Plaatselijk Nieuws Schrammetje *°^"^"- Zelf schilderen DE ^BOERDERIJ AAN DE VAL ■Woensdag 1 Juni 1949 „E I L A N D E N - N I E U W S" Blz. 3 nu niet aan de tgd denken anders schijnt de tijd helemaal stil te staan, weer ligt daar die bosrand, wee^'het oude beken de beeld, alleen staat nu de maan iets verder naar 't Westen. Straks zullen de moskee's de gelovigen v^eer oproepen met hun tam-tam voor de vroege dienst, •dan is de nieuwe dag daar en herleeft de kampong. Maar dan lig ik op mijn tempatje, de Mamboe, om me heen gedrapeerd; maar dat is straks, nu is het nog nacht en sta ik op post II met z'n bosrand, en tuur ïk in de nacht. De nacht over Java. Mario de Lange. MIDDELHARNIS De Woningcom missie van Middelharnis deelt hierbij be langhebbenden mede, dat zij op Vrijd&g 3 Juni a.s. des avonds te 8 uur een openbare vergadering houdt in het zaal tje naast het Gemeentehuis. Ds N. 'de Jong, Chr. Ger. Predt. al hier heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Zwijndrecht. P.V. „De Eeisdulf" Middelharnis Sommelsdijk. Uitslag wedvlucht Vil- ■voorde van Zaterdag 28 Mei, afstand 95 tm. Wind Z.W. Aankomst Ie duif, 2 uur «-13, laatste duif 2 uur 11-19. Snelheid Ie duif 1430.77 m per minuut. A. Human 1, 10, 11, 12; A. v. Wezel 2, 3, 22; A. Sarelse 4, 14, 15, 25; D. Wittekoek 5; M. J. Koert 6, 21; B. van Eek 7; C. Vroegindeweij 8, 19, 17; M. J. Kalkman 13, 19, 24; C. Zoon 16; J. Vijf huizen 18; J. Mastenbroek 20, 23. Woensdagavond van 7 tot 8 uur in- korven voor St. Qulntin. BIRKSliAND De hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk, Ds F. van Dieren, lieeft het beroep naar Hoornaar aange nomen. De candidatenlijst voor de S.G.P. voor de a.s. verkiezing van de Gemeenteraad, bestaat uit de volgende personen: 1. G. van 't Geloof; 2. C. van Es; 3. P. C. Grootenboer; 4. D. A. Roozemond; 5. A. L. Bakker; 6. J. Zoon; 7. C. Mans; 8. J. Jongejan. P.V. Gevl. Vrienden Dirksland. Uit slag Vilvoorde 28 Mei. Deelname 63 dui ven. 1ste duif 14.07. C. Nieuwland 1, 11, 12; Gebr. Nieuw- land 2, 5, 6, 10, 13; Gebr. Koppelman S, 8; M. Hakkenbrak 4, 15: C. Bakker 7; P. v. Driel 9; A. v. d. Sluis 14; M. Knöps 16. Woensdag 1 Juni inkorven voor St. Quintain. HEBKINGEN Woensdag 1 Juni zal de heer J. G. Noordijk 40 jaren aan de plaatselijke brandweer verbonden zijn. In een zitting van het college van B. en W. in het gemeentelokaal zal des mid dags half drie de Burgemeester een on derscheiding uitreiken. Wiees voorzichtig. De postcomman- dant te Herkingen heeft een ernstige waarschuwing gepubliceerd, in verband met het werpen van munitie in de vuil nisemmer, zoals jl. week door de vuil nisophaler is geconstateerd, hetgeen ern stige ongevallen had kunnen veroorza ken. Men leze verder het aanplakbord. Van gemeentewege wordt thans de Scharloodijk van een betonnen band voorzien, teneinde de waterafvoer van de dijk bij de Kerkstraat te STELLENDAM Vorige week had de visser Jac. v. D. een schadepost, door dat hij tijdens het vissen zijn schroef kwam te verliezen. GOEDEKEEDE Door de landbouwer T. V. d. Wende is een beverfokkerij op gericht welke de eerste in de gemeen te is. OUDDORP De laatste dagen worden veel aardappelen van elders aan de fa brieken aangevoerd. De drogerij „Ceres" zal denkelijk de campagne aanhouden tot eind. Juli. Plannen bestaan om in de Ned. Herv. Kerk nieuwe stoelen te doen plaatsen. De garnalenvissers hebben de vori ge week 3 dagen te Schevenlngen ge vist en gemiddeld van de 100 tot 200 kg garnalen gevangen en aan de Centrale afgeleverd. De zeevissers besomden van de 200 tot 400.—. De schipper Jac. v. d. Klooster moest voor motorschade naar Rotterdam. Zondagmiddag zal er in de Ned. Herv. Kerk bediening van den Heiligen Doop plaats hebben. Ouders die hun kinderen wensen te laten dopen kunnen daarvan aangifte a.s. Vrijdagavond 7 u. gaat goed, als u het met Wed. Kurvinks kwasten en glansverf doet. NIEUWE TONGE Tijdens het uitdie pen van een sloot rond de Algemene Begraafplaats vond men een granaat. Het onding werd aan de politie overge geven. Jl. Zaterdagavond ontstond op de Langeweg tussen Nieuwe Tonge en Mid delharnis nabij het zgn. ,,Luchje" een hevige botsing tussep een 2-tal personen auto's die betrekkelijk goed is afgelopen. Een auto bestuurd door de heer Appel uit-Middelliarnis kwam in botsing met de auto van de heer Vreugdenhil uit Dirksland. De wagen van laatst ge noemde kantelde, doch de beide inzitten den bekwamen geen letsel. Beide auto's werden beschadigd. Tot bestuursleden van de Coöp.- Dorpsvereniging tot bevordering van de landbouw G.A. zijn herkozen de heren G. van Es en J. H. van Strien. Jaarvergadering Coöp. Boerenleen bank te Nieuwe Tonge. De Coöp. Boe renleenbank te Nieuwe Tonge hield jl. Vrijdagavond haar 35e jaarvergadering. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Vreeswijk en als lid van de Raad van Toezicht de heer J. H. van Strien. Ge kozen werd als plv. lid van de Raad van Toezicht de heer L. van Es Gzn. De re kening over 1948 werd met algemene stemmen goedgekeurd en sluit met een winst groot 6915.75. Deze winst zal worden toegevoegd aan de reserve, die hiermede stijgt tot 53.760.00. In zijn jaarverslag memoreerde de kassier de heer G. A. J. Opstelten het 35-jarig be staan der bank en gaf een kort over zicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. De werkzaamheden ver bonden aan de geldsanering waren nog (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4) Deze keer is m.ijn hoekje gewijd aan de kaalhoofdigen en hun, wier haardos merkbare tekenen van verval gaat to nen. Ik wil hun iets vertellen van de kapper uit Een, de man, die met één slag 'n Europeese populariteit verwierf door zijn uitvinding om op de gladste schedel weer een weelderige haardos te doen groeien. Over deze Eense figaro, die een eenling onder -zijn soortgenoten genoemd kan worden, doen fantastische verhalen de ronde. De een heeft er dit en de ander dat van gehoord, doch de kaalhoofdigen die elke morgen hun schedel glad boenen of de kam door hun laatste pluimpjes halen, komen er het rechte niet van te weten. De Eense kap per maakt zelf geen reclame. Dat laat hij aan zijn klanten over. Dezer dagen kwamen mij echter enkele bijzonderhe den over de vermaarde kopper ter ore, die velen van mijn lezers zullen inte resseren. Schram heeft namelijk een vriend, die als autoverhuurder af en toe eens verre reizen maakt. Uit hoofde van zijn be roep kwam hij een paar weken geleden in de buurt van Een terecht. Nu heeft mijn vriend ook weer een vriend, die kaal is en een gloeiende hekel aan zijn blinkende schedel heeft. „Als je nog eens in de buurt van Een komt, beloof me dan, dat je voor me naar die kapper gaat," zei hij tegen m'n vriend, die on gedacht in de gelegenheid kwam zijn gegeven belofte in te lossen. Hij is in derdaad naar het eenzame Een gereden en heeft de wereldvermaarde kapper in hoogsteigen persoon gesproken. Vooraf heeft mijn vriend in de omgeving zijn voelhorens eens uitgestoken en kwam daardoor tot de conclusie, dat de sche delspecialist tot vandaag de dag nog geen sikkepit van zijn befaamdheid heeft ingeboet. Uit alle delen van het land komen de haarlozen naar Een en tal van buitenlanders generen zich niet naar het afgelegen gehucht te komen om er hun hoofdhuid te laten bewerken. Dat dit geen fantasie was bewezen de glanzende limousines uit België, Frank rijk en zelfs uit Spanje, die mijn vriend voor de nederige Eense kapperszaak in het gelid zag staan. Toen hij er binnen kwam waren vele rappe handen druk in de weer om de jaren braak liggende schedelhuiden en kale kruinen weer op nieuw in cultuur te brengen. Het is een lange weg, die moet wor den afgelegd, maar het resultaat is dan ook verbluffend. Wanneer de hoofdhuid niet geheel „verhoornd" is, ziet de kap per uit Een inderdaad kans om er na enkele weken een dons op te krijgen, dat tenslotte Vovergaat in een weelderige haargroei. Na lang wachten kréég mijn vriend kans om hem persoonlijk inlich tingen te vragen. „Een héél kaal hoofd behandelen kost 300 gulden," zei de kapper. „Is echter alleen de kruin kaal, dan kost een behandeling 50 gulden en als dat bij, Uw vriend het geval is, zei hij, dan is het hem geraden, dat hij zich nü laat behandelen." De kapper wil niet voor een oplichter doorgaan. Hij huldigt het systeem: „no cure, no pay", zoals de Engelsman dat uitdrukt. „Geen genezing, geen geld." DOOR H. NOORMAN VJ Dokter Vervoort, een jong assistent, verzekerde hem met de grootste stellig- lieid, dat zijn dochter absoluut niets mankeerde. Hij behoefde in geen enkel opzicht ongerust te zijn. Het kwam on der zeer ambitieuze verpleegsters wel eens meer voor, dat zij wat overwerkt waren. Na een rustkuur was het euvel verholpen en meestal waren zij, door de ervaring geleerd, dan wel zo verstan dig, dat zij weer niet gingen hollen. Na deze verklaring was ingenieur Neerlandt geheel gerust gesteld en aan vankelijk opgewekt verliet hij een uur tje later met Ina het ziekenhuis. Het was zó geschikt, dat zij pas des avonds binnen behoefde te zijn. Daarom besloot haar vader met de trein van acht uur naar Arnhem terug te gaan, zodat zij nog ettelijke uren voor de boeg hadden. „We blijven niet in de stad", besliste hij. „'k Heb met dit mooie Meiweer wel lust naar zee te gaan." „Natuurlijk, uw zwak voor de zee", schertste Ina, die ook opgewekt was. „Maar ik vind het best." „Naar Zandvoort?" „Wijk aan Zee is zo knus, papa. Maar dat is zeker te ver?" „Niet bij de deur. Toch wel te doen. We nemen hef er vanmiddag met z'n beidjes eens van. Dat is geruime tijd geleden, kind. We gaan naar Haarlem en dan huur ik een atlto naar Wijk aan Zee. Dat is nog een prachtrit ook." „Maar dat is veel te duur voor zo'n middagje", protesteerde Ina. Hij lachte luid een jongensachtigen lach. „Gelukkig, dat je moeder en Gretha dat niet horen. Vast noemden zij dat ook al een gevolg van je gaan in de ver pleging. Maar je behoeft er niets aan te betalen, hoor", plaagde hij. Dus gingen zij naar het Centraal sta tion en zaten weldra in de trein naar Haarlem, waar de ingenieur een auto nam voor Wijk aan Zee. Ina genoot van de rit door een schoon duin- en boslandschap, luisterend naar haar vader, die vertelde van zijn werk en van huis. Maar dit laatste was spaar- zamelijk, tenvijl Ina weinig vroeg naar haar moeder en zuster. Zij was tevre den, méér dan voldaan met het gezel schap van haar vader. Was het, zolang zij er heugenis van had, niet steeds zó geweest? Moeder en Gretha haar vader en zij. De onderlinge band was niet los, maar stevig was het cement ook niet. Moeder en Gretha hadden haar nooit begrepen. Haar vader begreep haar wel. In haar boze buien verweet Gretha haar altijd, dat zij vader inpalmde en dat va der alléén van haar Ina hield. Maar Ina wist, dat dit een onrecht vaardige beschuldiging was. Haar vader begreep haar. Dat was de enige oorzaak, dat zij het samen goed konden vinden. Hij begreep haar, omdat hij in menig opzicht dacht als zij. In de grond haatte hij het min of meer wufte leven van mama en Gretha. Hij was „van de oude stempel" en becriti- seerde meermalen de achteruitgang van het gezinsleven en ook de luchthartige .opvattingen omtrent het huwelijk. Ina voelde zich met haar vader volko men één. Dat was het geheim van die twee. „Papa", begon zij opeens, „u hebt er toch wel aan gedacht. Mien te bedanken voor het mooie aanbod van-haar ouders 'k Heb er niet op gelet, omdat ik het in eens zo druk had. Want 't is toch verbazend aardig en lief. Ik kan er blij ven, zolang ik wil. En niet eens als be talend logé. Maar dat vsril ik niet. 'k Zal Want contractueel wordt er bij de ge deeltelijke vooruitbetaling vastgelegd, dat indien de kuur op een mislukking mocht uitlopen, het gehele bedrag wordt terugbetaald en slechts één gulden voor elke behandeling verschuldigd is. Toen mijn vriend Een weer verliet, pikte hij onderweg een lifter op. Laat dat nu juist een klant van de Eense kapper zijn, die er voor een behandeling in de omgeving logeerde. ,,Er stond geen haartje meer op m'n bol, meneer," zei hij tegen m'n vriend, „en nou moet U eens kijken!" Demonstratief lichtte hij zijn hoed en mijn vriend aanschouwde met eigen ogen het wonder: héél de schedel van 's mans hoofd vertoonde een wollig dons! Tal van namen wist de gelukkige klant te noemen van men sen, die een evenredig succes hadden geboekt of zelfs een volledige haargroei hadden herkregen. Men maakt het de Eense kapper bij tijden moeilijk. Om niet voor eeri oplich ter door te gaan moest hij enige tijd geleden de politie aanvrijzingen geven welke klanten hij met succes behandeld had. Het viel hem gemakkelijk om de adressen te verstrekken en de politie kon dan ook niet anders, dan de onfeil baarheid van zijn vinding constateren... Anderzijds worden hem fabelachtige kapitalen geboden voor zijn methode, doch daar laat de kapper zijn oren niet naar hangen. Hij laat zich door niets van zijn stuk brengen, maar gaat rustig door zelf zijn van wijd en zijd komen de klanten te behandelen. Ook van af gunstige lieden, die het hele geval tot „suggestie" trachten te bagatelliseren trekt de kapper zich niets aan. Als men door suggestie aan een volle haardos kan komen, zou dat wel héél sterk zijn! Zo ziet Schram dus weer nieuwe hoop gloren, ook voor de kaalhoofdigen onzer eilanden, die weer dolgraag een kam zouden gebruiken, mits zij er de reis naar Een voor over hebben en hun por- temonnaie niet even kaal is als hun schedel! SCHRAMMETJE. DE BRIELSE MAAS De voorbereidingen van de afdamming van de Brielse Maas zijn momenteel in volle gang. Twee baggermolens, één hei- bak en vier modderbakken zijn dagelijks druk in de weer om de oeververbinding VoornePuttenRozenburg tot stand te brengen. De elfde Mei jl. is het eerste zinkstuk op zijn plaats gebracht. Echter pas het volgend voorjaar krijgt het werk zijn volle ontplooiing. Dit werk is in handen van de onder nemers firma Zanen-Verstoep van 's- Gravenhage. Het zink- en rijswerk wordt met een uitgelezen corps rijswer- kers van Werkendam, door het aanne mersbedrijf H. d. Klerk uitgevoerd. Het geheel staat onder toezicht van de Rijks Waterstaat. De dam komt in de richting Oostvoor- ne te liggen en wordt ongeveer twee km lang. De scheepvaart heeft van deze af damming niet veel te lijden. Hiervoor was de Brielse Maas toch al nutteloos geworden, daar de monding bijna is dichtgeslibt. het met mevrouw Westwoud wel op e^ accoordje gooien." Door de lange toevoeging was Inj haar eigenlijke vraag vergeten. En in genieur Neerlandt beantwoordde die niet. „Wie is die dominé Westwoud? Ken je hem en zijn vrouw?" vroeg hij. „Neen, papa. Alleen door Mien. Tot voor een half jaar was hij predikant in het Utrechtse en nu in Zuidstad. Mien vindt het een ideale plaats, om tot rust te komen. Het is er alles even landelijk. En vlakbij de zee. En een uurtje fietsen en je bent aan het strand „Harenstede", liet. hij zich ontvallen, diep in gedachten verzonken. „Harenstede. Ja, dat zei Mien ook. 'k Wist de naam van dat dorp niet meer. Maar is vader er bekend?" vroeg zi) dan, verrast. „Vroeger jaren ben ik er wel eens ge weest. Chauffeur!" (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3