Plaatselijk Nieuws Schrammetje schrijft: DE BOERDERIJ v„ AAN DE VAL Woensdag 18 Mei 1949 „E I L A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 Volgens wachtmeester Hoogerhelde staat dit hondje niet best aangeschre ven en jakt zeer veel achter hazen. Nadat 25.of 10 d.h. was geëist, verweerde verdachte zich nog met de -woorden: Hij mag thans niet meer mee «n ligt regelmatig aan de ketting. Tegen de verbalisant zeide je anders, aldus mr v. d. Velde: Schiet mijn hond jnaar dood en laat de bekeuring maar ■zitten. Bij wijze van hoge uitzondering zal ik je met 15.— of 10 d.h. straffen. Lamb. Peeman te Middelharnis zijn hond had ook al een haas achtervolgd. Ik was, aldus verdachte op het land aan het werk en mijn hond lag bij de wagen. Zonder dat ik hét wist, had hij zich verwijderd en wilde volgens de lezing een haasje verschalken. Door mij is hiervan niets gezien, anders had ik het dier zeer zeker teruggeroepen. Tot over maat van ramp is hij nu enkele dagen geleden overleden. Kantonrechter: Dan 2 minuten stilte voor je dode hond. Getuige L. v. Nimwegen te Sommels- dijk was op een perceelland van T. v. <i. Doel en zag daar de hond van Pee- man achter een haas zitten. Peeman zelf had hij echter niet gezien, wel zijn paard en wagen, dus vermoedelijk was Peeman ook in de buurt. Ik heb niet gezien, dat xie hond het haas ving. Get. A. Vroegindeweij te Sommelsdijk Tvas aan het werk op het land van Ni- pius. Plotseling zag hij de hond van Peeman plm. op een meter afstand ach ter een haas aangaan. Na ongeveer 300 meter ging de haas door een heg en kon ik het geval niet meer volgen. Ik heb Peeman niet horen roepen. Verd.: Hij ging *rel eens meer achter hazen aan, doch bij mijn weten heeft hij er nooit één gevangen. Peeman vindt de eis van 25.of 10 d.h. erg veel, temeer daar hij er niets van heeft gezien. Rekening houdende met het sterfge val van de hond werd de uitspraak 15.— of 10 d.h. (Slot in het Vrijdagnummer) MIDDELHARNIS Is het veriteer zó goed Het verkeer in onze gemeente dat de laatste tijd in één richting is gelegd, is een zeer goede verbetering. In de smalle Nieuwstraat waar dikwijls grote trucks elkaar moesten passeren was dit wel noodzakelijk. Zoals men weet, gaat het verkeer van de richting Dirksland door de Schoolstraat, waar de passage «rg smal is. Naar wij vernemen worden maatregelen getroffen de inrit aldaar te verbreden. Men is momenteel bezig met straat- werk in de Schoolstraat, zodat het ver keer van de richting Dirksland tijdelijk is omgelegd langs de muziektent, Chr. de Vrieslaan-Secretaris Nijghstraat. Het 20U helemaal niet gek zijn, wanneer dit 20 werd gelaten. Wij hebben deze route een paar maal met de auto gereden, die beter voldeed, dan door de Schoolstraat. Deze route is o.i. ook minder gevaarlijk. Men moet nl. bij de route door de Schoolstraat twee scholen passeren, nl. de Openbare Lagere School en de Am- bachtsschool. Vooral voor de Lagere School, onder aan het Zandpad, biedt het tegenwoordige verkeer grote geva ren. Het komt veel voor dat de auto's van Noord en Zuid komend elkaar vlak voor de school passeren, terwijl even voorbij de trap nog al eens wagens ge parkeerd staan. Een knooppunt van het verkeer dus, en dat bij een school is wel zeer ongewenst, te meer, daar dit dubbele verkeer voor deze school kan worden voorkomen. De inrit Zandpad-Chr, de Vrieslaan- Secr. Nijghstraat is veel breder en over zichtelijker dan de Schoolstraat. De zoek puzzle voor vreemde automobilisten zou er ook door vergemakkelijkt worden. In meerdere gemeenten komt het voor, dat men het dan zus en dan zo probeert, om tot een goede oplossing te geraken. Te Middelharnis blijft het moeilijk. Maar een dubbel verkeer langs een school als hierbedoeld, moet als het immers kan, worden vermeden. Opdat men niet de put dempe, als het kalf verdronken is. P.V. „De Reisduif" Middelharnis-Som melsdijk. Uitslag wedvlucht Vilvoorde van Zaterdag 14 Mei, afstand 95 km. Los 12 uur 30, Ie duif 2 uur 6-45, laatste duif 2 uur 42-37. Weergesteldheid, wind Noord bewolkt. B. Viskil (3) 1, 5; J. v. d. Hoek (4) 2; M. J. Kalkman (7) 3; Gebr. Groenen dijk (4) 4, 7, 9; A. Human (6) 6, 10, 29; M. Vroegindeweij (5) 8, 11, 15; C. Zoon (4) 12, 14; M. J. Koert (4) 13, 18; Gebr Hoogzand (2) 16; A. van Wezel (1) 17; Gebr. Peeman (5) 19; J. van Dongen (3), 20; A. Sarelse (6) 21, 25 26, 27; H. Peeman (1) 22; L. Schol (5) 23; D. Wit- tekoek (5) 24; B. van Eek (4) 28. Inkorven voor Quivrain Donderdag avond 7 uur. Beleefd doch vriendelijk verzoek! De persoon die mijn boek Herinneringen uit het verleden. Beschrijvingen en Schet sen van Overflakkee en Goedereede in bezit heeft, gelieve mij dit terug te be zorgen. A. ZAAIJER. SOMMEttSDIJK Oud-leerlingen ko men bijeen. Donderdag 19 Mei vergadert de Vereen, van Oud-leerlingen v. Land- bouw-onderwijs op Plakkee ,,Exelsior" in Hotel Spee, sav. 7 uur. De heer G. den Eerzamen zal een lezing houden over „Ruilverkaveling." DIRKSLAND Cteslaagd. Drie zusters uit het Paulina van Weel Ziekenhuis zijn geslaagd voor het diploma Verpleeg ster, nl. Zr Zuidendorps, Verrijp en Teerts. Uitslag Vilvoorde 14 Mei. G. Robijn 1; J. P. ten Hove 2, 21; C. Bakker 3, 30, 35, 38; Gebr. Nieuwland 4, 14, 16; C. Stehouwer 5, 11, 25, 39; Gebr. Kop- pelman 6, 40, Joh. Leune 7, 13, 19, 20, 34; H. Braber 8, 9, 12, 15, 17, 22, 29; H. de Man 10; A. Koole 18; L. Hoog moed 23; Jac. Grootenboer 24, 27; M. Knops 26; A. v. d. Sluis 28; Gebr. Peek- stok 31; C. Nieuwland 32; B. Leijdens 33; Hakkenbrak 36; Gebr. Boom 37. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Cornells z.v. C. Molenaar en H. van Oostende, Geertje, d.v. M. Logmans en J. van 't Hof. Ingekomen: J. C. Broeren van Rotter dam en J. Westdijk van Ouddorp. VertroJdien: Johannes Kievit met ge zin naar Bleiswijk; A. Soeteman naar Deze week kreeg ik van een lichtelijk ontstemde Nieuwe Tongenaar 'n brief. Er is daar in dat plaatsje, waar maar één kerk en één school staat zodat men er de eensgezindheid op ieders gelaat zou moeten kunnen lezen, toch wat ru mor in casa", wat leven in de hut" ge weest. Dat kwam zo. Tot voor de oorlog was er ook te Nieuwe Tonge een afde ling van de B.V.L. of, om duidelijk te zijn, van de Bijzondere Vrijwillige Land storm. Een afdeling die door de burge rij werd gewaardeerd. Want op een goe de dag schonk de burgerij aan deze vrijwillige landstormers een vaandel. Te gen een mooi fluwéten achtergrond zag men er de Bijzonder Vrijwilliger op af gebeeld. Een eenvoudig werkman, met de voet op de spade maar tochhet geweer bij de hand! En de twee simpele woorden: „Als 't moet", onder deze beeltenis aangebracht, waren zó veelzeg gend, dat nadere uitleg overbodig was. De Nieuwe Tongse landstormers waren trots op hun vaandel. Het bond hun als 't ware hechter aan de troon, die ze in tijd van nood met hun leven zouden ver dedigen. Helaas de Duitsers kwamen en de B.V.L. ging ter ziele. Maar het Nieu we Tongse vaandel werd gered. Zoals er meer B.V.L.-vaandels de „Krieg" over leefden., In de Sommelsdijkse raadszaal heeft Schrammetje er laatst ook een te pronk zien staan, toen hij daar eens kwam om een trouwpartij bij te wonen! Er is na de oorlog veel over de B.V.L. gesproken en geschreven. Het zou me te ver voeren dit alles op te halen. Feit is, dat de B.V.L. geen nieuw leven werd ingeblazen, hoewel ook de Nieuwe Tong se jongens zich weer gaarne onder hun vaandel hadden geschaard. Hun vaandel werd echter slechts herinnering aan ver vlogen dagen, maar niettemin was het een stille getuige van de trouw aan ons Oranjehuis. Dit zou het ook gebleven zijn, maar het mooie fluweel trok thans de Nieuwe Tongse muziekvereniging aan. De mannen van de koperen klan ken waren om een nieuw vaandel verle gen en meneer de Burgemeester kwam op het idee om van het B.V.L.-vaandel een „Apollo"-vaandel te maken. Een der oude bestuursleden van de B.V.L., die al rap in de gaten had, dat het vaandel zou worden neergehaald, stelde voor om het te verkopen en de gelden ter beschikking te stellen van de Stichting 19401945. De oude leden werden bij elkaar getrommeld en er werd een hartig woordje over het vaan del gewisseld. „Als 't moet" wou de een het maar verkopen, maar „als 't moet" wou de ander er wel voor vechten oin het te behouden. Twee-en-twintig stem briefjes rolden er in een oude hoed waar van er elf zeiden „verkopen" en elf ,,niet verkopen." Bij de tweede stemming was er blijkbaar nog een, die geen voet bij stuk hield, want de balans sloeg over naar „verkopen." Zo zal dus het vaandel eigendom worden van „ApoUo" en hon derd vijf en dertig guldens op de giro rekening van de Stichting 19401945 zal het slot van de Nieuwe Tongse vaan delaffaire zijn. Nu vraagt de ontstemde briefschrijver hoe Schram over zoiets denkt. Hij was er vanzelf sterk tegen het vaandel te verkopen. Nou, waarde briefschrijver, ik heb weinig verstand van vaandels, om dat we die er in ons metselaarsgilde niet op na houden, maar ik wil U wel zeggen, dat ik het nóóit had verkocht. Ik maak me sterk, dat „Apollo" tóch wel een vaandel gekregen had. Als het" een vaandel geweest was van een post- duivenvereniging ,dan was het nog toti daar-aan-toe, maar aan het_, B.V.L.- Vaandel zijn te schone herinneringen ver bonden, dan dit zonder meer aan zijn bestemming te onttrekken. Want naar Schrammetje's bescheiden mening be- stS,é.t de B.V.L. nog, al is het dan niet formeel. Dan denk ik terug aan 1918 ('t is alweer ruim dertig jaar geleden!) toen Pieter Jelle een aanslag op onze Oranjetroon deed. Toen waren daar de mannen van „Als't moet" present, ze stelden hun leven voor onze Vorstin en Pieter Jelle kon met hangende pootjes vertrekken. En „als 't moet" zijn die mannen vandaag de dag wéér van de partij ,als ons Koningshuis gevaar zou dreigen. Zij het dan in de vorm van een jongere generatie. En nu mogen de vol gelingen van Troelstra hun jas hebben omgekeerd, de géést van deze revolu- tionnair waart nog door ons land! Daar aan mag wel eens meer worden gedacht Daarom niet zo vlug zo'n veelbeteke nend vaandel opgeruimd! Zet het dan liever als de Sommelsdijkers op de Raadszaal. Er kan nog wel eens een tijd komen, dat we uit dat B.V.L.-embleem en het onderschrift moed moeten schep pen om ons vast aaneengesloten rond ons Vorstenhuis te scharen. Een tijd dat het B.V.L.-vaandel een tegenhanger wordt van de rode vlag met hamer en sikkel! Nee, dat vaandel had Schram metje niet verkocht, al is het dan ook, dat de opbrengst een goede bestemming gekregen heeft. En als de oude B.V.L.- ers voet bij stuk hadden gehouden, ge loof ik niet, dat er „ApoUo" op gebor duurd had geworden! SCHRAMMETJE. Den Bommel; P» Bartky en echtgenote naar Giessen-Nieuwkerk en P. M. van Wezel en gezin naar Benthuizen. Op uitnodiging van de S.G.P. afde ling hield Ds J. van Dijk, Ned. Herv. Predt. te Gameren Woensdag jl. in het kerkgebouw der Ger. Gem. een tijdrede. Na het zingen van Ps. 25 2, Schrift lezing en gebed door de voorz. M. de Geus, sprak deze een kort openings woord. Ds van Dijk, daarna sprekende tekende de toestand van ons land in twee woorden: „Hellend vlak", hetgeen hij met 't noemen van enkele feiten be wees. Nederland heeft zich andere goden verkozen. Sport en spel vieren .hoogtij.- Toch maakt de Heere nog bemoeienis sen met dat wederstrevige volk, gelijk in het woord, dat spr. als uitgangspunt van zijn rede had gekozen nl. Jer. 4 la „Indien gij u bekeren zult, O Israël, be keert u tot Mij." Spr. vergeleek de toestand van Israel ten ttjde van Jeremia met die van ons land nu. Het oordeel van een ontzetten de oorlog ligt achter ons. Daar is een doorgaand oordeel denk slechts' aan onze mannen in Indië. Nieuwe oordelen (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4.) DOOR H. NOORMAN „A1 s dat ZÓ is, natuurlijk niet. Maar dan moet eerst eens onderzocht, of het zo'n vaart met haar loopt, 'k Zal wel eens met de dokter praten. En als die Ina na een rustkuur geschikt blijft vin den, dan is er geen enkele reden, haar te verbieden, weer in de verpleging te gaan. Zij doet het met hart en ziel en een mens zijn lust is zijn leven. Boven dien maakt zij zich dan ook bizonder ver dienstelijk, wat niet van elke jongedame kan worden gezegd." Gretha begreep zeer wel, dat haar va der doelde op haar fladderleven, haar letterlijk niets-doen. Maar zij beet zich de lippen bijna stuk, om niet een heftig antwoord te geven. De ingenieur was tamelijk spraakzaam en zij zou alles grondig bederven, wanneer zij ging op treden, als zij eigenlijk wel wilde. Dat begreep ook mevrouw Neerlandt. Waarom zij haastig het woord nam. „Je hebt gelijk. Piet," zeide zij vrien delijk. „Daarover kan later nog wel ge praat. Ik denk, dat Ina ongeschikt voor de verpleging zal worden bevonden. Maar het kan meevallen. Overigens is dat niet zó vreselijk. Op een andere wij ze kan zij zich ook verdienstelijk ma ken. Zij kan alle richtingen uit, als zij nu eenmaal verkiest, iets te doen." „Het lijkt mij het beste, dat Ina nu eerst eens een maand of drie, vier vol slagen rust neemt, Adri. 'k Zal morgen eens met haar praten en ook de dokter te spreken zien te krijgen-, om diens oor deel te vernemen. Dan kunnen we later altijd nog verder zien." „Maar dan gaat Ina toch zeker niet naar „dat gat", waarover zij schrijft, pa pa? Vindt u dat nu ook weer goed?" „Weet je wat van Zuidstad?" vroeg de ingenieur plotseling, zijn dochter on derzoekend aanziende. „Nooit van gehoord," antwoordde Gre tha onverschillig. „Dat is juist het be wijs, dat het een plaats van niets is. Kent u het? Komen er touristen? Is het een pensionplaats?" De eerste vraag negeerde de inge nieur. Op de andere antwoordde hij: „Neen, geen pensionplaats, al komen er wel touristen des zomers, 't Is een zeer oud stadje. Met merkwaardige histori sche bizonderheden. Verbazend stil. Wat dé.t betreft, net geschikt voor een rust- behoevende. Maar..." „Nu, een weinig vertier moet er toch zijn?" „Voor jou wel. Ina kan dat missen." „Nu ja, Ina is nu eenmaal zo'n won derkind. Zoiets als een halve heilige," spotte Gretha, haar voornemen, om haar vader niet te ontstemmen, opeens ver getend. Doch ingenieur Neerlandt was niet ontstemd. „Ina is inderdaad anders dan vele an deren," zeide hij peinzend. „Toch moet ik even met haar praten over haar voor nemen. Züidstad lijkt mij niet geschikt voor haar. Het is ook zo verbazend ver weg. En moeilijk te bereiken bovendien. Me dunkt, dat zij dichter bij huis komen moet. Op de Veluwe of bij zee zijn ook wel geschikte, rustige plekjes te vinden. Wat denk jij er van, Adri?" „Dat Ina niet naar Zuidstad moet gaan. Laat haar een behoorlijke bad plaats opzoeken, dan kunnen wij deze zomer er ook heen. Je kunt het wel zó schikken, dat je wat vroeger vacantie neemt." Het peinzende gelaat van de ingenieur klaarde op. „Dat is een goed idee," zeide hij. „In die geest zal ik morgen met haar spre ken. Neen, Zuidstad lijkt mij niets." Wéér wisselden moeder en dochter een snelle blik: dat was nu eens een ongedachte, verrassende en bovendien gemakkelijk behaalde overwinning. HOOFDSTUK II. Vader en dochter. Zonder zich te haasten, de jachtende stroom reizigers kalm latende passeren, verliet ingenieur Neerlandt Mieras, zo juist met de trein uit Arnhem gearri veerd, het Centraal station in Am sterdam. Hij was van middelmatige gestalte, maar eer klein dan groot. Zijn schouders waren breed en uiterst inééngedrongen. Zijn gelaatskleur was bleek, maar een paar blauwe ogen keken helder de we reld in, zodat de bleekheid niet bepaald opviel. Hij had een goed verzorgd uiter lijk zonder fatterig te zijn. Scherpge- tekende trekken toonden de man van vaste wil, maar toch straalde er ook vriendelijkheid uit zijn ogen. Hij was goed bekend in Amsterdam, want even later zat hij in de tram, die hem voerde tot vlak bij het ziekenhuis, dat hij spoedig daarop betrad. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3