CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Jongens, die terugkomen MEDITATIE Pinksteren Sproeten? SPRUTOL DIRKSLAND Ds J. B. Bel heeft het beroep naar de Ger. Gem, te Krabbeiv- dijke aangenomen. n-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 4 JUNI 1949 21 ste JAARGANG No. 1825 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Zo hier en daar in onze dorpen, hin gen Woensdag jl. de vlaggen uit. Voor gommlge woningen waren erepoorten op gericht, met tussen het groen de woor den: „Welkom thuis." Dit alles ter ge legenheid van de wederkeer van enige van onze jongens uit Indië. Na twee-en-een-half jaar te zijn weg geweest, brengrt dit grote vreugde in de gezinnen nu de zoon of verloofde weer behouden, gezond en wel in de ouder lijke woning is weergekeerd. Menige zucht is er voor hen geslaakt, menig gebed ten hemel gestegen voor een be houden thiuskomst. Boven alles past dank aan Hem, die ze aan gindse zijde van de evenaar voor grote gevaren be hoedde en bij geliefde betrekkingen te rugbracht. Met ineerderen is dit anders. Gezond en wel vertrokken, vielen zij. in de strijd voor orde en recht, door het moordend lood van extremisten. Schrijnend is het leed van die Ouders en betrekkingen, die een zoon, een broer of verloofde moeten missen, bij de ge dachte dat die nu ook had kunnen te rugzijn, dat ze die nooit meer zullen omhelzen. Tot die families gaat, bij .het schrijven van dit artikel, ons medeleven uit. Wij hebben met enige jongens die gis teren weerkeerden, een kort onderhoud gehad. En het viel ons op, dat ook zij, bij de blijdschap van het weerzien van hun familie in de eerste plaats dachten aan de Ouders die dit voorrecht moesten missen. De zwaarste gang die ik hier zal moeten maken, is deze, zo.zei er een, dat ik de Ouders moet bezoeken, om nog iets van mijn overleden kameraad te vertellen. En op de vraag, of zij nu niet meenden, dat die jongens vergeefs gevallen waren, was een heftig hoofd schudden het antwoord. Zij hadden zo veel goeds gedaan aan die arme, be dreigde inlanders, zoveel hongerigen helpen voeden, zoveel naakten blij ge maakt met een sarong en zij voelden het als een roeping die arme verdrukten tot een schutse te zijn. Sprekende met deze jongens, bleek, dat zij een heel andere opvatting over Indonesië hebben dan wij. Het politieke deel, dat bij ons Nederlanders bij de beschouwing over Indië de hoofdmoot vormt, heeft bij hen de minste be langstelling. De hoofdzaak bij hen is, wat konden wij voor de inlanders doen. Wanneer de Amerikanen gezien hadden hoe het geweest is en hoe het nü is, zei ons een der repatrierenden, dan zou den zij niet zo op ons schelden. Het was stukken beter geworden en de Javanen waren onze vrienden. Alles doet bij de jongens, wanneer ie na zo langen tijd weer in Holland zijn, vreemd aan. Ze komen uit het solda tenleven in de gewone familiaire kring en dat is een geweldige overgang. Het valt te begrijpen, dat ze de eerste nacht niet op een bed kunnen slapen niet alleen door de emotie, maar zeker ook omdat ze hun tempatje missen. Bij die overgang we hebben dat in ons blad meer belicht is het nodig dat tact wordt gebruikt om de jongens weer 20 spoedig mogelijk eigen te maken aan de huiselijke gewoonten. Vraagt men wat ze nu denken te be ginnen, dan is het verstandig geant woord dat 26 het eerst eens zullen af zien. „De ban van de tropen" houdt hen fiog gevangen. Maar wij mogen zeker Wel een beroep doen in ons blad om de Werkgevers aan te moedigen, de terug gekeerde jongens, wanneer ze straks ook hier weer de handen uit de - mouwen ■Uien steken, waar het kan voort te helpen. Ze hebben zich ingezet, ze heb ben veel gepresteerd. Laten we aües proberen om hen 'straks niet ledig aan de markt te laten staan. liiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiini 3 C I Wegens de a.s. Pinisterdagen I zal ons blad a.s. Dinsdagavond I niet verschijnen. I Redactie en Administratie. E uiiiiiuiiiimiiiniii uiiiuiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniiiiin lumiiiiiiiiniiiiini' SYMPATHIEat BESLUIT De zevende Juli viert onze geliefde Koningin haar koperen bruiloft. Het is dan 12% jaar geleden, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard in de echt werden verbonden. Ieder die het zich herinnert zal on willekeurig denken: ,,Wat vliegt de tijd toch!!" H.M. Koningin Juliana heeft besloten dit feest in intieme kring te vieren. En aan de gemeentebesturen een schrijven doen uitgaan, waarin gezegd wordt, dat er prijs op gesteld wordt dat er niet uitbundig gefeest zal worden. Inderdaad een sympathiek besluit. De tijd is er niet naar dat er uitbun dig gefeest wordt. Wat is er in die 12% jaar veel gebeurd. De vreselijkste oorlog van alle tijden werd gevoerd. En de vrede wil nog maar niet komen. Het is oorlogsvoorbereiding aller we gen. Scherper en scherper komen de wereldmachten tegen elkaar te staan. Sedert- de bevrijding is er een feest roes over ons volk gekomen. Haast om alles moet gefeest worden. Buurtfeesten, dorpsfeesten, landelijke feesten. En zo worden ook zo- vaak de gedenk dagen van ons geëerbiedigd Koninklijk Huis aangegrepen om feest te vieren. Want hoe benard de omstandigheden ook mogen zijn, gefeest moet er worden. En daarvoor grijpt men dan de her denkingsdagen van ons Vorstenhuis aan. Juist daarin is het zo sympathiek van onze geliefde Koningin dat ze het voor wendsel tot feesten weg neemt. De Ko ningin lief hebben betekent toch ook Haar gehoorzamen en in Haar geest handelen. AMSTERDAM-CURACAO. Zondagmiddag heeft de K.L.M, een nieuwe luchtlijn geopend Amsterdam- Curagao via Montreal (Canada) en Ha vanna (Cuba.) Dat voor deze openingsvlucht, die per K.L.M, constellation Batavia zou plaats hebben, veel belangstelling bestond, laat zich begrijpen. Nederland heeft nu ook een directe verbinding met Canada. Namens het gemeentebestuur van Amsterdaan is een geschenk mede geno men, voor de burgemeester van Mon treal. Het was een kristallen bokaal, met het wapen van Amsterdam en de spreuk: Heidhaf tig, vastberaden, t)arm- hartig." Verschillende vooraanstaande perso nen waren voor deze eerste vlucht als gast uitgenodigd, o.a. ook Prins Bemhard. Persoonlijk heeft Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene, het vliegtuig bezichtigd en van Haar Ge maal afscheid genomen. In luchtvaart en handelskringen, is men over deze nieuwe lijn zeer verblijd, en verwacht er ook goede resultaten van. Toch hangt over deze opening, helaas weer een sombere sluier. Zeer terecht is er kort geleden in de Tweede Kamer Kamer nog op gewezen, dat na de oorlog, de Zondag enkele ma len werd ontwijd door het houden van vergaderingen, congressen enz., waarbij regeringspersonen officieel waren ver tegenwoordigd. De erkenning, dat de Zondag de dag des Heeren is, raakt geheel zoek. Wanneer die erkenning er is, wordt dienovereenkomstig ook gehandeld en 's Heeren gebod gehandhaafd. God de Heere Zelf, slaat op deze er kenning nauwkeurig acht, want Zijn Woord luidt: „Die Mij eren, zal Ik eren, maar die Mij versmaden, zullen licht geacht worden." Er wordt naar gestreefd, dat de naam van ons volk, met ere mag worden ge noemd, in het buitenland, doch helaas vaak met Voorbijgaan van de erkenning van Gods gebod. Hoewel God de Heere, zeer lankmoe dig is, en wij nietige mensen. Zijn ver draagzaamheid niet kunnen bevatten, toch geeft Zijn Woord aan, dat bij ver lating van 's Heeren geboden, Hij deze En van hen werden gezien ver deelde tongen als van vuur. (Hand. 2:3.) Nu zien wij in de eerste plaats, dat de uitstorting van den Heiligen Geest geweest is om heel de wereld te bewe gen en om te doen beven heel het men selijk geslacht, opdat God eendrachtig zou aangebeden worden en men zich aan Hem zou onderwerpen. Voorts hebben wij het nodig opgewekt te worden, aan gezien wij al te dwaas zijn en tot ge hoorzaamheid aan God moeten ge bracht worden. Ook moeten wij bevrijd worden van alle aanmatiging, in het be sef, dat er bij ons niets anders is dan ellende en wij niet anders zijn dan slik en drek, ~ja dat er zelfs niet anders in onze zielen is dan verderf, zolang God ons niet heeft vernieuwd. En verder, wanneer de Heilige Geest is neergedaald in zulk een gedaante, nl. in verdeelde tongen, die als van vuur waren, zo is dit geschied om beter uit te drukken hoe God werken wil door de prediking des Woords. Indien een mens spreekt, gaat zijn stem door de lucht en het is een dood ding. Maar van het evangelie wordt ge zegd, dat, het is een kracht Gods tot za ligheid, een iegelijk, die gelooft. Op welke wijze Een geluid, dat in de lucht vervliegt en daar vergaat, zal het ons ooit tot het koninkrijk der hemelen kunnen brengen? Niemand kan uit zich zelf ook maar een enkele mug schep pen, doch hier gaat het om het beeld Gods, dat in ons herschapen moet wor den. Het gaat hier om het ontvangen I van dat onvergankelijk zaad, waarmee men tot hemelse heerlijkheid geraakt om metgezellen te zijn van de engelen, om veranderd te worden zelfs tot de heerlijkheid en onsterfelijkheid van onze Heere Jezus Christus en deelgenoot te zijn" van Zijn goddelijke natuur, zoals de apostel Petrus dat zegt. En zal dit kunnen geschieden door de stem van een mens? Zeker niet. Hier- wordt duidelijk gezegd, dat de Heilige Geest als met een onverbrekelijken band verbonden is aan het Woord, dat gepre-, dikt wordt. Dit was om er op te wijzen, dat Hij in de mond der apostelen zou zijn en. dat Hij hun alles zou geven wat vereist zou worden om hun ambt en roeping te vervullen en ook, dat Hij hun arbeid voorspoedig zou doen voortgaan, zodat deze niet tevergeefs zou zijn. Wij weten toch voor alles, dat zelfs de bekwaamste, die gevonden kan wor den, niet een enkel woord zou weten te spreken, indien hij niet geleid werd door den Heiligen Geest. En daarin toont God, hoe het met ons is, daar wij de mond niet kunnen open doen om een enkel gepast woord te spreken, dat tot Zijn eer strekt en zijn doel bereikt,.tenzij het ons gegeven wordt. De apostelen moesten dus wel geleid worden door den Heiligen Geest, want anders waren zij stom geworden. Laat ons dus bedenken, dat niet zon der oorzaak de Geest van God versche nen is in de gedaante van tongen om te tonen, dat op deze wijze de leer van het evangelie door God erkend is en ver zegeld, opdat wij deze met alle eerbied en ootmoedigheid ontvangen en wij niet twisten over de vraag, waar zij vandaan is gekomen. God heeft immers Zijn hand uitgestrekt en verklaard, dat Hij het was, die dit alles bewerkte. CALVIJN. overtredingen met Zijn oordelen bezoe ken zal. Mochten wij tot Inkeer komen, en de waarheid van bovenstaande woorden, die door onze grote staatsman Groen van Prinsterer, in zijn boek „Ongeloof en Revolutie" zo kernachtig bevestigd wordt, ons ter harte nemen. ------O------ VERKIEZING VOOR DE GEMEENTERAAD Dit jaar zullen de verkiezingen voor de gemeenteraden worden gehouden. Dat is zeer belangrijk. Zeker de invloed van de gemeenteraden is de laatste ja ren dalende. Het gaat meer en meer in de richting dat de Gemeenteraad wordt gedegradeerd tot een soort van admini stratief lichaam. Dat de voorschriften van hoger hand maar heeft uit te voe ren. Waardoor de zelfstandigheid van de gemeenteraad als besturend lichaam meeT en meer wordt opgeofferd en wordt verlaagd tot een administratief lichaam, dat de wetten en bevelen van hoger hand gegeven maar heeft uit te voeren. In die richting gaat het in onze tijd. Toch is de taak van de gemeenteraad nog van groot belang en zijn de verkie zingen voor de gemeenteraden daardoor van zeer grote betekenis. Al is de ge meenteraad goed op de weg uitvoerster te worden van de Rijkswetten, toch heeft ze tot op heden nog grote bevoegd heden als besturend orgaan. Hoe terecht de klacht van leden van de gemeenteraden. „Als ze het ons in Den Haag- voorschrijven, wat hebben wij dan nog te doen',, ook moge zijn, er is tot op heden nog een belangrijke taak voor de Gemeenteraden. En de samenstelling van de gemeente raad is daarom van grote betekenis. Daarin behoren mannen te zitten van grote bekwaamheid en van positief Christelijk beginsel. Mannen, die met de tegenstanders weten te spreken. Mensen, die een behoorlijke ontwikke ling hebben en die daarbij vast zijn in de beginselen van Gods Woord. Op de trouw aan de beginselen komt het bij de leden van de Gemeenteraden aan. We weten het dat valt vooral in de kleine plattelands gemeenten niet mee. Zo licht wordt daarbij te persoonlijk geoor deeld. Er wordt te weinig gelet op de beleden beginselen. Mensen trouw aan de beginselen van Gods Woord en daarbij geschikt om zich daarbij in de gemeen tezaken in te werken daaraan is grote behoefte en zulke mensen zijn in de ge meenteraad op hun plaats. VERKIEZINGEN TE HOEVELAKEN ZIJN AL GEHOUDEN De raadsverkiezingen te Hoevelaken, welke Woensdag werden gehouden, had den het volgende resultaat: uitgebracht 863 geldige stemmen, waarvan 483 op de gecombineerde lijst van c.h. en a.r., 233 op de P.v.d.A., 147 op de S.G.P. De S.G.P. deed met een zetel haar intrede in de raad ten koste van de gecombi neerde lijst van c.h. en a.r., die van 5 op 4 zetels kwamen. De P.v.d.A. be houdt twee zetels. BUITENLANDSE KAAS IS THANS ZONDER BON De mogelijkheid van een ruimere voorziening van de Nederlandse markt met buitenlandse kaassoorten krach tens de met enige landen gesloten han delsverdragen zal een hoeveelheid kaas uit die landen (o.a. Frankrijk, Italië ea Zwitserland) in Nederland ingevoerd kunnen worden heeft de minister doen besluiten met ingang van 3 Juni voor alle geïmporteerde kaas de distributie bepalingen in te trekken. Van deze da tum af mag buitenlandse kaas derhalve bonvrij verkocht vrorden. In tegenstelling met Nederlandse kaas, die als volksvoedsel algemeen geconsu meerd wordt, draagt buitenlandse kaas een min of meer uitzonderlijk karakter, waarbij het aanbod groter is dan de vraag. Van de totale kaasvoorziening van ons land maken de buitenlandse kaassoorten een zeer bescheiden deel uit. Voor binnenlandse kaas blijft de rant soenering volledig gehandhaafd. ------O------

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1