noöe kRuis la 'M Grote troepenmacht Le- zoekt straks Flakkee Aan allen die het xiooit veargeteii zullenl KERKNIEUWS BRIEF U!T INDIE Biz. 2 ,.E I L A N D E N - N I E U W S" V/oensdag' 1 Juni 1949 VEKVOLG JEUGDBIJEENKOMST GEREF. GEMEENTE (Joh. 17 5) en de bewaring en ver heerlijking der Zijnen (Joli. 17 11.) Buiten de eisen, die Christus gesteld zijn blijven geen voorwaarden over tot sluiting van het verbond der genade. Het ligt vast in het verbond der verlos sing, dat in wezen één is met het gena deverbond. Gescheiden kunnen ze niet, wèl onderscheiden. Het verbond der ver lossing is het eeuwig inblijvende werk Gods en het verbond der genade de uit voering daarvan naar buiten. Het verb, der genade is de volvoering van het ver bond der verlossing, dat van eeuwigheid met do uitverkorenen in Christus geslo ten is. In welk verbond is nu een onbekeerd inens vraagt spr. Nergens anders in, dan in een verbroken werkverbond. In het genadeverbond is men alleen opge nomen door wedergeboorte. Spr. stelf zich bij dit punt tegen de drie-verbon den leer, van hen die leren, dat Chris tus het Hoofd is van het verbond der verlossing en dat er nog een ander ver bond is, het genade-verbond in de tijd, waarin alle gedoopten begrepen zijn. Het genadeverbond is opgericht alleen met de gelovigen en hun geestelijk zaad. Tot bewijsplaats noemt spr. Gen. 17 21. Izaak v/as hier het geestelijk zaad. En ook Hand. 2 39, waar de van God geroepenen de uitverkorenen zijn. De uitverkiezing bepaalt alzo het gena deverbond. Spr. gaat in 't kort de vier openbaringsvormen van het genadever bond na, nl. 1. De particuliere vorin (van Adam tot Abraham). 2. de patri archale vorm (van Abraham tot Mo- zes.- 3. de nationale vorm (van Mozes tot Christus) 4. de kerkelijke vorm (De Nieuw Test. Kerk.) Er is tweeërlei betrekking tot het ge nadeverbond, nl. een uitwendige en een inwendige. Alleen Gods volk staat een inwendige betrekking, door v/odergeboorte zijn" ze daarin inge lijfd. De uitwendige betrekking is ech ter niet gering te achten. Geboren op de erve des verbonds en verkerende onder de middelen der genade is een groot voorrecht, maar heeft ook een grote verantwoordelijkheid. In de Synode-besluiten der Ger. Ge meenten van 21 Mei 1931 (Rotterdam.) is een apart artikel over de verantwoor- delijklieid ingelast. Niemand heeft het recht te zeggen, dat wij dat niet zouden leren aldus spr. Vraagt God niet: „Waar is mijn beeld?" Wie kan het terugge ven? Eenmaal stonden wij gesierd met Gods deugdenbeeld, wat door-onzen die pen val werd verloren. Diep ongelukkig is de mens, daardoor geworden. Als we ons niet bekeren, zal het voor eeuwig te laat zijn. In de hel is het beeld Gods volkomen verloren; er is echter een volk, dat hier op aarde in en door Chris tus het begin van het herstel van het verloren deugdenbeeld krijgt wat in de hemel volmaakt, eeuwig hersteld zal zijn. De verantwoordelijkheid van de mens wordt groter naar mate God bemoeie nissen met hem maakt. (door roep stemmen, ziekte enz.) Spr. illustreert dat met voorbeelden. En dan de ernstige aanbiedingen van het Evangelie om tot Christus te komen die nodigingen verhogen de verantwoordelijkheid. Goa roept door Zijn Woord, Zijn knechten tot bekering. Wee, wanneer we op zo'n gro te zaligheid geen acht geven. Een zui vere stelling van de leer der Verbonden is dienstig voor de aanbieding van het Evangelie aan diep ongelukkigen in zichzelf. Christus is de weg, de waarheid en het leven de gegevene des Vaders, tot een volkomen verlossing. Spr. eindigde met enige persoonlijke ervaringen en een ernstig woord van vermaan om in de dagen der jeugd de Heere te zoeken. Na deze rede volgde een leerzame bespreking, die echter om tijdswil moest worden afgebroken. De voorz. dankte de spreker en voorts allen die tot het welslagen van deze dag hadden meegewerkt. Na samenzang ein digde de heer Geluk met dankgebed. ------O------ PREDIKANT SLACHTOFFER VAN EEN VERKEERSONGELUK Toen Ds Van Riemsdijk uit Breede met zijn familie Donderdagavond op weg naar huis was, werd hij door de motorrijder K. V. te Zandeweer aan gereden. Ds Van Riemsdijk maakte een buiteling en kwam in een sloot terecht. Hij werd met een ernstige schedelfrac tuur naar het ziekenhuis in Groningen vervoerd. Daar overleed hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. De motorrij der werd licht aan het hoofd gewond. ZIEK EN VER VAN HUIS Van buiten gezien, was het niet meer dan een loods, een barak van hout met een papieren" dak. Het komt niet al leen door de ervaringen tussen '40 en '45, dat we bij het zien van zo'n loods een onpleiziorig gevoel krijgen; al is die dan nog zo keurig opgeschilderd. Maar van binnen was het anders. Daar heerste de Rode Kruissfeer op haar best. Het is teveel gezegd als we zou den beweren dat het er bijzonder gezel lig was; w.?int er lagen zieke mannen. Maar het was er zo gezellig als het on der de omstandigheden kon zijn. Die mannen waren arbeiders van de D.U.W. en van de Wederopbouw en ze hadden griep. 'n Griepje jawel, maar je voelt je ellendig. En als je dan nog ergens ver van huis ziek bentOch, men hoeft niet veel fantasie te hebben, om te be grijpen dat de arme kerels zich toen dubbel ellendig voelden. De barakken voor de D.U.W.-arbeiders, zijn nu een maal alleen op gezonde mensen inge richt. Voor één zieke man willen de ka meraden met plezier zorgen of ze het kunnen is natuurlijk een andere vraag. Maar als er één man griep heeft, volgen er meer; en de toestand van die zieken werd hoe langer hoe moeilijker. Toen nam de Kringcommissie van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland het initiatief om een noodzlekenhuis in te richten, waar al deze zieke mannen een behoorlijke verpleging konden krijgen. Helpsters van het Rode Kruis Korps stelden zich als verpleegster beschik baar. Zij waren het, die niet alleen de zie ke mannen verzorgden maar die tevens daardoor een geruststelling gaven in de gezinnen van die patiënten. Vijf en vijftig patiënten hebben in Fe bruari 433 verpleegdagen in dat nood zlekenhuis in Biggekerke doorgetar,acht. Toen de griepepidemie voorbij was, kon Aan de Fransen in Nederlana Aan tie leden van Frans-Neder landse Culturele Verenigingen Er zal in 1950 in Zeeland een gedenk plaat op een oorlogsmonument op het kerkhof in Kapelle (Zuid-Beveland) worden aangebracht, waarop het vol gende te lezen staat: Dit monument werd opgericht ter ge dachtenis aan de Fransen door hun vrienden in Nederland en hun kamera den ter herinnering aan de vier honderd Franse soldaten, vliegenie"rs en zeelieden die op Nederlandse bodem zijn gevallen. Vier honderd Fransen zijn in Neder land in 1940 en 1945 gevallen, hun liclia- men zijn of naar hun vaderland terugge bracht, of aan de hoede van het Neder landse volk toevertrouwd. Hun familie leden zouden graag hun namen genoemd zien ter blijvende herinnering voor het land waarvoor zij vielen. Daarom werd een comité opgericht, het Comité du Souvenir Frangois, onder erevoorzitter- schap van de Franse Ambassadeur, met het doel een monument op te richten om hen allen te eren. Dit monument werd ontworpen door ANTOON MOLKEN- BOER en zal in Mei 1950 worden ont huld. Zoals U begrijpt, is hiervoor geld no dig en wel 15.000..- Er zijn drie ma nieren waarop u hieraan medewerken kunt Ie U kunt één van de 400 namen adopteren, waarvoor u 25.be taalt. 2e U kunt voor één of meer stenen inschrijven; dit kost 2.50. 3e Handelszaken of andere firma's kunnen een bedrag hoger dan 25.storten. Alle inlichtingen kunnen ingewonnen worden bij de voorzitter du Souvenir Frangois: Weleerwaarde Heer JOSPIN, Lorentzlaan 14 HAARLEM. Uw handte kening zal in het gouden boek komen dat in het voetstuk van het monument wordt verzegeld; Uw bijdrage kunt u storten bij de penningmeester op de ma nier die u zelf het beste voorkomt (Che que Bank Lippmann Rosenthal, Ban kiers, Amsterdam, of giro 1014 van deze bank met de opgave „compte du Sou venir Frangais".) het ziekenhuis gesloten worden. Blij vend was de dankbaarheid van de pa tiënten maar vooral de voldoening voor de Rode Kruishelpsters. Zij die reeds jaren lang vrijwillig haar tijd gaven, om zich voor te bereiden op hulpverlening aan zieken of gewonden, hadden haar kennis en haar kunde in de praktijk kunnen brengen. Dank zij uw hulp zal het Nederlandse Rode Kruis in staat zijn dergelijke dien sten te bewijzen wanneer het dezer da gen om uw jaarlijkse bijdrage bij u aan klopt. De collecte zal gehouden worden in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel in de eerste week van Juni, in Dirksland en Horkingen 11 Juni a.s. OPROEP TOT EENDRACHTIGHEID OF POLITIER GEBIED Met het oog op de a.s. gemeente raadsverkiezingen hebben ruim 400 le den van de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) zich tot hun vrijgemaakte broeders en zusters" gewend met een brief, waarin zij opwekken, voor wat het politieke leven betreft, tot het sa mengaan in één organisatie en waarbij zij betogen, dat de Antirevolutionnaire partij aanspraak heeft op aller steun en toewijding. ös W.- W. Meynen, Gereformeerd predikant te Dordrecht, is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. INGEZONDEN Men schrijft ons: Het Zendingscongres, waarin van 10- 13 Mei 1949 leden van 22 Kerken en Zendingscorporaties tezam.en gekomen zijn om de Zendingsroeping van de Ne derlandse Christenheid gemeenschappe lijk onder ogen te zien, is diep onder cle indruk gekomen van het benauwende feit, dat van de jonge Kerken en Zen dingsterreinen allei-wege een dringende roep om hulp komt, terwijl het daaren tegen onmogelijk is, aan deze roep ge volg te geven, zolang nog niet ieder Christen zich bewust is van de Zen dingsroeping, die bij deze tot hem per soonlijk gericht wordt. Daarvoor is het nodig, dat ieder ten minste van zijn inkomen jaarlijks aan de Zending bijdraagt. Het congres roept daarom alle Chris tenen in Nederland op, hoofd voor hoofd deelgenoten te worden aan deze roe ping, door, iiizonderheid op het komen de Pinksterfeest, mede te bidden, mede te danken, mede te arbeiden en mede te offeren, opdat de verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus voort gang hebbe in een wereld in nood. DE EEUW VAN TECHNIEK Het leven van vogels en bijen schijnt er in onze eeuw van techniek niet slech ter op te worden. Wij denken b.v. aan het plaatje in Punch, waarop een vlieg machine stond afgebeeld, die boven de wolken zweefde. Tussen de voorwieken. beveiligd tegen de luchtdruk, zaten een paar zwaluwen, waarvan de een tegen de ander zei: „En dan te denken, dat on ze voorouders die hele lange afstand vliegende hebben moeten afleggen!" Hieraan werden we herinnerd toen we hoorden, dat de Drentse bijen hun leven nu ook heel wat eenvoudiger hebben in gericht, dank zij de vinding van een Zweelo'se bijenhouder, die een bijen- wagen" heeft laten maken, v/aarin 180 bijenkasten geplaatst kunnen worden. Deze bijenwagen, bevolkt met dit veel voud van bijenvolken, reist nu op lucht- banden Drenthe rond en overal, waar de ondernemer de weiden „bont van bloe men" ziet, daar stopt hij en laat zijn bijtjes uit. Deze lieve, gewillige dieren, zwermen dan uit, verzamelen honing en komen snel naar de wagen terug, waar na men gezamenlijk afreist naar een volgend station. (N. R. Crt.) -------O------- „EILANDEN-NIEUWS" Het vertrouwde blad sinds ruim twintig jaar'.! Op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Juni zal het eiland Goeree-Overflakke(i be zoek krijgen van een gedeelte troepen macht van het Nederlandse leger. De komst mag verwacht worden van infan- terietroepen en pontonniers, die op het eiland oefeningen zullen komen rnalien. Het ligt in het voornemen, dat deze troepen vergezeld gaan van de Konink lijke Militaire Kapel. Er zal- een para de s.fgenomen worden door de bevelvoe rend generaal van dit militair gewest voor 'het gemeentehuis te Middelharnis en de Kapel zal een taptoe blazen. Dit zal voor het eerst na vele jaren zijn dat v/eer onderdelen van de land macht in groot verband voet op Flal-Lkce zetten, zonder dat dit verband houdt met oorlogshandelingen. In de jaren tussen de twee wereldoorlogen zag de eilandbevolking nimmer soldaten komen. in de Meidagen van 1940 trokken slechts ongeregelde troepen over de eilanden en bij de bevrijding in Mei 1945 kwam er maar een vrij gering aantal soldaten. Slechts in de jaren 1914 tot 1918 is Goeree-Overflakkee enige keren door le gergroepen bezocht, een keer zelfs door enige duizenden, die ook een kapel in hun midden hadden. Nadere mededelingen over het aan staande militaire bezoek zullen in de ko mende dagen nog volgen. POST II. De kampong doezelt, zwak sterft het rumoer van de dag weg, in de verte neemt het gamelan orkest droevig af scheid van de avond. Bij vlagen brengt de wind de melan cholieke tonen tot me, steeds dezelfde tonen, hetzelfde rythme, toch is het vol leven en het zweept de inlanders op het uiterste, tot hun blikken v/oest zijn en de primdtieve hartstochten boven ko men. Het werkt als opium op een opi- umschuiver, ze krijgen er nooit genoeg van en ook mij verveelt het niet om er naar te luisteren. M'n gedachten gaan dezelfde kringloop steeds op hetzelfde punt tei'echt komende maar ook dat ver veelt je niet. Op de sawah lokt de brulkikker zijn gezellin met gorgelend geluid wat ver weerklinkt; de tekko tekko't 7 maal; dan mag je een wens doen zeggen ze. Duizenden muskieten zoemen met mo notoon geluid rond me heen; als een gloeiende vonk vliegt de vuurvlieg voor bij; een nachtvogel schreeuwt scherp en lang. Nacht over Java. Ik sta op wacht, post II, langzaam glijden de uren voorbij, 2 uur op, 1 uur af, zo 12 lange stille uren. Stil is het in de tangsi (kazerne 1, zacht glinsterend de Bed Ford in 't licht van de schijnwerper, na een hele dag langs de wegen geraasd te hebben. Stil is het ook rondom het kamp, tekko's en brulkikkers je hoort ze niet meer, 't hoort bij de stilte. Traag glijden de uren, traag gaan m'n gedachten; ver is de morgen met z'n af lossing, ver m'n gedachten. Maar mijn ogen turen in de bosrand voor me, dat doe je automatisch, want v/aakzaam moeten we blijven, immers elke nacht kunnen we een beschieting krijgen. Scherp steken de silhouetten van de palmbomen af tegen de tropennacht met z'n sterrenheinel van duizenden sterren, nu begrijp je pas waarom die tropen- nachten zo bekend zijn, zoveel sterren, zo helder!! Nacht over Java. Weer tuur ik voor me, vooral die bes- rand die is „bloedje link",; koud en hard ziet die er uit, donker ook, je blikken glijden er op de rand al van af, maar je kijkt en tuurt want je slapende kame raad vertrouwt op je. Ik kijk op mijn horloge, 5 voor één, straks komt de aflossing, dan ben je een uurvrijeven tijd voor een boter ham, een kop koffie een een Escort, on ze nieuwe sigaret. Een praatje met tie wachtcommandant kan er ook nog ai", zwaar wordt er dan geboomd over de- m.obilisatie en thuis, thuis...... scherp staat dat nog in je geheugen gegrift, do kleinste bijzonderheden weet je je nc,:: te herinneren, dat zal je ook nooit ver geten, dat geeft je moed en kracht om door de moeilijkheden heen te komen, ook door 12 uren wacht, al zijn ze lang en sta je eenzaam en al sta je hier over 5 dagen weer. Nu sta ik weer op post II, heb een uur vrij gehad, weer 2 lange uren maar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2