Bidstond Buitenland iKulTere huid CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Opgevaren lll\t1DEI1-rtlEUl/3 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerg 19 ZATERDAG 21 MEI 1949 21ste JAARGANG No. 1821 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Scheveninger vissersvloot is weer ter haringvangst uitgevaren. Op hoop van zegen! Zondag jl.l maakten de vis sers voorlopig hun laatste kerkgang. Zondagmorgen was de dienst dan ook speciaal gewfld aan de mannen van de zee en hun werk. In de verschillende kerken werd een bidstond gehouden voor de visserij. In derdaad een indrukwekkend samenzijn, waarin de zegen des Heeren werd afge smeekt over de gevaarvolle arbeid van de zeeman. Zullen de opvarenden van de vloot straks allen weer veilig naar hun woningen terugkeren? Niemand weet het! God weet het Aangrijpend is het afscheid van man nen en vrouwen, ouders en zonen. Ge lukkig taj, die weten mag, dat God ook daar is op de zee, zelfs temidden van stormen en winden. Ja, welgelukzalig is hfl, die weten mag, dat die God, die deze onmetelijke wateren geschapen heeft en ze nog onderhoudt en regeert, ook zijn God is. Dan is en blijft zijn leven één biddag, om straks over te gaan na de dood in eeuwige dankdag! Eigenaardig, zegt ge wellicht, dat er een biduur gehouden wordt voor de vis serij. Ge hebt gelijk, het is wel eigen aardig, maar niettemin prijzenswaardig en een goede, navolgenswaardige ge woonte van jaren her. En hoewel er veel vorm kan zijn zonder wezen, toch mo gen we de vorm niet verachten. In geen geval! Zelfs als Achab zijn klederen scheurt en zich vernedert voor het aan gezicht des Heeren, stelt God het oor deel, dat over zijn huis komen zou, uit. En Ninevé wordt gespaard op een uit wendige bekering! Zo zou het zeer te wensen zijn, dat er van regeringswege eens een BIDDAG werd uitgeschreven voor onze jongens in Indië. De gevaren, die hen bedreigen zijn zeker zo groot dan die der vissers. Zij zijn niet alleen van natuurlijke, maar ook van geestelijke aard. Dat NEDER LAND eens als BEN MAN, gelijk Ni nevé, met VORSTIN en ONDERDAAN, voor GOD kwam in te vallen, dan was er nog hoop en verwachting!!! Neen, niet eventjes biddag houdepi en dan maar weer raak zondigen. Neen, dat niet, want daar zou de Heere van wal gen, maar in oprechtheid en ootmoed buigen voor Zgn Goddelijk Gezag. Weg dan met bioscoop en danszaal, met voet bal en comedie. De speelhuizen gesloten, de Godshuizen geopend. De leugenprofe ten van de kansels en Gods knechten erop! De afgodstempels gesloten en Gods dag in eer hersteld. Helaas, we moeten het bekennen, er gaat geen kracht meer uit van ons land en volk. In vroeger t^den was ons land een biddende natie en nu kunnen we wel zeggen, en we doen het met smart, een vloekende natie. Zo de Heere het niet verhoedt, dan gaat ons volk en onzfi natie onder in de maalstroom van het communisme, voor on- en bijgeloof. Ziende op de ernst der tijden, waar zovele jonge levens, de bloem onzer na tie, ver van het ouderlijk huis en ver van hunne dierbaren venvijderd, him le ven moeten laten in de strijd, die nog steeds voortduurt, zou het zeker op de weg van onze Overheid liggen een BID DAG uit te schrijven. Onze geëerbiedigde Koningin mocht zelf daarin ten voor beeld zijn om met Joel uit te roepen: „Heiligt een vasten; roept een verbods- dag uit; verzamelt de oudsten, en alle inwoners dezes lands, ten Huize des HEEREN, uws Gods, en roept tot den Heere". (Joel 1 14) Dat geve God! ^acht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Ddos 30 cent. ar HEMELVAARTSDAG. In verband Wet Hemelvaartsdag gelieven de corres pondenten Dinsdagavond hun berichten, predikbeurten e.d. op te zenden voor het nummer van 28 Mei a.s. Anders komt alles te laat. Verenigde Naties De derde zitting van de Assemblee is Woensdagavond 6 uur 15 gesloten. Twee en een halve maand hebben de vergaderingen te Parijs geduurd en zes weken te Plushing Meadows. Op de laatste dagen zijn nog een paar belangrijke kwesties aan de orde ge weest. Eerst was er de stemming over de verhouding tot Spanje. Vier Zuid Amerikaanse Staten nl. Peru, Brazilië, Bolivia en Columbia, had den een voorstel ingediend om de leden der Verenigde Naties de vrijheid te la ten, hun diplomatieke betrekkingen te herstellen. Polen stelde voor te verbie den, dat met Spanje geen verdragen mochten worden gesloten, en dat de le den zich zouden verplichten, geen wa pens naar Spanje te zenden. Het Poolse voorstel kreeg de volgen de stemverhouding: 6 vóór, 40 tegen en 7 onthoudingen. Het voorstel van Zuid Amerika ver liep anders: 26 vóór, 15 tegen, 16 onthoudingen. Onthoudingen tellen bij de stemuitslag niet mee. Het voorstel had dus een be hoorlijke meerderheid, maar te wemig om het vereiste aantal van tweederde te halen. Amerika, Ergeland, Frankrijk en de Benelux landen schaarden zich bij de landen, die zich van stemming onthiel den. Amerika vertolkte met enkele woorden, het gevoelen en zeide dat se dert 1946 zich geen nieuwe feiten had den 'voorgedaan, waardoor de toestand was veranderd. In Amerika zelf gaan er tegen deze onduidelijke houding, nog al wat stemmen op. Al is het niet direct volledig, toch zouden vele Amerikanen gaarne zien, dat de beste betrekkingen met Spanje wer den hervat. Wajmeer het voorstel van Zuid Ame rika ware aangenomen, dan zou het ene land na het andere zijn gevolgd, en was pien over het struikelblok heen. Gelet op het grote aantal voorstem mers, verwacht men, dat wanneer de vierde zitting gehouden wordt, de kwes tie Spanje weer opnieuw aan de orde zal komen. Italië Was de moeilijkheid met Spanje op twee stemmen na opgelost, het verzoek van Italië om mandaatschap over een gedeelte van zijn vroegere koloniën, kwam net één stem te kort. De stemming over Tripolitanië was 33 vóór, 17 tegen, 8 onthoudingen. Het voorstel kwam dus juist één stem te kort. De Italiaanse minister Presi dent is teleurgesteld, hoewel deze aan gelegenheid ook bij de nieuwe zitting, weer aan de orde zal komen. De economische toestand in Italië is zeer ongvmstig. Er is eenmaal een te veel aan arbeidskrachten en daarom zoekt Italië naar gebieden, waar een gedeelte van zijn jonge mensen tewerk gesteld kan worden. Algemeen is men van oordeel, dat Italië zijn vroegere koloniën goed heeft beheerd en getracht heeft het economi sche leven tot groter bloei te brengen. Juist om de communisten de wind uit de zeilen te halen, had Italië gehoopt op een kleine verruiming, die haar nu onthouden ys. In alle landen blijkt het, dat als het economische leven meer nor maal gaat functionneren, het aantal comniunisten stemmen afneemt. Zeer waarschijnlijk zal er worden ge tracht, deze aangelegenheid toch op de een of andere wijze op te lossen, doch daartoe moet Italië nog een vier tot zes maanden wachten. Berlfln Geheel ongedacht hebben de Duitsers in de Russische zone Zondag en Maan dag zeer krachtige anti-communistische houding aangenomen. Er moest worden gekozen voor een Duits volk congres. Dit nieuwe congres, moet voorstellen, de zuivere vertegen woordiging van de Duitsers, die in de Russische zone wonen. De nieuw gekozen leden, zullen met de leden uit West Duitsland, mede on derhandelen en beslissen over de toe komst van het Rijk. „Hij werd opgenomen, daar zij het za gen, en een wolk nam Hem weg van hunne ogen". We moeten hier onwillekeurig denken aan de opneming van Elia. Wel is ook Henoch „weggenomen", maar een ver gelijking daarmee is niet mogelijk, om dat de Schrift juist over de wijze van wegneming bij Henoch niets zegt, van Elia's hemelvaart evenwel een bredere beschrijving geeft. En dan kan het de indruk geven, dat het ,.meer dan Elia is hier" althans bg de hemelvaart van Jezus geen toepassing vindt. Was de op neming van Elia niet veel majestueuzer, geweldiger? Want bg Elia was het dan toch geweldig, één en al geweld. De zware donderslagen rollen door het luchtruim, doen de rotsen daveren en de afgronden dreimen. De bliksemen schie ten neer en worden door Grods almach tige hand samengeweven tot een vurige wagen met vurige rossen. Ja, hier is de invaart van vervaarlijke krachten. Krachten des HEEREN bre ken in dit natuurgeweld door, slaan met grote kracht in de ysrerkelijkheid van deze aarde in. En zó geschiedt de op vaart als vrucht van deze invaart. Maar deze opvaart is een opgerukt- worden in één moment, waarin de „we reld van boven", inbrekend in „de we reld van beneden" de hand legt op een mens van vleeö en bloed en hem, in een pimt des tijds veranderend, overzet. Hier is inderdaad grote heerlijkheid maar niet een heerlijkheid van Elia! Er gaat zelfs geen enkele actie van Elia uit. Hij moet wachten tot boven aardse krachten hem zullen opnemen, oprukken met groot geraas. Hij kan niet één stap op de weg van de aarde naar de hemel zelf afleggen: hij is alleen maar passief. Bij Elia's hemelvaart wordt sterker dan elders de grote klove zichtbaar, die tussen beide „werelden" is geslagen. Er is een afgrond, die geen mens, zelfs niet Elia -kan overbruggen. De „werelden" liggen uit elkaar geslagen en alleen met deze abruptinbrekende, alles overweldi gende krachten van boven kan een mens een „levende ziel" worden opgenomen naar de hemel. Dan is het op de Olijfberg wel anders. Zeker, er kan gezegd worden, dat Jezus werd opgenomen, maar het is hier ook een „opstijgen", een „zich zelf verhef fen". Hier is een grote actie, die van deze Mens ook zelf uitgaat, 't Is God, Die Hem opneemt, en Hij is het. Die opvaart. Dat reeds zegt ons, dat voor Hem en in Hem die kloof niet meer bestaat. Hij kan rustig overgaan van het ene deel van Gods schepping (de aarde) naar het andere (de hemel). Hier behoeven Gods vervaarlijke krachten niet scheu rend en brekend in te varen; hier kun nen de bliksemende wagenen en paarden achterwege blijven. Hier is ook niet meer nodig de krachtdadige ingrijpende hand Gods om in een, punt des tijds het verderfelijke met onverderfelijkheid aan te doen: Hij heeft zijn ogenblik reeds ontvangen en is reeds gekroond met on verderfelijk leven, is reeds de „geeste lijke Mens", Die tegenover de eerste Adam, waarvan getuigd wordt, dat hij uit de aarde aards is. Zich luisterrijk be tonen kan als de Heere uit de hemel (1 Cor. 15 17v.v.). Daarom is zijn hemelvaart zowel loon des Vaders, als ook het in bezit nemen van het volbrachte verbond. In Hem zijn aarde en hemel één geworden. Ja, meer dan Elia is hier! Op de Olijfberg is minder vertoon om Jezus, maar daarom meer majesteitsver- toon van Jezus. Hij stapt vrijmoedig voort, de poorten van het hemels para dijs worden voor Hem niet gesloten, de cherubijnen versperren niet langer de weg, de weg naar de troon ligt open." Ds M. B. v. 't V. De stemming was zogenaamd vrij. Er wa.s slechts maar één candidaten- lijst; samengesteld door de communis ten onder Russisch toezicht. Op deze lijst kwamen weliswaar ook enkele per sonen voor, die niet uitgesproken com munist zijn, maar waarvan men weet dat zij bereid zijn, om met de commu nisten samen te werken. Nu werd als volgt gestemd. Er werden aan de kiezers enkele vragen gesteld. a. Wenst u de eenheid met Duitsland? b. Zijt u voor een rechtvaardige vrede c. Verlangt u terugtrekking van de be?ettingstroepen Welke Duitser, die het met zijn land goed meent, zou dit nu niet begeren? Welnu, men kon stemmen met „ja" of met „neen." Stemde men met „ja" dan koos men tevens de candidaten op de ingediende lijst en bezorgde aan de communisten een overgrote meerderheid. Stemde men met „neen" dan wilde dit zeggen, dat men geen goed vaderlander was, en had men dus ook de gestelde candidaten niet nodig. Is dit nu niet een prachtig voorbeeld van vrije stemming? Hierbij moet men bedenken, dat iemand die tegen de com munisten stemt groot gevaar loopt, van arrestatie, ja zelfs concentratie kamp. Toch hebben 4.080.272 personen het aangedurfd, om „neen" te stemmen. Ruim een millioen stemmen is ongeldig verklaard, en men kan vrij zeker aan nemen, dat dit ook allemaal „neen" stemmers waren, die aan hun stem, het een of ander zullen hebben toegevoegd en daardoor hun biljet ongeldig maakten. Vrij zeker mag men aannemen, dat als de Duitsers in de Oostelijke z6ne werkelijk vrij hadden mogen stemmen, zoals wij dit in ons land kennen, de communisten verre in de riiinderheid zouden gebleven zijn. Hoewel dit- een ernstige nederlaag voor de Rvssen betekent, toch is er een meerderheid voor de nieuwgekozen le den, en heeft men dus een congres, waarin de communisten zeer sterk ziijn vertegenwoordigd. Het is een van de punten der Wester se landen, dat in Duitsland een werke lijk vrije onafhankelijke stemming zal worden gehouden. Of zij dit te Parijs zullen klaar spelen, zal zeer de vraag zijn, vooral na de uitslag van deze week. Engeland Heeft men in Duitsland staan kijken van de uitslag der stemming, niet min der heeft men dat gedaan, van de ge houden gemeenteraads verkiezingen in Engeland. De Britse Conservatieve par tij, heeft 1176 zetels gewonnen, terwijl Labour er 842 heeft verloren. In de kringen van de Labour partg is men geducht van deze uitslag ge^ schrokken. Grote steden zoals New Castle, Ply mouth, Birmingham, York, Leicester, Bolton enz. hebben weer een conserva tieve meerderheid. De Labour partij had gedacht, dat zij in de industriesteden voor altijd het heft in handen zouden houden. Heel duidelijk blijkt het uit de laatste verkiezingen, dat een groot gedeelte van het Engelse volk niet gediend is van de weg die de Engelse Labour regering inslaat. Ook de afgelopen week was voor La bour niet prettig. Maandag is in het Parlement gestemd over de wet betreffende Ierland. Drie en zestig leden hebben zich toen van stem ming onthouden, niettegenstaande de regering een dringend beroep op de par tij had gedaan, om het regerings ont werp te steunen. Vijf secretarissen van Labour minis ters zijn ontslagen, omdat zij als Par- lements lid tegen de regering hadden gestemd. Twee Parlements leden zijn uit de partij gezet, omdat zij in hun redevoe ringen tegen de regering te ver waren gegaan. Met grote belangstelling slaat men deze kentering, die onder het Engelse volk plaats heeft gade, en vraagt zich af, of bij de Parlements verkiezingen die D.V. in 1950 zullen worden gehouden, dezelfde verschuivingen zich zullen voordoen. Zo ja, dan komen zeer waarschijnlijk, de Conservatieven met de Liberalen, we der aan de regering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1