De Fruitteelt op Flakkee 4 en 5 MEI BIJ het ooRloQsmonument CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nationale Gedenkdagen EIIM1D Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 4 MEI 1949 21ste JAARGANG No. 1816 Abonnementsprgs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et, p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Vier en vijf Mei zijn nationale gedenk dagen. De vijfde Mei staat op de kalen der onder de verjaardagen van het Ko ninklijk Huis aangegeven als Nationale Feestdag. En terecht. Op die dag her denken wij, hoe Nederland van het knel lende druk van den bezetter werd bevrijd. De dag daaraan voorafgaand, op 4 Mei, is het de gewoonte, dat de vlaggen halfstok hangen, ter herinnering aan hen, die in de jaren van 1940 tot 1945 gevallen ztjn voor het Vaderland. Dan herdenkt men de doden, die met hun leven hebben betaald in de strijd tegen tyrannie en onderdrukking. Ook worden er dan in vele plaatsen van ons land zgn. „stille omgangen" ge houden near de kerkhoven, v/aar bloe men en kransen gelegd worden op de graven van de gevallenen van hen, die hun bloed offerden in de kamp van de vrijheid. De gedachte die helden te eren wier trouw aan ons Vaderland zó groot was, dat zij het beste en voornaamste wat zij hadden, (nl. hun leven) voor de goede zaak veil hadden, is zeer zeker op zijn plaats. Het zijn de mannen en ook wel vrouwen die onder Gods Voor zienig bestel historie in dien vrijheids strijd hebben gemaakt. Toch kunnen ons die „stille omgan gen" niet bekoren.Dat „eren van de doden' 'op deze wijze riekt al te veel naar de mens, die stofvergoding wensen wij niet. 't Is ook tegen de Heilige Schrift. Of wij dan die gevallenen, die streden voor onze vrijmaking, niet willen her denken? Zeer zeker en even goed als wie dan ook. Maar niet met de mens in het middelpunt! God is het, die de geschiedenis maakt en daar gebruikt hij mensen voor, maar dan toch ook Hem alleen de ere! En nu bedroeft het, dat men bij al die din gen in de mens blijft hangen. Als David in Psalm 124 de zege Is raels bezingt, zegt hij tot tweemaal en zeer nadrukkelijk: „Ten ware de Heere, Die bij ons geweest is, zegge nu Is raël; ten ware de Heere, Die bij ons ge weest is, toen de mensen tegen ons op stonden zouden zij ons levend ver slonden hebben!... De Heere zij geloofd. Die ons in hunne tanden niet heeft over gegeven tot een roof." Het Soli Deo Gloria domineerde bij iedere over winning. Welnu, zo mochten we op vier en vijf Mei de daden des Heeren gedenken, die Hij met ons land en volk gehouden heeft. En dan ook met ere denken aan hen die metterdaad medewerkten aan onze bevrijding wier namen met gulden letteren in, de annalen van onze historie geboekstaafd staan. Onze gedachten gaan daarbij ook uit naar die familieleden, die in dien bit teren strijd een geliefde betrekking moesten missen. Want menige traan zal die dag worden weggepinkt. Uit het ver dere van onze geschiedenis moge blijken, dat ze niet tevergeefs gevallen zijn. Al wapperen nu op 5 Mei de vlaggen voluit, ter herinnering, dat het 5 Mei 1945 vrede werd, moet men zich. dao niet af vragen, is het waarlijk vrede? Vrede is het niet! Duizenden van on ze jonge mannen, de bloem van de Ne derlandse natie dragen de wapenrok en zijn gewikkeld in de schermutselingen, die nog steeds in Indonesië worden ge voerd. Schier dagelijks staat er een do denlijst in de kranten, iedere week wor den er gezinnen in rouw gedompeld. Is er ook niet bij velen angst en vreze in het hart, hoe zal het met mijn jongen in Indië aflopen? Het is goed en noodzakelijk zelfs dat wij onze gedenkdagen hebben, dat wij op een dag als 5 Mei in Gods huis samen komen om de daden des Heeren te her denken, dat Hij ons uit zo groten nood verloste. Want de nood was zéér hoog, ^enk alleen maar aan de hongersnood m onze steden, die zó verschrikkelijk was, dat velen een ellendigen dood stier ven. Geen wonder dat er waren, die, toen de eerste vliegtuigen met voedsel kwa men, op straat op hun knieën vielen om God te danken! Maar ziende op de toestand wEiarin we nu leven, mochten onze gedenkdagen wel boetedagen zijn. God de Heere was het, die ons bevrijdde en daarom past ons ootmoedigen dank, maar wat hebben wij, ons land en volk met die weldaden gedaan? Zijn wij eenparig tot Hem we dergekeerd om van nu en voortaan het pad Zijner geboden te lopen en Zijn Woord en Getuigenis te onderohuden? Het is er helaas verre vandaan. De politieke horizon tekent zich van alle zijden donker af. Als met de profeet zouden wij kunnen vragen: Wachter, wat is er van de nacht? En het ant woord: de morgenstond is gekomen, de morgenstond der bevrijding maar het is nog nacht! De dageraad van Gods gunst, de zon van vrede en welvaart zal dan pas over ons opgaan, wanneer vsrij tot Hem terug keren. Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. Voor alle denkbare sla gen liggen we dan bloot. Maar in het houden van Gods geboden is groten loon. Alleen daarvan is heil te wachten. Al tellen dan thans de kleine volken niet meer mee, dan alleen zal een klein volk weer groot kunnen zijn. FRANSE DISTRIBUTIE OP DE HELLING. Ook na Je oorlog neert in Frankrijk lange tijd scliaarste aan levensmiaaelen bestaan. Vooral zuivelproducten wa ren moeilijk verkrijgbaar. Daar is thans een eind aan gekomen. Onder druk van de middenstand neeft de re gering de verkoop van deze artikelen vrijgegeven, nadat reeds verscliillende winkeliers Loter en kaas Jtonder bonnen verkocbten, ter^vijl de distri butie officieei nog niet was opgebeven. Dezer dagen werd de vrije verkoop echter va« overheidswege toegestaan en tal van Parijse huisvrouwen maakten er gebruik van om direct een klein voorraadje boter en kaas in te slaan. Een eeraame wandelaar staat stil bij de voet, Hij heeft op zijn weg het gedenkteken ontmoet Wij zien hem daar staan en kunnen wel denken Waarheen zijn gedachten een wijle hem wenken En voelen ons één in 't veelzeggend zwijgen. Daneen vogeltje maant in de twijgen. Zijn lied klinkt naar boven, helder en klaar. Als zeggend:- i,Zoekt het daar!" „Zoekt het daar!" Alleen bij de God van Hemel en aarde. Slechts daér vindt gij heul van blijvende waarde. 5 Mei 1949 A. H. C. P.—V. d. K. Donderdagmiddag kwam de vereni ging Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee in Hotel Zaaijer in een al gemene ledenvergadering bijeen. Door ziekte kon de heer Mijs niet aanwezig zijn, daarom nam de heer de Wilde de functie van vooi-zitter waar. Deze her dacht allereerst het overleden bestuurs lid de heer J. M. v. Paasschen en be treurde het verlies van deze kracht. Na voorlezing der notulen werden de ze onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag 1948 bleek, dat er in 1948 340.000 kg groenten waren uitgevoerd naar Duitsland. Hierdoor had men voor komen, dat er grote hoeveelheden groen ten op de mestvaalt waren terecht ge komen. Ondanks het feit, dat de proeftuin in 1947 een nadelig saldo had van 847. had men toch kans gezien om dit in 1948 om te zetten in een batig saldo van 1100.hetgeen een mooi resul taat genoemd mag worden. De heer den Eerzamen merkt op, dat de heer Haverkamp, onderwijzer te Oud- dorp, in het bezit is van een tuinbouw- acte en vraagt dan of het niet mogelijk is, dat deze een tuinbouwcursus zou ge- gen. Hier voegt de heer Baars nog aan toe, dat er in Juli a.s. ook een onderwij zer met tuinbouwacte in Dirksland hoopt te komen. De voorzitter zegt toe, dat een en ander zal bekeken zal worden. Uit de verantwoording over 1948 blijkt, dat de proeftuin 11773.30 heeft opgebracht en dat de reserve thans be staat uit 20.000. In de .commissie tot het nazien van de rekening 1949 worden benoemd de heren Groenendijk, v. d. Doel en P. Blok. De aftredende bestuursleden J. M. den Baars en L. v. Nimwegen worden met algemene stemmen herkozen, terwijl in de vacatures P. J. Groenendijk en J. M. van Paasschen worden gekozen de heren G. den Eerzamen en Joh. Mol. Vervolgens krijgt de heer Preesman, ass. V. d. Rijksvoorlichtingsdienst het woord. Zijn onderwerp draagt tot titel: „De fruitteelt op Flakkee." De fruitteelt op Flakkee, aldus spr., is nog van weinig betekenis, doch dit kan gauw veranderen. Kijkt u maar eens na^r het witlof. De mogelijkheden op Flakkee zijn zeer gunstig, vooral ook in verband met de nachtvorsten. Alleen de sterke wind kan wel eens ongeluk ken veroorzaken. Een groot bezwaar is ook, dat Flakkee een eiland is en de ver keersmoeilijkheden verhogen ook hier weer de onkosten. De fruitteelt in ons land is pas de laat ste 30 jaar in zwang gekomen, voordien was ze niet veel van betekenis.. Voorna melijk de landbouwcrisis heeft in sterke mate hieraan mede geholpen. De oppervlakte op Flakkee aan fruit teelt bedraagt in totaal 80 90 ha. Dit is dus niet veel. De meeste hiervan heb ben naast hun gewone beroep ook nog een boomgaard, doch dit is slechts bij zaak. Zoals overal is de appelteelt het best vertegen-w{Oordigd, uitgezonderd bij de heer van Rossum, want die heeft dit jaar een pruimenboomgaard ingeplant. Onder deze boomgaarden teelt men meestal als ondervrucht aardbeien, doch dit is niet de beste manier. De verzor ging van bomen op Flakkee, uitgezon derd bij de beroeps fruittelers, laat veel te wensen over. Het afzetgebied van fruit in Nederland zelf is nog wel op te voeren, vooral wanneer we dit zien in het licht van Amerika,. Het telen van diverse-soorten fruit door elkaar is niet juist, want dit bevoordeelt de ziekten. Op Voome en Putten vindt men als on- derteelt van pruimen rode bessen. Voor- namelgk in Rockanje houdt men de (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.) vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 et. VEKSNIPPEKINÖ BIJ GEMEENTEKAADSVEKiUEZINGEN Naar wij vernemen doen zich voor de a.s. gemeenteraads-verkiezingen, bij de indiening der candidatenlijsten versnip peringen voor. In de gemeente Gronin gen zijn twee anti-revolutionnaire can didatenlijsten ingediend en twee Chris- telijk-Historische. In den Haag komen ook twee anti-revolutionnaire, nl. een oude a.r. lijst en een van hen, die zich stellen op artikel 31 W.G.B. PRIJS VAN SCHOENEN VRIJ De prijzen van schoenen en pantoffels zijn vrijgegeven. Achtenveertig schoen* fabrikanten, die samen de meerderheid van de productie van lederen schoenen en de overgrote naeerderheid van de productie van volksschoeisel vertegen; woordigen, hebben schriftelijk ver klaard, dat in hun bedrijf de prijs van volksschoeisel t.w. werkschoenen, jon- gensschoenen, kinderschoenen en ander gewoon straatsphoeisel, niet hoger, eer der lager zal worden. Zij hebben voorts verklaard, dat zij de productie in deze artikelen normaal zullen voortzetten, dus geen verschuivin gen in hun bedrijf zullen toepassen ten nadele van de productie van volks schoeisel. HALVE GULDENS, HALVE STUI VERS EN HALVE CENTEN INLEVEREN Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aangekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisser ling van de genoemde munten definitief zijn gesloten. De omwisseling kan plaats hebben bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststa tions en de halve gulden bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agent schappen van de Nederlandse Bank N.V. VERHOGING MILITAIRE BEZOLDIGINGEN Minister Schokking deelt in de Me morie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer inzake de begroting van Oorlog mede, dat de militaire bezoldigingen spoedig, met terugwerkende kracht, aanzienlijk zul len worden verhoogd. De tegenwoordige bezoldigingen, die in vele gevallen te laag zijn, aldus de minister, zullen op een peil komen, dat niet lager is dan hét salarispeil van burgerlijk Rijksper soneel in overeenkomstige betrekkingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1