Schrammetje Zelf schilderen schrijft DE ^BOERDERIJ AAN DE VAL "Woensdag 4 Mei 1949 „EILANDEN-NIEUWS' Bladz. 3, De Burgemeester richtte daarbij eni ge hartelijke woorden tot de heer A. .Hui'zer, wenste hem nog velejaren toe, waarna een dronk werd ge4ronken op het welzijn yan de jubilaris. De heer van Huizen is 63 jaar oud, dus was hij met zijn 13e jaar reeds in dienst bij de familie Biemond., Een pres tatie, waar men tegenwoordig weinig van hoort! GOEDEREEDE De muziekvereniging „Apollo" behaalde op het Internationaal Federatief Concours te Aalsmeer een 1ste prijs in de Afd. Uitmuntendheid, dir. dhr Vemooijs. gaat goed, als TJ het met WED KtJRVINKS kwas ten en glansverf doet. OUDDORP De Ned. Middenstand Spaarbank heeft hier voor de omgeving, öoedereede en Stellendam een agent schap gevestigd bij W. A. de Bakker, Weststraat alhier. Bij de landbouwer KI. Tanis aan de Westduinen heeft een geit 4 gr. bokken ter wereld gebracht, die gezamenlijk niet minder dan 12 kUo wogen. De gamalenvissers hebben de vorige week 3 dagen te Scheveningen gevist en gemiddeld 100 tot 300 kg gevangen per dag en per vaartuig. De zeevissers besomden van de 400.- tot 600.Er werd door de vissers veel schade aan de visnetten geleden. De schipper J. Bezuijen had het on geluk de krukas van de motor te breken wat voor hem een hele schade is. De schipper Jan Bakelaar die op zee 6 uren had rondgedreven met een defecte motor werd later door miede- vissers uit Scheveningen binnengebracht Bekendmahing. De Burgemeester der gemeente Ouddorp Z.H.; overwegende, dat de avond van Woensdag 4 Mei 1949, ingevolge het besluit van de Regering, bestemd is tot Nationale Herdenkings avond; dat ook de gemeente Ouddorp ZH niet mag achterblijven een ogenblik stil te staan bij de nagedachtenis van hen, die hun leven hebben gegeven voor onze vrijheid en die ten offer vielen aan de brute macht van de overweldiger; dat het gehele Nederlandse volk in al zijn geledingen de last en het leed ge dragen heeft, zodat ook de burgers van Ouddorp ZH als één geheel en gezamen lijk bijeen, hen dienen te gedenken, die ons ontvielen; VERZOEKT de burgerij het volgende: 1. op Woensdag 4 Mei a.s. des na middags 6 uur de vlaggen halfstok uit te hangen, van welk tijdstip af te toren klok gedurende 15 minuten zal worden geluid; 2. op Woensdag 4 Mei a.s. alle ver- kooplocaliteiten' (cafe's, winkels, IJssa lons e.d.) om 6 uur te sluiten en die avond gesloten te houden; 3. op diezelfde datum bij te wonen de herdenkingsdienst voor de gevallenen, die .precies om half acht een aanvang zal nemen, voor welke dienst de Gere formeerde Kerk welwillend werd afge staan. (Zie voor vervolg PI. Nieuws pag. 4) „Niets is' zekerder, dari de dood en de belastingen," las ik enige tijd geleden in het wachtlokaal van meneer de Rijks- ontvanger,' toen ik mijn beurt stond af te wachten om vele guldens, waaraan het zweet van mijn, zvirare metselaars- arbeid kleefde, in onze bodemloze Staatskas te storten. Dat mag wat kras uitgedrukt zijn, niettemin zit er een waarheid in. Ieder mens wordt vanaf zijn geboorte tot aan zijn graf als 't wa re verzegeld van de belastingambte naren en zo iemand na zijn verscheiden nog wat nalaat aan de erfgenamen, dan is men er van de belasting het eerste bij om de vetste moot in de wacht te slepen. Het Rijk heeft vooral tegen woordig veel geld nodig en dat moet er, hoe dan ook, komen. Nu vindt Schram het helemaal niet erg om belasting te betalen Hij vsril ook nog wel een extra steentje bijdragen om ons land op de been te houden als daarmee een Staats- faillissement kan worden voorkomen. Maar als ik zie hoe er met onze belas tingpenningen omgesprongen wordt, dan stuit het betalen er van me tegen de borst. Als ik dan meneer de redac teur bijvoorbeeld hoor vetellen, dat de controleurs van de Prijsbeheersing een manufacturier op de bon slingeren, om dat een pas klaargekomen etalage nog niet van de voorgeschreven prijskaartjes was voorzien en zij een rijwielhandelaar, die wat losse onderdelen in een pas ge verfde en nauwelijks droge etalagekast had neergelegd (nog niet eens „geëta leerd".') voor dezelfde „overtreding" bekeurden, dan vraag ik me af hoelang ik voor zulke slavenjagers nog de jas moet uittrekken. Dat soort mensen sluit er klaarblijkelijk de ogen voor, dat de concurrentie op alle gebied reeds gerui me tgd zijn intree heeft gedaan en de handelaars in vele gevallen him artikels al lager dan de vastgestelde prijzen ver kopen! Ook alweer om aan hun ver plichtingen tegenover minister Lieftinck te kunnen voldoen. Want Sijmen möèt betalen halen waar halen! Een ambtenaar van de be lastingen, die ik verleden week tegen 't lijf liep vertelde me zo terloops, dat hij nog nooit zoveel „dwangbevelen" had uitgereikt als tegenwoordig. Dat zegt genoeg. En probeer niet om op een listige manier de belasting een rad voor de ogen te draaien omonder Uw ver plichtingen uit te komen. De belasting ambtenaren kimnen óók cijferen, reken maar! En mocht ge naar Uw mening teveel penningen hebben geofferd, dan is er heel wat aan vast om Uw centjes terug te krijgen. Kom dan maar drie dubbel beslagen ten ijs! Mijn grootvader zei reeds: een kleine jongen kan 't er brengen, maar een leeuw nog niet van daan halen. Welk gezegde ik thans be ter begrijp, als toen ik 't hem als kleine jongen hoorde zeggen! En wat ik niet in de belasting kan prijzen is wel dit, dat men het nooit eigener beweging zal vertellen, indien U in Uw onwetendheid méér hebt be taald, dan strikt noodzakelijk was. Wel is men er als de kippen bij, wanneer men vermoedt, dat U een ontduiker zijt, maar om Uw teveel betaalde dubbeltjes Burg. Stand over de maand April '49 <Jeboren: Anna Cornelia, d.v. J. C. A. W. "Hoek en A. C. Verhage. Huwemken: Johannis van Groningen en Jacoba van der: Veer. Overlijden: Klaas Zaaijer 89 jaar, Ja cobus Cornells de Wachter, 3 dagen; Arendje Adriaantje van der Sluijs, 65 j. Pietemella den Engelsman 81 jaar. DIRKSLAND De korp. J. C. Hogchem veldpostkantoor Batavia' zal a.s. week vandaar uit inschepen om naar huis te rug te kereni Burg. Stand. Geboren: Johanna An- pa, a.v. W. V. .d„,Groef en J,,A. van den jSIieuwendijki Adrianus Zeegert, z.v. rVerhoeve en L. J. v. d. Velde; Johanna 'Martina, d.v. L. Bakf:ér e;n M. Geluk. Uitslag der P.V. Gevleugelde Vrien den van vlucht. Vilvoorde, afstand 94 km. H. Braber 1, 27; H,, de Man 2, 18; Gebr. Nieuwland 3, 10,'41."22, 24; Jac. Guldemeester 4, 15, 19, 36; J. Leime 5, 29; Gebr. Koppelman 6; 7, 8, 9; L. Goe- .degebuur 12; J. P. ten Hove 13, 26, 40; C. Nieuwland 14, 23, 30; Gebr. Peekstok, 16; Hakkenbrak 17, 32; C. Bakker 20, 25 31; Gebr. Boona 21; A. Koole 28; G. Ste- houwer 33; G. Smith 34, 39;, J. Grooten hoer 35; D. Hameete 37; A. v. d. Sluijs 38. HERKnVGEN Donderdagavond 5 Mei hoopt des sav. 7 uur voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds Bel van Dirksland. Op Woensdagavond 11 Mei hoopt Ds J. van Dijk, Ned. Herv. Predt. te Game ren, voor dè S.G.P. K.V. Gr. v. Prinste- Ter in het kerkgebouw der Ger. Gemeen te alhier een tijdrede te houden. Ongetwijfeld.zullen velen gebruik ma- "ken van de gelegenheid, om deze ern stige en begaafde spreker te gaan horen. Vrienden uit de omgeving z^n hartelijk welkom. Aanvang half acht. .STELLENDAM De gehouden Emma- bloemcoUecte heeft alhier opgebracht 78.81. De Oranjevereniging heeft voor de 4e Mei herdenking het programma vast gesteld. 6; u. n.m. wordt de burgerg ver- ■zocht dè vlaggen halfstok uit te steken; ■7.15 u. stille omgang vanaf het gem. huis. "Verenigingen en particulieren worden verzocht hieraan deel te nemen en bloe men te leggen bij het kruis voor de ge vallenen. Daarna zang op het kerkplein. 7.58—8 uur klokgelui; 8 uur 2 minuten stilte, 8.15 uur kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk door dhr Bouman. Op 4 Mei zal er een IrjstcoUecte wor den gehouden voor de Stichting 1940 '45. Toont uw dankbaarheid, dat ge in de oorlogsjaren gespaard zijt door een gave voor dit doel. 50- JARIG JUBILEUM. Een „lintje" uitgereikt. Zaterdag j.l. kwam de heer J. v. Huizen met zgn familie, de familie Biemond, Burgemees ter en Wethouders en Secretaris in de raadzaal bijeen voor een plechtige ge- heurtenis. De burgemeester had een onderschei ding uit te reiken aan de heer J. van Huizen voor diens meer dan 50-jarige trouwe dienst als landbouwknecht bij de familie Biemond alhier, nl. de ere-me- daUle verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons. DOOR H. NOORMAN V---------------------------------- „We zullen ons er maar niet druk over maken, dunkt me," zeide haar moe der. „Je vader zal het wel goed vinden, want Ina mag nu eenmaal alles, zelfs Ttteer dan jij en ik. En wat komt het er voor ons per saldo op aan, of Ina in Am sterdam zit of in dat gat daarginds, 'k weet de naam niet eens meer." „Ina is een dwaas!" barstte Gretha los. „Met de dag wordt het duidelijker. En deze brief doet de deur dicht. Wel niet overspannen, maar de dokter vindt het toch beter, dat zij enige maanden rust neemt. Hadden we wel op duim en vingerst kimnen narekenen. Zg is im mers heel niet geschikt voor de verple ging? 't Was eenvoudig een krankzin nig idee, dat van twee jaar geleden. U had geen toestemming moeten geven. Nu. „Heb ik er niet genoeg tegen geageerd Soms?" vroeg mevrouw Neerlandt hef tig. „Wou je mij nu gaan verwgten? Doe dat je vader, die niet te overtuigen Was en Ina nota bene nog stijfde in haar dwaas idee!" Gretha zweeg even op die uitval, waarvan zij het gerechtvaardigde inzag; inderdaad had haar moeder toen zich krachtig verzet tegen het onzinnige ver langen van Ina, om in Amsterdam in de verpleging te gaan. 't Was de dwaas heid gekroond. Zij, de dochter van een gegoede, onafhankelijke hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, als een eenvou dig verpleegster naar een ziekenhuis! Dat was nu net wat voor Ina geweest. Zg was altijd zo excentriek. Met haar moeder had zij zich voorgenomen, de idee zo krachtig mogelgk te weerstaan. Maar ja, natuurlijk had Ina haar vader op de hand gehad en het eind van 't lied was geweest, dat zij naar Amsterdam trok. Geltikkig maar. Zij zou zich de ogen uit het hoofd geschaamd hebben, als Ina een ziekenhuis in Arnhem, haar woonplaats, had verkozen! Dan was het ook gebeurd. Vast, Ook dè.t had haar vader goedgevonden. Die vond immers alles goed wat van Ina kwam? Per sal do moeder had het ook wel opge merkt was haar vader net zo excen triek als Ina. Je wist niet, waar die man soms zijn gedachten had. Waar een doorsnee mens belang in stelde, liet hem koud en voor dingen, waarvoor haar moeder en zij niet do, minste interesse hadden, was hij te vinden. Precies Ina. Precies. „Neem mij niet kwalijk, mama. U hebt gelijk. Het heeft niet aan ons gele gen, dat Ina naar Amsterdam is ge gaan. Intussen komt nu eens uit, welke de gevolgen zijn. Eerst die vrome bevlie ging. Bah, als ik er aan denk, schiet het schaamrood me nóg naar de wan gen. Gelukkig, dat onze kennissen er niets van weten! En nu dit weer. Niet overspannen, schrijft ze dan nog. Ja, goeie morgen, de dokter zal haar rust voorschrijven, als zij niets mankeert! Ze maakt het zich natuurlijk veel te druk. En dan wil ze me notabene nog naar zo'n gat! Hoe komt het in haar her sens op! Daarvoor moet je nu bepaald Ina Neerlandt Mieras heten!" „Och, waar ze zit, kan per slot van rekening weinig scheien. Of wou je haar soms thuis hebben?" De stem van mevrouw Neerlandt klonk ietwat spottend, daar zij beter wist. Want Gretha kon nu wel geducht op Ina te keer gaan, als puntje bij paal tje kwam, was ze blij, dat deze ver trokken was. Het was toch altijd hom meles tussen de twee zusters. Voor een groot deel lag de schuld daarvan bij Gretha, die het niet laten kon, haar twee jaar jongere zuster te tarten. Als zij dat niet steeds deed, zou de harmonie niet zo verstoord zijn ge- ongevraagd terug te geven, daar is men bij de belasting niet van thuis. Dat vindt Schram erg jammer, want meestal is de kleine man daar de dupe van. 't Is daarom uitkijken geblazen. En meent U, dat de aanval op Uw financiën wat al te barbaars is, dan èult ge U een gang naar Brielle moe ten getroosten. Want als U gerecla meerd hebt en het is van aanbelang, dan roept meneer de Inspecteur U naar ^ijn zetel in de 'oude Geuzenstad om U eens nader aan de tand te voelen. Hij wil Uvv^ boeken zien en vooral ook Uw gezicht', omdat zijn kennersoog al direct aan Uw gelaat ziet of U hem wat op de mou^v wil spelden Er zijn al heel wat Plakkeeërs de rivier overgestoken om met een kloppend hart hun hebben en houden' op de Brielse tafel open te leg gen. Daar is natuurlijk niets tegen, maar wel heeft Schram bezwaar tegen het feit, dat men van Flakkee naar den- Briel moet om zijn belasting-belangen te verdedigen. Komt men uit Ouddorp of Ooltgensplaat, dan is daar een dag mee gemoeid. En is het slecht weer op de dag, dat men bij meneer de Inspecteur bescheiden is, dan moet men met de tram via Spijkenisse naar Alva's Bril. Dat is de mijl op zeven, 't Brengt bo vendien nog heel wat reiskosten mee. Schram zou het veel practischer vinden, dat meneer de Inspecteur of een zijner onderdanen naar Middeiharnis of Som- melsdijk kwam om „zitdag" te houden. Dat was voor de Plakkeeërs onnoeme- lijk veel gemakkelijker. En minder kost baar. Want de beheerders van boekhoüd- bureaux en belastingconsulenten, die op het eiland talloze bedrijven en b.edrijf jes administreren, kunnen ook niet Vcior- niemendal naar Brielle gaan om hun klanten te verdedigen. Is daarvoor in het centrum van het eiland gelegenheid, dan bespaart dat hun clientèle weer vele guldens. En daar moet het heen. Schrammetje zóu daarom de belastingautoriteiten willen verzoeken aan dit punt eens aandacht te besteden. Beter één man naar allen, dan allen naar één, zeg ik maar. Dat' is het meest „efficiënt" om ook eens een geleerd woord te gebruiken. En tenslotte uit belastingstandpunt bezien ook weer 't voordeligst, 't Brengt minder onkosten mee voor de belasting betaler, dus méér winst en méér belasting! SCHRAMMETJE. ------O------ MEI-INVENTABISATIE 1949 Landbouwers, veehouders en tuinders wordt bekend gemaakt, dat in de eerste helft van 'Mei v^ederom de grote Inven tarisatie van Land- en Tuinbouw wordt gehouden. Vele bedrijven zullen door tel lers worden bezocht en vele geregis- treerden zullen voor verstrekking van de ge'vraagde gegevens op zitdagen worden opgeroepen.. Voor een goede en vlotte gang van zaken, zal het noodza kelijk zijn, dat de gegevens zo nauw keurig mogelijk worden verstrekt en dat de zitdagen stipt op de aangegeven tij den worden bezocht. Aller inedewerking zal voor het slagen dezer inventarisatie noodzakelijk zijn. weest. Want Ina had geen karakter, om onenigheid te zoeken. Maar aan de andere kant, als Ina niet zulke vreemde denkbeelden had gehad en wat meer naar haar en Gretha had geluisterd, dan naar haar vader, dan zö-ii het wel gegaan zijn. De laatste jaren had Ina haar schier het bloed van onder de nagels gehaald met haar excentrieke ideeën. Zij voelde niet meer voor een bal; had het land, mee te gaan naar de schouwburig; haat te het gezellig verkeer in de kring der kennissen; was alleen enthousiast voor een concert in „Musis Sacrum" en ver zuimde nooit een kerkconcert; sleepte dan haaf vader zelfs mee. Ja, zij -was ongenietbaar thuis. De goede vérhoudingen dreigden geheel te loor te gaan, te nieer omdat haar man voor Ina partij trok. Het was dan ook een verademing ge weest, toen Ina twee jaar geleden er van spraJt, het huis té verlaten. Alleen het feit, dat zij in de verpleging wilde gaan, had krachtig verzet uitgelokt 'van haar en van Gretha. Want dlit was nu eenvoudig belachelijk en vernederend ge weest. Maar zij had, als steeds, haar va der omgepraat, zodat deze toesteniming had gegeven. En zo was zij gegaan. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3