M aïkiezendoek Politieke zetten van de P.v. d. iL.? DE GOUDEN KOETS KOMT NAAR FLAKKEE Biz. „E I L A N D E N - NI E U W S" Woensdag- 15 Juni 1949 VERVOLG MILITAIRE OSFSNINGTCN den. Mede tegenwoordig' wai.-en buigc- meester.s van Ouddorp, Gcedereede en Middelliarnis, de Raad der gemeente en meerdere genodigden. Burgemeester van Heijst drukte in een vlotte toespraak zijn harteliilrcn dan!'; uit aan Generaal Jager, dat hij het zo had weten te leiden, dat op dit e'land en ook te Dirlïsland militaire oefoni~^-gcn waren gehouden. Hiermee was do bur gerij een groot genoegen gedaan. I>e be volking van Dirksland is gezagsgetrouw en Vaderlandslievend, v^at wel tot uiting' kwam door de grote belang'ste-li'\s;'. De burgemeester verzocht het glas te hef fen en een dronk uit te brengen op IvO- ningin Juliana. lie Generaal zeide zeer getroffen te zijn doo het hartelijke medeleven en de joviale o it- vangst, die de troe-pen was ten deel ge vallen. Hierdoor was liet leger nader bij de bevolking gebracht. Zonder eenheid van leger en volk is geen goed Igger bestaanbaar. We gaan vaker „de boer" op, maar hier is de hartelijkheid boven alle lof verheven zei de Generaal Spreker wees in zijn speech ook op het belang van het formeren van de Nationale Reserve. Zelf had hij vroeger jaren meegewerkt aan de Bijz. Vrijwill. Landstorm en op het eiland veel van zijn vroegere discipels ontmoet. Hij hoopte dat met dezelfde ambitie als toen de Nat Reserve zou worden gevormd. Tenslotte bracht hij zijn besten dank aan de burgemeester en de heren van dé gemeenteraad voor de medewerking die hen was verleend. (Applaus.) I Afg<3tnarcheerd. Te 1 uur macheerden de troepen naar Middelharnis met de Kapel voorop waai' zij 's middags werden Ingescheept. Hier mee behoorden de twee militairen dagen, waarbij vooral de jeugd ook veel genoe gen had, weer tot het verleden. Momenteel is varende door de Neder landse binnenwateren het schip Maja, dat door de Stichting Particuliere Bin nenscheepvaart ter beschikking is ge steld voor een tentoonstelling van de Gouden Koets, die aldus tal van plaat sen in ons land kan aandoen. Van de Opperstalmeester van H.M. de Koningin Is thans bericht ontvangen, dat deze varende tentoonstelling op Dinsdag 16 'Augustus naar GoereeCjver.'lakkei': zal komen. De tentoonstelling ornvat de Gouden Koets, de Crème Calèche, de uni formen der garderegiïnenten. Jagers, Grenadiers en Prinses Irene, b.?nevens diverse galatuig. De opbrengst van deze tentoonstelling Is bestemd voor het Koningin Juliana- 'fonds. Momenteel bevindt de Maja zich te Eindhoven en deze zomer zal ook Zie- riltzee worden aangedaan in verband met het llOO-jarig bestaan dier stad. In beperkte mate thans leverbaar. A. WIELHOXJWER Bed-, Tapijt- en Menbelmaga'/iln SOMMELSDIJK - TELEFOON 25-3 DRIE JONGENS BIJ BEEK VERDRONKEN fo het gecorrigeerde gebieü onder de gemeente TJbbergen-Beek bij Nijrregen z^jn Zaterdagavond In het Wylermcer drie jongens verdronken. De 11-jarige Gradissen, de 12-jarige Benda en de 14-jarige Schattner waren met een 13-jarig vriendje naar het meer gegaan, waar zij een plat bootje van een visser hadden gevonden. Terwijl het vriendje aan de kant bleef, zijn de drie anderen met het bootje naar het midden van het meer gepeddeld. Daar sloeg het •vaartuig om. Slechts een van de jongens kon zwemmen, maar hij werd door de anderen mee naar de diepte getrokken. De vriend is naar huis gegaan en schijnt niemand iets te hebben gezegd, totdat de ouders van de slachtoffers lieten onder zoeken, waar de jongens waren geble ven. De plaats van het ongeluk werd Zondag door de Burgemeester aangewe zen. De politie is de gehele dag' bezig geweest m.et dreggen, maar zij heeft slechts enkele kledingstukken opgehaald De stoffelijke resten van de drie jon gens zijn later gedregd. C NIEUWE TONGE Openbare vergadering van de Ge-1 meenteraad op Vrijdag 10 Juni 1949, des i avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzit- j ter. Burg', van Hofwegen opent met ge- bed. Daarna worden de notulen vast gesteld. Ingekomen stukken en mededelingen: Terugontvangen enige goedgekeurde Raadsbesluiten, Aanbieding van de W. en V. reke ning van de landarbeidei'svereen. over 1948; begroting en jaarrekening Gas- centrale ,,Oost-Flakkec" en van de schoolartsendienst. Schriftelijke ontslag-aanvrage van architect G. C. Vreugdenhil te Dirksland, wat eervol wordt verleend. Besluit tot kasgeld-lening groot 250.000 voor electr. bedrijven ,,Oost Flakkee". Door de heer J. Ba,V:ker is gerecla meerd tegen aanslag schoolgeldregeling, waarvoor hem ontheffing v/oi'dt ver leend. Dhr L. Kievit verzoekt vergoe ding reiskosten voor zijn dochter voor bezoek U.L.O. School te Middelharnis. Dhr Dekker vraagt naar de normen, die hiervoor worden aangelegd, waarop de Voorx. ant.woordt, dat ieder geval apart wordt bekeken. Voorstel wordt aangenomen. Krachtens de aangegane gemeenschap pelijke regeling worden enige onderwijs- vergoedingen vastgesteld. Voorste! B. en W. tot verkoop voor-, malig arrestanten-lokaal aan elecr. be drijf ,,Oost Plakkee". Dit arrestanten lokaal voldoet niet meer aan de eisen; in overleg met het E.B.O.F, is de ver koopwaarde op f 1500.vastgesteld. Dhr Opstelten informeert of dit wel de goedkoopste oplossing is, omdat er toch nieuwe cellen moeten komen en deze zijn duur. De Voorz. antwoordt, dat het prac- tisch weinig' voorkomt, dat arrestanten moeten worden opgeborgen, maar dat het toch verplichtend is, dat zo'n lokaal in de gemeente aanv/ezig moet zijn. Het oude voldeed, absoluut niet meer aan de eisen. Tot verkoop werd m.a.s. besloten. De Voorz. deelt mede, dat hedenmid dag de eerste pale'n voor de aanleg van de eleetriciteit zijn geslagen. Daar het gemeentepaard, tengevolge van darmstoornissen gestorven is, moest een ander worden aangeschaft, waarvoor B. en W. voorstelt 750.00 uit te trekken Hiertoe wordt besloten. Voor het ge storven paard wordt door de verz. mij. 420.— uitbetaald. Voorts werd besloten tot stalling in de schuur van A. Houweling voor 60.- per jaar; tevens tot 1/3 van de prijs voor aanleg waterleiding in de stal wor den bijgedragen. Besloten wordt tot verhuur van een stukje gemeente-grond aan de Prinses- Julianastraat aan I. van Zielstvoor 5.60 per jaar. Van de heer J. Simonse te Poortugaal v/erd een stukje grond gekocht aan de Generaal Snijderstraat voor aanleg nieu we weg. Door dhr Simonse werd nu verzocht boven de koopprijs vergoeding- voor pacht-derving te mogen ontvangen. B. en W. vindt daar echter geen aan leiding toe. Wel nemen zij in overweging- de pachter, t.w. dhr Timmer schadeloos te stellen voor gebruikte kunstmest tot een bedrag van 19.10. Hierover ont staat een kleine discussie, niet n.a.v. het kleine bedrag, maar om geen precen- dent te scheppen tegenover anderen. Enige leden menen, dat d!ir Simonse dit dan maar bij de verkoop had moe ten canditionneren. Wel is men van me ning, dat dhr Timmer, recht op vergoe ding' heeft," v/aartoe wordt besloten. Rondvraag. Dhr Dekker vraagt naar bet schoon- mal-cen van de riolering' aa.n de Zuiddijk. Is dat nu een zaak van de gemeente of van de eigenaars vraagt spr. De Voorz. antwoordt, dat die riole ringen totaal verwaarloosd zijn. Ze be horen bij de huizen en moeten door de eig'enaars worden onderhouden. Nu is de bedoeling dat de gezamenlijke eigenaars deze schoon zullen mal-cen en de ge meente namens de eigenaren daai'toe een inschrijving zal laten houden. De kosten zullen woi-den om.geslagen. Om deze zaak doorgang te doen vinden, moet er een verklaring zijn van de eige naars. Dhr Opslelten vraagt of de huurders er mee bekend zijn. De eigenaars leggen op de huvir toe. Hij zou de h'uurders er in willen kennen. De Voorz. vindt dat het moeilijk is. Dhr V. Alphen oppert de mening om het voor gezamenlijke rekening (huur- ders-eigenaa^rs) te doen. De Voorz. zegt dat de gemeente ooic partij is als eigenaar. Hij vindt het leuk de eigenaars eens op hun vestje te l'un- nen tikken! Dhr V. Alphen: Ik had het de burge meester kunnen doen, maar ik heb heni gespaard. (Vrolijkheid.) De noodzaak van verbetering riole ring kwam door dit debat duidelijk naar voren. Dan vraagt dhr Opstelten of de oude bouwvallige woningen zouden kunnen worden opgenomen, om daardoor meer bouw--\^olume te verkrijgen. De Voorz. antwoordt dat rapport ge maakt zal worden, welke woningen on bewoonbaar zullen worden veri^laard. Van iedere gemeente op het eiland zal dit op kaart worden gezet. In Nievuve Tonge is het aantal schrikbarend. Ge probeerd zal worden voor die opnamen, die alle in tekening moeten gebracht, enige studerenden aan de Tech. Hoge school te Delft aan te stellen. Het eiland zal als streek" worden bezien voor een extra contingent is spr, echter niet al te optimistisch. De pontonbrug te Dirksland, die la c< ;i half uur tijds werd gelegd. Dirent na het gereed komen ging de infanterie In stormloop naar de overkant. Dhr Opst-elten heeft verder een ver zoek om de tent, waarin Zaterdag.s- avonds een concert gegeven v/ordt, vóór de Zondag op te ruimen. Hij vindt het rommelig en bovendien storend voor de mensen die Zondags naar de kerk gaan. De Voorz. vindt dat ook en had die opmerking verwacht. Het is niet vol gens de opvatting van de bevolking. Nu is het met die tent zo, dat deze bouw- valli.g is en die met veel moeite kan worden uit elkaar genomen. De timmer- m.an zal deze verbeteren en dan zal een regeling worden getroffen, dat de tent Zaterdagsavonds v/ordt opgeruimd en de straat wordt geveegd. Over het schoonmaken van de riole ring maakt dhr Lugtesibiirg nog de op- merlcing', dat de 3 Polderbesturcn hier in ook een rol spelen, waarop de Voorz. antwoordt dat beloofd is schouw te hou den, zodat verbeteriiig- op komst is. Politieke munt? Dhr Zwecnis (P.v.d.A.) heeft bezv/a- ren over de zeer verouderde leermiddelen op de Openb. L. School. Er zijn nog' boekjes anno 1900 in gebruik. Te zui nig beleid is daar de oorzaak van .Hij v/iiit dat het vorig beleid der gemeente. De Voorz. heeft een kiji-^je op Kchool genomen. Aanschaf nieuwe leermiddelen zou een schrikbarend hoog bedrag ver gen. De Inspecteur L.O. is echter van de noodzaak overtuigd zod.at in de e.v. raadsvergadering daarover een voorste! komt. Dhr Dekker zou de notulen van de laatste jaren willen naslaan om te .-ïien of al eens ooit een leermiddelen aan vrage voor de school door de gemeente geweigerd is. Hij meent stellig' van niet Dhr V. Alphen zegt dat liet vorig be stuur roet het hoofd der school op be.=>- ten voet stond. Nooit is hem iets gewei gerd. Wel is liij altijd zuinig geweest. De leermiddelen zijn de laatste jaren verouderd. Het onderwijs staat echter op een hoog peil. Weth. Tijl: In mijn tijd is er v.'cl eens wat afgewezen De Voorz.: Laten we niet spreiden over wat gebeurd is, wie handelt maakt fou ten. Het Hoofd is deskundi.g maar zui nig. Spr. stond stomverwonderd uit wel ke boekjes werd gelezen. Eet is eigenlijl: zo, dat het Hoofd niet durft te vragen, omdat vernieuwing een bedrag van 6500.— vordert. Dhr V. Alphen ziet In die leermiddelen geschiedenis een zeliere politiek nu we staan aan de vooravond van de verkie zingen. Het wil zeggen: Mensen, jullie moeten de rechtse partijen niet steunen. Weth. Tijl: Waarom is dat nu poli tiek? De Voorz. hamert. Over het oude niet praten zegt hij, maar zorgen, dat het in orde komt. Dhr V. Alphen: De rechtse partijen hebben meegeholpen voor goed onder wijs. Tussen de regels door moet je nu horen, dat dit niet zo is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2