Koninginnedag Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 40-jarig bestaan der Rotterd. Trazniveg Maatschappij EIIAtlDEn-IIIEIWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8., Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 30 APRIL 1949 21ste JAARGANG No. 1815 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprgs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Zaterdag de 30ste April, is het Ko ninginnedag. We zullen er nog even aan moeten wennen, dat de verjaardag van ons Staatshoofd niet meer op 31 Augus tus, maar op de laatste dag van April valt. Zoals we er in het eerst ook aan moesten wennen, om niet Prinses Juliana, maar Koningin Juliana te zeggen en te schrijven! Deze eerste „Koninginnedag" van on ze geliefde Vorstin, zal in heel het land zeer zeker spontaan worden gevierd. Daaruit blijkt de liefde voor ons Vor stenhuis, daaruit blijkt de trouw aan het aloude Stamhuis der Oranjes. Nederland heeft zijn Koningshiiis oprecht lief. Iemand heeft eens gezegd: „De ver houding van ons volk tot Oranje is een merkwaardig element in ons nationaal bestaan. Het is iets geheel particulier- Nederlands. Nergens ter wereld wordt iets dergelijks aangetroffen." Bij Koninklijke jaardagen wakkert •Sie Oranjeliefde weer te meer aan. Wat zou cns volk zijn zonder een Oranje? Het if, dan ook een niet te onderschatten voor recht, dat we nog door ons Oranjehuis worden geregeerd. Zie naar zoveel lan den om ons heen, waar vorsten van de troon werden gestoten en kronen over de straat rolden! God de Heere heeft ons tot op dit ogenblik een nakomelinge van den gro ten Willem van Oranje op de troon ge laten en daarom past zijn Naam oot moedige dank. Hoe menigmaal was er angst in het hart, dat de Koninklijke loot niet meer zou uitbotten en de dynastie der Oranjes in Koningin Wilhelmina zou eindigen. Welk een vreugde in Nederland toen 30 April 1909, op een Vrijdagmorgen, het heugelijke nieuws bekend werd, dat een Prinses was geboren! Nieuwe hoop gloorde -voor Nederland! Dat is nu al 40 jaar geleden. En nu? Nu hebben we een Koninklijk gezin met vier lieve Prinsesjes, een rijkdom, zoals geen ander land bezit. Door de eeuwer; heen was Oranje ons Nederland, onder Gods Voorzienig be stel, tot groten zegen. Vorst en volk was ten nauwste aan elkaar verbonden, zelfs in de moeilijkste tijden. In de laatste oorlog hebben we dat wel het meest en het best gevoeld. Vanuit de ballingschap werden we door ons Vorstelijk Gezin be moedigd door hartelijke blijken van me deleven met onze ontzettende zorgen, met de harde slagen, die ons door de bezetter werden toegebracht. En nu, op de 30ste April, vieren we Koninginnedag. Op deze datum voor de eerste maal. Een verjaardag in donkere tijden. Zwaar is de taak, die op de Vorstelijke schouders van onze Koningin is gelegd. Zij regeert niet in een tijd van vrede en rust, maar in een tijd van grote woe lingen. Zie maar op ons Indië, waar dui zenden onzer Nederlandse zonen de wa penrok dragen. Waar honderden zijn ge vallen in de strijd voor orde en recht. Beangst vragen we ons af, wat zal er van terecht komen? Nederland is helaas niet meer, wat het eens was. Een kenner van onze ge schiedenis schreef eens: „Het kleine land waar de Oceaan tweemaal per dag zijn vloed in wierp, zodat men niet wist wat land of zee was, is de meest bloei ende woonplaats der wereld geweest. Daar heeft zich de belangrijkste ge schiedenis der Reformatie afgespeeld. Zulk een universele grootheid op zulk een kleine plaats is enig in de wereld geschiedenis." Helaas is het nu anders. Het schijnt of de taak der kleine volken afgedaan is. Men rekent nu met de maatstaf van getal en macht. Van roemrijke hoogten zijn we in diepe laagten terecht geko men. Waarom en waardoor toch? „Wij hebben God op 't hoogst misdaan, „Wij zijn van 't heilspoor afgegaan, „Ja wij, en onze Vaad'ren tevens! Dat is in 't kort gezegd de reden. De Springader des levenden waters hebben wij verlaten en gebroken bakkeii uitge- liouwen die geen water houden. Vorst en volk, hebben samen de Heere ver laten. En nu is God nog zo goedertie- DE KONINGIN VERJAART. 30 April is grensgebieden de nieuwe nationale feestdag verjaardag. Juist voor deze heuglijke her Hare Majesteit worden vervaardigd. Een Vorstin, die nauwelijks een jaar de scepter herdenken Nederlanders Hare Majesteit. O de klokken. Moge Zij nog vele jaren in vre Voor heel Nederland en ook voor de nieuwe Dan viert Koningin Juliana Haar 40ste denking kon bovenstaande foto opname van gelukkige glimlach! Zo kennen wij onze voert. Tot in de verste delen van de wereld m ons heen waaien de vlaggen en luiden de en voorspoed ons land besturen! (Foto „Persbelangen") De directie biedt een boottocht aan aan leerlingen van scholen Zaterdag 30 April is het 40 jaar geleden dat de R.T.M, haar intocht deed op Goeree en Overflakkee. Op die dag vond de plechtige opening plaats van de veerdienst Middelhar- nis-HellevoetslUis en de tram lijnen Middelhamishaven- Oolt- gensplaat en Middelharnis-ha- ven-Ouddorp. De feestvreugde steeg ten top toen het bericht bekend werd dat op dezelfde dag Prin^ ses Juliana geboren was. Teneinde het Jubileum pp bescheiden wijze te herdenken biedt de Directie der R.T.M, de leerlingen van de 6e en 7e klasse der lagere scholen en alle leerlingen van de H.B.S, de Ambachtsschool de Land- bouwhuishoudschool en de 2 U.L.O.-scholen een gratis boot tocht aan met het luxe stoom schip „Minister C. Lely." Ge durende de reis zal aan alle leerlingen bovendien een con sumptie worden aangeboden. Deze tochten zullen indien het weer gunstig is plaats vinden in de 2e of 3e week van Mei en anders in de 2e week van Juni. Dezer dagen zal men zich in verbinding stellen met de be trokken hoofden van de inrich tingen van onderwijs. De boottocht zal naar de ha vens van Rotterdam gaan. De reis van Rotterdam naar Hel- levoetsluis geschiedt met een extra dieseltrein. O— EEN KRACHTIG GETUIGENIS De classis „Middelburg" der Chr. Geref. Kerken besloot een krachtig getuigenis te doen uitgaan tegen de het Christe lijk beginsel verloochenende uitzendingen van de N.C.R.V. ren ons te bevoorrechten boven zoveel andere landen en ons in opvoedende lijn een Oranje te geven die ons besturen mag. Dit mocht ons voor Zijn Aange zicht verootmoedigen. „Door Mij rege ren de koningen" leert ons de H. Schrift, „en stellen de vorsten gerechtigheid." Het is niet uit ons, of dóór ons dat we Haar nog hebben, want wij hebben al les verbeurd. Maar nog heeft God Zijn Hand niet geheel van ons afgetrokken. Bij de zware taak die Zij heeft, den ken we onwillekeurig aan Prins Willem van Oranje. Toen hij schier geen uitkomst rheer zag, om ons volk te redden, was zijn hope op God alleen. Ik heb, zo zei'hij, met de Potentaat der potentaten, een vast ver bond gemaakt. In de ontzaglijke moeilij ke tijd waarin onze geliefde Vorstin moet regeren, mocht dat ook Haar deel zijn. Terug tot de God van onze Vaderen, terug tot het houden van Gods geboden en Zijn Getuigenissen, dan alleen zal een klein volk weer groot kunnen zijn. Wij spreken de wens uit dat God de Heere onze geliefde Koningin tientallen jaren spare, kracht en wijsheid geve, tot het volvoeren van Haar gewichtige taak. Hij drage en spare Haar ook voor Haar lieve Moeder, tot vreugde van Haar ge zin en tot welzijn van ons gehele Volk. Op dezen veertigsten verjaardag van onze Koningin verenige zich ons ganse volk om de troon van Oranje niet in ijdel feestvertoon, maar in een opdragen van het Koninklijk Huis aan de Troon der Genade. Oost Azië. Over de vorderingen, die de commu nisten in China hebben gemaakt, staan de grote mogendheden met bezorgdheid te kijken. De rivier de Yangtse bleek geen hech te verdedigingslinie te zijn. De regeringstroepen hebben blijkbaar geen maatregelen getroffen om deze linies doeltreffend te versterken en zo doende rukten de communisten binnen een paar dagen de hoofdstad Nanking binnen. Direct daarop spoedden de troe pen zich naar Sjanghai, de voornaam ste handelstad van China. Berusten de berichten op waarheid, dan pogen de communisten de regerings troepen geheel in te sluiten door een grote tang te vormen en deze gaande weg meer dicht te knijpen. Tsjiang Kai Sjek, de afgetreden presi dent, bevind zich thans te Sjanghai om besprekingen te voeren over de verde diging. Hij heeft een oproep gericht tot het Chinese volk, om zich weer te ver enigen. Het land verkeert op de rand van de ondergang en grote ontberingen, zal het volk zich moeten getroosten. De gene raal belooft hen, deze ontberingen mede te zullen dragen en stelt in het vooruit zicht dat bij standhouding en verdedi ging van het nog beschikbare land, bin nen drie jaren de overwinning op de -somniimisten zal zijn bevochten. Of de regeringstroepen in staat zullen blijken te z^jn de communisten tegen te houden, valt moeilijk te zeggen. Soetsjou 9 km ten Westen van Sjang hai, is reeds in handen der communisten gevallen. Gevreesd wordt, dat de regering het krachtige doorstoten der communisteEj niet zal kunen tegenhouden, en dat de val van Sjanghai binnen enkele dagen kan worden verwacht. Het staat er voor de Chinese regering werkelijk hopeloos voor. Niemand durft nog enige hoop te koesteren, dat zij zich zal kunnen staande houden en toch moet men altijd nog bedenken dat het China is, een onberekenbaar land. Wat heel duidelijk uitkomt, is het feit, dat de Amerikaanse politiek zich wat betreft China vergist heeft. Wanneer Amerika doeltreffender wa re opgetreden, de communisten zoudes zulk een voortgang niet hebben kunnen maken. De Amerikanen haddengedacht, dat beide partijen zich met elkander zouden verzoenen en dat de communisten met een gedeelte van China tevreden zouden zijn geweest, terwijl de regering het grootste deel van het land zou blijven beheersen, onder Amerikaanse invloed. Ook in China blijkt duidelijk, dat het communisme alleen tevreden is, als het de volledige heerschappij kan voeren. Het wegvallen van China als afnemer op de 'wereldmarkt zal vanzeer grote invloed zijn. Ernstig maakt men zich ongerust, dat ook de overige Oosterse volkeren, naar het communisme zullen gaan overhellen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1