CHE. WEEKBLAD OP GEKEFOEMEEEDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZaSEUWSE EILANDEN Gemeentelijke zelfstandigheid MEDITATIE Gevouwen handen ElliaiDEt1-l1IEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATEEDAG 7 MEI 1949 21ste JAARGANG No. 1817 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief, (Vin.) Wij Iiebben onze artikelen over „de Gemeenteraad" enkele weken moeten onderbreken voor enige andere, die be paald voorrang' moesten hebben. Deze keer schrijven wij iets over de „werk kring" van de gemeenteraad. De arbeid van de raad wordt gewoon lijk onderscheiden in twee delen: het geen hij doet uit eigen beweging en hetgeen hij doet krachtens regeling van boven af. (wet, algemene maatregel van bestuur, provinciale verordening enz.) Het eerste deel wordt, autonomie genoemd, het tweede zelfbestuur. Autonomie betekent letterlijk: zelf- wetgeving. Dit begrip omvat echter veel, wat in eigenlijken zin geen wetge ving is. Benoemingen, besluiten tot koop- en verkoop, aangaan van geldle ningen enz. zijn er ook onder begre pen. De Grondwet noemt dit zeer te llenend de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente. Wanneer wij spreken van ,,Zelfwetgeving", dus de bevoegdheid van de gemeente om zelf „wetten" te maken, spreken we met de taal van de gemeentewet van „ver ordeningen." Onze hoogste Staatswet, de Grond wet, zegt, dat de raad de verordenin gen maakt, die hij in het belang der ge meente nodig oordeelt. Om een voorbeeld te geven, van zo'n „wet", die door de de gemeenten ge maakt wordt en die thans zeer urgent is, noemen we de „verordening op de reinigingsrechten." Om de reinigings dienst vlot te kunnen financieren heeft de raad het recht daarvoor een veror dening in het leven te roepen. ~'(om de burgerij te laten betalen!) En vanzelf sprekend kunnen op zoveel andere- pun ten meer verordeningen worden ge maakt. Nu heeft de Gemeentewet deze be voegdheden nader uitgewerkt en een grens getrokken tussen de gemeentelij ke werkzaamheid en <Jie van het Rijk en de Provincie. Het is verstaanbaar, dat niets bij gemeentelijke verordening mag worden geregeld, wat reeds voor ziening vond in een wet, een algemene maatregel van bestuur of een provinci ale verordening. In sommige gevallen kan dit moeilijkheden geven, b.v. wan neer de raad voorschriften geeft, die wel betrekking hebben op hetzelfde on derwerp, doch die naast een hogere re geling bestaanbaar zouden kunnen zijn. De Kroon heeft dan het laatste woord. Autonomie en zelfbestuur twee punten die in een kort artikel als dit nu niet zo gemakkelijk te definiëren zijn geven de gemeenten grote zelf standigheid. In de Duitse tijd werd die zelfstan digheid radicaal opgeruimd. In het sy steem van de totalitaire staat paste dit niet, omdat het een door en door de mocratisch stelsel is. Na de oorlog is de gemeentelijke huishouding wel weer op dezelfde voet ingericht, maar het kost grote moeite, om die zelfstandig heid weer terug te winnen. De gemeen ten moeten in vele opzichten van „bo venaf" worden geregereerd, en wel in hoofdzaak daarom, omdat we na de oorlog finantieel aan de grond zaten en nog aan de grond zitten. De finantiele positie is een van de peilers, waarop de zelfstandigheid der gemeente rust. De gemeenten kimnen dus veelal niet, zoals zij zouden willen. Daarom is ook de „fi nantiele noodvoorziening" tot stand ge komen, om de gemeenten weer in het zadel te helpen. Rijksregeling grijpt in, waar anders de gemeenten ingrepen. Nu kunnen de bemoeiingen der centrale overheid in die overgangstijd wel niet Worden ontbeerd, maar algemeen is toch de klacht, dat die centrale regeling wel eens te ver gaat en op meerdere punten de plaatselijke organen te veel uitgeschakeld worden. In dit verband willen we hier op een zaak wijzen, die daar mee in verband staat. Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend, dat samenwer king tussen burgerlijke gemeenten op ruimere schaal beoogd. Het wetsont werp houdt ook in samenwerking tus sen provincies, Kamers van Koophan del enz., maar we blijven nu maar bij de gemeenten. Wanneer twee of meer gemeenten een gemeenschappelijk be lang behartigen, zuUen zij tot dat doel een speciaal orgaan (commissie) kunnen instellen of een lichaam vormen met rechtspersoonlijkheid. Het komt ons voor, dat de behartiging van die belan gen, dan onttrokken wordt aan de be moeiingen van de gemeenteraad. Be langrijke zaken zouden dan buiten de gemeenteraad om. hun beslag krijgen. In Streekgemeenschappen was dit reeds een gevaar in sommige gevallen. Als hier nu een wettelijk fundament onder geschoven wordt, bestaat de kans, dat zaken die des gemeenteraads zijn,, naar een apart in te stellen orgaan (zij het dan samengesteld uit raadsleden uit de deelnemende gemeenten) worden verwe zen. Veel vragen doen zich daarbij aan stonds voor. Hoe staat het dan met de openbaarheid? Zal men ook daar, als in de gemeenteraad, openbaar vergade ren? Wie draagt uiteindelijk de verant woordelijkheid Dit is een apart hoofdstuk, v/aarop we wellicht t.z.t. nog wel eens terug komen. Berlijn. Reeds vorige week maakten wij in ons overzicht melding van de gewijzigde houding der Sowjets, inzake de blokka de van Berlijn. Thans is zowel te Washington, Lon den, Parijs als Moskou officieel medege deeld, dat de regeringen van Frankrijk, de Sowjet Unie, Engeland en de Ver enigde Staten besloten hebben, met in gang van 12 Mei 1949 alle beperkingen tussen de Westelijke en de Oostelijke Zone op te heffen. Artikel één vermeld, dat de Sowjet Unie de beperking die het vanaf 1 Maart 1948 heeft in gesteld, zal opheffen op 12 Mei a.s. Artikel twee vermpld, dat Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenig de Staten van Amerika de beperkingen door hun ingesteld eveneens zullen op heffen. Hieruit ziet men, dat Rusland schuld erkent, al wordt dit niet in woorden uitgedrukt. De Westelijke mogendheden hebben meermalen medegedeeld, dat zij op de door hen genomen maatregelen, zouden terugkomen, als eerst Rusland de blok kade zou opheffen. Dit is nu officieel gepubliceerd, eerst Rusland, daarna de andere mogend heden. Elf dagen na de opheffing van de be perking, dus op 23 Mei a.s. zullen de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs bijeen komen om over de vraag stukken betreffende Duitsland te spreken. Is het wonder, dat men in de politie ke wereld, over deze gewijzigde houding van Rusland verbaasd staat? Wat nie mand had durven denken is nu gebeurd. Weliswaar ontveinst men zich niet, dat de oplossing voor Duitsland nog lang niet gevonden is, en dat nog heel wat moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Toch is het moeilijk hierop vooruit te lopen. Rusland heeft ontegenzeggelijk een bepaald doel op het oog en weet heel goed wat de Westerse mogendheden willen. Wij geloven niet, dat Rusland over de opheffing der blokkade zou gesproken hebben als het niet de hoop koesterde ten opzichte van Duitsland iets te be reiken, wat bij het blijven bestaan der blokkade, onmogelijk was. D.V. zal straks bij de bespreking hier over wel nader licht vallen. Dit is nu duidelijk gebleken, dat hoe ver de Russen het ook hebben laten ko men, zij thans een milita.ir conflict niet aandurfden. Ongetwijfeld zal deze verzoenende houding van Rusland niet nalaten in vloed uit te oefenen op sommige Ameri kaanse senatoren. Tegen het tekenen van het Atlanti sche Pact zijn nogal wat bezwaren ge rezen, niet alleen met hét oog op de materiele hulp die Amerika moet ver- (Hand. 12 5.) Zo lezen we dan in het boek Hande lingen, hoe de Apostel Petrus door ko ning Herodes in de gevangenis gewor pen werd. Streng werd hij aldaar be waakt. Met ijzeren ketenen had men hem aan zijn beide wachters vastgeklonken, ter wijl bovendien twee andere krijgsknech ten de deur moesten bewaken en tenslotte nog een tweede wacht bij de uitgang aangesteld was. De ijzeren poorten wa ren ten overvloede gesloten met zware grendelen. Menselijkerwijs gesproken was er voor de Apostel geen ontkomen mogelijk. De vijand, hij scheen de volle macht over hem te hebben. Doch neenPetrus ligt in Gods Hand. Des Heeren raad zal bestaan en Hij zal al Zijn welbehagen doen. Welk een voorrecht die door genade in al hun omstandigheden zich in Die Goddelijke Hand geborgen weten. Mijne vrienden, op die veilige Handen rekent de wereld niet. Ja, elk mens van nature ziet meer op de ijzeren ketenen, dan wel op de Hand des Heeren. Hoe smartelijk echter voor het vlees, de weg voor de Apostel was, zijn ziel was stil tot God, van Hem alleen ver wachtte zij een heilrijk lot. Zodat er niets anders over bleef dan zijn weg in 's Heeren hand te geven. Er zijn twee zaken die geleerd moe ten en zullen worden in het leven des gebeds, om de zegen der gevouwen han den te ondervinden. Die twee zaken, ze bestaan^ uit een volkomen opgeven en overgeven. Een opgeven van al onze eigen wijs heid en krachten, ja, ook een opgeven van ons recht om verlost te worden, om het dan alleen aan de Heere te mo gen overgeven. Werkelijk dan zal de Heere het wèl maken. Merk eens hoe de vrienden van Pe trus, geen vermogen in zichzelven heb bende hem te verlossen, waren saam- gekomen. Met elkander mochten zij dit ene wa pen namelijk de gevouwen handen hanteren. Immers za staat er; ,,van de gemeen te werd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan." Welk een voorrecht als de Heere geeft te bidden voor dé noden, waarin wij of anderen verkeren. Jezus Christus, de Grote Voorbidder, is toch in alle benauwdheden mede be nauwd en als vrucht van Zijn voorbede ontvangt Zijn volk de geest der gebe den. En wat vermag dan een krachtig gebed des rechtvaardigen veel. Geen krachtige bidder, o neen, maar in eea krachtig gebed in ootmoed en onder werping aan de wil des Heeren in Chris tus ligt de belofte der verhoring en is daarom heerlijk van uitwerking. Zie dat ook bij de vrienden van Petrus, hoe de Heere als antwoord Zijn Engel zendt èn Petrus de gevangenis uitleidt. Die ver horing, zij is zo haastig en verrassend, dat, wanneer Petrus voor de deur staat te kloppen de dienstmaagd meent, dat het zijn schim is. Neen, dat het zo won derlijk zou gaan, daar hadden zij niet op durven rekenen. Ik denk, dat ze met de dichter van Ps. 126 2 wel hebben gezongen: God heeft bij ons wat groots verricht Hij Zelf heeft onze druk verlicht. Hij heeft door wond'ren ons bevrijd. Dies juichen vrtj en zijn verblijd. O, let op de zegen der gevouwen han den en laat ons toch nimmer denken, dat er noden en bezwaren, zorgen en banden zijn, waaruit de Heere ons niet kan verlossen. Als Herodes die enkele mannen en vrouwen in het huis van Maria gezien had, zou hij er om gelachen hebben, zich spottend afvragend wat nu zó'n gebed vermag tegen zijn welverzekerde kerker. Doch de Heere bewees, dat Hij het gebed Zijns volks om Christus' wil zal verhoren. En als de Heere werkt, wie zal dan keren? Och, wat is er ook gezucht in de ttjö, toen de vijand ons land bezet had. Daar om, omdat Christus' ambtelijke bedie ning ongestoord voortgaat aan 's Va ders rechterhand, daarom zal het gebed Zijns volks niet worden afgesneden. Hoe menigmaal mochten de tenten Zijns volks weergalmen van hulp en heil hun aangebracht. En heeft de Heere ook in ons land geen grote wonderen verricht. Dat toch in deze ernstige tijden van Godverlating en miskenning onze zonen en dochteren, ja ook ouderen van dagen de genade des gebeds mochten ver krijgen. Dat ge het toch met al Uw zftels- en lichaamsnoden niet van bergen óf heu velen verwacht, maar van Hem, Die ais uit het onmogelijke redt en verlost. De wegen, die de Heere met Zijn volk houdt ze mochten dienen tot bouwstof voor het leven des geloofs, om van alles te leren afzien en datgene in de weg des gebeds alleen van de Heere te verwach ten, wat tot Zijn eer en onze zaligheid van node is. K. Ds A. Verhagen. lenen maar meer nog tegen het leveren van manschappen. Hoezeer wij een ver betering in de gespannen verhouding ook toejuichen, zo is het toch te hopen dat de Westerse mogendheden daardoor niet verslappen in him waakzaamheid, en paraat blijven, teneinde niet onvoor ziens te worden overvallen. Op één punt heeft Amerika moeten toegeven, al wordt dit niet openlijk gezegd. De Amerikaanse Generaal Clay, die op zulk een manhaftige en doortastende wgze heeft gereageerd op het dwarsbo men der Russen, moet zijn post verlaten President Truman heeft zijn verzoek om ontslag, ingewilligd. Met tranen in de ogen heeft Generaal Clay van zijn officieren en manschap pen, die hem zo trouw hebben gediend, afscheid genomen. Het beste is, niet te veel in gissingen op de zaken, vooruit te lopen, doch af te wachten wat de toekomst zal brengen Het mocht ons stemmen tot ware verootmoediging voor de Heere, dat waar de toestand zo ernstig is geweest en een derde wereldoorlog iedere dag kon uitbreken, de volkeren niet aan hun dwaasheid zijn overgegeven, en er nog verlenging van vrede werd gegeven. Hij is het. Die de geschiedenis der volkeren maakt en de teugels van het ganse wereldgebeuren in Zijne handen hoiidt. Wij mochten, inplaats van op de om standigheden, meer naar boven zien en ons betrouwen alleen op de Heere stellen. Wat er dan ook zoude gebeuren, wrg zouden niet bezwijken al veranderde de aarde hare plaats. Belg^. De weken die nu voor België aan staande zijn, zullen zeer belangrijk zijn. Koning Leopold heeft aan zijn broer de Prins regent een brief gericht, waar in hij terugkeer wenst naar de normale toestand, en opnieuw de troon bestijgen. Zeer waarschijnlijk zal de Koning zich binnenkort in België vestigen. De katholieke minister Duvieusart heeft reeds bij voorbaat op een verga dering verklaard, dat als de Koning lüer toe zou overgaan, dit geen staatsgreep zou zijn noch een politiek feit. Toch zal deze houding van de Koning niet nalaten de aanstaande verkiezingen te beïnvloeden. Behalen de Christelijke partijen een meerderheid, dan zal kort na de verkie zing het Belgische volk zich kunnen uitspreken of het de Koning terug wenst of niet. Zouden de Christelijke partijen echter geen meerderheid verkrijgen dan mqet getracht worden door middel van coalir tie tot een volks referendum te komen. Al heeft de Koning verzocht, de Ko ningskwestie niet te maken tot een in zet van de verkiezingen, toch voelt ieder een dat deze aangelegenheid overheerst en de partijen scherp tegenover elkan der zal doen staan. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1