10 Mei DE LICHTINGEN 1941-1944 EN DE NATIONALE RESERVE Beg^lu de dag met ITOROIi CHB. WEEKBLAD OF GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dodelijk osigeval te Spijkenisse Landelijke actie van ver snelde repatriëring Prijsaanduiding blijft verplicht Sproeten? SPRUTOL Satyre van Groenten- exporteurs -o- it-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOE5NSDAG 11 MEI 1949 21ste JAARGANG No. 1818 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Br is green datum die méér in onze herinnering is gegrift, bij ons en bij al len, die in 1940 op de leeftijd des onder- scheids waren, dan de 10e Mei. Die Vrijdagnacht, toen we uit onze slaap werden opgeschrikt, door een aan houdend en oorverdovend geronk van vliegtuigen, die ons kennelijk deden we ten, dat we plots in een ontzettende oor log gewikkeld waren. 10 Mei 1940, het ongedachte ogen blik, dat verschrikking en ellende over ons kwam, door de verraderlijke overval der Duitsers, die van top tot teen be wapend met het modernste oorlogmate riaal, ons land binnenvielen. 10 Mei 1940. Wat ligt er tussen die datum van 10 Mei 1940 en vandaag, 10 Mei 1949 een zee van bloed en tranen! Wat een onbeschrijfelijk leed is er sinds die datum over de gehele mensheid gegaan! We denken in de eerste plaats aan onze Nederlandse militairen, die met de weinige en gebrekkige verdedigings middelen waarover wij beschikten, met grote dapperheid tegen een overmachti- ge vijand hebben gevochten. Helden zijn het geweest die aan de Grefabeberg, aan de Rotterdamse brug en op zoveel ande re plaatsen, in ons land met taaie vol harding en met leeuv/enmoed de indrin ger trachten te weerstaa,n en die de trouw aan ons Vaderland met hun bloed bezegelden. Met gulden letteren staan hun namen in de annalen van onze Va derlandse historie en heden op 10 Mei zal zeer zeker overal in den lande hun nagedachtenis worden geëerd. 10 Mei 1940 wat zijn er nadien vijf bange jaren voor ons lieve Vaderland gevolgd. De tang waarmee de bezetter .ons«ti»*zgn greep .vasthield, werd van dag tot dag dichter en dichter geknepen er volgde uitmergeling van onze be volking, rechteloosheid, razzia's, bij dui zenden wegvoering naar gevangenkam pen zowel in Holland als Duitsland, Jo- denpogroms verhongering enz. te veei om in een adem te kunnen noemen. Hoe- velen van Nederland's zonen zijn in die tijdruimte op jammervolle wijze om het leven gekomen. 10 Mei 1940, een datum die ons nóg vers in het geheugen ligt, maar ander zijds een datum als uit een grijs verle den. Het lijkt of het vóór die tijd zoveel beter in Nederland was, een tijd, waarin in Nederland en in heel de wereld wèl problemen waren, maar die ons dan toch oplosbaar schenen. Nu is het, of schier geen enkele zaak meer tot een oplossing kan worden gebracht. We behoeven dan weer maar dicht bij huis te blijven en van de vele problemen maar een te noe men, een zaak van groot gewicht, de Indonesische kwestie. 10 Mei 1940 werd ons land bezet, in Mei 1945 werden we bevrijd, maar de vraag mag gesteld: is het nu waarlijk vrede? De bloem van onze natie staat ver van het Moederland onder de wape nen en dagelijks zijn er die vallen, soms tientallen in een week! 10 Mei 1940 was Gods slaande hand over ons land en volk, want, was het niet de hand des Heeren, die dit alles deed? En Hij "deed ons 't gevaar ont komen", Hij gaf ons verademing, opdat we ons tot Hem zouden wenden. Ge rechtvaardigd is toch de vraag, wat wij als volk van Nederland uit dit alles heb ben geleerd Is er met dit alles tot ons niet gezegd: ga heen en zondig niet meer, opdat U niet wat ergers geschied de En wat is de uitkomst Verder van God en van Zijni Getuigenis afgeweken dan ooit te voren. Vandaar de vele pro blemen die zich als een wir-war aan ons voordoen, een doolhof, waaruit we niet schijnen te kunnen uitkomen.Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. Zijn we de greep van den bezet ter ontkomen en nu gevat in de greep van de grote wereldmachten? Er is maar één redmiddel. Dat geldt zowel voor ons volk als voor ons ieder persoonlijk. Terug tot Gods Woord, tot het wandelen naar Zijn geboden en in stellingen. Het bewijs dat dit geldt voor een volk is Nederland zélf; onze roem rijke geschiedenis leert het, dat het als klein volk groot was in de wereld, om dat naar Zijn inzettingen werd geleefd. En voor ieder persoonlijk: Gods vollt weet uit ervaring, dat ze uit de grootste noden werden gered, door het betrou wen op 's Heeren Naam. Daar mocht het toe komen en vrtj mochten in deze gedenkdagen leren zeggen met de pro feet Ezra: „O Heere, God van Israël! Gij zijt rechtvaardig; want virij zijn overge laten ter ontkoming, als het is te dezer dagen. Zie, wij zijn voor Uw aangezicht in onze schuld, want er is niemand die voor Uw aangezicht zou kunnen be staan, om zulks." Tanden blaak en rein; adem fris als morgendauw. Op de trambrug over de rivier tus sen Spijkenisse en Hoogvliet vond Vrij dagavond een zeer ernstig ongeval plaats. De 51-jarige brugwachter de heer J. Bronder, in dienst van de Rijks waterstaat, reed per motorrijwiel uit de richting Rotterdam op weg naar zijn woning. Plotseling sprong de voorband van het motorrijwiel, waardoor de be stuurder met grote kracht tegen het brugdek werd geslingerd. Als gevolg hiervan overleed hij onmiddellijk ter plaatse. Bronder laat een weduwe na en vijf kinderen. Dr J. T. Rademacher alsmede de Rotterdamse politie waren spoedig ter plaatse. ARNHEM, 8 Mei. In een bewogen ver gadering is Zaterdagmiddag te Arnhem een landelijke organisatie tot stand ge komen, die zich ten doel stelt met alle geoorloofde middelen een versnelde repa triëring van O.V.W.-ërs en militairen van de 7 December-divisie te bevorde ren. Ondanks het feit, dat enige com munistische vrouwen daartegen protes teerden, werd uitdrukkelijk de verplich te militaire dienst in Indonesië erkend. De protest-actie is alleen gericht tegen de verlenging van de dienst voor boven genoemde militairen, hetgeen tot gevolg heeft, dat ook bij de demobilisatie van de andere groepen militairen een grote achterstand ontstaat. De organisatie wil haar werkzaamheden ook na de repa triëring van de O.V.W.-ërs en van de 7 December-divisie voortzetten. De aanwezigen, meestal ouders of an dere familieleden van de soldaten in Indonesië maakten van de gelegenheid dat er drie kamerleden, te weten de heren Hooy (k.v.p.). Goedhart (p.v.d.a.) en Stapelkamp (a.r.) aanwezig waren, een dankbaar gebruik door een groot aantal protesten te laten horen tegen verschillende regeringsmaatregelen. Be sloten werd telegrammeji te zenden aan het kabinet en aan de Eerste en Tweede Kamer. De vergadering sprak in deze telegrammen haar teleurstelling uit over het demobilisatieschema; er werd op aangedrongen meer scheepsruimte ter beschikking te stellen. Aan de Koningin werd in een telegram gevraagd te willen bevorderen, dat de repatriëring bespoe digd wordt. De heer Goedhart verklaar- "de, dat hij met zijn partij achter deze actie zal staan. (N.R.Ct.) Als Voorzitter van het Gewestelijk Comité Zuidholland West van het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag, mo ge ik de aandacht van ieder vragen voor onderstaand perscommuniqué door het Ministerie van Oorlog verstrekt. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld. Er bestaan plannen de jongemannen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwer pen, teneinde de mogelijkheid te openen hen geheel of gedeeltelijk te kunnen in schakelen in de landsverdediging. Hier aan kan het volgende worden toege voegd. Een zeer groot gedeelte van hen, die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gunstige positie ten opzichte van de dienstplichtigen, behorende tot de lichtingen 1945 en la tere jaarklassen, op wie de volle zwaar te van de dienstplicht, voor velen be staande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede tegenover de oorlogsvrij- Het is gebleken, dat op het gebied van de verplichte prijsaanduiding hier en daar misverstand is ontstaan. De voorschriften dienaangaande zijn ten volle van kracht gebleven en gelden voor alle goederen die van de openbare weg af zichtbaar ten verkoop zijn uit gestald. De verplichting geldt ook voor artike len, die niet van de openbare w^eg af zichtbaar zijn uitgestald, maar wel ten verkoop worden aangeboden, onver schillig waar deze zich bevinden, indien het betreft voedings- en genotmiddelen, textielwaren of lederwaren. Ook voor diverse dienstverrichtingen zijn prijsaan duidingsvoorschriften uitgevaardigd, wel ke nog volledig van kracht zijn. Ge noemd kunhen bijvoorbeeld worden het horecabedrijf, kappers schoenherstellers, rijwielbewaarplaatsen enz. willigers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande heb ben verricht en waarvan velen tot de lichtingen 1941 tot'en met 1944 behoren. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgs macht, moest men er noodgedwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lichtingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was deze alsnog voor de dienstplicht op te roepen. Sedertdien zijn een viertal jaren ver lopen, waarin de wenselijkheid is geble ken om, boven en behalve de in het ka der der Westelijke Unie te vormen ope ratieve strijdkrachten, te beschikken over territoriale troepen, bestemd voor de handhaving van orde en rust in Ne derland tegen aanslagen van binnen en van buiten. Mede om, te vermijden, dat daartoe alsnog een beroep zou moeten worden gedaan op vorenbedoelde lich tingen is de Regering overgegaan tot vorming der Nationale Reserve. De Nederlandse jonge mannen op wie tot dusver geen militaire plichten, druk ten, hebben het thans in eigen hand om, door in ruime maté gevolg te geven aan de tot hen gerichte oproep en aldus op betrekkelijk weinig offers eisende vrtjze hun vaderlandse plicht te vervullen, het de Regering mogelijk te maken te blij ven afzien van het gebruik der bedoel de lichtingen. Mocht het gewenste resultaat onver hoopt niet worden bereikt, dan zou moe ten worden overwogen de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtingen. Aangezien het ogen blik voor deze beslissing nog niet is aan gebroken, zijn alle tot dusver hierover verschenen berichten prematuur. Moge een ieder zijn plicht ten opzich te van ons Vaderland, maar ook ten aan zien van zijn eigen gezin verstaan door zich vrijv/illig te melden. Spijkenisse, 29 April 1949. P. J. BLIEK. De nieuwe exportregeling voor groen ten en fruit naar Duitsland, die het ini tiatief aan de exporteurs zelve laat, is met gemengde gevoelens ontvangen. De in Duitsland gestelde maximumprijzen en de dreiging van hoge importheffin gen laten naar het oordeel van menige handelaar slechts geringe kansen tot enig profijt. Van dit inzicht getuigt de volgende advertentie in het „Vakblad voor de Groothandel in aardappelen, groenten en fruit": „Combinatie van exporteurs naar Duitsland zoekt kapitaalkrachtig per soon om gezamenlijk naar Duitsland groenten en fruit te exporteren. Verlies gegarandeerd. Winst uitgesloten. Brieven onder no. 100 aan het bureau van dit blad. ONWILLIGE LANDBOUWER ZWAAR GESTRAFT De landbouwer H. uit Mierlo (N. Br.) heeft voor de tuchtrechter te 's-Herto- genbosch terecht gestaan, omdat hij grote hoeveelheden granen niet ter be schikking had gesteld van het Bedrijf schap voor granen, zaden en peulvruch ten. Dertig maal reeds was tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens over tredingen op het terrein der voedsel voorziening. De tuchtrechter oordeelde, dat deze man niet in staat was een be drijf naar behoren te leiden. Hij stelde zijn bedrijf onder bewind voor drie ja ren. Een bewindvoerder werd ten laste van de veroordeelde benoemd tegen een salaris van 200 per maand. DE AFDAMMING VAN DE BRIELSE MAAS Het grote werk, de afdamming van de Brielse Maas, is begonnen. Grote bag- germolens zijn bij Oostvoorne, waar de afsluitdijk gelegd zal worden, begonnen een brede sleuf te maken voor het neer laten van de eerste zinkstukken. Achter het recreatie-oord Het Krul- ningergors is een aanvang gemaakt met het maken van de zinkstukken, die van rijshout vervaardigd worden. Vermoede lijk zullen deze week reeds de eerste stukken op de bodem van de Mas wor den neergelaten. In het kanaal door Rozenburg nabij De Beer is eveneens begonnen met het maken van de spuisluis; in het Hartelse gat zijn de grote baggermolens even eens bezig met het invoerkanaal, dat de Brielse Maas met de Oude Maas zal ver binden. ------O------ VERPACHTING BOERDERIJEN NOORDOOST POLDER De directie van de Wieringermeer, Noord-Oost Polderwerken te Zwolle is voornemens met ingang van 1 November 1949 een aantal boerderijen met neven- kavels in de Noord-Oost polder te ver pachten. De boerderijen zijn resp. 48, 42, 36 en 24 ha groot en zijn alle voor ak kerbouwbedrijf bestemd, evenals de ne- venkavels, die in de regel 24 ha groot zijn. Een deel van deze boerderijen is voorzien van een bedrijfsgebouw van het z.g. „schokbetontype". Verder is voor alle bedrijven een woning voor de huis vesting van de vaste arbeider in aan bouw. Deze woning zal voor de bedrij ven, waar een schokbetonschuur in aan bouw is, tijdelijk dienst moeten doen voor de huisvesting van de komende pachter. Er wordt naar gestreefd de in aanbouw zijnde gebouwen op 1 Mei 1950 gereed te hebben. Gegadigden naar deze uitgifte moeten pionier zijn. Dit betekent, dat ze, naar de gegevens, die de directie omtrent hen in haar bezit heeft, vóór 1 Augustus '45 ten minste gedurende twee jaar in de N.O.P. in dienst van de directie van de Wieringermeer moeten hebben gewerkt. Om voor toewijzing van een bedrijf in aanmerking te kunnen komen, moeten de gegadigden op 1 November 1949 de leeftijd van 26 jaar hebben bereikt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1