D£ BESTE Plaatselijk Mieuws Qij wordt de bene van de lux, zulle ViLN GENT'S BOENW&S met BIJENWaS Meer vet spek op de bon Bladï.. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Woensdag 27 April 1949 I Vervolg Flokkeese Gemeenschap g. TJitbreWing- veehouderij, wat meer werk geeft. Over deze punten wordt daarna ge discussieerd; De heer Dijkers (Sommelsdijk) en Phillbert (voorz. Tuinb.vereen.) betogen beide, .dat de beste witlof door de kleine man wordt geteeld. In 't groot is dit niet te doen. Het heeft de aandacht van de Tuinbouwvereniging. Burg. V. Hofwegen van Nieuwe Ton- ge vestigt de aandacht op de zgn. 3e teelt en verzoekt overleg te plegen met de landarbvereen. te Nieuwe Tonge. De heer Baardse te Oude Tonge is het opgevallen, dat er op Flakkee zo weinig jongelui voor onderwijzer of on derwijzeres studeren. Hij geeft de ge dachte door om tot stichting van een kweekschool te komen. De heer N. v. d. Brugge (lid der com missie) zegt dat het noodzakelijk is, dat het rapport spoedig gereed is. Het is zaak, dat in de nabije toekomst werk- gelegenheden worden geschapen, anders zullen velen van het eiland moeten af vloeien. De steun van het Dept. kan niet blijven doorgaan. Vandaag had spr. op het Arbeidsbureau vraag voor 200 men sen voor afdamming van de Maas, met 1% jaar werk in 't vooruitzicht. Ook voor het graven van het kanaal naar Nieuwesluis worden arbeiders gevraagd. Voor de arbeiders wordt extra bouwvo lume verstrekt, als we er dus vlug bij zijn, kan ook van woongelegenheid wor den geprofiteerd, op dezelfde wijze als aan de Bata-fabrieken. Dan vraagt spr. nog of het Bestuur denkt het rapport als het gereed is on der zich te houden ,of te publiceren. De Voorz. meent dat het publiek hier van volledig moet in kennis worden gesteld. Na enige discussie wordt van dit punt afgestapt. Culturele Coiumissio De vergadering gaat accoord, dat het Bestuur een culturele commissie zal in stellen, en daartoe personen van ver schillende richting zal aanzoeken om daarin zitting te nemen. De rekening en het jaarverslag wor den z.h.s. goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren Rijnders (Voorz.) en Mr den Hol lander (herkiesbaar) en de heer Goe- koop Goedereede. De laatste heeft be richt gezonden geen herbenoeming te aanvaarden/ De Voorz. zegt dat het Be stuur in volgende vergaderingen m-Ct een voordracht zal komen. Dhr v. Es (M'harnis) doet een sug gestie in, de richting van dhr Hameete- jnan te Ouddorp. Hij wil uit deze hoek iemand hebben. Het moeten ook alle maal geen burgemeesters zijn! (Hila riteit.) Dhr v. Brugge merkt op, dat hij het in het algemeen niet goed vindt, dat het Bestuur iemand buiten weten van de Alg. vergadering benoemt, zoals met dhr Knape als secretaris is gebeurd. Hij Stelt voor hem in de opengevallen vaca ture te benoemen. De Voorz. zegt toe, dat rekening zal gehouden worden met deze suggesties. Naderhand zal een voordracht komen. Dhr Smits, (waterbouwkundige) dringt er op aan, dat Plakkee mogelijk een ge deelte van de brug aan de Moerdijk voor een overbrugging over het Haring vliet kan krijgen, moet vasthouden. Hij prijst het, dat Flakkee het desnoods zelf ter hand neemt, wanneer het Rijk er in te kort schiet. Mogelijk dat de gemeen tebesturen daarvoor bedragen willen uit trekken. Wel acht hij het nodig, dat een ingenieursbureau complete plannen klaarmaakt, grondboringen verricht enz om deze te kunnen voorleggen aan de Rijkswaterstaat. De Voorz. antwoordt, dat de door Ged. Staten ingestelde commissie een volledig plan is opgedragen, daarnaast een vol ledig brugplan, met plaatsing van e.v. een gedeelte der oude Moerdijkbruggen, bat is dus gebeurd. Spr. wijst terug naar de serie kapstokken, waaraan de zaak thans is opgehangen! Niet te veel zegt spr., moet gedacht worden aan een brugplan, maar aan een vaste oever verbinding. Daarna volgt sluiting. ------O------ POST VOOR DE WATERMAN Het s.s. „Waterman" zal op 2T dezer naar Indonesië vertrekken. De opvaren den kunnen in Port Said post uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk 28 April a.s. in de bus is gedaan. Voor Batavia is de laatste buslich- ting op 11 Mei a.s. Een correspondent van de Nieuwe Brielse Crt. op reis in België vroeg aan een sigarenwinkelier in de stad Brussel diens mening betreffende de Benelux. Er ontwikkelde zich het volgende ge sprek „Awel, menier de ,011aander! Zijde gij daar weer eens in Brussel? Komde gij weer voor de krante schrieven?" Ik beken. W&t kan ik anders doen? De vent kent me en weet dat ik niet naar z'n schone stad ben gekomen om er straatarm te worden h raison van 23 gulden per dag-en-nacht. Ruim 7 gld. voor logies en ontbijt, idem voor een dragelijke lunch en 't zelfde voor een diné-tje waarvan nog nooit iemand in gewicht is toegenom.-en Dat gaat naar den Brussel toe, zoete lieve Ger- ritje „En wa' wilde gij? Camel, Luc ky Strike, Philip Morris? Vijf paks- kes tien? Of hebbe gij liever een paar onskes fijnste Engelse tabak? De Amerikanen zijne 18 franken, ééne gul den twintig in fatsoenlijke, ééne gul den zeventig in gewone franken. De ta bak is een bitke duurder, komt op do zeuven-en-twintig zulle ,,Ben je soepeler geworden, met je wisselkoers?" „We moete' wel, menierken! Den ,01- laander is wat wijzer geworden, betaalt nie' meer wat 'em vragen, hé We geve nu 1112 voor ééne gulden. Ja 't wordt er nie' beter op .'t wordt tijd dat we de Benelux kriegen, hè?" Verwacht'je er véél van?" ,,Maar zekerlijk! 't Uranium van den Congo wordt door de Amerikanen be taald in luxe spulletjes Auto's, kouse' voor 't vrouwevolk, Nylons, wete gij de fijnste stoffen voor de herenpakskes, de allerfijnste comesti- bles-zaken uit den Californië Maar we hebbe klteveel, zulle, Gij in 'OUaand, gij hebbe;! niks daarvan Als straks de grenskens omhoog gaan, dan ki-ijgde gij wat van onzen overvloed, hé M'n eigen affarie zit stampvol met alles, wat ik niet kwijt kan D^t is onze grote probleem de zaken benne te rijk, de mensen benne te arm ,,En dus moeten wij straks jullie over schot verstouwen? „Ja. maar gij kunt da' toch weer exporteren?" „Dacht je dat?" „Ja wiskes! Da' wil zegge. dat zeggen de ministers hé?" „Maar 't is niet helemaal zo. „Da' zegde gij. „Ja zeker, zeg ik dat! Wisten we maar wat we straks met jullie overvloed moesten doen, dan zou ik 't zeker niet zeggen. Jullie importeerden als gekken en, doordat je ook grondstoffen kon im porteren draaide je industrie op te volle kracht, zodat je nu verdrinkt in je eigen productie." „Maar luistert gij 'es, menierken! Da ken wel waar wezen maar 'Ollaand en den Bels moeten mekaar helpen, hé. „Natuurlijk, maar 't moet ook kun nen. ,,Nou ja. nou ja. awèl, zul le. dan worde gij nou maar eens de bene' van de luxe. dat zijns wij ook wel 'es gewiest, hè?. In elke woning MIDDELHARNIS Op 30 April, de verjaardag van H.M. de Koningin, zal het P.T.T.-kantoor te Middelharnis en het postagentschap te Sommelsdijk ge opend zijn: voor de telegraaf en telefoondienst van 810 uur; voor de postdienst alléén voor spoedbehandeiing van giro-zaken, van 810 uur. Op die dag zal één briefpostbestelling v/orden ingevoerd. Pakketpostbestelling vindt dan niet plaats. De aandacht wordt er op gevestigd dat felicitatie-telegrammen voor H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard reeds vóór 30 April kunnen worden aan geboden. De aflevering zal dan op 30 April ten paleize geschieden. Koninginnedag 1949. De Oranjever eniging Ons Vorstenhuis schrijft ons: De eerste verjaardag als regerend Vorstin door onze Koningin Juliana wordt door onze gemeente gevierd, zoals passend is in deze tijfi. Wij allen weten, dat er enerzijds vreugde mag zijn over de dag, die wij 30 April mogen herdenken, maar dat anderzijds dit gevoel van blijdschap sterk getemperd wordt door de afwe zigheid van velen onzer jongens, die hun plicht elders vervullen moeten. Ook de nationale gedenkdagen zullen een ernstig karakter dragen. Hoewel wij allen de grote vreugde nog voelen van de capitulatie onzer vijanden, staat daarnaast toch het grote leed, dat zijn stempel op een deel van onze bevolking gedrukt heeft, ons nog duidelijk voor de geest. Daarom moeten wij die dagen en de gevallenen en zij die overbleven in de eerste plaats herdenken. Programma 30 April: nam. 1.45 uur opening door Burg. Rijnders vanaf het raadhuis; 2.15 uur optocht gym. vereen. Sparta-Hygiëa en Motorclub naar het Zandpad; 2.45 uur turndemonstraties op het Beneden Zandpad; 4 uur sport- en behendigheidswedstrijden door de motor club Goeree-Overflakkee op het Bene den Zandpad; 6.30 uur wedstrijden voor de jeugd; 410 jaar (deelnemers moe ten zich om 6 uur op het schoolplein op geven, inleggeld 10 et)8.30 uur op tocht met lampions door Middelharnis en Sommelsdijk. Opstelling plein Bosse- school, lampions verkrijgbaar op het plein 50 et. Programma voor de Nationale Gedenlj- dagen 4 en 5 Mei. Woensdag 4 Mei: nam. 6 uur. De be woners worden verzocht de vlaggen half stok uit te steken. nam. 7.30 uur: Herdenkingssamen komst, a. Opening door de heer Kam- stra, voorzitter Oranjevereniging, b. Massazang, „Wilt heden nu treden", be geleid door de Muziekvereniging Sem- pre Crescendo, c. Toespraak door bur gemeester D. Rijnders, d. Herdenkings rede door burgemeester Chr. van Hof- wegen, die zal spreken over ,,Het verzet gedurende de bezettingstijd", c. Massa zang, Wilhelmus. Na beëindiging der samenkomst zal door de jeugd als symbool van eerbied en herdenking bloemen op de graven der gevallen geallieerde strijders worden gebracht. Een groep leerlingen van de H.B.S. heeft daarbij de leiding, v/aarbij de jeugd boven 14 jaar zich kan aanslui ten. De zelf meegebrachte bloemen wor den op het plein van de openbare school tijdens d'e bijeenkomst op een verzamel plaats neergelegd. Medenemen van bloe men wordt zeer gewaardeerd. nam. 9.30 uur, inhalen van vlaggen. Donderdag 5 Mei: voorm. 8 uur, uit steken der vlaggen. Nam. 7.30 uur concert in de muziek- tent door Sempre Crescendo. Dhr T. van Dieren heeft zijn benoe ming tot bestuurslid der Groen van Prinstererschool aangenomen. Restauratiefonds Ned. Herv. Kerk. De laatste 14 dagen is voor dit fonds 475.66 binnengekomen. Ds H. Goed hart verantwoordde in ,,De Zaaier" een bedrag van totaal 17.139.61. We geven hier nog eens het giro-nummer door t.n.v. Ds Goedhart: Giro 525.000. DIBKSLAND Cand. van Dieren ont ving een toezegging' van beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Babyloniënbroek. HERKINGBN De 81-jarige M. Bazen is j.l. Maandag in de stichting Vrede rust" te Bergen op Zoom opgenomen. Naast het uitdiepen der Spui, is men ook begonnen met het verbreden der kade, en verlenging van de kaaimuur. STELLENDAM De vorige week ge houden collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate der bewaarschool heeft opge bracht 73.95. Belanghebbenden worden attent ge maakt dat volgens-verordening voor 15 Mei aUe mestputten binnen de kom der gemeente moeten geledigd zijn. OtJDDORP De garnalenvissers heb ben de vorige week 4 dagen in de thuis- wateren gevist en gemiddeld per dag en per vaartuig 100150 kg gevangen. Het grootste gedeelte van de vissers visten te Scheveningen en hebben 2 dagen gar nalen gevist. De vangst was van de 200- Met ingang van Maandag 25 April zal tijdelijk een vrijziging worden ge bracht in de rantsoenwaardering van het vet spek en van een aantal vlees- waren-artikelen waarin voor een be langrijk deel spek is verwerkt. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 Vlees, de vleesbonnen van de toe- slagkaart en voor bijzondere arbeid, enz. gemerkt met de letter L. en de rantsoenbonnen voor alles, zal het publiek in de eerstvolgende weken voor elke 100 gram vlees, v/aarop deze bonnen recht geven 125 gram vet spek (waaronder tevens te verstaan kinne- baklappen en vette lappen) kunnen ver krijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bon- waarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen. Voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen die op Zaterdag 23 April hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten on leverkaas mogen thans zonder inlevering van bon nen worden verkocht, evenals bloed worst en tongenworst, waarin, in tegen stelling met voorheen, spek mag worden verwerkt. De prijzen waarvoor bloed worst en tongenworst met spek aan het publiek mogen worden verkocht bedra gen ten hoogste, respectievelijk 19 cent en 25 cent per 100 gram. Deze maatregel zal worden gehand haafd zolang liet in verband met do xoorraden .spek mogelijk is. TOEN PUNTSE EÏJ PAAÏ.TJE KWASÏ Veel consternatie veroorzaakte met de Paasdagen een geheimzinnig voor werp, dat was gevonden in het park van het provinciaal ziekenhuis Mee renborg te Santpoort. Het ding zag er gevaarlijk uit. Het was ongeveer 1 m. lang en had veel weg van een toi'pedo. Men v/aai'schuwde onmiddellijk de po litie van Bloemendaat, die echter in verband met de enorme drukte voor de bollenvelden geen politieman kon missen om het gevaarte in ogenschouw te nemen. Men plaatste bij het projec tiel een bordje: levensgevaarlijk, niet aanraken! en men bleef er op een eer biedige afstand van. Toen eindelijk op de 2e Paasdag een expert verscheen, greep deze m3.n met ware doodsver achting op het projectiel beet en droeg het onder zijn arm het park uit. Allen die dit roekeloze spel met de dood zagen verbaasden zich over i^oveel moed. De politieman glimlachte wat en kon later aan zijn chef mededelen, dat het gevreesde oorlogstuig niet an ders was dan een paaltje van de af rastering. („Alg. Dagbl.") 400 kg' per vaartuig per dag. 1 dag vis ten ze op de visjes en vingen van de 150 tot 200. De zeevissers besomden van de 300 tot 500 per vaartuig. De schipper C. Sperling heeft van Urk aangekocht een kotter met 40 pk kromhout m.otor om er de voorkomende visserij mee uit te oefenen. In de weervisserij werd een zalm ge vangen. NIEUWE TONGE Op het Internatio naal Federatief Concours j.l. Zaterdag gehoudei; te Aalsmeer behaalde de Mu ziekvereniging Apollo" een Ie prijs met 106 punten in de afdeling Uitmuntend heid. In het bestuur van de Knapenvereen. „Jozef" werd in de plaats van M. Loog gekozen L. Hameeteman. De bibliotheek der Ned. Herv. J.V. „Unum-Necessarium" zal op 2 Mei a.s. gesloten worden. Afkoipstig van een gift werd via ds A. V. d. Kooij aan de Geref. Zendings bond afgedragen een bedrag van 2.50. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor Inwendige Zending op G.G. bracht op 86.—. De Nieuwe-Tongse Middenstaads- partij zal niet meer ideelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 1!5 Juni a.s. (Van onze correspondent.) Uit politieke bron vernemen wij, dat de Nieuwe-Tongse middenstandspar tij niet meer zal deelnemen aan de ko mende gemeenteraadsverkiezing in Ju ni a.s. Daar de Middenstandsvereniging waar door deze partij in 1946 werd opgericht, practisch heeft opgehouden te bestaan is het dus zeer riskant geworden om een

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2