Schrammetje bon Pensioenfonds voor de Landbouw begint KERKNIEUWS schrijft: DE ^BOERDERIJ AAN DE VAL pril 1949 "Woensdag 27 April 1949 „E IL A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 5 April den ge- ng van al vlees- ~en be- 01, 102, de toe- arbeid, en de zal het weken op deze et spek kinne- nen ver- magere ardeerd de bon- m per okt vet n. Deze de oude 3 April verkaas an bon- bloed- tegen- worden bloed- aan het bedra- 19 cent gehand- met de KWAM te met voor- t park Mee- zag er r 1 m. orpedo. de po ter in e voor n kon schouw projec- niet en eer- indelijk scheen, odsver- droeg Allen e dood i,oveel e w^at edelen, iet an- de af- ag vis- an de omden ig- ft van 40 pk mende lm ge- «andidatenlijst in te dienen. Derhalve heeft men zo deelde men ons mede be sloten niet meer aan de verkiezing deel te nemen. Van doorgaands welingelichte zijde -vernemen wij nog nader dat verschillen de personen een bespreking gehad heb ben waarbij besloten is toch nog met een lijst uit te komen die,ingediend zal worden onder de naam van „Nieuwe Tongs Belang". Als nummer 1 van deze lijst is gesteld de heer L. D. van Eeste ren. Zoals bekend heeft genoemde heer fitting in de huidige raad voor de Mid denstandspartij. Diverse personen opperen hier de sug gestie dat door het niet meer deelne men van de Middenstandspartii de ver- Tiouding tussen de linkse en rechtse par tijen gespannen zal zijn, daar de midden standpartij ook een gedeelte van de rechtse stemmen op zich zag uitge bracht. In 1946 was de verhouding. 560 links tegenover 538 rechts. OUDE TONGE Candldaatstelling ge meenteraad. De candidatenlijst der K.V.P. voor de gemeenteraad werd als volgt samengesteld: A. v. Kampen, Jac. van Vugt; M. Moerenhout; E. Esser, Th. Jochems, R. Krouwer. De lijst van de V.V.D. werd als volgt samengesteld: J. Prince, G. Verweij, J. Buscop, P. Mar- kenstein, D. C. Slis. In de ledenvergade ring van de Partij v. d. Arbeid afd. O. Tonge zijn de volgende personen candi- daat gesteld: C. Gebraad, W. E. de Vin, Mej. B. HoUeman, A. Both, P. S. Beijer, Th. V. Eek, I. V. d. Doel, M. Gebraad, S. Beijer, Fr. Wervers, Jac. Knops. OOLTGENSPLAAT Bij de gehouden veiling van een woon- en winkelhuis van de erven van Gent aan de Molen dijk werd dit ingezet op 3200.^door dhr P. C. van Gent van Middelhamis. Het woonhuis van dhr J. Jordaan aan de Noord Achtei-weg op 850.door P. de Vos. Als blijk van deelneming met het sneuvelen in Indonesië van onze dorps genoot de militair J. Bom heeft de Bur gemeester van 16 April t.m. 23 April alle openbare vermakelijkheden ver boden. Óp 29 April a.s. hoopt het echtpaar J. Donkersloot-M. Donkersloot-Masten broek wonende Prins Hendrikstraat al hier hunne 50-jarige echtvereniging te herdenken. De extra collecte gehouden voor de lectuurverspreiding (prekenserie herder lijk schrijven enz.) in de Ned. Herv. Kerk heeft de som van 88.30 opge bracht. Burg. Stand. Overleden: Abraham v. d. Boogert 61 jaar; Corstiaan Korteweg 91 jaar; weduwnaar van Cornelia Kamp; Dirkje van Dam 82 jaar, weduwe van C. M. Hokke. Geboren: Alida Mathilde, d.v. C. Leij- dens en C. L. Holthuizen; Bastiaantje, Arentje, d.v. A. Kamp en T. de Bonte; Marinus, z.v. H. P. Pieterse en M. Troost. Ingekomen: Anna van den Heuvel van Bloemendaal; A. C. Scherpenisse en echtgenote van Klun^ert. Vertrokken: I. Fun en gezin naar Ca nada; Adriana M. van Koutaren naar Dinteloord; Hubertus en Petrus de Waal naar Eijgelshoven; Maatje Buscop en Maria W. van Dam naar Amersfoort. Men hoopt, dat het Bedrijfspensioen fonds voor de landbouw op 1 Mei met zijn werk zal kunnen beginnen, zo heeft de heer J. S. Schroder, directeur van dat fonds, gezegd. Er wordt ge rekend op meer dan tweehonderd duizend deelnemers. Het fonds kent een ouderdomspensioen toe van twaalf gul den per week op 65-jarige leeftijd na veertig jaar premiebetaling. In het fonds is ook begrepen een invaliditeitspensioen van acht gulden per week, weduwen- pensioen tot zestig jaar, waarna het be staande invaliditeitspensioen in werking treedt, pensioen voor halfwezen van een gulden per week en voor volle wezen van twee gulden per week. Het fonds zal voor twee jaar van terugwerkende kracht zijn. Gederfde premies voor die twee jaar zullen worden gedekt uit het landbouwegalisatiefonds. Voor oudere arbeiders ontstaan moei lijkheden, omdat zij niet het volle pre miebedrag kunnen opbrengen. Daarom heeft men eeri glijdende overgangsschaal gemaakt. Bonafide landarbeiders, die binnen het raam van het ontstaan van het fonds de pensioengerechtigde leeftijd bereikten, zullen 6.per week ont vangen. De thans 60-jarigen zullen t.z.t. 6.44 ontvangen, 50-jarigen 7.44, 40- jarigen 8.85, 30-jarigen 10.69 en 25- jarigen 12. De technische premie bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar 1.25 per week. Nadien moet 2.50 per week worden voldaan. De premie komt voor de helft voor rekening van. de werk gevers en voor de helft voor rekening van de werknemers. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, die 1 Mei in gaan, is echter rekening met deze pre mie gehouden, zodat de arbeiders in feite een loonsverhoging van 1.25 krij- .gen. De premie zal dus niet op het in komen drukken. In de maand Maart zijn ter gemeen te secretarie 62 bewijzen van huisslach- tingen uitgereikt. Vrijdag 29 April a.s. hoopt D.V. voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds Bel van Dirksland. GEKEF. GEMEENTEN Te Rotterdam (C) is beroepen Ds W. de Wit te Mjddelburg. Ds L. Rijksen te Leiden heeft voor het beroep naar Yerseke bedankt. CHR. GEBEF. KERK. Ds H. van Leeuwen te Tholen is be roepen te 's-Gravenzande. Niet met blote benen in de kerft. Ds H. Goedhart schrijft in „De Zaaier": „Nu het weer voorjaar is geworden en de warme dagen ons weer verblijdden, zou ik graag een opmerking willen ma ken. Kunnen de ouders niet op toezien, dat hun kinderen niet zonder kousen aan te kerk te komen? Velen kwamen slechts met sokjes aan onder de verkon diging van Gods Woord. Hoewel ook op straat deze wijze van zich kleden onge- Als des Dinsdags- en Vrijdagsavonds de krant bij me in de bus gestopt wordt, heb ik de gewoonte die van a-z door te lezen. Dan snuffel ik ook in het Plaat selijk Nieuws en houd me zodoende op de hoogte pvan de belangrijke en minder belangrijke gebeurtenissen die op onze dorpen hebben plaats gehad of in de toekomst nog op het programma staan. Het valt me daarbij wel eens op, dat de ene correspondent van de krant veel meer activiteit aan de dag legt dan de andere. Van de ene plaats zie je week in, week uit tal van nieuvirtjes, die de lezers interesseren en van soms werke lijk flinke dorpen lees je slechts 'n on benullig berichtje. Voor correspondent moet je scherpe oren hebben, die naar alle kanten openstaan en de kunst ver staan uit het gehoorde een waarheids getrouw bericht te distilleren. Dat is niet iedereen gegeven.' Het is echter niet mijn bedoeling cri- tiek op de hérèh correspondenten te le veren. Ze zouden onmiddellijk zeggen: Schram, kijk naar jezelf! Waar ze dan ook groot gelijk in zouden hebben! Neen, ik wou slechts eens wat nader ingaan op een paar berichtjes van de correspondenten, die in een der vorige nummers voorkwamen. Daar geven zij openbaarheid aan' de gang van zaken in een paar Coöperatieve bakkerijen. En wel die van Ouddorp en Nieuwe Tonge. Ik las dat de Ouddorpse Coöperatief 4500 pond koekjes, 12000 taartjes en 200 grote taarten bakte. Nieuwe Tonge bakte 9434 pond koekjes, 27.174 taartjes en 190 grote taarten, benevens 51.000 eierkoeken, 38.760 bolussen en cadêtjes. 3625 gevulde koeken, 6225 spritsstukken, 514 boterletters en 1160 krentenbroden. Uit deze getallen krijgt Schram de indruk, dat men ten plattelande verba zend graag van een zoete mond houdt, al moet gezegd, dat er in de ene plaats meer geld voor uitgeteld wordt dan in de andere. Want als men reltent, dat de vele zomergasten te Ouddorp ook wel een behoorlijke portie van het gemaakte gebak zullen verorberen, dan liggen de cijfers van het veel kleinere Nieuwe Tonge belangrijk hoger. Nu mag Nieu we Tonge méér leden hebben dan Oud dorp, daartegenover staat, dat Ouddorp 130.000 kilo en Nieuwe Tonge 99.000 ki lo bloem verhakte, waaruit blijkt, dat er te Ouddorp veel meer brood wordt gebakken. Zo te zien, zijn dus de Oud- dorpers yréi een tikje zuiniger. En mis schien zijn de Nieuwe Tongenaars wat royaler geweest, omdat ze verleden jaar een goed uienjaar gehad hebben! Rekent men nu bij de omzet, van de Coöperatie ook nog hetgeen door de an dere plaatselijke bakkers aan koekjes, taartjes en andere zoetigheden is ver kocht en wat de kruideniers in deze ar tikelen hebben omgezet, dan vormt deze totale uitgaaf een respectabel kapitaaL Nu gunt Schram alle bakkers vanzelf sprekend een royaal bestaan en een gro te omzet, doch de vraag rijst of zulke kapitale uitgaven aan snoeperij wel verantwoord zijn. Het komt voor, dat bij de ene bakker taartjes worden gekocht, die contant worden betaald, terwijl men bij de andere bakker het dagelijks brood „in 't krijt" laat staan. Of men koopt contant allerlei zoetigheden (het gaat toch niet aan om iets, dat gemist kan worden op de „pof" te halen!) en men laat de rekening bij de timmerman en de metselaar openstaan. Daar zou Schram U meer van kunnen vertellen! Dat zijn ongewenste toestanden, die helaas op 't ogenblik maar weer k\ te veel voor komen. In de tijd, toen het geld geen rol speelde zo men placht te zeggen, werden er duizenden taartjes „zwart" gekocht. Nu heeft men de smaak er van te pak ken en weigert men ten koste van alles deze lekkere tand uit te trekken. Van alle zijden is en wordt ons verkondigd, dat er op een lager niveau geleefd' zal moeten worden omdat we straatarm zijn doch de cijfers wijzen uit, dat dit voor alsnog niet gebeurt. Toch gelooft Schram, dat het er Van zal moeten ko men. Tal van voortekenen vrtjzen in die richting. Aan de dollars van meneer Marshall komt ook een eind. Het zal vooral voor de jeugd een toer zijn om een treetje lager te stappen op de hoogconjunctuur*ladder. Dan gaat het niet meer om even bij de bakker op de stoep voor een gulden taartjes op te peuzelen of al aan een roomijsje van 'n kwartje te likken als een ander nog een extra jas aan doet omdat het zo koud is. Nee, dat zal de jeugd niet mee vallen. En de bakkers ook niet. Want dan moet de gebak-oven niet zo lang meer gestookt. Dat is wel hard, maar het zal niet anders kunnen. De gezins behoeften gaan vóór een lekkere mond. Die kan, als het moet, worden gemist. Eerst het nodige kopen en betalen en dan pas komen de lekkernijen aan de beurt. Dat heeft Trijn ook altijd gedaan eii daar is Schram wèl bij gevaren! SCHRAMMETJE. past is, geldt dit toch nog in veel gro ter mate in de kerk. Laat ieder ook in de zomermaanden op de kleding letten, opdat alle ergenls vermeden wordt en opdat de eer des Heeren niet worde aan getast, door de eerbaarheid te vergeten. Helaas, is de korte kleding der kin deren gevoegd bij het bovengenoemde euvel, een inbreuk op een eerbare wan del. De Heere geve een ieder onzer wijs heid om de kinderen op te voeden in de lering en vermaning des Heeren." ------O------- BOEKBESPREKING „Willy en liet herte jong" door Jac. Overeem. Uitgave J. v. d. Tot te Dord recht. Een vlot vertelde geschiedenis over een jong hertje, waarvan de moe der dood is en dat door Willy m.et de melkfles wordt grootgebracht. In dit boek wordt kennis gemaakt met de hele familie van WUly en het echte boeren- buitenleven. Er zit een goede strekking in dit boek, al is de taal die de kinde ren onder elkaar voeren te „oud" voor him leeftijd. Dan moest het meer kin derlijk zijn. Het is met mooie tekenin gen verlucht. De firma v. d. Tol komt met mooie, goed uitgevoerde boekwerken voor het voetlicht. Een echt meisjesboek maar ook voor jongens aanbevolen. Mooie band, fraaie illustraties. Prijs 2.26 geb. ereen. Looij J.V. ei a.s. ia ds dlngs- 2.50. Kerk S op n vrg, spar- e ko- Ju- DOOR H. NOORMAN V-' Tussen de „dromer" en de „slaper" ligt een boerderij. Dèt is „de boerderij aan de Val". Op de „waker" staat een stenen bouwwerk van een tien meter hoog. Op die stenen is een lantaarn geplant. El ke avond, tegen dat de duisternis be gint te vallen, komt er iemand van de Tjoerderij, die het licht van die lantaarn ontsteekt. En de schipperij weet: dè,t is liet licht van de Val Van Zuidstad. Iets ten Westen van die lantaatn rijst ■een mast omhoog. Daarin wordt, naar gelang „geseind wordt aan de posten", een bal gehesen of twee ballen of drie «f een korf of een vlagje. Halverwege of tot in de top. De schipperij weet het wel. Die hijserij geschiedt ook door iemand van de boerderij aan de val. Wie is die iemand? Niet altijd, maar bijna altijd: „die boer van de Val". Tussen aanhalingstekens. Want 999 tegen 1000, als ge aan een inwoner van Zuidstad vraagt naar Zacharia Mieras, dan haalt hij de schou ders op. Nooit van Zacharias Mieras ge hoord. In de registers van de burgerlijke stand van Zuidstad staat hij ingeschre ven. Maar schier niemand kent die naam. Doch het kleinste kind van Zuidstad zal u zeggen, waar ge „de boer van de Val" vinden kunt. De boer van de Val verzorgt het licht en de waarschuwingsdienst voor de schipperij. Wie zal het anders doen? In wijden omtrek is geen woning en geen sterve ling te bekennen. Tegen de donkerte verlaat een korte inééngedrongen, breedgeschouderde ge stalte de boerderij en stapt de dijk op. Dat is Zacharias Mieras. Hij zegt niet veel. Maar aan zijn stoe re hoofd, aan heel zijn houding bemerkt ge het; als hij wat zegt, is het ge meend. Hij nioet een stug man zijn. Ge weet het niet, maar ge ziet het. De boer van de Val kan niet jong meer zijn. Want hij heeft spierwit haar. En zijn gelaat is vol groeven. Het klopt precies. Want hij nadert de leeftijd der sterken. Zacharias Mieras is 68 jaar. En zijn vrouw is 67 jaar. De boer van de Val dan stapt de dgk op, beklimt moeizaam de trappen van het stenen gevaarte en ontsteekt het licht, dat straalt over het water, dit maal in felle beweging Want de gehele dag hebben zware wolken gedreven. En dien morgen heeft Zacharia Mieras het bericht ontvangen: „Weest op uw hoede.". Hij is het sein gaan hijsen. De schipperij heeft het ge zien. Want in de vluchthaven, links van hem, liggen vier schepen. Hij had, als een schipper, zijn éne oog dicht geknepen en naar het Zuid-Westen gestaard. Ja, in De BUt wist men het wel. Het zat niet zuiver in die hoek, als hij keek langs de watermolen van het waterschap, staande tussen „waker" en „dromer^" Het had hem geen zier verwonderd, die-middag een ander bericht te ontvan gen: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen." Was nogal logisch. Geen twee minuten na de ontvangst van Ijet bericht had hij de stormbal gehesen En nu brandde het licht. Langs het stenen bouwwerk boven op de dijk huilde de wind, die ook gierde door de touwen van de seinmast. Zacharias Mieras was van een klein geruchtje niet vervaard. Hij plantte zijn korte benen stevig op de dijk en tuurde naar het eindeloois spel der golven. Met kracht kwam het water op. En in hevigheid nam de wind langzaam maar zeker aanwakkerend tot een storm, toe. Lieve help, het zou er spoken dien nacht! Maar de boer van de Val kon er niets aan doen. De Gebieder van de storm is God de Heere, de Schepper van hemel en aarde. God, Die in het leven dei' mensen komt. Hij kwam ook in het leven van Za charias Mieras, de boer van de Val, zo als Zuidstad hem noemt. Tot tweemaal. Het stugge karakter van de boer is er nog niet mede verzoend. Al is het jaren geleden. Want nog steeds schrijnt de wonde. Niet die van de dode jongen. Die gebracht werd naar het kerkhof. Vlakbij Zuidstad. Maar van de 1 e v e n d e. Waar? Ja, waar? Het kan hem niet schelen. Van de dode jongen werd nog^ wel eens gereptl Maar niet van de levende. De dode was levend. De levende was dood. Dat klinkt u vreemd in' de oren. Maar bij de boer van de Val was het zó. Zie zo, hij heeft zijn plicht gedaan. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3