EiüvriDEti-niEyiifs Uit het nst er "Rondom de Landbouwschool De nieuwe bonnen 2e Blad Zaterdag 7 Mei 1949 No. 1817 1 SORGHVLIET - RYMEN Zondagsdiensten Artsen. Distributiedienst Goeree - Overflakkee Een dure jubilaris Silentio, maf, maf! Cultmirmeiisen. Regeren is vooruitzien, zegt men. Het Provinciaal Bestuur van Zuid Holland heeft blijkbaar omstreeks 1908 niet erg ver vooruitgezien noch om zich heen gezien, toen men aan de nu jubilerende Rott. -Tram Mij twee millioen gulden leende, renteloos, en terug te betalen naardat er in elk jaar winst was ge maakt. De geschiedenis heeft nu ge leerd, dat er niets is terugbetaald, maar dat de Mij. wel een concurrerende taoot- dienst op Rotterdam begon, waarvoor wel geld was. Het geleend bedrag is circa 10 jaar geleden als verloren in de Provinciale administratie afgeschreven. Reken daarbij zowat 80.000 gulden ren te per jaar, want de Provincie placht zelf tegen 4 4%% te lenen, dan komt de tram de openbare kas op ruim 5 miUioeri gulden. Waartegenover men zo goed als niets te zeggen had en een veerconcessie verleend is die alleen maar afgekocht kan worden, terwijl be paald is, dat als de tram zal geliqui deerd worden, het bedrijf door de over heid „genaast" moet worden, dat is te gen de intrensieke v/'aarde overgeno men. Voor het veer Middelhamis-Helle- voetsluis plus voor het bedrijf zullen dus nog een paar millioentjes moeten worden neergeteld. Men is geneigd te denken, dat de ho ge heren dat destijds wel wat al te vrij gevig in elkander hebben gezet. Over de waardering die het bedrijf geniet, behoef ik niets te zeggen. Het heeft Flakkee uit zijn „isolement" verlost, zegt men. Het kon echter wel eens blij ken, dat door deze dure slechte tram Flakkee nog jaren lang in zijn isole ment blijft. Silentio, maf, maf! Met deze latijn achtige woorden placht de vroegere Wethouder Heijkoop te besluiten, als hij de rechten en liberalen in de Rotter damse Raad weer in een heftig debat beschuldigd had, te weinig voor de ar beidersbevolking te doen. Gemeenlijk onstond er, als de golven zo hoog ge gaan waren een vreselijk tumult, waar aan direct de openbare tribune, die ruim 100 zitplaatsen heeft, krachtig deelnam. Daarbij rolden de stenografen soms met tafel en al omver. En moesten de strij ders de nederlaag al slikken, dan gaf toch de zaal beneden mèt de tribune boven in een krachtig lied uiting aan zijn verwachting van de overwinning van de arbeidersklasse. Maar de Burgemeester had allang met zijn hamer een wenk gegeven, zo dat de rechercheurs, die altijd present waren, onder het zingen de tribune be gonnen te ontruimen, hetgeen ook daar altijd tot enig „verschil van gevoelen" (ik zal het zo maar aanduiden) aanlei ding gaf. De tijden zijn veranderd. In Rotter dam regeert nu een college van 5 man, waarin bij de gratie één A.R. en een R.K. Wethouder. Men valt nu niet meer over 'n paar centen, alles gaat op rol letjes. Het voorjaar is er en dan wil een ieder wel eens wat nieuws. Als raad moet men straks toch voor de dag dur ven komen. Silentio maf, maf, neen, dat is uit de tijd. Allen zijn klaar wakker en in de weer, al moet een deel van de raad min of meer over de streep ge trokken worden. Over de laatste maanden noteer ik uit de bladen de volgende besluiten: 1. Een nieuw ziekenhuis, 4 verdiepin gen onder de grond, vijf er boven. Kosten 25 millioen. Daar is niets tegen, maar als het zó gaat, moet er ook gauw het nieuwe Christe lijke ziekenhuis komen, waarvoor de gemeente dan ook maar eens garant moet zijn. Daar wordt, ge lukkig, aan gewerkt. 2. Grote tentoonstelling in het Park, om Rotterdam wat op te fleuren. Kosten 3 millioen. De Westzeedijk zal er voor verlegd moeten worden. Er zal ook voor enig vermaak ge zorgd worden. Dat is weer eens iets anders dan de puin. 3. Bloemententoonstelling, garantie verklaring voor 10.000. 4. Een Muziekcentrum in de buurt van Station D.P. Dit is een begin selbesluit, (zeker om de kiezers lekker te maken) de uitwerking komt later. Het zal 2ö millioen gulden kosten, waarvan de gemeen te 8 millioen gulden grond inbrengt en een garantie geeft voor een paar millioen gulden. Dit betreft nu de Culturele ontwikkeling van de be volking. De Cultuurmens pleegt echter deze ontwikkeling niet zelf te betalen. Dan is de Gemeentekas er goed voor. En zo leven de steden als vrolijke Frans voort. Vroeger hielden Gedepu teerde Staten in Den Haag dergelijke cultuurexplosies in bedwang, maar dat „boerencoUege" is nu door vooruitstre vende mannen en vrouwen v.ervangen. En daarom: Mannen broeders, let op Uw zaak! WAARNEMER. OUDSTE SCHEEPSWERF TER WEREMJ. Dicht bij Aden ligt de scheeps werf, waarvan werd vastgestbld, dat het de oudste ter wereld is. Bij recente onderzoekingen werd eeen ruim tien meter dikke laag houtspaanders gevonden. De kano, die op stapel staat, is een schip, dat veel gebruikt wordt op de Rode Zee en Indische Oceaan. Naar Jacob Cats. Wie schetst des burghers sorgh en pyn, syn droefenis en leedt. Nu dat hij door den Staatsmoloch tot 't hemt wort uytgekleet; En so hij selfs gheen hemt bezit, dan neemt men hem dq liuyt, Al wat de mens besit beschout de Staat thans als sijn buyt. De Staat is sleghts een banckrottier, die staegh sijn sacken vult Met andrer geit en dit verbrast en komt nooyt uyt de schuit. Hoe lanck nogh, Volck van Nederlandt, dat immer vlijtigh was, Verdraeght ghij deese spilsught nogh en d' aenslagh op u kas? Ghij werckt voor U en U gesin, maer hoe ghij swoeght en sjouwt, Het set gheen soden aen den dijck, ghij wort in ermoe out! Wel beeter is het so ghij snel een leedigh amt begheert, Opdat ghe niet meer werckt en mee op onsen staatsschat teert. Het is met hem welaen ghedaen, het eynde is in sicht; Dan druckt op Nederlant de schuit zijn centenaersghewicht. Ach, vroegher was de Handel vrij, dan quam 't op mankracht aen; Wie niet en dooghde, gongh faljiet, wie luy was, nae de maen! Maer 't is een tijdt' van luyaerts nu, het is de tijdt der klercken, Die sitïen achter hun bureel en laeten andren wercken. Het Schip van Staet vraeght andren koers, wil het in voorspoet varen; Verlost ons van den dwangh, o Heer en van de ambtenaeren! (Uit het „Vakblad voor de Groothandel"). (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie geplaatst). Herhaaldelijk worden door de leerlin gen der school of door de leden onzer vereniging vragen gesteld, die onder werpen betreffen, welke zeer zeker de be langstelling zullen hebben van de land- bouwende bevolking op ons eiland. Reeds vroeger is dit voor mij aanlei ding geweest, deze onderwerpen onder de titel: „Rondom de Landbouwschool" in de plaatselijke pers te bespreken. Tij dens de bezetting was het raadzaam hiermede op te houden, doch mijn be doeling is er thans opnieuw mee te be ginnen. Voor mij ligt een schrijven van de pas opgerichte melkcontrólevereni- ging Goeree en Overflakkee, waaruit blijkt, dat er in deze vereniging leven zit en dat ze reeds nu cijfers kan laten zien, waaruit het grote nut dezer ver eniging blijkt. Het hoogste vetpercentage van door de vereniging gecontroleerde koeien bedraagt tot heden 5.2 pet. en het laag ste 2.65 pet. Aangezien de grondprijs 2.50 en de vergoeding per procent vet 4.85 bedraagt, brengt de vetste melk per 100 kg op: 2.50 4- 5.2 x 4.85 is 27.72 en de magerste 2.50 -|- 2.65 x 4.85 is 15.35. Dit wil dus zeggen, dat elke kg melk van de eerste soort 12.37 et meer op brengt dan 1 kg van de tweede soort. Wel betreft dit twee uitersten, maar ook bij minder grote verschillen loont het de moeite om naar verhoging van het vetgehalte Uwer koeien te streven. Dit kan alleen als U het vetgehalte Uwer koeien kent, en dit kunt U CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Spinazie 17.—23.—Sla I 15.—; Sla II 10.—11.—Rabarber 9.—; Bloemkool IA 65.Bloemkool I 54.-57.—; Bloemkool II 38.-45.-; Bloemkool III 25.34.Aardbeien p. doosje 1.02. te weten komen, door lid te worden van de contrólevereniging. De koeien met het lage vetgehalte ruimt U op en van die met goed gehalte fokt U verder. Doch ook de hoeveelheid melk dient U te weten. Bij een der leden werden gedurende 319 dagen twee bes te koeien gecontroleerd, waaruit bleek, dat de beste 1.45 liter per dag meer gaf dan de tweede, terwijl het vetgehalte bij de beste ook nog 0.69 pet. hoger was. Hoewel dit geringe verschillen lij ken, is het financiële resultaat van die aard, dat dit verschil gedurende de lac- tatie-periode uitgegroeide tot een be drag van plm. 250. Met klem zou ik de niet aangesloten melkveehouders willen aanraden: Treedt vandaag nog toe tot de melk- contrólevereniging op ons eiland. U zult er geen spijt van hebben. Het Hoofd der Landbouwschool, G. den Eerzamen. Van Zaterdag 7 Mei v.m. 12 uur t/m Maandag 9 Mei v.m. 9 uur. Middelharïlis-Sominelsdy k Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en A. Kievit. Voor spoedgeval len Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Som- melsdijk. Dirkslaud-Herïiingen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen P. Bouman, G. Buth en C. W. Kramers. Voor spoedge vallen P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge. vooi' het tijdvak van 8 t/m 31 Mei 1949 Voedingsmiddelenkaarten 905 121 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 122 Vlees (A, B) 300 gram vlees 123 Vlees (D- 100 gram vlees 125 Algemeen (A, B, D) 250 gram bo ter, rhargarine of vet 126 Algemeen (A, B) 250 gram boter, margarine of vet 12Ï Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 132 Algemeen (B) 500 gram boter, margarine of vet 134 Algemeen (D) 125 gram boter, margarine of vet 135 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 79, 80 Tabali (QA) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 81 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (De letters achter de bonnen geven dé kaarten aan, waarop de betreffende bon nen voorkomen) Bonliaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met da letter M. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Mei worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 104, 110. 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen wor den vernietigd. ------O------ De Leider van de Distributiedienst Goeree-Overflakkee maakt bekend dat de uitreiking bonkaarten 909 voor zelf- verzorgers en niet zelfverzorgers zal plaats hebben als volgt: Dlnsidag 10 Mei a.8.: Oude Tonge van 9 tot 12 en 1 tot 3 u. Woensdag 11 Mei a.s.: Ooltgensplaat van 9 tot 12 uur. Nieuwe Tonge van 9 tot 11 uur. Herkingen van 1.30 tot 2.30 uur. Donderdag 12 Mei a.s.: Den Bommel van 9 tot 12 uur. Vrijdag 13 Mei a.s.: Stad aan 't Haringvliet van 9 tot 12 uur. Maandag 16 Mei a.s.: Middelharnis van 9 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Dinsdajg 17 Mei a.s.: Sommelsdijk van 9 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Woensdag 18 Mei a.s.: Dirksland van 9.30 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur in Odeon. Melissant van 9.30 tot 12 uur. Donderdag- 19 Mei a.s.: Stellendam van 9.30 tot 11 uur. Goedereede van 1.30 tot 3 uur. Vrgdag 20 Mei a.8.: Ouddorp van 10 tot 12 en van 1 tot 3 ujir. Mede brengen stamkaart met inwis selingsbon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5