Flakkeese Gemeenscliap bestudeert net arteidsoverscliot CHR. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDEN GBONDSIAG VOOR DE ZÜID-BOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN OPRUIERS Komt er op Schouwen en Duiveland ook samenvoe» ging van gemeenten? EIIAIIDEtl-niEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 27 APRIL 1949 21ste JAARGANG No. 1814 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. mUllmeter. Bij contract specieial tarief. Toen 1.1. de „Groote Beer" vertrok met Nederlandse troepen naar Indone sië, heeft dit bij de sluizen van IJmuiden aanleiding gegeven tot betogingen en relletjes van communistische zijde. Deze rel werd geleld door twee communisti sche wethouders van de gemeente Velzen, Wij weten niet met nauwkeurigheid te zeggen, hoe groot de omvang van deze communistische betoging was, daar de lezing van het geval in de dagbladen zeer uiteenliep. Vast staat echter, dat (3e leiding van de rel berustte bij twee communistische wethouders uit Velzen. Wethouders zijn uit hoofde van hun functie, dragers van het gezag. Die dus in alle opzichten het gezag dienen te handhaven. Hier zijn twee gezagsdra gers, die het gezag ondermijnen, open lijk tegen het gezag opstaan. Twee communistische wethouders, die door middel van straatbetogingen open lijk ageren tegen, het uitvoeren van Ne derlandse troepen naar Indonesië, dus tegen een besluit, dat door de volksver tegenwoordiging genomen is. Daartegen dienen strenge maatregelen genomen te worden. Toen te Amsterdam het vertrouwen in de communistische wethouders werd opgezegd, werd daar verschillend over geoordeeld. Maar men ziet nu, en tel kens weer, wat men van die zijde te wachten is. Wat moet er van het gezag in ons land terecht komen indien men de communisten hun gang laat gaan? Dan worden wij door hen onder de voet gelopen, dan blijft er geen gezag meer in Nederland. Wie moeten niet vergeten, dat de Comm. Partij Nederland, zich in alles solidair verklaart met de Sovjet-Unie. Het beste is, dat ze de bénen nemen naar deze „heilstaat." We lezen echter wèl van vluchtelingen die als verste keling de ,,Sovjet-heilstaat" ontvluch ten, maar nooit, dat communisten de vlucht nemen op Russische schepen om dat ze het hier niet kunnen uithouden! Het vertrouwen in deze twee wethou ders dient te worden opgezegd. De taak van de gemeenteraad van Velzen is, dit in de e.v. raadszitting onverwijld te doen. Zulke opruiers mogen geen ge zagsdragers zijn. Er dient streng tegen hen te worden opgetreden. VAN l/ETTERS TOT DADEN. Aan de vrede wordt gewerkt. Confe renties, vergaderingen, allianties, pacten en verbonden worden gehouden en ge sloten in menigte. En dat alles terwille van de vrede. Daar is het pact van Brus sel, waarbij ons land nauw is betrokken, het Atlantisch pact dat gereed is om getekend te worden. Er wordt gesproken van een Middellandse Zee pact, ja van een pact van de Stille Oceaan. De lan den der wereld zoeken elkaar om een macht te vormen tegen het Communis tisch Rusland. Overal ter wereld ligt de dreigende schaduw van het Communis me. Het Communisme dat streeft naar de wereldheerschappij. Het bouwwerk van de Verenigde Na ties kan de vrede niet tot stand brengen. In haar boezem bekampen de twee partijen elkaar. Zodat vorming van pac ten tussen de leden onderling gebieden de noodzakelijkheid is. En hoe scherp zijn ook tussen de pacterende landen de tegenstellingen. Denken we slechts aan de positie van ons eigen land. Sterk en methodisch is de Amerikaanse tegenwerking van ons land in Indië.En met het Atlantisch pact verbinden we ons aan hetzelfde land om een bondgenootschap te vormen. Tegenstanders in Indië, bondgenoten in het Atlantisch pact. En toch, menselijk bezien kunnen we niet anders dan het Atlantisch pact met instemming begroeten. West-Europa moet zich te weer stellen tegen het drei gend gevaar van het Communisme. Het mag niet langer werkeloos toezien. Zijn kracht moet tot ontwikkeling komen in de organisatie van zijn verdedigingsmid delen. Want het Communistisch Rusland is sterk en dichtbij. Met de ruggesteun van Amerika moet tegen het Commu- De nien en aardappelcrisis kostte Flakkee 8 millioen gulden I Vrijdag 22 April had in Hotel Spee te Sommelsdijk een Algemene Vergadering plaats van de Stichting „De Flakkeese Gemeenschap." De opkomst die eerst matig was, gezien het vroege uur in de avond, groeide langzamerhand nog ta melijk aan. De Voorzitter Burg. Rijnders van Middelhamis opende met een hartelijk welkom tot de vertegenwoordigers van de streek. Hij memoreerde allereerst het vele werk van de heer van Heest die in zijn functie als secretaris zoveel belang rijk werk heeft verricht. De heer van Heest heeft deze functie v/egens drukke werkzaamheden neergelegd, waarover het Bestuur zijn spijt uitdrukt, maar uiteindelijk zijn besluit respecteert. Ge lukkig aldus de Voorz. blijft hij voor ons als bestuurslid behouden. Hij dankt hem zeer vriendelijk voor hetgeen hij als enthousiast secretaris voor de streek heeft verricht. (Applaus.) Daar geen der vorige leden deze functie bij het gewone werk kon waarnemen, heeft het Bestuur naar een secretaris gezocht en daarvoor de heer Jan Knape Mz., Flakkeeër in hart en nieren bereid ge vonden de administratie voor de gemeen schap te voeren. Spr. hoopt dat de alg. verg. met dit interne besluit accoord gaat. Ziende op de problemen, die in het af gelopen jaar aan de orde zijn gesteld, kan van geen volle tevredenheid sprake zijn. De problemen en vraagstukken ble ven onopgelost. Kapstokken. Allereerst beziet spr. de plannen op verkeersgebied. Men is bezig die aan een serie kapstokken op te hangen. De vaste oeververbinding is de eerste kapstok, die weer een andere kapstok heeft gekregen in het zgn. vtjf-eilanden-plan. Deze oeververbinding zou daarin weer moeten passen. Dit grotere plan is weer een kap stok van het wetenschappelijk onder zoek in Delft, waar de Waterstaatkim- dige vraagstukken worden bestudeerd. Het Bestuur is overtuigd a;lle vrkagstuk- ken in groot verband te zien, maar niet overtuigd, dat Flakkee als een verlaten stukje Nederland maar voort moet tob ben en de afwikkeling van zaken ver loopt als een vertraagde film. Waar is het brugrapport, vraagt spr. Het is er niet, omdat het technisch ge deelte zelfs niet in ontwerp gereed is! Daardoor wordt een bevolking van 35000 Inwoners geknecht door een hoogst on voldoende verbinding met overig Neder land. De Overheid kan er zelfs geen ver betering in brengen, omdat men in het verleden een ontstellend gebrek aan in zicht had in de behoeften van de toe komst voor onze streek. Bij het geven van belangrijke overheids-subsidies heeft men geen enkele voorwaarde gesteld, om het streekbelang in de toekomst te beveiligen. De gegevens voor de vaste oeverver binding zouden 1 Maart worden ver strekt. Nog zijn ze er niet. We zouden willen weten, waar we aan toe'zijn. Daar heeft Flakkee recht op. nistisch Rusland een weermacht worden opgebouwd, die de eerste stoot opvan gen kan. Neen, niet verwacht kan wor den dat Europa een macht kan opbou wen, die tegen Rusland opgewassen zou zijn. Maar wel kan een macht worden gevormd, die West-Europa tegen een onder de voet lopen, bij wijze van over rompeling kan voorkomen. Maar dan moeten de letters van het papier worden omgezet in daden, dan moeten de han den in elkaar geslagen om zich zo sterk mogelijk te maken. De tijden zijn hoogst ernstig. De Heere alleen heeft de macht om de oorlogen te doen ophouden. Maar de landen hebben de plicht zich te wape nen tegen het voortdringen van het Communisme. Flakkee een republiek? Vanuit Aruba bereikte ons de veront rusting, van een bericht dat in een der Nederlandse bladen zou gestaan hebben, over de zelfstandigverklaring van Flak kee en het uitroepen van de republiek Flakkee. (Grote vrolijkheid!) Dat was natuurlijk er naast. Er leeft op Flakkee geen overdreven regionalisme. Zelfs geen vrijheidszin als bij de Friezen. Wij zeg gen zelfs niet „Flakkee voor de Flak- keeërs." Integendeel. Wij vragen behan deld te worden als elk overig deel van Nederland. Dat het ons ernst is, aldus spr. blijkt hieruit, dat wij de Minister hebben ge zegd, zelf de uitvoering van een vaste oeververbinding ter hand te willen ne men. Er zit genoeg initiatief in Flak kee. Wij moeten onze vleugels kunnen uitslaan en spr. roept de regeringsin stanties toe: help ons uit de kooi; Wij willen even weinig opgesloten zijn als iedere andere Nederlander; Naar meer samenwerking! Ons eiland, aldus spr. is een afgeslo ten geheel, bestaande uit 13 dorpen, waar men op elkaar is aangewezen. Er is een eiland-traditie, er is solidariteits gevoel, wanneer de bevolking in de tra ditionele rust wordt verstoord. Maar er zijn ook uithol-factoren, die moeten be streden. De handen moeten ineengesla gen om gezamenlijk te zoeken naar een bredere visie voor de toekomst. Spr. somt daar enkele mogelijkheden van op. De economische crisis in onze streek (de uien- en aardappelcrisis) doet de streek dit jaar een inkomen van 8 mü- lioen gulden derven! Dit heeft voor werkgever, werknemer en de gehele streek ernstige gevolgen. Eendrachtig moet worden gezocht dit te voorkomen, door te zoeken naar een vastere afzet markt, telen van geselecteerde produc ten, uitwisselen met het buitenland, b.v. België, waar nu reeds aardappelen recht streeks worden verscheept e.d. Een drachtige samenwerking is nodig. Plaat selijk chauvinisme moet worden over wonnen. Verhoging cultureel peil. De kans moet waargenomen worden om het culturele peil te verhogen. Zelf moeten wij de voorlichting ter hand ne men: algemeen vormend onderwijs moet aan de jeugd worden gegeven opdat de jeugd beter bestand zal zijn tegen mo rele gevaren. De eis van Christus „Hebt Uw naaste lief als Uzelf" bindt ons aldus spr. onze naaste te geven de maatschappelijke en sociale «verzorging welke wij ons zelf toedenken en toe eigenen. Een culturele commissie zal worden ingesteld, die zal onderzoeken en rapporteren over onderwerpen van al gemeen culturele aard als: schooloplei ding; na-schoolse opvoeding; vakoplei ding; herscholing; vacante en vrije-tijds besteding; muziek, zang, folklore, spoel en ontspanningsmogelijkheden enz. Als deze commissie tot stand komt, zijn er een tweetal commissies door de Stichting geformeerd, waarvan ver wacht wordt, dat deze zullen uitgroeien tot secties voor sociale en culturele aan gelegenheden. Tenslotte hoopt spr. dat de gemeen schap mag staan in de levende belang stelling van de gehele bevolking tot al gemeen belang* van Flakkee. De nieuwe secretaris, de heer J. Kna pe Mzn. leest daarna de notulen, die on veranderd worden vastgesteld. Bestudering Arbeidsoverschot. Dhr P. D. Sielüig, voorz. van de com missie ter bestudering arbeidsoverschot op Flakkee, geeft een uiteenzetting van het onderzoek zover dit gereed gekomen is. Het was een zware opdracht het ar- beids-vraagstiik geheel onder de loupe te nemen. Nu reeds zijn er 700 werklo zen, komen straks ide 500 jonge aian- Het aanvankelijk plan van Gedepu teerde Staten tot samenvoeging van ge meenten op ons eUand, is aan de res pectievelijke gemeenteraden ter beoorde ling toegezonden. De bedoeling is te ko men tot vorming van gemeen schappen, samengesteld iiit diverse dorpen. De voorgestelde gemeenschap pen van dorpen zijn in het genoemde plan als volgt samengesteld: Burgh, Haamstede en Renesse; Noordwelle, Se- rooskerke, EUemeet, Elkerzee en Dui- vendijke; Kerkwerve, Zonnemaire, Noord gouwe en Dreischor; Nieuwerkerk, Oos- terland en Ouwerkerk. De gemeenten Brouwershaven, Zierikzee en Bruinisse zouden hun zelfstandigheid bewaren en zijn niet opgenomen in een gemeenschap van gemeenten. ------O------ MEEK SUIKERBIETEN, MEER SUIKER De uitzaai van suikerbieten in ons land heeft dit jaar een recordomvang bereikt. Tegen gemiddeld vijftigduizend hectare in de laatste jaren bedraagt de oppervlakte nu meer dan 65.000 hectare. Wanneer het weeer normaal blijft, ver wacht men in het najaar record-cam- pagnes in de suikerfabrieken. ------O------ DE PRIJS VAN GESTERILISEERDE IttELK Voor gesteriliseerde melk en geste riliseerde pappen was toegestaan gemid-, deld 2% cent per liter meer te bereke nen dan voor gefJasteuriseerd gestan daardiseerde melk en pappen," mét dien verstande dat gedurende het tijdvak 7 November 1948 tot en met 23 April '49 het verschil in prijs 2 cent per liter en gedurende het tijdvak van 24 April tot en met 8 October 1949 het verschil in prijs 3 cent per liter zou bedragen. Aan gezien het gemiddelde prijsverschil te hoog wordt geacht heeft het Bedrijf schap voor Zuivel, blijkens een publi catie in het Voedselvoorzieningsblad van 23 April 1949 bepaald, dat ook in het tijdvak van 24 April tot en met 8 Oc tober 1949 het prijsverschil 2 cent per liter zal bedragen, zodat het gemiddel de verschil per jaar wordt terug ge bracht tot 2 cent per liter. nen van onder de wapenen, zou dit er 1200 zijn. Dit is ontstellend veel op 35000 inwoners. Vele en lange vergaderingen zijn ge houden om hiervoor tot een oplossing te komen. Hoe meer men er in werkt, hóe moeilijker het wordt aldus spr. Het rap port is nog niet klaar, enkele pimten die ter oplossing zouden kunnen dienen, noemt spr. op. a. arbeiders verplaatsen naar ande re streken. Wel zal men trachten zoveel mogelijk de mensen hier te houden, maar ook expansie zoeken. Flakkee heeft al tijd veel mensen uitgestoten: van het plaatsje Goedereede, dat 1000 inw. telt, vertrokken in plin. 50 jaar 900 mensen. b. Spreiding arbeidstgd over het ge» hele jaar. In de landbouw brengt dit méér moeilijkheden dan b.v. in de indus trie, maar het zal toch worden gepro beerd; e. vrijwrillig teeltplan, verband hou dend met vaste kern. Ieder voor zich zou het bedrijf zo moeten inrichten, dat er meer werkgelegenheid wordt ge schapen. d. Uitvoering openbare werken in de wintermaanden o. meer landbouwonderwijs, waar door men komt tot meerdere cultures. d. bevordering kleine industrieën; f. Witloftrekkerij. Thans wordt 3 niil- lioen kg witlof buiten het eiland ge trokken: getracht moet worden dit hier te doen; (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1