Militaire oefeningen te Diirksland Stemt op ae recntse Partijen! CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN A. R. en S. G. P. Dictatuur KERKNIEUWS te Mjddelharnis GESLAAGDE COLLECTE VOOR HET RODE KRUIS EIIIVI1DEI1-HIEU1/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Télef. 17, Giro 167930 Poslbox 8. Telefoon Drukkerg 19 WOENSDAG 15 JUNI 1949 21ste JAARGANG No. 1827 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Dfzer dagen vernamen wij, dat D.V. a.f. Woensdag' bij de g-emeenteraad.sver- Idezingen de A.R. en de S.G.P. dictatuur doorbroken moet worden. Volgens de persoren, die dete menirr;- zijn toegedaan, zouden deze twee rech- se partijen, geon begrip hebben voor een zuivere democratie, maar hun wil aan. de bevolking opleggen. Star, stijf hoof dig ?oude" riji a'>n liu" principes vast houden en *een rei^ening houden met die gedeelten van de bevol- Iting, die er anders over denken dan zij. Wanneer dit uitgesproken wordt, door personen die los van Gods Woord leven, dan kunnen dergelijke uitlati''!f,Tn nog enigszins verstaan worden, .maar als zij worden geuit, door iemand, die zich mede beroept op de Bijbel, dan verraadt dit een geestesgesteldheid, waarvoor wij bevreesd zijn. Is deze ernstige beschuldiging, die ons in de schoenen geschoven wordt, waar? Treden de rechtse raadsleden op, als dictators Als iemand oprecht is, en daar komt het op neer, dan zal hij moeten erken nen, dat de rechtse fractie, met alle on volmaaktheid, die haar aankleeft, tracht het wezenlijk belang der gemeente voor te staan en daartoe samenwerking zoekt en verleent, met de andere fracties. Wanneer, de andere groepen, niet met haar samengaan, dan kan dit zijn om principiële of practische redenen. Zijn het practische zaken, dan zal zij immer beproeven, haar standpunt te ver duidelijken en te verdedigen. Zelfs al zou er dan verschil van mening zijn in eigen boezem, zo zal dit, als de oprecht heid wordt betracht, nooit een oorzaak van verwijdering of verwijt geven. MogelQk, dat de nieuwe raad zich zal hebben uit te spreken, over het dempen van de kolk, te Middelharnis. Er zijn rechtse raadsleden, die hier wel, maar anderen, die hier geen be zwaar tegen hebben. Als in vrije me ningsuiting, de standpunten tegenover elkander worden uiteengezet, dan moet men zich bij de meerderheid neerleggen. Het kan best zijn, dat een minderheid het bij het goede eind heeft, en de prac- tijk dit in het latere leven bevestigt. Mag men dan echter daarom spreken van dictatuur. Néén toch. Erkent men geen besluiten, bij meer derheid van stemmen, dan is er geen regeren mogelijk, tenzij men vervalt, in staatsvormen van een eenhoofdige re gering. Zo staat het ook als het principiële zaken betreft. Als een meerderheid in de raad zich gebonden weet aan de ordinantiën Gods, als het enige richtsnoer voor leer en leven, en zij die ordinantiën uitdraagt. en om eerbiediging vraagt, ook op het terrein der burgerlijke Overheid, dan is dat toch geen dictatuur Die raadsleden vertolken niets anders dan het principe van dat gedeelte der burgerij dat hen gekozen heeft. Zij kunnen het niet anders zien, dan dat het. erkennen van Gods geboden, strekt tot wezenlijk heil ook van de bur gerlijke gemeente. In een huisgezin, als de verhoudingen goed zijn, dan strekt de erkenning van het ouderlijk gezag, tochenkel tot zegen, hartelijke eensgezindheid en liefde? is dit dan dictatuur? Voor die kinderen die het ouderlijk gezag mis- j kennen wel, maar die het erkennen is het enkel tot blijdschap. Bij mensen is onvolmaaktheid, maar bij God de Heere niet. l>e Wet des Heerem is volmaakt, bekerende het hart. Daarom al doen zulke uitlatingen pijn, omdat God waardig is dat alles Hem eert, aan de andere zijde, bewijzen zij, dat de rechtse fractie, nog zuiverder haar beginsel uitleeft, dan zij van zich zelf durft denken of menige kiezer er- kent. I Daarom, kiezer, leest en vemeeKi wat over ons wordt gezegd, en gij zult zelf kunnen concluderen, dat juist de vijand schap een bewijs is, dat het beginsel wordt gehandhaafd. Bezien wij het van deze zijde, dan is Naar wij vernemen is Ds H. K. van Wingerden van Delft vanaf 17 Juni a.s. beroepbaar als predikant in de Ned. Herv. Kerk en kan hij vanaf die datum voorgaan in de bediening des Woords. CHINESE, JAVAANSE EN SOEMBA- NESE PREDIKANTEN IN NEDERLAND Ter gelegenheid van de Geref. Oecu menische Synode te Amsterdam en de Generale Synode te 's-Gravenhage zijn 6 Indonesische en Chinese predikanten in Nederland. Het Zendingscentrum no digt alle instanties, die met deze broe ders contact willen opnemen, uit zich met het Zendingscentrum in verbinding te stellen (bv. voor preek- en spreek beurten enz.) DE PINKSTEKCOLLECTE Uit de voorlopige berichten, gepubli ceerd in de Kerkbodes, blijkt, dat alom in het land de Zendingscollecte op het Pinksterfeest-Zendingsfeest de verwach tingen zeer verre overtroffen. Ben voor zichtige schatting toont aan, dat deze collecte minstens 2 x zoveel als in 1018 heeft opgebracht.' DS H. A. WIEKSINGA ZIEK Enkele dagen, nadat hij van zijn Su rinaamse reis was teruggekeerd, is Ds H. A. Wiersinga, predikant in bijzon- dere Zendingsdienst, ziek geworden. De dokter heeft hem vanwege een maag kwaal een rust van 6 weken voorge schreven. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling vaoa Vrijdag 10 Juni 1949. Sla I 2.-3.—; Bloemkool IA 25.—: Bloemkool I 11.25.Bloemkool II 9.—18.—Bloemkool III 6.—10.— Bospeen 14.25.Rabarber 6. 9.Boskroten 5.9.Vroege aard appelen 10.15.Vroege aardappe len kriel 7.8.Aardbeien 100. 127.Aardbeien per doosje 28.39.- Het défilé van de troepen op de Voorstraat te MiddelhErnis. De Kon. Militaire Kapel in actie. Veiling van Slaandag 13 Juni 1949. Sla I ,2.-3.—; Bloemkool IA 23.— Bloemkool I 17.23.Bloemkool II 11.—19.—Bloemkool III 7.-16.—; Boskroten 6.8.Spitskool 11. Komkommers 29.Bospeen 20. 24.—; Nederlanders 15.17.Doré 17.Drielingen 9.Moulin Rouge f 70.Dutch Evern 70.—81.Ma dame Matot 80.86.Aardbeien p. ponds doosje 0.290.43; Aardbeien per 4 ons doosje 0.520.62; Rode hes sen per ponds doosje 0.70. Onder hartelijke dank aan allen die hebben bijgedragen aan cl" collecte ten bate van het Rode Kruis, alsmede aan de collectanten, bericht het bestuur van de afdeling Middelharnis, dat de collec te heeft opgebracht in de gemeenten Middelhamis-Sommelsdijk 1366.33 Stad aan 't Haringvliet 65. Den Bommel 92.47 Totaal 1513.80 zulk, een uitlating, ons juist tot eer. Wat niet vóór is, is tegen. Daarom, met het oog op de belangen die op het spel staa», wekken wij U op, als één man ook pal te staan voor do rechtse beginselen, en uw stem uit te brengen op een der candidaten der rech terzijde. Vrijdagochtend vroeg reeds v/as in Dirksland te zien, dat er iets bijzonders aan de hand v"as; van vele huizen wap perde de driekleur en er was een onge wone drukte merkbaar. Waren er de vorige dag in Middelhar nis militaire oefeningen geweest, thans zouden die te Dirksland worden geëns ceneerd. Er werd aangenomen, dat Diricsland was bezet en dat de trambrug was op geblazen. De rebellen hadden zich iii de omgeving goed verschanst en nu was het zaak van de tegenpartij om hot ter rein terug te veroveren. Hiertoe worden de militairen onder Sommelsdijk in groepen ingedeeld en be gon het patrouille lopen naar Dirksland. langs dijken, door sloten en over het land. De pontonnicrs waren ook in actie ge komen, want het bleek noodzakelijk, dat over de rivier (de haven) een ponton- brug zou moeten worden geslagen. Toen de voorposten Dirksland nader den, begon het vijandelijk vuur. Er werd over en weer geschoten met mitrailleurs, geweren en mortieren. De infanterie moest noodzakelijk een rookgordijn leg gen om het bedreigde punt aan de haven onzichtbaar te maken, waarbij intussen de vijand danig werd bestookt. De rook bommen vielen bij tientallen neer. Soms op slechts enkele meters van het talrijke publiek, dat zich aan weerszijden van de haven had verzameld. Ook werden er vuurpijlen afgeschoten. Brand. Een rookbom kwam terecht in het met riet overdekte wagenhuis van de heer J. Poortvliet in Onwaard, dat in een ogenblik vlamvatte. De schuur al daar was al eens meer verbrand zodat de eigenaar in grote ongerustheid ver keerde, dat alles er aan zou gaan. Meer dan honderd militairen waren in enige momenten het brandje meester, zodat, toen de brandweer kwam, die zeer spoe dig ter plaatse was, geen hulp meer be hoefde te worden verleend. De schade, die niet hoog is, wordt door Defensie betaald. Het publiek leefde in de verbeelding dat het net ,,echt" was. Het oorlogs terrein was ook zeer overzichtelijk. Een oud vrouwtje dat zeer was ge schrokken van het knallen der schoten en het vallen der rookbommen, vroeg aan een der officieren: „Mijnheer, is het niet gevaarlijk? Waarop de ma- jaar laconiek antwoordde: bij een oefe ning gebeurd het wel meer, dat er 3 of 4 boerderijen verbranden! Het vrouwtje eei: „dan smeer ik 'm naar huis!" Spannende strijd. De spannende strijd verhoogde de sensatie. Een deel van de troepen was nu tot aan de Oostelijke kant van de haven genaderd en bestookte de vijand aan de andere kant. Met een door de Een brug geslagen in 35 minuten. pontonniers ijlings in het water gewor pen valboot ging een groep infanteris- ten in snel tempo naar de overkant en wist de tegenstander te verjagen. Ve pontonniers in actie. Intussen kwamen de pontonniers in actie om een landingshoofd te slaan. Zwoegende en zwetende soldaten met valboten, ijzeren verbindingsbalken en brugdekken. In precies 35 minuten was de brug in elkaar gezet en stormden de infanteristen, die achter de dijk in dekking had gelegen er over heen. In volle vaart reed er ook een bemande jeep overheen en naderhand een 3 tona vrachtwagen. 1 (Men zie de foto.) Nu was spoedig de strijd beslist en werden de rebellen krijgsgevangen ge maakt. Het publiek werd toegestaan ook eens over deze brug de haven te passeren, wat groot genoegen verschafte. Wij lieten ons door een der officieren vertellen, dat de manschappen die de brug hadden geslagen eerst sedert Maart jl. in dienst waren, dus kranig werk wisten te leveren. De Kon. Militaire Kape). Een evenement in Dirkslands' histo rie was dat de Kon. Militaire Kapel zich voor het Raadhuis opstelde waar het défilé zou worden afgenomen. Bij na de gehele gemeente had zich opge maakt, om dit keurige schouwspel te zien en de wellviidende klanken aan te horen. Het défilé werd afgenomen door Bur gemeester van Heijst en Lt. Generaal Jager. Mede tegenwoordig waren de wet houders en de raad, de burgemeester van Ouddorp en Goedereede en enige dames. Met tamboers'en hoornblazers voorop kwamen de militairen aangemarcheerd. Het was zeldzaam mooi, de meeste bur gers hadden zo iets nog nooit gezien. Er werd een flinke mars door het dorp gemaakt, waarna de manschappen rust kregen. Tractatie. De soldaten kregen, door bemiddeling van de Feestcommissie een flinke trac tatie. Spontaan was hiervoor aan de burgerij geld verstrekt, één gift zelfs van 150.ineens. Koffie met amandel brood, sigaretten, plus een bon vertft» ringen. De soldaten waren enthousiast en waren vol lof over de hartelijkheid waarmee aij werden bejegend. Ontvangst ten gemeentehuize. Generaal Jager en Mevr. Jager, met de officieren werden daarna in de raads zaal genood waar koffie werd aangebo- (Zle voor veiTolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1