uw en bericht. Idoende laai dat |w van Ide vei- Iroppen lUen nu Ben ge- staat lardoor I groen- ierheid kerpro- lar 37.3 |jn. groter hoger periode Ivaij de de eer- f-gt vol- Bureau NS be- in 1948 vschool •dat vol- Ihaffen, l^ht, dat |de toe- zuUen irijfjes. flakkeo In zijn (kleiner fsgroot- I gemid- I kleiner [dorp, 'o n ge Den I U e n- len 43 totale ■an 45.5 rijk deel lie uien- )ia xilen. [aan de lé-teelt- (•apport, mede 5jt leidt ng van 3e leer- I werken fezin de Gaat Jien wel Ier jaar. jport werk dubbe- Ikee be- Vond op lolgende Iper kg boo, dus len door bordelen Vditmste 3e zeer &.ngrijke I worden Maandagmiddag, vond onder grote be langstelling de eerste steenlegging Maats van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gem. te Bruinisse. pe architect Ir J. de Wilde opende tieze plechtigheid met een korte toe- Jspraak, waarin hij de aanwezigen die JYan hun belangstelling blijk gaven door Mieze plechtigheid bij te wonen, hartelijk lïenvelkomde. Hij wees dé aanwezige Ischare op het belangrijke van de ge- Ibeurtenis die tlians stond plaats te grij- Ipen. InzonderTieid voor de Geref. Gem. Ijs deze gebeurtenis van betekenis, aldus Ispr. Die eerste steenlegging is als het Iware een mijlpaal tussen de voorberei- Idingen en de tot standkoming van het Iterkgebouw. Met die voorbereidingen reeds grote moeilijkheden te over- Iwinnen geweest. Maar dank zij de llirachtdadige hulp van Ds Rijksen uit I Leiden is men "hierin toch tot een goed [resultaat gekomen. Thans kunnen dus \6e verdere werkzaamheden worden [voortgezet. Spr. wees er echter verder |op dat ook hierin de hulp van Boven [alleen moest worden verwacht. God hnoet hiertoe het vermogen, de kracht I en het verstand geven. Na dit korte inleidende woord, ver- I zocht Ir de Wilde de pastor loei Ds F. I Mallan tot de eerste steenlegging over te gaan. Ds Mallan hield, na deze symbolische I handeling met de troffel te hebben ver- j richt, daarna een korte toespraak tot de j -vele aanwezigen, waarin hij wees op het verblijdende van deze gebeurtenis voor de i Ger. Gem. van Bruinisse. Het past ons, al dus spr., om met de dichter van de 126e P8 in te stemmen: De Heere heeft grote dingen bij ons gedaan, (Jies zijn wij ver- Wijd. Spr. herinnerde aan de verwoesting die gedurende de oorlog het dorp Brui nisse getroffen had en ook het kérkge- houw der Geref. Gem. niet had gespaard. Thans geeft de Heere ons na al het leed dat over ons gekomen is, weer reden tot blijdschap, daar de eerste steen nu weer gelegd geworden is van het nieu we kerkgebouw dat met de hulp des Heeren in de plaats van het "eerste zal mogen verrijzen. Inderdaad een feit dat ons tot blijdschap stemmen moet. Daar toe vond spr. grond in Gods Woord en las vervolgens de schare voor: Ezra 3 10 tot einde. Spr. wijst verder op de treffende overeenkomst tussen Ezra's tijd en onze tijd, de omstandigheden ■waaronder de nieuwe tempel in Ezra's tijd verrees en de omstandigheden waar onder wij ons nieuwe kerkgebouw zien verrijzen. Zoals het volk der Joden on der de vpltrekking van het rechtvaardig oordeel Gods naar Babel gevankelijk was weggevoerd, zo waren de bewoners van Bruinisse tijdens de oorlog genood zaakt geworden om ergens elders him verblijfplaats gedurende de oorlog te zoeken. Het heeft de Heere echter niet behaagd een voleinding met ons te ma- Iten. Het volk der Joden mocht weder keren uit Babel, maar ook wij mochten wederkeren tot onze oude woonplaats. Maar, zoals het volk der Joden een ver woest gebied aantrof toen het uit Ba bel wederkeerde, zo hebben wij een ver woest dorp bij onze terugkeer weerge vonden. Ja ook ons kerkgebouw, was, gelijk weleer de tempel te Jeruzalem aan de niets ontziende oorlogshandelin gen ter verwoesting prijs gegeven. Ge lijk het echter de plicht was van het volk der Joden om bij hun terugkeer in hun eigen land dadelijk de voorbereidin gen te maken om te komen tot de bouw van een nieuwe tempel, zo heeft de Geref. Gem. van Bruinisse hét als haar plicht verstaan, om dadelijk alles in het Werk te stellen om weer èeo eigen kerk gebouw te doen verrazen. Ons past dan ook verblijd te zijn over' het feit, dat hereikt, indien, uitsluitend in loonarbeid tnoest worden gewerkt. De abnormale Werktijden duren slechts plm. 8 weken en in een jaar met veel uien komt bier door meer werkgelegenheid in de winter. Als nadelen -wórdt door de rap porteurs gezien, dat de arbeidsvoorwaar den worden ondergi'aven. Men noemt een ongelimiteerde werktijd, vrouwen en kinderen die meewerken, en de samen werking tussen werkgever en werkne- Kier op voet van gelijkheid, waardoor Ken buiten de sociale, wetgeving valt. Bovendien maakt het speculatieve werk, dat men soms voor veesl werk weinig in komsten ontvangt. Tenslotte brengt de derde teelt voor de arbeider, een zekere afhankelijkheid mede wat verwerpelijk wordt geacht. (Vervolg'in ons Vrijdagnummer.) lyettegenstaande de vele berekeningen en moeilijkheden die ^r aan verbonden zijn geweest tot nog toe, thans tot de eerste steenlegging kon worden over gegaan. Spr. kon het echter ook ver staan v/anneer er evenals bij de grond legging van de tweede tempel, oude lie den onder de aanwezigen waren die met weemoed waren vetvuld, omdat zij zich de meerdere heerlijkheid van het eerste kerkgebouw in herinnering konden bren gen. Met die meerdere heerlijkheid be doelde spr. in dit geval niet, hetgeen dat met de uitwendige bouw van de kerk in veïband staat, maar hierin heeft spr. meer het oog op de gunstrijke te genwoordigheid des Heeren die in het eerste kerkgebouw gebleken is in de toe- brengip.g van onherboren zondaren door middel van de prediking van Godzalige leraren die thans mogen juichen voor Gods troon. Wat heeft de Heere in vroe gere tijden in Bruinisse toch krachtiglijk gewerkt door Zijn Geest en hoevelen van Zijn volk werden hier gevonden. Als we dan het onderscheid ons recht voor ogen stellen tussen die tijd en de tijd waarin we leven, is er' reden om bedroefd te zijn. Toch betoont de Heere van ons nog niet geheel en al Zijn hand te willen terugtrekken, daar Hij ons de verblij dende gebeurtenis doet beleven die we thans zagen plaatsgrijpen. De eerste steen is gelegd geworden van een nieuw kerkgebouw waarin we straks gedurig de zuivere verkondiging van Gods Woord weer hopen te beluisteren. Wat zou het groot zijn als de Heere straks Zelf bij de ingebruikneming van dit nieuwe kerkgebouw, intrek zou willen nemen in dit bedehuis en dit betonen door de prediking te zegenen tot beke ring van vele onbekeerden. De heerlijk heid van de tweede tempel zou toch, niettegenstaande dat bij de grondlegging ervan de stem des gejuichs niet te on derkennen was van de stem des ge- weens, groter zijn dan van de eerste. De Koning der Kerk zou er Zijn wandelin gen in maken. Daarom geeft spr. de raad aan hen die het eerste kerkgebouw in haar heerlijk heid gekend hebben, om niet met de stem des geweens boven de stem des ge juichs te willen uitkomen, maar ïiun verzuchtingen in het verborgen tot Si- ons Koning op te zenden, opdat Hij door Zijn Geest in dit tweede kerkgebouw de wonderen van Zijn genade door mid del van de prediking nog mocht ver heerlijken tot verheerlijking Gods en tot blijdschap van Sions onderdanen. Daarna werd nog een ogenblik het woord gevoerd door Wethotider van Ves- sum, die bij deze gelegenheid als plaats vervangend burgemeester optrad, daar de burgemeester wegens ambtswerk- zaamheden niet aanwezig zijn kon. Hij feliciteerde Ds Mallan en met hem de kerkeraad en de gehele Geref. Gem. har telijk met het verblijdende feit, dat thans de eerste steen gelegd Vv^as van het kerkgebouw waar de mensen van de Geref. Gem. straks tot voldoening van hun eigen gemoed, Gods Woord zouden mogen horen verkondigen. Hij bracht te vens deze felicitatie over uit naam van de burgemeester. Ds Mallan dankte in de eerste plaats de architect Ir de Wilde voor zijn vele bemoeiingen, die hij. mede naar zijn eigen woorden, hulp en wijsheid van Bo ven toewenst. Ook bracht Z.Eerw. dank aan de Vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, en de aannemer werd toegewenst, dat van hun, als van een tweede Zerubbabel zou kunnen gezegd worden: „De handen van Zerubbabel hebben dit huis gegrondvest, zijn han den zullen het ook voleinden." (Zach. 4:9.) De Leider van de Distributiedienst GoereeOverflakkee maakt bekend dat de na-inname Toeslag Bflz. Arbeid zal plaats hebben te Middelharnis op Vrij dag 24 Juni a.s. van 9 tot 11 uur. Voor Ooltgensplaat en Ouddorp op de gewone zittingsuren van de agent. De na-uitreiking bonkaarten zal plaats hebben op Dinsdag 28 Juni a.s. van 9 tot 10 uur te Middelharnis, Oude Ton- ge, Dirksland en Ouddorp. Van 2 tot 3 uu'r te Ooltgensplaat en Stellendam. Dezer dagen bracht de post me een brochure, die prompt aan Schrammetje was geadresseerd. Kennelijk met de be- dqeling, dat ik er in dit hoekje m'n me ning over te kennen zou geven, hoewel er geen begeleidend schrijven bij was. Deze brochure is er een van de hand van Dr van der Vaart Smit, heeft tot titel: ,,Kamptoëstanden 1944-'45-'48 en be helst de opsomming van een ontstellend aantal moorden en mishandelingen, die in de bewarings- en interneringskampen na de bevrijding op "de politieke delin quenten zijn gepleegd. Hiervoor worden aansprakelijk gesteld de achtereenvol gende regeringen het Directoraat-Gene raal voor Bijzondere Rechtspleging, waaronder B.N.V., P.O.D. en P.R.A (C.) vallen, benevens het Beheersinstituut, Kampcommandanten, bewakers en be- waaksters, zomede verschillende ambte naren der Kon. Marechaussee e.a. Met belangstelling heb ik deze bro-^ chure gelezen. Het is vanzelf onmogelyk' om de inhoud weer te geven, doch ik ben tot de slotsom gekomen, dat wan neer alles woord voor woord waar is, wat in deze brochure wordt verhaald, de Bijzondere Rechtspleging in ons land wel een hele slechte beurt gemaakt heeft. Als de daden, zoals die beschreven worden in de kampen gebeurd zijn, keur ik ze ten scherpste af. Die zijn de eer van een goed Nederlander onwaardig, als ik ze, zoals gezegd, voor volle waar heid aan mag nemen. Met de conclusie van Dr van der Vaart Smit, die hij aan het eind van zijn relaas maakt, is Schrammetje het echter helemaal niet eens. Hij schrijft daarr „Maar waren de Duitse kampen, zoals we die thans uit de naoorlogse mededelingen breder heb ben leren kennen, ruw en radioaal, de Nederlandse kampen en gevangenissen in verdesetijd waren sadistisch. Hier spreekt deze meneer wel zeer zoet sappig over de Duitse kampen, die wg heus niet allen na de oorlog breder leerden ken nen! Dr van der Vaart Smit heeft dan zeker nooit het boek: ,,Hel en hemel van Dachau" en tal van andere boeken gelezen, waarin de sadistische daden, die in de Duitse kampen plaats vonden, toch wel ten voeten uit zijn getekend! „Zeer zeker, zegt hij, gaskamers heb ben, voor zover ons bekend hier niet ge fungeerd en galgen hebben hier minder gestaan dan ginds, naar wij vermoeden." Daar kan Schrammetje tussen de regels door nóg uit opmerken, dat ze er dan toch wel geweest zijn en dan zou ik deze Doctor wel eens vriendelijk willen ver zoeken om mee te delen, wadr die gas kamers wel in ons land gestaan hebben en hoeveel N.S.B.-ërs er onverdiend aan de galg gebengeld hebben, zoals er door de Duitsers talloze goede Vaderlanders in koelen bloede werden gehangen! Neem bv. het totale uitmoorden op de meest mensonterende wijze, van de Jo den. Wie gezien heeft te Rotterdam, hoe de kinderen van .de Moeders werden weggerukt, zal dit zijn leven niet meer kunnen vergeten. Hier gaat het niet over een of twee gevallen, maar tien, ja hon derd tallen mensenlevens. Neem de vre selijke gruwelen uit die kampen, waar men totaal uitgehongerden onder belof te van naar een beter oord gezonden te worden op wagens laadde en hun in een bos afmaakte met een nekschot! Durft men dit afkeuren, zoals wij het verkeerde in de Nederlandse kampen af keurde? Ik lees er geen woord van! Aan het slot van zijn brochure con cludeert Dr van der Vaart Smit, dat thans een diepe en gefundeerde verbit tering ten dele nog in de kampen en ge vangenissen is opgehoopt. „Maar, gaat hij verder, al naarmate de gedetineerden thuis komen, verbreidt de infectie er van er waren immers 120.000 geïnter neerden zich over de vele honderd duizenden hunner verwanten en vrien den, welke „infectie" het communisme in de hand werkt." Ziezo, dat weten we weer. Maar nu zou ik zo met mijn metselaarsverstand zeggen, dat deze geleerde rneneer toch zo ongeveer in zijn eigen zwaard valt. Want ik zou wel eens willen weten zonder daarmede misstanden in de Ne derlandse kampen goed te willen praten of er bij de ontelbare Nederlanders, die nog levend of half dood uit de Duit^ se concentratiekampen gekomen zijn ook geen diepe en gefu^ideerde verbitte ring geweest is over het leed dat hun is aangedaan alleen om het feit, dat zij goede Vaderlanders waren. Ign, om mèt Dr van der Vaart Smit te spreken, zou de verbittering van deze mensen zich ook niet als een „infectie" meegedeeld hebben aan hun vele duizenden verwan ten en vrienden, ja wat zeg ik, niet aan è.lle goede Vaderlanders? Is het dan een wonder, dat er een gloeiende veront waardiging leeft in de harten van hen, die met inzet van hun leven voor het Vaderland op de bres hebben gestaan, tegenover hun medelandgenoten, die heulden met de vijand en zich niet schaamden zelfs de wapens tegen hun medeburgers op te nemen?. Neen, mis handeling van en moord op een mede; mens is onder alle omstandigheden af te., keuren, maar men moet niet vergeten, datde meeste politieke delinquenten behagen schepten in en oorzaak zijn ge weest van onbeschrijfelijk leed, dat over duizenden gezinnen uitgestort is! En nergens in de brochure wordt er ook maar met één woord gerept, dat er in derdaad straf verdiend is. Neen, neen, dat laat men stilletjes buiten beschou wing, als niet ter zake doende. En dan de grootspraak in de laatste zin van de brochure! Luister goed: „Zal de Wester se Unie ons Vaderland tot een sterke stee in de verdedigingswal van het Wes ten maken, dan is het nodig, dat deze vijfde colonne van verbitterden en met haat geïnfecteerden weer tot herstel van eerbied voor volk en overheid, voor kerk en christendom worde gebracht. Het kan nog. Het is nog niet te Iaat!" Neen, Schram is van mening dat het zo niet moet. De politieke delinquenten moeten eigener beweging eerst eens er kennen volkomen fout te zijn geweest. En zo lang dat niet gebeurt, dan moge men die „vijfde colonne" wel driedubbel in de gaten houden! Intussen neem ik de brochure voor lopig toch met een korreltje zout. Want mij kwam ter ore, dat er ook nog een brochure geschreven zal worden over de bewaring der delinquenten in de Groen van Prinstererschool en het Fort te Ooltgensplaat, waarin het „doodknuppe len van Koenradie" en de „dubbele moord op de Gebr. van den Berg" zal worden behandeld. Bij voorbaat wil ik zeggen, dat indien dit laatste waarheid was, Plakkee daar destijds wel ,,vol" van ge^ weest zou zijn. Want zoiets was in een kleine gemeenschap toch wel uitgelekt! We zullen afwachten! SCHRAMMETJE. MIDDELHARNIS Prins Bemhard- fonds, Anjeroomité. Onder voorzitter schap van burgemeester Rijnders is voor de gemeenten Middelharnis-Sommelsdijk een plaatselijk Anjeroomité in het leven geroepen. Daarin hebben zitting genomen: Bur gemeester Rijnders, voorzitter; W. H. Verheul, secretaris; Mevr. G. A. v. d. Sluijs-van Dongen; Mevr. Spijker-Bote- renbrood; Notaris Mr J. M. Hempenius; N. van der Érugge; S. van Eek; C. Ede waard; A. van Donge. Het fonds stelt zich ten doel finan ciële steun te verlenen aan de in fiet volk levende krachten tot ontwikkeling van kunst, wetenschap en jeugdontwik- keling. De inzameling heeft o.m. plaats op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Dien dag zal een huis aan huis col lecte gehouden worden, terwijl reeds on derscheiden verenigingen haar medewer king hebben toegezegd om aan de avond van 's Prinsen verjaardag een ge meenschappelijke uitvoering te geven op het schoolplein der O.L. School te Mid delharnis. De inzameling zal ook dan plaats heb ben ten behoeve van het Anjeroomité. De uitvoering heeft mede ten doel een indruk te geven van het culturele leven in de gemeenten. BEKENDMAKING De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt bekend, dat hö van de Luitenant-Kolonel, Cönimandant van het 3e Territoriaal Bataljon te Rot terdam een dankbetuiging heeft ontvan gen mede namens de onder hem dienen de officieren, onderofficeren en man schappen, voor de hartelijke ontvangst en het gulle onthaal, dat zijn bataljon in deze gemeente» is ten deel gevallen bij gelegenheid van de verleden week ge houden oefeningen. Eveneens is een dankbetuiging pnt- vangen van de dienstpl. T. A. G. Kokn namens alle jongens van de comps^gnie, voor de bijzondere zorgeii aan de in kwartiering besteed. PIRSSLAND De Voprz. van de Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij de Baad van Arbeid te Dordrecht vóór-4 Juli '49. (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3