CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verkiezings beschouwingen MEDITATIE Op dezen zal Ik zien. Melissant EiiAnDEn-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122o Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 18 JTJNI 1949 21ste JAARGANG No. 1828 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. By contract speciaal tarief. Nu de verkiezingen voor de gemeen teraad op ons eiland, op een enkele plaats na achter de rug zijn, willen wij een korte beschouwing geven over de uitslagen Grote verschuivingen hadden niet ilaats, maar toch valt er van elke ge meente wél wat te zeggen. Wat de rechtse partijen betreft, kan in het algemeen worden gezegd, dat zij niet slecht uit de bus zijn gekomen. De Chr. Historischen deden in de vier de plaats, nl. Den Bommel met 2 zetels hun intrede. In Herkingen kwam men ook weer met een lijst uit. maar men vermocht daar geen voet aan wal te krijgen. De mooiste zege voor de rechtsen werd behaald in de gemeenten Dirksland en Nieuwe Tonge, die, ten spijt van de Partij van de Arbeid, van links weer rechts werden. In de andere plaatsen was de stem verhouding voor de P.v.d.A. ongelijk, de ene plaats achteruit, de andere vooruit. Met de V.V.D. ging dat beter, die staat, (behalve in Den Bommel) over het algemeen genomen, wat steviger in de schoenen. Plaats voor plaats willen wij nu de verschillende uitslagen even bezien en beginnen dan met Middelhamis. De A.R. en de S.G.P. is hier samen op een lijst uitgekomen om zo min mogelijk stemmen-verlies té heb ben. Er werden 1419 stemmen verkregen met in totaal 6 zetels. Middelhamis is dus rechts gebleven. Toch, wanneer wij de stemmen van 1946 samentellen, in totaal 1454, hadden er méér op deze gezamenlijke rechtse lijst kunnen stem men. Waar deze stemmen gebleven zijn, valt moeilijlc te zeggen. Waarschijnlijk zijn er nog enkelen geweest, die tegen deze combinatie waren, uit hoofde van een persoonskwestie. Bij een gemeente raadsverkiezing spelen personen een grote rol, tenvljl bij verkiezing van Ka mer- en Statenleden het beginsel meer domineert. De R. Kath. moesten hun zetel prijs geven, omdat ze 60 stemmen minder hadden (van 197 op 137) welke waar schijnlijk aan de P.v.d.A. (die één zetel meer verkreeg) en aan de V.V.D. ten goede zijn gekomen. De V.V.D. ging in stemmen-aantal flinlt vooruit, en kwam van 381 o? 449 stemmen. De verschuiving is dus hier alleen, dat de R.K. afviel en de P.v.d.A. daar door een zetel meer bekwam. Over SommeIs<Igk valt niet veel te schrijven. Alle zetelverdelingen bleven gelijk met ongeveer dezelfde stemver houding. A.R., S.G.P. en P.v.d.A. iets vooruit, V.V.D. iets achteruit. Dirlcsland, welke gemeente thans een inwonertal heeft boven de 3000, moest een raad vormen van 11 inplaats van 7 zetels. De A.R. en de S.G.P. wisten ieder 3 zetels te behalen, zodat de raad óm ging en van links rechts werd. In 1946 kwam de A.R. en de S.G.P. op één lijst uit, waarbij zij 819 stemmen behaalden. Thans zijn zij ieder afzon derlijk uitgekomen en boekten samen geteld 914 stemmen, dus bijna 100 stem men meer, wat betekende, dat de recht sen de meerderheid verkregen. De S.G.P. kwam èn door de kleinere kiesdeler Voor 11 raadsleden èn door meer stem men van 1 op 3 zetels. Te Melissant waren de meningen ver ward. Een gesplitste lijst van de P.v. d.A. en van de A.R. De Partij v. d. Arbeid ging op haar twee lijsten 46 stemmen vooruit, doch verkreeg slechts op één lijst een zetel. De A.R. ging met 58 stemmen voor uit, en verkreeg op iedere lijst één zetel. De S.G.P. ging met 42 stemmen voor uit en behield haar twee zetels. De C.H.U. liep terug van 325 stem men tot 188. Toch verkreeg zij als groot ste rest, een tweede zetel, zodat de ze telverdeling gelijk bleef (2 A.R.; 2 C.H.; 2 S.G.P.; 1 p.v.d.A.) Helaas is op Melisant een biljetje rondgebracht, dat niet was ondertekent, doch de schijn aanneemt alsof het van S.G.P.'ërs uitgaat. Hierin werden de S.G.P.'ërs aangera den, niet op hun lijst te stemmen, om dat candidaat nummer twee, beschul digd werd, tijdens de oorlog geen goed Nederlander geweest te zijn. Het heeft niet de minste uitwerking gehad, eerder het tegendeel. Als het werkelijk van een S.G.P.'ër is uitgegaan, is het diep beschamend voor degene, die het gedaan heeft, want zulk een strijdwijze en dan in eigen gelederen betaamt niet, doch is onwaardig. Stellenidam. De verhouding is hier ge worden 5 rechts tegen 2 links. De A.R. en de Herv. Partij behaalden ieder 2 zetels, plus de zetel van de heer Rie- mens die ook rechts is, maakt samen 5. Een stevige rechtse raad dus. De Partij van de Arbeid moest hier een veer la ten; het stemmenaantal daalde van 199 op 162, waardoor één zetel te loor ging. Stellendam was de eerste gemeente op het eiland die stemming hield en bracht voor de rechtse groepen een mooi succes. Goedereede houdt eerst op Vrijdag 17 Juni verkiezing zodat we daarover geen bijzonderheden kunnen geven. Gezien de gelijkmatigheid die men hier altijd vindt, zal daarover weinig te vermelden zijn. Ouddorp heeft een verhouding van negen zetels rechts, tegen 2 links. De Herv. Partij verloor één zetel aan de Chr. Nat. Kiesvereen. (S.G.P.) en kwam van 4 op 3 zetels. Wie de verhouding te Ouddorp kent zal dat niet verwonderen. De S.G.P. bezet thans 5 zetels. De V.V.D. handhaafde zich met een vaststaand aantal sternmen op 2 zetels. De A.R. bleef gelijk in zeteltal, hoewei zij met 110 stemmen vooruit ging. De Partij van de Arbeid kwam met geen lijst uit en maakt o.i. ook geen schijn van kans. Ouddorp kan een van de meest rechtse gemeenten van het eiland worden genoemd. In Hertdngen behaalde de A.R. plm 40 stemmen meer en ging 1 zetel voor uit. De C.H.U. vermocht, evenals in 1946, geen zetel te behalen. De S.G.P. handhaafde zich, rpen ging in stemmen aantal iets vooruit. De zetelwinst van de A.R. is o.i. te danken dat thans de lijst van de Herv. Partij, die in 1946 een zetel won met 46 stemmen, niet uit kwam. Deze 46 stemmen zgn waar schijnlijk naar de A.R. gegaan. Ver schuivingen hadden dus hier ook niet plaats. Het is verblijdend van Nieuwe Tonge te kunnen melden, dat deze gemeente rechts is geworden. Er is hier een felle strijd gestreden: de Partij van de Arbeid deed het wel op een zeer unfaire manier* Ons blad werd er ook in betrokken, zodat we daar in een apart artikel nog eens op terugkomen. De P.v.d.A. had 70 stemmen minder dan in 1946 en verloor 1 zetel. De S.G.P. verkreeg 79 stemmen meer en de A.R. boekte ook een winst van 52 stem men. Bij de verdeling ontving de S.G.P. één zetel meer, zodat de verhouding nu 4 rechts en 3 links is. (A.R. 2, S.G.P. 2, P.v.d.A. 2 en N.T. Bel. 1). Het is ver heugend, dat deze zeer orthodoxe ge meente, op haar schreden is terugge keerd en de linksen niet meer in de kaart speelt. Te Oude Tonge is het zetel-aantal ook van 7 op 11 gekomen door vermeerde ring van het inwonertal. De S.G.P. kwam hier van 1 op 3 zetels. De A.R. hand haafde zijn enige zetel, wat eigenlijk een verlies te noemen is, omdat door de 11 zetels de kiesdeler veel kleiner was dan in 1946. De 44 stemmen, die de A.R. verloor, zijn waarschijnlijk aan de S.G.P. ten goede gekomen. De V.V.D. ging in sternmen-aantal flink vooruit (van 141 op 195) en behaalde weer een zetel. De K.V.P. had een gelijk aantal stemmen, maar de Partij van de Arbeid zag haar stemmencijfer met plm. 30 dalen. De derde zetel van de P.v.d.A. zal door een vrouwelijk lid worden bezet, de eerste vrouw die hier in deze raad haar intre de zal doen. Rechts kan dus ook over Oude Tonge tevreden zijn. Stad aan 't Haringvliet bleef de ge lijkmatigheid zelf; het aantal zetels bleef van iedere partg gelijk, terwijl het Maar op dezen zal Ik zien, op de arme en verslagene van geest en die voor Mijn Woord beeft. (Jesaja; 66 2b.) Beven voor Gods Woord dat wil zeggen, een ernstig voorne men des hartjen te hebben om naar lichaam en ziel, voor tijd en eeu wigheid, door de genade Gods zich naar dat Woord te schikken en voor Gods Woord op te komen. In welk een engte werd Luther een maal gedreven, toen hij van alle zijden door vijanden omringd werd. Maar zie de Heere geeft hem te spreken. Hij mag getuigenis afleggen van de hope, die in hem is. Hij mag een beroep doen op Gods Woord en bevend voor 's Heeren Woord roept hij uit: „Het Woord zullen zij laten staan." Schipperen en plooien, dat wil men in onze tijd. Beven voor eens mensen woord, daar is het vol van. Maar waar wordt gevon den dat beven, dat opkomen voor Gods Woord door de genade van den Heili gen Geest? De Heere belooft: ,,0p dezen zal Ik zien, op den arme en verslagene van geest en die beeft voor Mijn Woord." De Heere ziet van eeuwigheid op dat volk, dat Hij zich ten eigendom verko ren heeft, met een oog van welbeha gen. Daarvan getuigt 's Heeren Woord: „Ik heb u lief gehad met een eeuwige liefde. Daarom heb Ik u getrokken met goedertierenheid." De Heere ziet op Zijn volk met een oog vol welgevallen. De Heere zag al wat Hij gemaakt had en zie het was zeer goed. De Heere zag met welgevallen op het bloed, dat aan de posten der deuren der kinderen Israels gevonden werd. De Heere ziet met welgevallen op het volbrachte Middelaarswerk. Zo ziet de Heere met een oog van welgevallen op dezulken, die in de weg der ontdekkende genade geworden zijn een arme en verslagene van geest, een, die beeft voor Gods Woord. De Heere ziet op dezulke met een oog vol trouw én zorg. De Heere belooft: ,,Mijn oog zal op u zijn." De Heere laat niet varen de wer ken Zijner handen. Zijt gij geworden een arme en versla gene van geest vanwege uw zonde, uw schuld, uw vijandschap en afkerigheid? Hebt gij geleerd God te rechtvaardi gen en uzelve te veroordelen? Is het u in waarheid om de Heere Je zus te doen geworden? Hebt gij hieraan geen kennis, zo mist gij alles. Weldra zullen wij allen moeten ver schijnen voor Gods rechterstoel. Dan zullen wij geoordeeld worden naar 's Heeren Woord. Dan zult gij beven voor dat Woord, maar dan is het eeuwig te laat. Hagar doolde eenmaal om in de woes tijn. Daar was een bron, maar zij zag die niet. De Engel des Heeren moest haar ogen openen, opdat zij die bron zou zien. De waarheid van onze tekst is een bron van levend water voor de arme en verslagene van geest. De Heere vraagt u, ongetrooste; „Wat wUt gij, dat ik u doen zal?" Zij uw ant woord voor Zijn genadetroon; „Heere, dat ik ziende mocht worden." Ook in dien nood geeft de Heere Zijn belofte: „Nooit heb ik tot het zaad vaii Jacob gezegd: zoek mij tevergeefs." „Gij God des aanziens! Heb ik ook hier gezien naar Dien, die mij aanziet?" -r dat wordt de taal des harten van elk, die dat oog des ontfermens mag kennen. Zo vele beloften Gods als er zijn, die zijn in Hem ja en zijn in Hem amen, Gode tot heerlijkheid. Alles verbleekt, alles ontzinkt, maar Gods Woord blijft tot in eeuwigheid. Wat zal dat een beven zijn voor het Woord des Heeren: „Ga weg van Mij, gij vervloekte'" Op dat laatste woord verwezen naar de eeuwigheid. Wat zal dat een beven zijn voor Gods Woord: „Kom in, gij gezegende Mijns Vaders en beërf het Koninkrijk, dat u bereid is van voor de grondlegging der wereld!" Op dat woord zullen die armen en ver slagenen van geest ingaan en erven de eeuwige zaligheid. Ds L, aantal stemmen weinig of geen verschil te zien gaf. Had de S.G.P. één stem minder gehad, dan zou zij de drie kwart van de kies deler niet hebben gehaald, en haar zetel verloren zijn gegaan. Te Den Bommel handhaafde de A.R. 2 zetels, al ging het stemmenaantal een tiental achteruit. De C.H.U. is hier met de winst gaan strijken en boekte 207 stemmen of 2 zetels. De V.V.D., die in de overige gemeenten winst behaalden liep hier terug van 147 op 42 stemmen en moest de enige zetel afstaan aan de C.H. De S.G.P., die zich in stemmenaan tal handhaafde (verschil met 1946 slechts 18 stemmen) had geen voldoende stemmen om de enige zetel te behouden. Uit de cijfers, elders afgedrukt, is duidelijk te zien dat de C.H. dus de zetel van de V.V.D. en de S.G.P. heeft, daar de andere partijen zich volkomen hand haafden. Rest ons nog iets van Ooltgensplaat te zeggen. Het snipperpartijtje Vrije A.R. (1 zetel) kwam niet met een lijst uit, waardoor de A.R. één zetel won. De C.H. kwam van 169 stemmen op 246 en ging van 1 op 2 zetels. Een belang rijke winst dus. De S.G.P., (die in 1946 228 stemmen had en thans 222) had practisch geen stemmen-verlies, maar moest bij de verdeling 1 zetel missen. De Partij van de Arbeid bleef hier gelijk. Alles bij elkaar genomen mogen wij over de uitslag op ons eiland tevreden zijn. Het overgrote deel van de bevol king wenst toch dat naar Gods ordi- nantiën de gemeenten worden bestuurd. Over het zondige dat ons in alles aan kleeft, moge de Heere genadiglijk ver zoening doen. Hij moge de mannen die zitting zullen nemen bekwamen, om in alles naar Zijn Woord en Getuigenis te handelen. Want daarvan is alleen heil te verwachten. Bij de verkiezingsbiljetten die Woensdag jl te Melissant zijn rond gebracht, was een niet ondertekend biljet uitgaande van één of meerdere S.G.P.'ërs, die hun eigen candidaten op zeer onwaardige vrajze hebben aangevallen, en getracht daardoor de S.G.P. schade te berokkenen. Zulk een houding strekt tot diepe beschaming en is in flagranten strijd met Schrift en Belijdenis. Wil de opsteller, die wel in het openbaar durft aanvallen, nu ook de moed hebben, mij zijn naam bekend te maken, opdat deze zaak kan wor den uitgezocht? Zo niet, dan is zijn daad in strijd met het negende gebod. H. VAN ROSSUM Voorz. Centr. Plakkee S.G.P. Kiesvereniging. KERKNIEUWS Eerst© steenlegginjf nieuw kerk gebouw der Geref.' Gemeente te Brulnis«e. Maandagmiddag 2 uur zal door Ds P. Mallan van Bruinisse de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe kerkge bouw der Ger. Gemeente te Bruinisse. Zoals bekend is van de vier kerken die te Bruinisse hebben gestaan door de oorlogshandelingen slechts de Ger. Kerk in tact gebleven. In deze ene kerk wordt Zondags door 3 kerkgroepen dienst gehouden. De kerk der Geref. Gemeente zal het eerst worden opge bouwd. Ds Fr. Mallan zal bij deze bij zondere gebeurtenis een toespraak houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1