Koperen bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar Rondom de Landbouwschool Blaaz. 2 „E I L A N D Ei N - NIE U W S" Woensdag 15 Juni 194s> VEKVOI-G KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK ïk, dat G. niet kon remmen, omdat de kinderhoofdjes zo nat waren en hij dan zou zijn geslipt. Mr V. d. Hoek (raadsman van Stuur- stra)Had U deze auto afgehuurd? Verdachte: Ja, ik moest mijn zuster halen, die in het Korteweegje woont. Get. Stolk te Dirksland kon niet wor den gehoord, omdat hij niet was ver schenen. Get. en expert van de verzekerings Mij. H. J. A. V. Endert te Amsterdam was plm. 4 uur na het ongeluk gelijk met de verkeerspolitie op de plaats des onheils en verklaarde, dat het kennelijk de bedoeling van Gouswaart is ge weest links af te slaan zonder daarbij richting aan te geven. Mr V. d. Hoek kwam tot dezelfde con clusie en verzocht de kantonrechter bij de volgende zitting zich persoonlijk te komen overtuigen. Verdachte zou dan een auto ter beschikking stellen en te vens de aanrijding nog eens demon- streren. Besloten werd de zaak aan te houden, teneinde verdere getuigen en verbalisan ten te horen. Een bouwvallig krot. Vervolgens werd de aangehouden zaak betreffende het verbeteren van een wo ning, opgelegd door B. en W., contra Mej. K. Mastenbroek te Ouddorp behan deld. Als gemachtigde treedt op Mr den Hollander, welke thans het testament toont, waaruit blijkt, dat mej, Masten broek sedert 1942 vruchtgebruiker is van genoemde woning. Ik heb, aldus de raadsman, B. en W. van Ouddorp gead viseerd om de bewoning te doen staken. Er komt echter een boedelscheiding en dan komt er dus wel een eigenaar. Het huis moet tegen de grond wil het weer deugdelijk worden. Get. H. Labeé, gemeentearchitect te Ouddorp verklaard dat de muren van de Ouddorp verklaart dat de muren van de de regenbak verkeren in onbruikbare staat. De buitengevels moeten geheel vernieuwd worden. Het regenwater loopt zo naar beneden. De poes komt 's nachts naar binnen, ondanks het feit, dat alle deuren en ramen gesloten zijn. De Ambtenaar O.M. vraagt vrijspraak, omdat mej. Mastenbroek vruchtgebruik ster is. Uitspraak 22 Juni a.s. Er klopt iets niet. G. Tuns te Oude Tonge, niet versche nen oefent een motorreparatiebedrijf uit zonder vestigingsvergunning. Mr den Hollander geeft de feiten toe en erkent ook dat er geen vergunning- aanwezig is, doch merkt tevens op, dat Tuns in 1943 op verzoek van Landbouw- herstel het bedrijf van Nijsse heeft voort gezet, omdat deze geëvacueerd werd. In 1945, toen Nijsse werd geïnterneerd, zette verdachte het bedrijf voor eigen rekening voort en heeft alzo een be staande zaak overgenomen. In '46 kwam Nijsse terug en moest Tuns verhuizen naar Oostdijk 4. Thans probeert hij nog alle benodigde diploma's te behalen, hoewel dit niet eens nodig is. De Ambtenaar O.M. vraagt alweer vrijspraak, omdat het ten laste gelegde niet bewezen wordt geacht, temeer daar verdachte 18 dagen voor 1 Jaimari 1914 geboren was. Uitspraak 22 Juni a.s. D. V. d. Laan te Sommelsdijk heeft in het nachtelijk duister gespookt omdat hij reeds voor 4 uur aan het deeg kne den was. Verdachte geeft het feit toe, doch merkt op, dat zijn knecht in dienst moest en hij nog geen andere had kun nen krijgen. Tot overmaat van ramp v/as zijn vrouw ook nog jarig en daarom wil de hij vroeg klaar wezen. Ambtenaar O.M.: In 1947 bent U reeds 3 x voor hetzelfde feit veroordeeld, dus nu kunnen de deuren van het ge- vangenhuis te Rotterdam voor U open gaan en dan zult U de verjaardag van Uw echtgenote niet in huiselijke kring kunnen vieren. U neemt het echter niet zo nauv/ en concurreert op die manier op een ongunstige wijze. Eis 25.— of lÖ d.h. Verdachte: Waarom krijgen Deenik en Versloot wel een nachtvergunning en ,ik niet? Ik heb het ineerdere malen aangevraagd, doch steeds tevergeefs. Mr V. d. Velde: U had eigenlijk hech tenis moeten hebben, doch ik denk dat de verjaardag van Uw geliefde echtge note U parten heeft gespeeld en daar om zal ik U in dit geval 15".of 6 d.h. opleggen. Hoe zit dat? Vervolgens verschijnt een lieftallige jongedame ter zitting, genaamd Digna Polder te Dirksland. Deze dame zou op 21 Maart in de B. C. Zaayerlaan met de fiets hebben gereden, terwijl dit verbo den was. Digna ontkent en zegt dat dit haar zuster is geweest, want zij is geen ambtenares bij de P.T.T. De zaak wordt aangehouden om ver balisant te horen. D. Peeman te Middelharnis reed met een verkeerd nummerbord op zijn auto. Dit kost hem 6.— of 3 d.h. Van alles wat. W. V. d. Wende te Goedereede, niet verschenen, veranderde zonder schrifte lijke vergunning van B. en W. in een huis op de markt een raam. Door deze verbouwing werd het oude geveltje ge heel ontsierd. 15.— of 6 d.h. J. Mulder te Sommelsdijk, bereed zijn rijwiel in het duister zonder voor- en achterverlichting'. 2 X ,f 1.of 2 X 1 d.h. T. J. V. Vught te Den Bommel gaf zijn knecht B. v. Wezel opdracht om de tractor te rijden, terwijl laatstge noemde geert rijbewijs had. f 7.50 of 3 d.h. M. Braber te Middelharnis had het 'vorige jaar een borreltje teveel gedaan. 15.— of 6 d.h. C. Flohil te Goedereede, niet versche nen, liet J. Bezuijen en W. Plohil voor 4 uur werk in de bakkerij verrichten. Eis f 2 X 7.50 of 2 X 3 d.h. Uitspraak 2 x 5.— of 2 x 2 d.h. P. Bakker te Dirksland, verkocht na sluitingstijd uit zijn winkel. f 5.— of 2 d.h. B. Jongeling te Den Bommel liet zijn chauffeur met een auto rijden zonder dat deze in bezit was van een werk boekje. 7.50 of 3 d.h. P. J. Heintjes te Oude Tonge par keerde 's nachts zijn auto zonder ver lichting langs de openbare weg. Verd.: Hij stond niet aan of op de openbare weg, doch op het terrein van Nijsse, en ik ben van mening, dat dit geen openbare weg is. De zaak wordt voor nader onderzoek aangehouden. C. Pieterse te Oude Tonge, fietste zon der verlichting, hetgeen hem 2 x 3. of 2 x 1 d.h. kostte. H. Hoogmoed te Sommelsdijk, bereed de Julianalaan te Dirksland, terwijl deze tijdelijk gesloten was. f 2.— of 1 d.h. Zeer gevaarlijk. B. Keijzer te Melissant stond terecht, omdat hij op de openbare weg had ge voetbald. Verdachte gaf het feit toe, doch vond het zeer flauw, dat hij hiervoor een be keuring' had gekregen. Mr V. d. Velde: Het is een zeer ge vaarlijk manoeuvre. Weet je wel, dat er te Middelharnis één reeds maanden te bed ligt, omdat de voetballende jeugd een bal tegen zijn fiets aanschoot. Een soortgelijk geval heeft ook nu weer in Nieuwe Tonge plaats gehad. De politie moest hier veel meer naar kijken, dan zouden er minder ongelukken gebeuren. Eis en uitspraak luidden beide 2. of 1 d.h. Zonder vergunning gevestigd. T. C, V. Eek te Middelharnis vestigde zonder de vereiste vergunningen een motorreparatiebedrijf. Mr v. d. Velde: Is dat zo? Verdachte: Ze willen het hebben, maar ze hadden me allang een vergunning moeten geven. Op 30 en 31 Mei had ik examen willen doen en daar heb ik reeds 60.voor moeten storten, doch door teveel deelname moet ik tot het volgen de examen wachten. Een en ander wordt met schriftelijke bewijzen gestaafd. De Ambtenaar O.M. leest een schrij ven voor, waaruit blijkt dat v. Eek een goede vakman is, en merkt dan op, dat je nu eenmaal een vergunning hiervoor moet hebben. De zaak wordt aangehouden tot 9 September, teneinde verdachte in de ge legenheid te stellen examen te doen. Eenzelfde lot onderging A. de Graaff te Dirksland. Deze was ook een repa ratiebedrijf begonnen zonder vestigings vergunning. De Ambtenaar O.M. merkt op: Op Plakkee beginnen ze allemaal aan de ver keerde kant, eerst een bedrijf uitoefenen en dan pas vergunningen. P. Verkerke te Nieuwe Tonge was bekeurd, omdat hij in een schuur een kleinhandel in ijzer en gereedschappen was begonnen. Verdachte: Ik heb geen schuur. Wel mijn vader. Op 30 April 1949, toen ik bekeurd werd, was ik bij mijn vader L. Verkerke te Sommelsdijk in dienst. Ik handelde dan in opdracht van en voor mijn vader en dus niet voor mijzelf en Op 7 Juli a.s. zal het 121/2 jaar geleden zijn dat onze Koningin met Prins Bernhard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard, zal iedere Nederlander, arm of rijk, in. staat dienen te worden gesteld in deze bruiloftsviering zonder enig bezwaar aandeel te hebben. Door de welwillende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden vei'wezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aangewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogste één galden. Vul Uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brievenbus. Het Uitvoerend Comité maakt hierbij bekend, dat het door de burgerij bijeen te brengen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos terwijl de on vermijdelijke kosten, zoals bijvoorbeeld die van het benodigde drukwerk, uit enige daartoe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het Uitvoerend Comité heeft de Voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op de financiële admini stratie van het Comité belast. Ruimte voor het plakken van postzegels Afzender Naam: Adres Woonpl. Prov. Aan HET COMITÉ KOPEREN BRUILOFTSVIERING KONINKLIJK. ECHTPAAR, Drie Hoekjes 3 's - Gravenhage in die schuur is noch door mij, noch door mijn vader een bedrijf uitgeoefend. Alleen stal ik mijn bakfiets daar. De zaak wordt aangeliouaen om. de verbalisant te horen. De hond van A. v. Veen te Ooltgens- plaat had in de Weipolder een haas ge pakt en dit had e^ politieagent gezien. Verdachte voerde in een schriftelijk verweer aan, dat hij zijn hondje even had uitgelaten. 15.— of 6 d.h. M. Goedegebuur te Melissant betrok zonder toestemming' van B. en V/. een woning. Verdachte: De Burgemeester had mij mondeling toestemming verleend en dus dacht ik, dat het in orde was. Thans ben ik er echter van overtuigd, dat ik mis ben geweest. Inmiddels heb ik een schrif telijke toestemming ontvangen. 15.— of 6 d.h. Klopt dat? A. A. Vijfhulze te Sommelsdijk fietste volgens verbalisant op de Oostdijk te Oude To'Age het meest links van de weg naast twee andere personen. Verdachte ontkent dit en beweert de ze twee personen te hebben willen pas seren. Aangehouden tot de volgende zitting. J. A. Struijk te Dirksland reed op een motor zonder rijbewijs, 15.of 6 dagen hechtenis. J. B. Philibert te Sommelsdijk reed op een verboden weg. 2.of 1 d.h. Liefde op hst eerste gezicht. Tenslotte stond terecht mej. G. M. Bezem te Rotterdam, welke op 15 Fe bruari 1949 met een manspersoon een gedeelte van de woning van J. Troost Oostdijk A 242 te Sommelsdijk zonder vergunning in gebruik had genomen. Verdachte gaf dit toe, doch was van mening, dat hiervoor geen toestemming nodig was. Deze dame was met de mans persoon D. Kollens, eveneens een Rotter dammer, stiekum bij haar ouders van daan weggelopen en samen hadden ze eerst hun intrek genomen bij Verolme te Middelharnis. Daar werden ze weg gestuurd, omdat Kollens geïnterneerd v;as geweest. Als tweede verdachte kwam voor het front J. Troost, welke zich over deze zgn. echtelieden had ontfermd. Ik kende die juffrouw en die mijnheer niet fen ze waren bij mij als kostgangers. Dit heeft echter niet lang' geduurd, want ze zijn allang' weer v/eg'. Last heb ik echter van hen niet gehad. De Kantonrechter: Leef je nog met die Kollens? Verdachte: Ik heb ruzie m.et hem ge had. Kantonrechter: Ik 'geloof niet dat het goede liefde was. Het was liefde op >een dwaalspoor. Zij kreeg 5.of of 5 d.h. Hij 7.50 of 5 d.h. Volgens de Kantonrechter was D. Kol lens, niet verschenen, de hoofdschuldige en daarom moet deze 10.betalen of 5 dagen brommen. Zwavelzure ammoniak op erwten, dat is toch niet goed? Aldus een leer ling van de 4e klasse mijner school, tij dens de geboden gelegenheid op de les, ondenverpen ter sprake te brengen, die ze in de practijk hebben opgemerkt en die in strijd zijn met de theorie, zoals ze die op de school leren. Zijn vraag werd beantwoord met een vraag mij nerzijds. Wat weet je te vertellen van stikstof bemesting op envten? Jan ver telde vlot, dat erwten wortelknolletjes hebben, waarin bacteriën leven in sijm- biose met de erwten, terwijl omgekeerd de erwten zorgen voor de koolstofvoor ziening der bacteriën. Aangezien de werkzaamheid dezer bacteriën zeer af hankelijk is van de temperatuur, kun nen de bacteriën in het vroege voor jaar de erwten nog niet voldoende van stikstof voorzien. De erwten dienen vroeg te worden gezaaid, doch hebben daardoor in het begin van hun groei ge brek aan stikstof. Ze maken een ,,hon- gerperiode" door, en om ze daar door heen te helpen, geven sommige boeren een weinig' vooral niet te veel stikstofbemesting aan de erwten. Dit is dus verantwoord. Maar, merkte Jan op, dan zal dit toch stikstof moeten zijn in een vorm, die zo door de planten kan worden op.genomen, dus in nitraatvorni, zoals in kalksalpeter voorkomt, en niet in ammoniakvorm. De ammoniak moet nl. wil ze ten volle door de planten kunnen worden opgenomen, worden omgezet in nitraat. Daar zijn ook bac teriën voor nodig en als het te koud is voor de wortelknolbacteriën, zullen de nitrificerende bacteriën ook hun werli- zaamheden niet kunnen verrichten. De zwavelzure ammonia blijft zwavel zure ammoniak en de erwten hebben er niets aan. Daarbij komt, als het weer zachter wordt, wordt de z.a. wel om gezet en het gevolg is, dat er nitraat stikstof vrij komt, wanneer de erwten voor zich zelf kunnen zorgen en die nitraatstikstof werkt clan zo remmend op de ontwikkeling van de wortelknol- letjesbacteriën. Jan had dus goed opge merkt en de boer, die zijn erwten ea zichzelf meende te helpen, deed precies het omgekeerde en hield de ontwikke ling van zijn gratis-helpers de wor telknolbacteriën tegen. Ik ben er van overtuigd, dat nog veel verkeerde din gen in de practijk plaats hebben, en ;K hoop, dat mijn leerlingen open ogen mogen krijgen, om deze verkeerde han delingen op te merken. Het zijn dank bare onderwerpen om in de klas te be handelen, terwijl stof geleverd wordt voor deze korte uiteenzettingen. Op Vrijdag, 17 Juni a.s., hoopt de Vereniging tot bevordering' van liet Landbouwonderwijs haar ja.arlijkse le denvergadering te houden. We hopen dan met een groot percentage van onze 700 leden in contact te komen. Een in leiding zal worden gehouden over: Ra tionalisatie in de landbouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6