ElilVI1DErf-l1IElJli/5 Uit het er Breedvoerige bespreking over aan sluitingen bij de E.B.O.F. De nieuwe bonnen 2e Blad Zaterdag 23 April 1949 No. 1873 1 Zondagsdiensten Artsen. Raadsverkiezingen op Goeree Overflakkee RAAD OOLTGENSPLAAT Krijgen gedupeerden van de 1.1. brand een vergoeding? Naar Amerika in 1846! Ooit toen leergeschillen De brief met tien gulden porto. Het getal dergenen die sedert de be vrijding van ons land in Amerika en Ca nada een nieuvvr vaderland zoeken, stijgt nog steeds. Tot nu toe zijn het meest boeren en tuinders die zich geroepen voelen derwaarts te gaan. De toename der bevolking in ons land en de moeilijk heid om in korte tijd hier te lande een krachtige industrie te vestigen, die vele handen wrerk zou geven, gevoegd bg de hele situatie op economisch gebied in West-Europa, deed de Regering beslui ten nu ook de gewone Arbeidsbemidde ling via de Arbeidsbureaux te gaan be vorderen. Met te beoordelen of dat gaan naar een ander land „mag" of „niet mag" moet men, zoals met zovele zaken, zeer voorzichtig' zijn. En waar God de gehele aarde de mens gegeven heeft om die te bebouwen, moet aan ieders geweten worden overgelaten of hij elders zijn brood zal zoeken. Voor vele emigranten speelt ook de toekomst hunner kinderen een rol. Gaat iemand derwaarts om het gevaar van de Russen te ontlopen, dan is zulk een motief al dadelijk door het Woord veroordeeld, zo goed als wanneer de zucht om rijk te worden de drijfveer zou zijn. Van deze laatsten zegt ons het Woord dat zij vallen in vele verzoe kingen en in de strik. Een eeuw geleden heeft er ook een bedui dende trek naar Amerika plaats gehad, waar o.a. Ds van Raalte zo uitnemend leiding aan heeft gegeven en vsraarvan vele treffende dingen gememoreerd worden in een werk getiteld: Levensbe schrijving van Prof. A. Brummelkamp door zijn zoon A. Brummelkanip, In 1910 bij Kok te Kampen verschenenT Dat boek leidt ons kostelijk binnen in de strijd en vyederwaardigheden van de Vaders der Scheiding. Zg hadden de strijd naar binnen en naar buiten en hunne Synoden hadden menigmaal uit spraak te doen in werkelijke of ver meende leergeschillen, zo bijvoorbeeld over, wat ik nu maar noemen zal „het algemeen en welmenend aanbod der ge nade", waarvoor de Sjmoden toen her haaldelijk verwezen naar onze Geloofs belijdenis en de Dordtsche Leerregels, die zich in Hfdst. II art. 5 en IH en IV art. 8 en 9 over deze hoofdwaarheden duidelijk hebben uitgesproken. Onder het gereformeerde volkje steekt dit en meer andere geschillen telkens het hoofd op. Bijzonder van hen, die tot Leraar in Israël geroepen zijn mag verwacht, dat zij in Woord en Geschrift de gemeenten hier zullen kunnen onderwijzen en kloek moedig de leer der Dordtsche Vaderen zullen uiteenzetten en verdedigen. Aan de nachtdiscipel Nicodemus heeft de Heere ook, als zijnde een leraar in Is raël, hoge eisen gesteld. Het geeft alles werk en moeite en slechts in een kerk die met alles „klaar gekomen is" is de rust dergenen, die slaafs en zonder on derzoek „of deze dingen alzo waren",, volgt al wat van de kansel verkondigd wordt. De ruimte noopt tot afbreken. Welnu, in 1845 mislukte de aardappeloogst, er werd razend honger en gebrek geleden, men at varkensvoer. Daar kwam bij de bittere vervolging der Afgescheidenen, wie belet werd God te dienen naar Zijn Woord; was het wonder dat velen zuch ten om uitkomst om te mogen gaan naar een land, dat om arbeiders riep en waar men vrij was? Met knielend gebed, psalmgezang en zegenbeden werd van de groepen in de pastorie van Prof. Brummelkamp in Arnhem afscheid genomen eer men de grote reis per zeilschip ondernam. Daar kwam na enkele maanden bij vader Brummelkamp de eerste brief bin nen, op grote vellen oud-hoUands papier geschreven, een brief die tien gulden porto kostte. Maar, „Ds moest maar zo'n brief terugschrijven, dan zouden zij de porto weer betalen en dan zijn wij gelijk." Nu, de inhoud van de brief was een tientje (in die dagen een som!) waard. Hg was van „Derk en Louise Amoud", geschreven door de vrouw. Vol lof en dank voor 's Heeren zorge, die hen door stormen heen gedragen had. De nacht vol storm, men dacht dat het schip verging, „maar ik had een zalige nacht, ik was in de hemel, ik zong uit Ps 68, U zullen als op Mozes' beê, geen golven overstromen." Een tweede storm kwam over. Vrouw Arnoud schrijft: „Welk een heerlijk gezicht was dit voor mij. Hoe hoger de golven stegen hoe minder bang ik was, ik, die nooit de zee gezien, veel minder in een schip er op geweest was, ik was hier even zo veilig als ooit op het land. O, dacht ik, dit is ook het goed van mijn verzoenden Vader in Christus en het gedierte des velds is met mij bevredigd, dus ook die golven!" En dan volgt een uitvoerig ver haal hoe men het in Boston aangetrof fen had, te veel om hier weer te geven. Zij besluit met veel groeten aan heel de gemeente, en vraagt de voorbede van het volk. En zendt smeking en zegen bede over voor allen. Zij kan dé Arn hemse en Velpse gemeenten en vele vro men niet vergeten, want op kerkelijk gebied, moet zij nog veel missen. Zij waren in Holland zo innig verbonden ge weest. Gelukkig dat de Heere overal Zijn Kerk onderhoudt, ook in Amerika. Mo ge er uit de eenheid des geloofs en des geestes» maar veel gebed voor elkander zijn. WAARNEMER. Van Zaterdag 23 April v.m. 12 uur t.m. Maandag 25 April v.m. 9 uur, Middelhamis-Sonunelsdijk: Dienst heeft A. Kievit, arts, Telef. 90, Middelhamis. Afwezig de artsen C. F. Arends, P. Knöps en Tj. Kuipers. Dirksland-Herkingen-Melissaiit Voor spoedgevallen Dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Afwezig de artsen B. El- vé en G. Huisman. OostrFIakkee: Dienst hebben P. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat. Oorlog zoDider verdtiistering. Terwijl Mao Tse Tungs communistische leger scharen de Jangste Kiang overtrekken ligt Sjanghai, de grootste havenstad van het geweldige Chinese rijk, badend in licht in de avonduren. Enorme wolken krabbers beheersen het silhouet van deze vreemde Oosterse stad, die eén sterk Europees karakter heeft. De communistische legers beschikken niet over een luchtmacht. Zo wacht Sjanghai in volle statie op de dingen die komen gaan. Hieronder vindt U de datums waarop de verschillende verkiezingen voor de gemeenteraad op Goeree-Overflakkee zullen plaats hebben: 10 Juni: Stellendam. 14 Juni: Herkingen. 15 Juni: Middelhamis. 15 Juni: Sommelsdijk. 15 Juni: Dirksland. 15 Juni: Ouddorp. 15 Juni: Nieuwe Tonge. 15 Juni: Oude Tonge. 15 Juni: Ooltgensplaat. 15 Jimi: Den Bommel. 15 Juni: Stad aan 't Haringvliet. 16 Juni: Melissant. 17 Juni: Goedereede. Vergadering op Woensdag 20 April 1949, des nam. 6.30 uur. De Voorzitter Burgemeester P. W. Hordgk opent op gebruikeltjke vsrigze met gebed. De Secretaris leest daarna de no tulen welke onveranderd worden vast gesteld. Onder de ingekomen stukken bevin den zich o.m. enige goedgekeurde raads besluiten, betreffende begrotingswijzi gingen. Punt 4. Voorstel tot adhaesiebetuiging aan de motie v. d. Brugge te Middelhar- nls inzake de veertarieven. Hiertoe wordt m.a.s. besloten. Punt 5. Voorstel tot het garanderen van een kasgeldlening door de E.B.O.P. Wordt goedgekeurd. Pimt 6. Voorstel tot het aangaan van twee vaste geldleningen groot 6020. en 13.005.—. Deze geldleningen dienen voor de rei nigingsdienst, aanschaffen auto-brand weer-brandspuit, speelplaatsen etc. De looptijden zgn resp. 6. A 7 jaar, de rente bedraagt 2%%. Dhr V. Eis vraagt naar de afschrrjvings termijn, welke volgens de Voorzitter 7 jaar bedraagt. Wordt m.a.s. goedgevonden. Punt 7. Voorstel begrotingswijziging 1948. Dit betreft betegeling plein Bijz. School. Wordt accoord bevonden. Punt 8. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding aan de bijzondere scholen ex art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1947 en vaststelling van de vijfjaarlijkse afrekening ex art. 55 ter der Lager Onderwijswet 1920 over het tijdvak 1943 t.m. 1947. De Chr. School te Ooltgensplaat heeft gemiddeld 1612/s leerling waarvoor het bedrag wordt vastgesteld op 16.26 per Jeerling. De R. Kath. School te Achthuizen telt gemiddeld 260^/3 leerling. De Voorz. doet mededeling van de bedragen over 1943 tot 1947, betreffen de afrekening Openb. Scholen (art. 55-ter.) over '43 over '44 over '45 over '46 over '47 96.17 méér 717.57 minder 85.40 meer 765.07 meer 164.58 AI deze overschrijdingen belopen sa men 5.25 per leerling. Pimt 9. Voorstel tot herbenoeming van de leden der beide commissies tot :5ve- ring van schoolverzuim. B. en W. heeft hiervoor de volgende voordracht; J. C. Birkhoff, P. Bom, J. C. Broere, L. M. Dorsman, P. J. van Willigen. Al deze heren worden benoemd ver klaard. Voor de scholen te Achthuizen en Langstraat stellen B. en W. de volgen de voordracht: v. d. Zee, van Os, Kas- lander, Versaevel en Schwiebbe. Ook deze heren worden benoemd ver klaard. Pvmt 10. Benoeming van een lid in de adviescommissie Woonruimtewet in de vacature A. de Vos, die daarvoor heeft bedankt. Dhr D. van Opstende verblijdt het eensdeels dat de voordracht gewijzigd is, daar er oorspronkelijk maar één ge steld was. Hij is het er echter niet mee eens, dat leden buiten de raad benoemd zullen worden. Hij wil de stemming niet beïnvloeden; maar wanneer hij als enig ste raadslid blijft zitten, zal hij ook be danken. De Voorz. zegt dat de Wet het niet verbiedt. Het college van B. en W. weet dat het een uiterst moeUijke en verant woordelijke taak is. Ondanks de critiek van de bevolking is het tot heden aardig gegaan; helaas wil men de verantwoor ding (en de critiek) niet op zich nemen voor het, tijdvak van 24 April t.m. 7 Mei 1949. Voedingsinid<Ieleiikaarten 905 101 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 102 Vlees (A, B) 300 gram vlees 103 Vlees (D) 100 gram vlees 105 Algemeen (A, B, D) 250 gram bo ter, margarine of vet 106 Algemeen (A, B) 500 gram boter, margarine of vet 107 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 108 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 109 Algemeen (A, B) 500 gram sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 Apr.) 112 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 Algemeen (D) 250 gram boter, mar garine of vet 115 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen (D) 1 kg sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April.) Tabakskaarten 903 76 Itabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 78 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (byz. arbeid, a.s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bovenstaande bonnen kimnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernie tigd worden. en bedankt men er feestelijk voor. Spr. hoopt dat de noodzakelijkheid meer mag worden gevoeld en de verantwoording mag worden gedragen. Dhr van Kempen werd met meerder heid van stemmen benoemd en verklaard zich bereid het aan te nemen, waarvoor de Voorz. hem dankt. Intussen genieten de heren raadsleden en ook de pers van een kopje thee én beschuit met muisjes, benevens een pri ma sigaar, zvdks als een tractatie van de Voorzitter ter gelegenheid van de ge boorte van Jeannette, de tweede spruit in het Burgemeesters-gezin. Punt 11. Voorstel tot onderhandse verhuring van tuingrond aan de Ben. Molendijk aan J. L. van Kempen, L. G. Hobbel en A. Braber Cz. Dhr D. C. v. Oostende vraagt of die mensen er wat aan hebben óf dat het alleen maar is dat het niet zo wild blijft liggen? De Voorz. antwoordt: dat ze die grond waarschijnlijk voor bloementuintjes zul len gebruiken. Wordt goedgevonden. Punt 12. Voorstel tot intrekken en op nieuw vaststelling van het besluit in zake verhuring der gemeente-woningeru Gedeputeerden hebben tegen de redacT tie bezwaar gemaakt. Met de vrijziging gaat men accoord. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5