Gemeenteraad Den Bommel CrgerÜjlee gruwelen CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EttANDEN De hit van de vuilniskar wordt door een auto vervangen Zijn er fouten gemaakt bij de woningbouw? Vliegtuig op Java neergestort EIIATIDEII-IIIEUll/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Druklterij 19 WOENSDAG 18 MEI 1949 21ste JAARGANG No. 1820 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Wij lezen in „De Banier": ,,Br is een rapport van de hand van de' gewezen predikant Van der Vaart Smit over mishandeling van politieke delinquenten in de kampementen ver schenen. Hoewel het rapport van een politieke delinquent zelf afkomstig is, geeft men toch algemeen toe, dat dit rapport een waar relaas van hetgeen er in de jaren 1945—'46 aan ergerlijke mis handelingen in de kampen is voorgeval len, weergeeft, ja, zelfs zijn er die ver klaren, dat het rapport nog niet volledig de meer dan schandalige gruwelen heeft weergegeven en dat de \verkelijkheid nog al erger is dan het rapport ver meldt. Er zijn toch mensen in koelen bloede vermoord en bovendien hebben er nog zulke beestachtige mishandelingen plaats gehad, dat zij zich niet lenen om ze in finesses mede te delen. In het rapport staan talrijke en afschuwelijke gruwelen vermeld, waarbij dan man en paard ge noemd worden. Zeker, het betreft hier ergerlijke par ticuliere uitspattingen en niet zoals in de Duitse kampen een systeem daar in toch werden de gevangenen syste matisch mishandeld maar dat neemt allerminst weg, dat de mishandelingen, welke er plaats gegrepen hebben en de gruwelen, welke er bedreven zijn, alle perken ver en ver te buiten gegaan zijn en dat de bedrijvers daarvan behoren gestraft te worden. Uit dit rapport blijkt tevens, dat Ds Zandt er aeer goed aan gedaan heeft als hij van stonde af keer op keer weer in de Kamer, als de gelegenheid daar toe maar enigermate bestond, tegen de ze ergerlijke gruwelen bfl de Regering ten scherpste geprotesteerd heeft en er bij haar met grote klem op aangedron gen heeft, dat zij aan deze Duitse methodes krachtens de Nederlandse wet beslist een einde diende te, maken. Het recht Dat het Nederlandse recht bij de be handeling van politieke delinquenten meermalen op hoogst ergerlijke v/ijze met voeten getreden is, heeft minister Wijers onder meer bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer moeten toegeven. Hij gaf toe, dat er mishandelingen en moorden van de poli tieke delinquenten in de bewaringskam- pen begaan waren, van welke hij zeide, dat zij „afgrijselijk" waren en „in staat ons het schaamrood naar de wangen te jagen." Na deze verklaring zou men verwacht hebben, dat de Ministei^een andere hou ding zou aangenomen hebben dan hij heeft aangenomen. De Minister verklaarde toch ten aan zien van de misdrijven, dat zij groten deels gepleegd waren in de periode van het bestuur van het Militair Gezag, zo dat de Justitie er geen vat meer op had. En voorts, dat het practisch ondoenlijk aou zijn, om de daders op te sporen, om dat de kampen zijn opgeheven. Voor zo ver feiten nog te achterhalen waren aldus de Minister van Justitie zouden zij „op verzoek van de betrokkenen" worden vervolgd. Deze verklaring van de Minister is hoogst teleurstellend, dewijl hier geen onbeduidende zaak, maar een hoogst ge wichtige aangelegenheid in het geding is. Het betreft hier toch een der dingen, waarop Gods troon gegrondvest is. De ze is toch op recht en gerechtigheid gegrondvest. Hoe vaak wordt bovendien in Gods Woord het wee uitgesproken over degenen, die het recht verbuigen en hoe zeer wordt hun dit als een grote zonde aangerekend!" GELDIGHEIDSDUUR WERK- KLEDESTGBONNEN VERLENGD In verband met moeilijkheden bij af levering van bepaalde soorten werkkle ding, deelt het Centraal Distributiekan toor mede, dat de werkkledingbonnen H 10, H 11, H 12, L 10, L 11 en L 12, in afwijking van hetgeen eerder werd gepubliceerd, geldig blijven tot en mèt 9 Juli a.s. De bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 t.m. 9 zijn evenwel na 14 Mei niet meer geldig. OPHEFFING BERLIJNSE BLOKKADE. De blokkade van Berlijn is opgeheven. We weten het: de Russen namen zul ke maatregelen, dat de aanvoer van le vensmiddelen naar Berlijn onmogelijk v/erd gemaakt. De Engelsen en Ameri kanen moesten weg uit Berlijn. Het ant woord van de Engelsen en Amerikanen was de luchtbrug. Wat niet meer over de grond kon worden aangevoerd, werd nu door det lucht aangevoerd. Barbaarse Russische methode/ Om hun doel te bereiken zagen ze er niet tegen op om Berlijn aan honger en el lende over te geven. Maar hun doel is mislukt. De luchtbrug is een schitteren de prestatie geworden van de macht van Engeland en Amerika. Een manifestatie van Engeland's en Amerika's macht en kunnen. De blokkade van Berlijn bracht deze landen niet op de knieën, integen deel een tijdperk werd ingeluid van een krachtiger en flinker houding van En geland en Amerika. De blokkade is mislukt. De grootste nadelen begon Rusland er zelf van te ondervinden. Het is voor Rusland een boemerang geworden, waardoor het zelf het meest gekwetst is geworden. En nu is de blokkade opgeheven. Zeker is het voor Rusland een politie ke nederlaag. De luchtbrug is geworden tot een sjnmbool van de macht van Ame rika en Engeland en het is geworden tot een keerpunt in de historie, doordat vanaf die tijd aan het onophoudelijk toe geven aan Rusland een einde is geko men en het Westen zich schrap heeft gezet tegen een voortdurend opdringen van het Communistisch Rusland. Of de gezindheid van Rusland veran derd en verbeterd is geworden? Dat is zeer de vraag. Wantrouwen en voorzichtigheid is ten zeerste geboden. Het commtmisme heeft meer pijlen op de boog. En het is naar de leer van Sta lin om tijdelijk te retireren en gunstiger tijd af te wachten. Daarenboven het front tegen het com munisme is een wereldfront. Teruggaan op één punt gaat vergezeld met aan vallen op andere fronten. Tijdens het gehaspel om Berlijn is China door de Communisten onder de voet gelopen. Heeft men niet te zeer gezien op één punt, Berlijn, terwijl een geheel wereld deel onder communistische invloed dreigt te komen. Waakzaamheid en voorzichtigheid blijft geboden. Openbare raadsvergadering op Vrij dag 13 Mei, des nam. 2 uur. In de primiteve raadszaal namen de heren plaats, achter de groene tafel, die sinds de laatste vergadering was aan gebracht, wat iets meer waardigs gaf aan de gemeenteraa-d in de noodbe huizing. Burgemeester Kruijff opende met ge bed, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Dhr Mooijaart vraagt naar de resul taten bij de woningbouw waarop in vo rige zitting weth. Hokke attendeerde. De Voorz. antwoordt, dat hij niets bij zonders ontdekt heeft. Besloten wordt na afloop van de vergadering bij deze nieuwbouw een kijkje te gaan nemen. Onder de ingekomen stukken was de begroting van het nieuwe gasbedrijf voor Flakkee waarvan de inkomsten en uitgaven op rond 780.500.— zijn ge raamd. Voor het Ebof garandeerde men een geldlening groot 250.000, tegen een rentevoet van 1%%. Voor de aanleg van electriciteit in de 16 woningwet-wonin gen was een aanvullend crediet van 1666.52 toegezegd. Het vennenigvuldigingscrjfer voor schoolgeldheffing werd wederom op 2 bepaald. De gemeentebegroting 1949 werd ge wijzigd. Het baggeren in 1946 heeft ge kost 6400.wat moest gebeuren door dat de havendam door de Duitsers was opgeblazen. Vijftig procent is daarin vergoed, de rest is afgelost. De verordening Jaarwedde gemeen te-werklieden, gaat zo onder de hamer door. Ook de verordening inkoop pen sioen komt ter tafel en ondergaat de voorgeschreven wijziging. Aanschaf auto gemeente- reinigingsdienst. De Voorz. deelt mede dat de hit van de reinigingsdienst dood is gegaan, zo dat nu moet bezien worden of tot aan schaffing van een auto wordt overge gaan, of dat men bij paardentractie zal blijven. Dhr Mooijaart vraagt het oordeel van B. en W., waarop de Voorz. zegt, dat de mening is, dat een auto ook voor an dere doeleinden zou kunnen worden ge bruikt. Ongetwijfeld zal dit meer kos ten. De hit kostte b.v. van stalling 1.per week, waar natuurlijk repa ratie tuig bijkwam enz. De aanschaf van een auto is veel duurder, vooral door de benzine. Weth. L. Jacobs zegt dat er ook een nieuwe bandenwagen moet komen, dus zal het niet zoveel schelen. De Voorz. attendeert, dat het benzine gebruik hoog is, er komt wegenbelasting bij enz. Dhr Borgdorff is van mening dat een auto niet overal komen kan, maar de Voorz. zegt dat dit met paard en wagen ook niet kan. Dezelfde spr. wil liever op het voorstel van van Oorschot in gaan en dit een half jaar proberen. De Voorz.: Dit kost 70.per maand waarvoor we hem een volle ochtend, volle middag en nog een ochtend per week beschikbaar hebben. Wat we bui ten die anderhalve dag hebben, moeten we bijbetalen. Bedoeling is, wanneer de heren zich uitspreken, moeten B. en W. gemachtigd worden tot aankoop. Dhr Houthuizen vraagt naar de gara ge-kosten. Weth. L. Jacobs zegt dat het voorstel van Oorschot neerkomt op 800.per jaar. De aanschaf van een auto voor 2500.is in 2 jaar afgeschreven. Er kan ook ander werk mee gedaan wor den; spr. meent dat het voordelen geeft. Dhr Meöer is er ook voor als het eco nomisch verantwoordt is. Ook voor grond halen in eigen beheer is het .van betekenis. Weth. Hokke aanschaf van een hitje is wel goedkoper, maar goed berekend is aanschaf van een auto wel wenselijk. De Voorz. zegt dat een der werklieden zich al rijvaardig maakt, zodat er spoe dig een chauffeur zal zijn. Volgt .nu stemming over dit punt. Wordt met vier stemmen vóór en 3 tegen aangenomen. Tegen de heren Bogerman, Houthui zen en Borgdorff. De Voorz. geeft nu in bespreking wel ke wagen zal worden aangeschaft en laat enige auto's de revue passeren. Hij noemt een Chevrolet, pas gereviseerd, met een flinke laadbak, die 2500. kost. Ook kunnen enige andere worden bezien. Gevraagd wordt machtiging 2500.— te voteren om een geschikte wagen aan te schaffen. Er was reeds 1400.uitgetrokken voor aanschaf nieuwe bandenwagen. De limiet om tot 2500.— te gaan wordt m.a.s. goedgevonden. Rondvraag. Dhr Meijer vraagt naar de resultaten riolering Tuindorp. De Voorz.: Er wordt aan. gewerkt; de riolering liep niet goed af. Ze zijn bezig met opgravingen,, waar het precies zit is nog niet bekend. Dhr Borgdorfl vraagt of er een fout zit in de woningcommissie of bg B. en W. met woningen toe te wijzen. Hij wijst op de woning B 33, die toegewezen is aan iemand die nog niet gehuwd was. Frits V. Huizen was al een jaar ge huwd; spr. vraagt waarom krijgt die deze woning niet? De Voorz. zegt in de eerste plaats dat die toewijzing de Raad niet aangaat. Ze is geen verantwoording schuldig. Spr. zegt verder, dat Frits van Huizen wel gehuwd was, maar onder op de lijdt stond. Dhr Borgdorff is het daar niet mee eens. Eerstens zegt hij dat de Raad de heren in de woningcommissie benoemd en de Raad er dus wel wat van weten mag. Ook moet de commissie geen fou ten maken. Hij vindt dat gehuwden moe ten voorgaan. Dhr Borgdorff komt terug op de no tulen. Al heeft hij daar geen aanmerkin gen op, omdat de weergave juist is, toch vindt hij dat de heer Hokke, de Bur gemeester beter onder vier ogen had kimnen wijzen op de geschiedenis met de telepaath. Ten tweede meent hij, dat Weth. Hokke zijn critiek beter voor B. en W. had kunnen bewaren. De Voorz. is het daar wel mee eens. Weth. Hokke vindt dat dhr Borgdorff met zijn opmerkingen bij de goedkeu ring der notulen had moeten komen. Wat de woningbouw betreft, is hij er zeker van, dat fouten zijn gemaakt. Nu zijn ze misschien weggewerkt onder de kalk. Dhr Houthuizen vraagt bij de nieuw bouw in Aohthuizen tijdig een lantaarn te plaatsen, waaraan zal worden vol daan. Dan sluiting. Na afloop begaven de vroede vaderen met de pers zich naar de in aanbouw zijnde woningen. De door de heer Hokke gesignaleerde euvels konden wij niet ontdekken. We kunnen dus niet beoor delen of ze er nog zijn. De woningen zijn bijna gereed en zeer comfortabel. Wanneer ook de nieuwe weg daar gereed zal zijn is dit een be langrijke verbetering in de huisvesting en een mooie verfraaiing voor de ge meente Den Bommel. Acht Ned. militairen om het leven gekomen Een Nederlands militair vliegtuig, dat op weg was van Djokja naar Batavia is Zaterdagmiddag in de buurt van Kro- ja (Midden-Java) neergestort. Acht mi litairen zijn hierbij om het leven ge komen. Omtrent de oorzaak van het onge val tast men volkomen in het duister. 'Alleen is bekend dat de weersomstan-r digheden op Midden-Java slecht waren. De inzittenden van het toestel, een B-25 van de Luchtmacht, keerden terug van een opdracht te Djokja, waarvan de uit voering enkele dagen in beslag had ge nomen. De namen van de slachtoffers zijn: Ie It. vlieger W. J. van der Plaats, die het vliegtuig bestuurde, It. kol. R. E. Jesserun, ridder M.W.O. 4e klasse, en stafofficier technische zaken bij de Mi litaire Luchtvaart, It. kol. J. W. Ger- harz, stafofficier luchtvaartzaken, serg. majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide, serg. boordmecano H. C. Baret- lings, soldaat leerling-vliegtuigmonteur G. E. Durand. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn Maandag, met militaire eer, op het ereveld TjUilitan begraven. -------O------- MET DE „VOLENDAM'' NAAR HUIS Met het s.s. ,,Volendam", dat vermoe delijk op 1 Juni a.s. te Rotterdam zal arriveren, varen de volgende militairen van de Kon. Landmacht uit Indonesië huiswaarts. DIRKSLAND: Korp. J. C. v. Hogchem, Tuinstraat 45. GOEDEREEDE. F. v. Heest, Hoofddgk 40; korp. A. Temmink, Nieuwstraat 181. MIDDELHARNIS. Sold. 1 W. J. Camp- fens, Chr. de Vrieslaan C 193. OUDDORP. Korp. E. H. Tanis, Haven weg A 497, korp. C. Bosloper, Bnrg. Hermansweg 256.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1