Schrammetje Plaatselijk Nieuws schrijft: Haarden a.vamWOERKOM Neemt een abonnement op „Eilanden-nieuws." Twintig jaar lang het meest gele zen en vertrouwde Blad. Woensdag 15 Juni 1949 „EIL ANDEN-NIEUW S" Bladz. S Dhr Zweems zegt, dat hij toch een vraag mag stellen. Dhr I>ehker: 't Is een vraag met com- jnentaar. Het is geen voorstel, want dan accepteren we dat. Weth. Tgi: Jullie zoeken er „roarig- leid" achter. De Voorz. spijt het bijna vóór de ver- Itiezing raad te hebben gehouden. Dhr Opstelten disqualif iceert eveneens let door de heer Zweerus gelanceerde en jjegt, dat het tegenwoordige college stellig niets geweigerd heeft. Nog een politieke opmerking? Dhr gweerus zegt dat de Woning ruimte wet hem na aan 't hart ligt. Van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk is een woning gevorderd door B. en W. Be Diaconie is daarover in beroep ge gaan en nu is bericht binnengekomen, dat het College van B. en W. het pleit gewonnen heeft. Van harte gefeliciteerd, turgemeester! roept spr. uit. Het is de zien dat U de „groten" niet spaart! Gaat zo voort burgemeester! Er zijn er zoveel die in krotten zitten! De Voorz. antwoordt dat er geen en- tele reden is, om B. en W. succes toe te wensen. Er is een uitspraak gevallen en daar mee af. Dhr Opstelten: Waar dhr Zweerus een felicitatie tot de Voorz. richt, wil hij zijn teleurstelling uitspreken, dat men ?ich in het kerkelgke werk heeft ge mengd. De Voorz.: Het gaat niet over het Iterkelijke werk, er is gehandeld over eenkomstig de Woonruimte-wet. Dhr Opstelten: Waar hier stemming gewekt is tegen de Diaconie, die zoveel in de gemeente doet, zullen er mogelijk ook gevolgen komen van dit besluit. De Voorz.: De diaconie heeft het recht een eigen standpunt in te nemen. Hij hoopt dat de diaconie zijn taak goed zal vervullen. Dhr Deikker onderstreept wat door dhr Opstelten gezegd is. Aan de vooravond van de verkiezing wil hij er niet op in gaan. Alleen dit: de felicitatie van Zwee- nis doet vreemd aan. Zweerus had zo even een vraag met commentaar, nu igt hij er op: commentaar overbodig! Weth. Tyi: 't Is een woning met 16 kamers, en 't is niet meer dan billijk dat...... De Voorz. hamert. Een officiële m- stantie heeft deze zaak bekrachtigd, daarmee af. Dan geheime zitting. Middelharnis. Welke georganiseerd wordt door afdeling S'dijk-M'harnis van de Algemene Bond van Ouden van Da gen Nederland, in samenwerking van de gezamelijke vrouwenbonden op 30 Juni a.s. des namiddags te 2 uur. De volgende films zullen dan vertoond worden: Moeder des Lands: Volledige Kroningsfilms, o.a.: Intocht te Amster dam, De grote Huldiging in het Sta dion, De plechtigheid in de Grote Kerk. Alle ouden van dagen die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, zijn wel kom. Zij kunnen zich aanmelden tot Woensdag 15 Juni bij de hun bekende adressen. Namens de afdeling, L. FAASSE, Ringstraat B 261, Sommelsdijk. DIKKSLAND A.s. Woensdag'zal tij dens de stemming voor de Gemeente raad voor de stembureaux in het Ach terdorp door speldjesverkoop gecollec teerd worden voor het Groene Kruis al hier. Omdat de uitgaven voor het werk van het Groene Kruis steeds stijgende ?ijn, steune een ieder deze collecte. Ben kussengevecht. Vrijdag zullen 6 verpleegden uit het Ziekenhuis „Bethes- da' 'te Dirksland de kussens opnemen tegen 6 verpleegsters uit het Algemeen Ziekenhuis te Zeist. Het wordt echter een vreedzame strijd. Een kussenge vecht als hier bedoeld is namelijk een door de N.C.R.V. over de radio uitge zonden vragenspel, waarbij de kennis van de ene groep tegen die van de an dere gemeten wordt. Vrijdagavond 21.55 uur nemen de Dirkslandse patiënten het op tegen de Zeister verpleegsters. Het gaat om de eer van Plakkee, dus luis ter mee en 'Btem af op de N.C.R.V. MELISSANT Met de a.s. gemeente raadsverkiezing op 16 Juni zal er een collecte (speldjesdag) gehouden worden ten bate voor de afd. Het Groene Kruis. De vrouw van A. Groenendijk moest Zondag jl. naar het ziekenhuis worden gebracht. A.s. Zondag hoopt voor de Geref. Gem. alhier driemaal voor te gaan dhr A. Vergunst van Leiden, Theol. Student te Rotterdam, alsdan zal er een collec te worden gehouden voor Emer. Predt. weduwen en wezen. Deze week zullen in de meeste plaat sen ook op onze eilanden de bewoners ter stembus tijgen om hun gemeente raadsleden te kiezen. Het is Schrammetje opgevallen, dat tot de dag van vandaag zijn brievenbus nog zo weinig geklept heeft om de ver- kiezingsreclarhe door te laten. Vroeger jaren was het soms een ononderbroken stroom van circulaires en pamfletten van elke partij waarin telkens weer op nieuw met dikke woorden hun candi- daten werden aangeprezjen. Daarbij kwam het persoonlijk element vaak om de hoek gluren en ging het er in de ver- kiezingslectuur nog al eens hartig naar toe. Zelfs het „huisbezoek" was aan de orde van de dag. Met klem trachtte men persoonlijk de kiezers te overtuigen, dat zij toch hnn stem op die en die uit be hoorden te brengen, omdat hij toch zé ker de man was, die de gemeentebelan gen beter dan iemand anders kon be hartigen. Schrammetje herinnert zich zelfs nog wel, dat er door de Kiesver enigingen hele lijsten werden opgemaakt van personen die denkelijk hün candi- daten zouden stemmen. Bij de stembu reaux werd dan geposteerd en de namen van de gaande en komende man op de lijsten aangestreept. Schoten er een uur voor het sluiten van de stembus nog na men over van mensen, die denkelijk niet meer zouden opdagen, dan holde men het dorp door om de laksen alsnog aan te sporen onmiddellijk mee te gaan, op dat hun stem niet teloor ging Tegenwoordig gaat het er wat beza digder naar toe. De Partij van de Arbeid maakt nog het meeste kabaal. Een auto met grote luidsprekers spuwt een stort vloed van jaszmuziek door de straten en als de burgerij uit wil lopen om te zien wat er aan de hand is, kunnen ze op de met vuurrode plakkaten beplakte enorme sortering f 169, f lEO, f 210, t 250 etc. BROERSVELD 137-139 SCHIEDAM auto lezen, dat ze méér socialisten in de raad moeten stemmen. En de commu nisten, de mannen van hameracn sikkel, willen het er kort en krachtig inhame ren: „Vrede en woningen: stemt com munisten!" Ziezo, nu weten we tenmin ste waar de vrede en de woningen van daan moeten komen! Het spijt Schrammetje alleen maar, dat deze heren in ons land nog kans krijgen om een raadszetel te bezetten en zelfs in de hogere colleges hun op ruiende taal te laten horen. Vroeg of laat zal het wel uitkomen dat men een slang aan de boezem gekoesterd heeft. Blijk baar heeft men met de N.S.B.-ers, die ook zo'n grote mond in Kamer, Staten en Gemeenteraad durfden open doen, nog niet voldoende ervaring opgedaan. Gelukkig komen de communisten op onze eilanden nog niet zo veel aan bod. Dat is nog een voorrecht. Met de Partij van de Arbeid is het anders gesteld. Daarop worden nog maar al te veel stemmen uitgebracht van mensen die zulks niet behoorden te doen. Zij laten zich imponeren door schoonklinkende socialistische leuzen, die uitsluitend een materialistische grondslag hebben. Schrammetje ziet het echter zo, dat de gemeenteraadsleden ook een grote in vloed kunnen uitoefenen op de geeste lijke waarden der gemeente. Denk daar bij maar eens aan het onderwijs en aan het „culturele leven" in onze platte landsgemeenten, waarvan ik in haast elk gemeenteraadsverslag wat lezen kan. Dan mag het de kiezer niet onver schillig laten in welke richting deze din gen worden gestuwd. Daarom wil Schram aan de vooravond van de verkiezingen de lezers opwekken om hun stem te onthouden aan de link se groepen óók al mogen sommige hun ner candidaten ons in velerlei opzicht werkelijk sympathiek zijn. Er wordt te veel uit het oog verloren, dat het niet in de eerste plaats gaat om de personen, maar om de beginselen! SCHRAMMETJE. MI0DELHAKNIS—SOMMELSDIK TTltzending naar Christelöke Tehuizen Ouders, die een of meer van hun kin deren om gezondheidsredenen (na ad vies van hun huisdokter) voor een aan tal weken willen zien opgenomen in een positief Christelijk kindertehuis, kunnen zich wenden tot de hoofden der 3 Chris telijke scholen. MIDDELHAKNIS Onze vroegere dorpsgenoot Jac. Buth Mzn., korporaal bij de Mariniers te Rotterdam, is thans Ijevorderd tot sergeant bij voornoemd wapen. Dhr Buth is nog een marinier van de oude mariniers voor de oorlog. Heeds heeft hij een aantal jaren in In- dië gediend. Ook heeft hij Japans krijgs gevangene geweest en gewerkt aan de beruchte Birma-spoorweg. Hij heeft te vens een onderscheiding ontvangen voor moed, beleid en trouw, aan de dag ge legd bij gevechten in Indië gedurende de oorlog. P.V. „De Reisduif" Middelhamis- Sommelsdijk. Uitslag wedvlucht Noyon 11.6.49. Afstand 256 km. Los 10 uur 30. Snelheid 1ste duif 1131 m, laatste duif S45 m. Gebr. Peeman 1; J. Vijf huizen 2, 7, ■20: M. J. Koert 3, 15, 17, 24; C. Vroeg- indeweij 4, 21, 23; A. van Wezel 5; A. Human 6, 9, 11, 14, 26; A. Sarelse 8, 12, 22; J. Mastenbroek 10; Gebr. Hoogzand 13; M. Vroegindewij 16; B. Viskll 1'7; D. Wittekoek 19; M. J. Kalkman 24. Inkorven voor Creil Woensdagavond 'f-S uur. ïiOMMELSDIJK Nadere gegevens Worden bekend gemaakt voor Ouden van Dagen welke deel zullen, nemen aan de gezellige middag in Meijer theater te STELLENDAM De gehouden coUec te ten bate van de Groene Kruisvereni ging alhier heeft opgebracht de som van 315.89. De ZendingscoUec'te in de Herv. Kerk heeft opgebracht ruim 103. Uitslag verkiezing. Op de gehouden stemming voor de gemeenteraad alhier werden uitgebracht Lijst No. 1 M. Keijzer Gem. Bel. 167 st., No. 2 P. M. Riemens Algem. Bel. 142 St.; No. 3 P. Verbiest P.v.d.A. 162 st.; No. 4. W. V. Seters A.R. 215 st., No. 5 C Hoek Herv. A.R. 262 st. zodat de samenstelling voor de gemeenteraad thans is: Gem. Bel. 1 zetel, Algem. Bel. 1 zetel, P.v.d.A. 1 zetel, voorheen 2; A.R. 2, voorheen 1, Herv. A.R. 2. De Anti Rev. hebben dus samen 3 ze tels, precies als de vorige keer. Uitge bracht werden in totaal 948 geldige stemmen; vorige verkiezing 931. Maandag had de timmermansknecht G. B. het ongeluk met zijn duim in de zaagmachine te geraken, 't welk zodanig was, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. OUDDOKP De garnalenvissers heb ben de vorige week 3 dagen gevist en gemiddeld per dag gevangen van 100 tot 200 kg en aan de Centrale afge leverd. De zeevissers besomden van 200. tot 300.'De zeevisser Jan Bakelaar had het ongeluk een heel vistuig te ver liezen, wat voor hem een hele schade is. De prijzen der klavers op de gehou den verkoping te Ouddorp waren van 30 tot 50 cent per roede. Van de 33 per celen werden er vele opgehouden. NIEUWE TONGE Tijdens de 'stem ming van de gemeenteraad zal door di verse dames bij de ingang van het stem lokaal een collecte worden gehouden ten bate van Het Groene Kruis. Van officiële zijde vernemen wij, dat de gemeenteopzichter de heer Wijnands iedere Donderdagmorgen van 11 tot 12 uur voor het publiek te spreken zal zijn ten gemeentehuize. J.l. Zaterdag 11 Juni is in het dorp de Rode Kruis collecte gehouden. Het resultaat hierva;n was 230.92. De da mes die deze collecte hielpen slagen worden namens het plaatselijk bestuur dank gebracht voor hun werk. Momenteel worden diverse polderwe gen van een laag teer voorzien. Hierdoor wordt voorkomen, dat de wegen in ver val geraken. Dezer dagen zullen de laatste wo ningen van de Prinses Julianastraat in gebruik worden genomen. Op een huwelijksfeest bij de familie K. werd voor de Niwin gecollecteerd een bedrag van 28.61. De eerste stap omdemomen. De eer ste stap die zichtbaar is voor de electri- ficatie van Nieuwe Tonge is thans ge nomen. Men is nl. aan de Duivenvvaard- sendijk begonnen met plaatsen van de palen voor bovengrondseleiding. Ook zou aldus onze zegsman een flinke hoeveel heid materiaal arriveren. OUDE TONGE Burg. Stand over de maanden Maart, April en Mei 1949. Ge boren: Adriana Maartje, d.v. Krijn Les en Geertruij Munters; Hendrik Arend, z.v. Bastiaan Stander en Leent je v. d. Doel; Anna Josepha Maria d.v. Antho- nius Johannis PoUemans en Pieternella Minkenberg; Anna Johanna Maria, d.v. Ringenerus Ignatius Damsma en Johan na Lamberdina Meijer; Geertje, d.v. Leendert van Kempen en Geertje Los; Jacob, z.v. Abraham Breederveld en Neeltje Boshoven; Jacob Abraham, z.v. Petrus Joh. Heemes en Lena D. Barnat Neeltje, d.v. Johannes van Maurik en Johanna Arentje Koppenaal; Helena Maria d.v. Pranciscus Wilhelmus Tuns en Antonia Gerarda Beekman; Cornells Adrianus z.v. Adrianus van Schouwen en Johanna Pieternella van Mastrigt; Maartje Martijntje, d.v. Jan Cornells Moret en Cornelia van Driel; Jacobus Arij, z.v. Pieter Jacobus Arij Dekker en Aagje Timmers; Abraham, z.v. Abra ham Johannes Hartog en Willemina Ma- ten; Carolus Adrianus Maria z.v. The- odorus Balthazar van Vugt en Elizabeth Cornelia Wilhelmina Vrolijk. Overleden: Jan Kievit, ongehuwd, z.v. Marinus Kievit en Johanna Adriana Koert, beiden overleden. Pieter Karel de Wit, weduwnaar van Maria Antonetta Laurijssen; Paulus Iman Boeter, echt genoot van Lena Drooger; Theunis van Dijk, weduwnaar van Magcheltje Maria van Luik; Jelier Vervloet, weduwnaar van Leuntje v. d. Toimekreek. Huwelijksaamgiften: Geert Ketelaar, beroep timmermansknecht 27 j. en Neel tje Anna Maria Osseweijer, zonder be roep 27 j., beiden alhier; Johannis Hu- bregt, landarbeider, 24 j. wonende te Ooltgensplaat en Neeltje van den Ouden, zonder beroep 21 j., alhier; Jacob van Loon, winkelbediende 24 j., en Cornelia Barnat, telefoniste 23 j. beiden alhier; Cornells van der Hoog, landbouwer 25 j. en Neeltje de Vos, zonder beroep 28 j., beiden alhier. Huwelijken: Leendert Stoutjesdijk, 31 j., wonende te Den Bommel en Geertrui- da Maria van Noord, 19 jaar alhier; Willem van den Berge, 25 j. en Klara van Loon, 21 jaar beiden alhier; Phi- lippus Bezemer, 27 j. en Maria v. Noord 22 j., beiden alhier; Geert Ketelaar 27 j. en Neeltje Anna Maria Osseweijer 2T j., beiden alhier. OOLTGENSPLAAT Vrijdagavond a.s. hoopt b.V, 6.30 uur voor de Geref. Ge- meentei alhier op te treden Ds J. B. Bel van Dirksland. De timmerman P. C. Hobbel had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden met zijn hand in een zaagmachine terecht te komen, waardoor dit lichaamsdeel zo ernstig werd gewond, d.at hij zich onder geneeskundige hulp van dr Kramers moest stellen en zijn werkzaamheden niet kan verrichten. Gekocht. Dhr J. van Maastricht heeft onderhands gekocht een woonhuis staan de aan het Weespad van dhr W. Beijer. Spreker. Iii verband met de a.s. ge meenteraadsverkiezing zal vanwege de P.v.d.A. heden Dinsdag 14 Juni in Hotel Hobbel een propagandavergadering wor den gehouden met als spreker dhr Tho massen, Burgemeester van Zaandam. Werkzaamheden hervat. De gemeen te secretaris dhr Korteweg die in ver band met een operatie in een ziekenhuis te Rotterdam was opgenomen, heeft thans het ziekenhuis verlaten en zijn werkzaamheden weer hervat. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wed- vlucht Noyon, afstand 256 km. Gelost 10.30 uur. Ie duif 14.26.46 uur. 1, 4, 14 A. Huijzer; 2,. 15 A. Meiaard Mz 8, 9, 11 Gebr. Visser; 4, 7 12 Jan Trom mel; 6 A. Smits, 8 Joh. Visser, 10 Gebr. de Boed; 13 A. Meiaard Lz. HET 5000STE SCHIP TE ROTTERDAM Het 5000e schip van dit jaar is in de Rotterdamse haven aangekomen. Het is het Engelse m.s. „Mathura" dat van Calcutta kwam met 'n lading stukgoed. Het heeft ligplaats genomen in de Lek haven. Het vorige jaar arriveerde het 5000e schip ruim twee maanden later, nl. op 14 Augustus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3