ill! pl! Drank en stropende honden m II 2)'^ ^ai^'^n. Ha»t Haarden PI 1 a I Eli 1 if lill 1 i i AMnWÓBRimi KERKNIEUWS KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Biz. 2 „E I L A N D E N - N IE U W S" Woensdag 18 Mei 1949 i H i 'I ij De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zuid Holland Kantoor Dord recht hebben aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland te 's-Gravenhage het volgende schrijven gezonden: Onder andere Flakkeese problemen is de belangstelling van onze Kamer ook gewekt voor het herstel van de haven van Oude Tonge. Het is ons bekend, dat reeds enkele rapporten van deskundige zijde over deze aangelegenheid bij uw College zijn binnengekomen. Onze Ka mer wil zich niet de bevoegdheid aan matigen het financiële aspect, dat aan het vraagstuk van het herstel van deze haven ontegenzeggelijk verbonden is, op zijn innerlijke mérites te beoordelen. Wel acht zij zich echter gerechtigd en ten aanzien van de regionale belangen, die hier in het geding zijn, zelfs gehouden, voor de economische belangen van Oude Tonge in het bijzonder en die van Oost- Plakkee meer in het algemeen aan het behoud van een goede haven verbonden, op te komen. Het staat voor ons vast, dat het financiële rendement van een haven niet als enige en zelfs niet als eer ste criterium mag gelden bij de beant woording van de vraag of nieuwe kapi taalsinvestering verantwoord is. Grosso modo kan gezegd worden, dat elke ha ven geld kost, wanneer men abstraheert van de secundaire belangen, die door het bezit van de haven worden gediend. Dat dit argument ook voor de haven van Oude Tonge geldt, is onze diepe overtui ging. Onze Kamer is stellig van mening, dat aan de Zuidzijde van het langge rekte eiland Goeree en Overflakkee een behoorlijke haven in stand gehouden moet worden, ook met het oog op de mogelijkheid van terugkeer van de Scheepvaart op België en zij acht de ha ven van Oude Tonge hiei-voor de meest aangewezene èn door haar ligging èn wegens de economische positie van de streek. Een deputatie uit onze Kamer heeft in de afgelopen winter de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen en zij is tot de overtuiging gekomen, dat de plan- lien om de huidige haven af te dammen en een meer buitenwaarts gelegengedeel te van de toegang buiten de dan tot spui sluis te degraderen keersluis, tot dit doel te bestemmen, op grote bezwaren stuit. De belangrijkste outillage van de haven wordt gevormd door de pakhui zen; langs de kade van de huidige ha venkom. Bij verplaatsing van de haven over enige honderden meters verliezen deze opslagplaatsen hun economische be tekenis, daar zij dan als overslagruim ten nauwelijks meer te gebruiken zul len zijn. In het algemeen wil het ons voorko men, dat voor het in de oorlog zwaar getroffen Oost-Flakkee en met name voor de zeer verarmde Gemeente Oude Tonge, alle mogelijkheden dienen open gehouden te worden om tot herstel van de oude welvaart te komen. Zonder de betekenis van de in geding zijnde ha ven te willen overdrijven, willen wij toch _wel herhalen, dat ons behoud van een haven aan de Grevelingen toch zeker noodzakelijk voorkomt en dat Oude Ton ge hiervoor het meest in aanmerking komt. De kwestie van de vaste oeververbin ding mag hier zeker niet in het geding worden gebracht. De haven zal bij tot standkoming van deze vaste oeverver binding haar betekenis niet verliezen, terwijl bovendien de economische ont- „WAAKVOOK ZIJN WE HIER EIGENLIJK?" Generaal P. Scholten, territoriaal- tevens troepencommandant in Oost Su matra, heeft aan een correspondent van Aneta verklaard, dat het moreel van zijn troepen geen reden tot klagen gaf, of schoon de onderdelen welke reeds lang onder de wapenen zijn „wel graag naar huis willen." „yiet moreel hangt echter af van en is rechtstreeks evenredig met de weifel- achtige hotiding van de Nederlandse re gering. Vooral de laatste maanden is men gaan twijfelen aan het resultaat van de gebrachte offers en ,vraagt men zich af: „waarvoor zijn wij hier eigen- Kjk?" „Door deze gesteldheid treedt soms een psychische druk op, die weer van invloed kan zijn op de lichamelijke pres taties, en op de duur fnuikend kan wor den. De jongens staan evenwel volko men achter hun officieren, en ik heb bewondering voor „hun doorgaan met doorbijten", zoals zij het zelf uitdruk ken, aldus besloot generaal Scholten. wikkeling van Flakkee ook reeds op an der terrein te zeer geremd wordt door dit project op zeer lange termijn. Dat de kosten aan het herstel van de haven verbonden zo beperkt mogelijk dienen te worden gehouden zij gaarne toegegeven, mits vaststa, dat de v>?ijze, waarop het herstel plaats heeft, niet tekort doet aan de mogelijkheden van economisch herstel en, op langere ter mijn, verdere ontplooiing van Oost- Flakkee. Rendementsoverwegingen die nen niet al te zeer op de voorgrond te worden gesteld, opdat voorkomen wor de, dat de zuinigheid de wijsheid zal blijken te hebben bedrogen. Een oplossing in deze zin bevelen wij uw College gaarne ter overweging aan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland Kantoor Dordrecht. w.g. R. A. Jas (Ir R. A. Jas) Wnd. Voorzitter. w.g. G. J. van Oostveen. (Mr. G. J. van Oostveen) Secretaris. enorme sortering f 169, f ISO, f 210, f 250 etc. BROERSVELO 137.139 SCHIEDAM EXPBESSE-BESTELLING VAN POST PAKKETTEN WEEB MOGELIJK. Met ingang van 1 Juni a.s. zal de ex- presse-bestelling van binnen- en buiten landse postpakketten weer worden inge voerd. Expresse-bestelling op verzoek van de geadresseerde is voorlopig niet mogelijk. DS BUKSEN TE MIDDELBUEG OVERLEDEN In het ziekenhuis te Middelburg is in de ouderdom van 59 jaar overleden ds G. Rijksen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk aldaar. Ds Rijksen werd 20 Jan. 1890 te Utrecht geboren en was eerst als lerend ouderling werkzaam zowel te Vianen als te Ede. In 1945 werd hij candidaat en 4 December van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt te Ede. Op 30 Maart 1947 ver trok hij als opvolger van prof. G. Wisse naar Middelburg. Ds Rijksen tovam langs de weg van Artikel 8 D.K.O. (Sin guliere gaven) tot het predikambt. Hij was lid van de Generale Synode van Apeldoorn (1941) en Utrecht (1947.) De begrafenis heeft Maandag jl. plaats gehad. HET VERPLICHT EMERITAAT Ds J. H. F. Remme, Ned. Herv. pre dikant te Ainsterdam, moest wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met verplicht emeritaat gaan. Hij heeft zijn afscheidspreek gebruikt om een paar harde noten over de verplich ting tot heengaan te kraken. We cite ren uit het verslag in „De Rott' het volg'ende „Dit afscheid is onttakeling van mijn levensscheepje zei spr. de ontwor teling van mijn levensboom. Dit afscheid is hard. De kerk heeft een leeftijdsgrens vastgesteld voor het nederleggen van het ambt van predikant, en verder heb ik als sjovel ambteloos burger mijn ja ren door te brengen. Reeds 16 maanden geleden, toen spr. 40 jaar ambtelijke dienst had vervuld, was volgens het Prov. Kerkbestuur de tijd van afscheid eigenlijk reeds gekomen. Spreker hoopt, dat de dienaren des Woords vrij zullen komen van dit ondragelijke juk der dienstbaarheid. Slechts node heeft spre ker er zich bij neergelegd. Men heeft hem wel gezegd, dat de rust liefelijk is, maar het is sprekers levensregel: lie ver versleten, dan verroest, mobiel ver kiest spreker boven fossiel." Zitting van Vrijdag 13 Mei. Gevestigd zonder verguiinlng. J. V. Wezel te Middelhamis stond als gemachtigde terecht voor de Wed. Groe- neveld te Sommelsdijk, omdat zij op het Zandpad een filiaal van haar zaak te Sommelsdijk had geopend zonder daar toe de vereiste papieren te bezitten. De boekhouder van deze zaak, van Wezel, deelde ter zitting inede, dat er inmiddels een controleur was geweest om het een en ander op te nemen en nu zal er bin nen veertien dagen misschien toestem ming worden verleend. De Kantonrechter vroeg aan v. We zel: ,,U doet toch wel Uw uiterste best voor de weduwe." Verdachte heeft thans toch een mooie zaak. Nadat er nog enige lectuur uit de plaatselijke bladen over deze zaak was voorgelezen, werd de zaak aangehouden, teneinde de vergunning af te wachten. J. A. V. d. Maas te Nieuwe Tonge, niet verschenen, was op 25 December van het vorige jaar driemaal verbali- seerd, omdat hij met zijn auto op de Mo- lendijli had gereden, hetgeen ingevolge een verordening van B. en W. tijdelijk verboden was. De Kantonrechter legde hem driemaal geen straf op, daar v. d. Maas in de mening kon verkeren, dat dit niet ver boden was, omdat het college reeds in een andere zaak ook vrijspraak had ge- requireerd. H. Bosloper te Ouddorp reed 22 De cember jl. in het duister op een rijwiel zonder achterverlichting op de Bokweg. Uit het schriftelijk ingediend verweer, bleek, dat het niet op de Bokweg, doch op Molenweg was. Verbalisant wachtmeester Heij beves tigde dit en daarom werd verdachte ten aanzien van het rijden op de Bok weg vrijgesproken. Het fietsen zonder achterlicht kostte hem echter 3. of 1 d.h. Door het oog van een naald gekropen. C. J. V. d. Velde te Melissant had met een tractor en aanhangwagen ter hoog te van de schuur van de commission- nair Mljnders op de Havendijk te Som melsdijk gereden. Verdachte beweerde dat dit niet ge meente Sommelsdijk was. Verbalisant J. v. Oudhuizen, contro leur bij de Verkeersinspectie hied vol, dat het wel gemeente Sominelsdijk was, temeer daar de politie te Dirksland dat ook had verklaard. Bij nader onderzoek kwam vast te staan, mede in verband met de verkla ring van wachtmeester Hogerheide, dat deze overtreding had plaats gehad onder de gemeente Melissant, tengevol ge waarvan vrijspraak werd gevraagd en uitgesproken. Verbalisant wist nu niet meer hoe of hij het had. Mr V. d. Velde merkte nog op: ,,Ja, het wordt steeds beter, want de Flak keese Gemeenschap is actief genoeg." Is het soms water? L. Grinwis te Ouddorp had omstreeks Kerstmis sterken drank verkocht aan mej. B. Tanis te Ouddorp zonder daartoe de vereiste vergunning te hebben. Het corpus delicti, bestaande uit 6 flessen, wordt ter tafel gedeponeerd. De Kantonrechter wil, alvorens de zaak te berechten, de drank laten onder zoeken, omdat het niet onmogelijk is dat er zich water in de flessen bevindt. Verbalisant wachtmeester Heij heeft geen monster van de inbeslaggenomen flessen genomen. Hoe kunt u dan verklaren, dat het sterke drank is, want de capsules zijn nog geen eens verwijderd? Mej. Tanis heeft mij verklaard, dat zij crème de cacao heeft gekocht. Het lijkt Mr v. d. Velde toch wel raad zaam, de inhoud der flessen eerst eens ter onderzoek op te zenden. De Ambtenaar O.M.In Rotterdam wordt nooit gemonsterd, doch daar wordt aangenomen, dat het sterke drank is. Verdachte: Ik heb de drank niet ver kocht, doch alleen heb ik er een goede kennis mee geholpen. De rest was voor eigen gebruik. Ambtenaar O.M.Allereerst heeft ver dachte sterke drank verkocht en ten tweede had hij deze in voorraad. Het verweer van verdachte, bestemd voor eigen gebruik, kan ik moeilijk aanvaar den en daarom eis ik 25.of 10 d.h. en 50.— of 20 d.h. Verdachte verzocht de uiterste cle mentie omdat de zaken toch al zo slecht gaan. Uitspraak 10.— of 10 d.h. en 25. of 10 d.h. met verbeurdverklaring' en vernietiging van de inbeslaggenomen drank. Dit laatste, aldus de kantonrechter, i.s echter met een bloedend hart, want het Is voor mij al een hele zware tijd ge weest, dat ik steeds die flessen hier zag en u moet maar denken, dit was toch voor eigen gebruik, want u kunt er tenslotte van alles van krijgen, o.a. hartkrainp. De scherpschutter. L. S. B. Groen te Middelharnis, stond terecht, omdat hij op Zaterdagavond in ijstaria ,,Soeteman" een luchtdrukpistool bij zich droeg en omdat hij even nadien op de Westdijk met dit wapen een ko geltje afschoot. Kantonrechter: Hoe kwam u aan dit wapen Verdachte: Dit kocht ik voor 15. in Rotterdam. Ambt. O.M.: Kunnen er ongelukken mee gebeuren, indien u iemand er mede in het oog schiet? Wachtmeester HoogerheideJa, een oog kunt u er mede beschadigen, doch in hout trekt zo'n kogeltje niet in. Verdachte: Het is geen luchtdrukpis tool, maar een schokpistool. Wachtmeester Hoogerheide: Het is geen vuurwapen, maar een windroer. Vervolgens verschijnt getuigen P. v. d. Nieuwendijk te Middelharnis, welke onder zijn oog met dit kogeltje werd aangeschoten. Deze zeide, dat hij niet wist dat het een kogeltje was geweest. Wel was het hem bekend, dat Groen een pistooltje bij zich had. Mr V. d. Velde: Zat er een kogeltje in het pistool? Verdachte: Dit weet ik niet meer. Hoe kunt u dan tegen de politie ver klaren, dat het geladen was met een rond metalen kogeltje Dit zeide ik zo maar. De Ambtenaar O.M. stelde vast, dat door dit wapen ongelukken konden worden veroorzaakt en eiste daarom 15.of 6 d.h. en een hechtenis van 7 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Het is een rare wereld. Aanstonds moet ik in dienst en dan wordt ik ge traind om te schieten en nu word ik er voor veroordeeld. De Kantonrechter: Ja, dat is zo, maar vindt u het dan niet nodig, dat u ge traind wordt bij een eventuele oorlog be hulpzaam te kunnen zijn. Ik ben strafbaar en ook schuldig en wacht dan ook mijn vonnis maar af. Uitspraak 15.of 6 d.h. en een hechtenis van 3 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Dit is geen lichte straf, want al fietst u maar zonder licht, dan moet u mis schien al voor drie dagen naar Rotter dam. Stropende honden. C. Wolfert te Dirksland liet zijn hond te Melissant naar wild zoeken zonder hem terug te roepen. VerdachteIk kon niet zien of de hond wegliep, omdat ik zelf op dat stuk land bezig was met het opdoen van peen. 's Avonds kwam wachtmeester Hoo gerheide aan de deur en zeide mij, dat de hond achter patrijzen had gejaagd. Getuige wachtmeester Hoogerheide: Op die bewust? morgen joeg de hond 4 patrijzen op, terwijl Wolfert zelf bezig was met het opdoen van peen. Meer dere malen heb ik verdachte reeds ge waarschuwd. Het is dus bekend, dat het een goede jachthond is. Dacht je niet, vanmiddag heb ik weer een lekker boutje? In geen geval Edelachtbare, want ik doe altijd mijn uiterste best om de hond bij mij te houden. De Ambtenaar achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eiste daarom ook mede in verband met de vorige vrij spraak 30.of 12 d.h. En dat, omdat de hond een patrijs had opgejaagd! Je moet je hond maar aan een touw tje leggen en er beter toezicht op hou den. Uitspraak 10.— of 10 d.h. Verdachte. Dan schiet ik hem maar dood, want dan heeft het dier geen le ven meer. L. de Visser te Middelharnis had even eens een hond, die op wild belust was. Meerdere malen heb ik het dier te ruggeroepen en gefloten, toen ik zag, dat de hond achter een haas zat. Wachtmeester Hoogerheide: Hij deed geen enkele poging onn de hond terug te krijgen. Tenslotte begon de haas te draaien en dan is de zaak oké! Ook zag ik, dat zijn vrienden een voorwerp op raapten en toen met geeft hem van ka toen in de richting Sommelsdijk ver dwenen. Uitspraak 15.of 12 d.h. Voor eenzelfde feit stond ook L. Hui- zer te Herkingen terecht. Verdachte beweerde ook zijn hondje te hebben teruggeroepen, doch ook deze wilde niet luisteren. Voli staat ven el Nad" -verwei -woordl en ligl Tegl aldus r maar I zitten! Bij je mei Lar hond Ik wa het w| Zondö verwij een hierVE dier maatl geledJ Ka4 ■voor Get dijk <i. Do man i "had h en Wc ook i de ho Get, Tvas -pius. Peem ter ei mete ik h( Ve hazei er no Pe 10 d. van Re val 15.1 MIDI 'goed de lal 'is ef" small truct wel 1 liet door I erg maal! verba Mei werk keer 1 is oif de V|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2