Uienmarkt Cichoreizaad Plaatselijk Nieuws In znemoxiam. de heer Klaas Zaaijer Bladz. 2 „E I L A N D E N - NI E U W S" Zaterdag 23 April 1949 VERVOLG BUITENLAND Parijs Woensdag is te Parijs het wereldcon gres voor de vrede geopend. Ruim tvsree duizend gedelegeerden uit 53 verschil- lene landen waren aanwezig. Onder luid applaus werden de dele gaties van het communistische China, vrij Griekenland, Vietnam, Republikein se Spanje en Indonesië begroet. Aan 380 gedelegeerden grotendeels uit Rusland en de Oost-Europese Staten heeft de Franse regering toegang tot Frankrijk geweigerd. Deze 380 afgevaardigden vertegen woordigen elf landen, zijn thans te Praag bijeen, en worden door speciale koeriers op de hoogte gehouden van het verloop van het congres. Wanneer men het verslag leest van de openingsrede die Prof. Joliot Curie ge houden heeft, vraagt men zich of dit nu een congres iS voor de vrede of voor de verbreiding van het communisme. De democratische landen zijn allemiaal bezig om zich voor te bereiden op een nieuwen oorlog en deze maatregelen worden geducht gehekeld. Met geen enkel woord wordt gewag gemaakt van de ontzettende militaire voorbereidingen die Rusland trekt en de enorme uitgaven die dit land zich op mi litair gebied getroost. Ook wordt niet gesproken over de on derdrukking van de minderheden, soms zelfs meerderheid in de Oost Europese landen, onder communistisch bev/ind. Over de concentratiekampen, die zich nog in de Sov/jet Unie bevinden, rept men met geen woord. Wanneer men werkelijk vrede voor de volkeren eist, zou men toch in de aller eerste plaats een oprechte beschouwing mogen eisen. Vanuit ons standpunt, kan zulk een congres niet anders dan de grootste ellende over de wereld brengen, als zij succes mocht hebben. In de eerste plaats gaat men van een geheel verkeerde grondslag uit. Gods Woord wordt miskend, de zonde als oor zaak van al de ellende geloochend en de Heere Christus, als enige Zaligmaker versmaad. Daarbij komt dat de oprechtheid, die een tweede voonvaarde zou moeten zijn, eveneens wordt gemist. Heel duidelijk toont dit congres ook weder aan de ontstellende verwarring die in de wereld heerst. Eiiroi>ese samenwerking Eveneens is Woensdag te Londen, de econoinische conferentie van de samen werkende Europese landen geopend. Vertegenwoordigd waren totaal 200 gedelegeerden. De Engelse minister van defensie opende namens de Engelse regering deze conferentie en gaf daarna het woord aan Churchill, die op de hem eigen pittige wijze een openingsrede uitsprak. De afgevaardigden zullen onderzoeken of zij kunen komen tot een vrijen handel tussen de Europese landen onderling, en het bezitten van een Europese valu ta, zoals deze bestond voor 1914. Ook wil men een reizigers verkeer dat niet aan beperkingen onderhevig is. In tegenstelling met de conferentie te Parijs, werd gewezen op de grote voor uitgang die te constateren was als ge volg- van de Marshall hulp. KERKNIEUWS VREEMDE GEWOONTEN Collecten op de begraafplaats. In de ,,Ter-ApÊler-kerkklok wraakt ds M. Gravendijk terecht de dwaze gewoon te om bij de uitgang van de dodenak ker een collectebus te plaatsen. En hij stelt de ietwat sarcastische vraag of men een offer der dankbaarheid geven wil wijl men iemand mocht uitdragen en zelf weer levend" naar huis terug kan keren. Ds Gravendijk noemt dit een nietszeggende, gewoonte, sleur en een traditie die met elk begrip van realiteit strijdt. Ds Gravendijk vertelt dat op de begraafplaats te Dordrecht zijn vori ge gemeente vier bussen hingen voor vier kerkformaties en dat vroeger in ter Apel als een lid der Geref. Kerk werd begraven een diaken van deze kerk met een coUectezak naast de bus stond om dat de inhoud van de bus ten goede kwam aan de diaconie van de moderne Kloosterkerk aldaar. Ook deze wonder lijke vertoning is afgeschaft. Ds Graven dijk besluit zijn mededeling met de op wekking om de begraafplaats te verla ten zonder iets te offeren. Als er wat te offeren valt, dan offere men de Heere zijn hart, met de gelofte: „Gij Heere, Die geen God zijt der doden, maar der levenden, U zal ik in Christus' kracht mijn leven besteden. Vat Gij mijn hand.'" De maand Maart heeft de zo gehoopte en vrij algemeen verwachte opleving der uien-export niet gebracht. Weliswaar is er ruim 50 procent meer uitgevoerd naar Engeland dan in de maand Februari. De voorraden waren echter nog zo groot, dat bij de minste vraag er een overvloedig aanbod was. De prijs bewoog zich i'ondom de twee cent per kg. Een enkele maal liep de markt hier iets beneden, dan weer be woog zich de prijs een halve cent of heel sporadisch één i;ent daarboven. Tot het einde van deze weck worden er nog uien verscheept. Deze komen ge schoten in Engeland aan, doch worden nog vrij vlot verkocht, vooral in die ge bieden waar nog geen Egyptische uien zijn. De geruchten willen dat de kwaliteit der Egyptische uien tegenvalt. Het euvel van koprot zou zich ook bij de Egyptische uien voordoen. Omdat de verschepingen niet aan zulk een strenge keur onderworpen zijn als in Holland, zouden de Engelse kopers lang niet willig zijn en afhouden met kopen teneinde geen grote verliezen te lijden. Een officiële bevestiging hebben vrij hiervan nog niet ontvangen. Met der gelijke berichten moet men altijd voor zichtig zijn. In de maanden September en October was het koprot in Plakkee ook heel ern stig. Menige teler heeft een groot ver lies geleden. Er werd echter in zulk oen naate over gesproken, dat het scheen alsof er geen ui meer overblijven zou. Wanneer men nu de uitgevoerde cij fers bekijkt, de binnenlandse afzet er bij telt, de onverkoopbare drielingen en piclers alsmede de voorraden die zijn JDlijven liggen, dan ziet men, dat deze ziekte, toch niet zullv een ontHaglijke verwoesting' had aangericht, als de be richten deden verwachten. Gedurende de maand Maart 1949 zijn geëxporteerd naar: kg Engeland 13.826.003 Duitsland 4.629.041 België 840.230 Ierland 761.303 West-Indië 362.675 Engels leger in Did. 351.B30 Amerik. leger in Did 95.700 IJsland 60.100 Afrika 35.300 Ceylon 25.075 Arabië 6.500 Indonesië 5.000 Far-Oer 50 Finland 48 Totaal 20.998.555 l<g In totaal zijn gedurende dit se izoc ■v'erzonden: Juli 441.759 kg Augustus 7.707.264 September 6.242.096 October 14.659.316 November 36.880.501 December 37.289.907 1949 Januari 23.119.113 Februari 14.175.671 Maart 20.998.555 Totaal 161.514.182 kg Hiervan zijn naar Engeland gegaan: November 26.901.885 kg December 21.566.080 Januari 7.989.364 Februari 8.657.266 Maart 13.826.003 Totaal 78.940.598 kg Van het totaal uitgevoerde kwantum groot 161 millioen kilo, heeft Flakkee geleverd: Augustus September October November December Januari Februari Maart Totaal 2.723.783 kg 3.238.856 3.360.955 14.777.222 11.680.769 8.396.487 5.889.130 9.346.850 59.414.052 kg (Smotiters) voor de klei geteeld onder N.A.K., bij: E. GRINWIS Pz. Dykstel BS5a Ouddorp SOMMELSDIJK De heer Klaas Zaaijer, een zeer bekende figuur in onze gemeente is Dinsdag 19 April in de ouderdom van 89 jaar overleden. De heer Zaaijer heeft langen tijd veel gemeente-functies bekleedt, o.m. was hij grafdelver, omroe per, ophaler gelden bewaarschool, waagmeester, en nachtwaker. In 1907 aanvaardde hij deze functies tot en met ingang 1931. Zijn vrouw was toen schoonhoudster van het gemeentehuis en de bewaarschool. Door deze functies verwierf hij zich algemene bekendheid en aller achting. Met hem is een oud ge diende en een zeer vriendelijke oude baas uit onze gemeente heen ge gaan. MIDDELHARNIS Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart. Chr. Geref. Kerk 2 maai Ds de Jong. Geref. Kerk 2 maal Ds Zeil- stra. Geref. Gem. 2 maal lezen. Geref. Kerk Art. 31 K.O. voorm. 10 en sav. 5.30 uur Ds J. Waagmeester van Baarn. Ds N. de Jong, Chr. Ger. Predt. alliier is te Papendrecht bei'oepen. Ernstig auto-ojigehik. Paasmaandag, zo ongeveer half tien uur 's-avonds, over kwam de architect de heer Kloppers, wonende aan de I^angeweg alhier, een ernstig- auto-ongeluk te Spijkenisse, toen hij met zijn D.K.W. van Rotterdam naar Hellevoetsluis reed. Ter hoogte van de Spijkenisse brug, waar zich het ijzeren hek op de dijk bevindt, kreeg hij een aanrijding met een gi'ote G.M.C.-vrachtauto, die met ver blindende lichten hem tegemoet kwam. De juiste toedracht weten we niet, maar de D.K.W. werd aan de linkse kant op- gevorkt en op de tramrails gev/orpen, zodat de wagen precies andersom kwanr te staan. In de D.K.W. zaten 4 perso nen: de heer en mevr. Kloppers, zijn 12-jarig zoontje en mej. L. v. d. Broek uit S'dijk. De heer Kloppers bekwam ernstige hoofdwonden en inv^endinge kneuzingen en zijn zoontje eveneens grote diepe sneden van het glas en meerdere vleeswonden. Mevr. Kloppers was verwond aan haar been en mej. v. d. Broek ongedeerd. De heer Kloppers en zijn zoontje v/erden onverwijld naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Dinsda,gmorg-en konden beiden weer naar huis terug keren. Dit ongeval is dus als wonder tamelijk goed afgelopen daar er doden hadden kunnen vallen. Stagnatie met de Rott. tram. Doordat de auto op de rails lag kon de tram naar beide richtingen niet pas seren. De politie moest de situatie opne men zoals ze was, v^aarom niets uit de weg kon woi'den ger-aimd. Dit nam zeer veel tijd in beslag. De boot te Hellevoetsluis bleef wach ten op deze tram, zeer ten ong-erievo van de vele automobilisten, motorrijders en fietsers. De boot die 10.20 moest af varen, vertrok eerst 11.40 uur van Hel levoetsluis. Op deze drukke dag waren 20 auto's aan boord, 40 fietsen en meer dere motorrijwielen, (samen dus onge veer 150 man) die tot middernacht moes ten wachten op het trammetje, m_et 33 passagiers! Wij vragen ons af, waarom werd intussen niet een extra vaart naar Middelharnis gemaakt? Of waarom liet men de trams uit beide richtingen niet zo dicht mogelijk naar elkaar toerijden, passagiers verwisselen en weer naar het uitgangspunt terug gereden? Wij vra gen slechts. Het beleid van de R.T.M kunnen wij niet toejuichen. SOMMELSDIJK Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds v. d. Kooij Bmer. Predikant van den Bommel en sav. 6 uur Cand. v. Dieren van D'land. Bij de familie J. Ie Comte alhier is een telegram ontvangen, dat hun zoon Karel op de lijst van ernstige zieken is geplaatst en zich in het Hospitaal te Batavia bevindt. De diagnose is onbe kend. -^- Circulaire aan de bevolking. Door het gemeentebestuur van Sommelsdijk is de volgende circulaire tot de bevolking ge richt. Er dreigt in onze gemeente een diphtherie-epidemie. Reeds zijn verschil lende gevallen bij kleuters geconstateerd De haard daarvan moet kennelijk ge zocht v/orden onder de leerlingen der Kleuterschool. Dit heeft tot gevolg ge had, dat deze school op advies van de Geneeskundig-Inspecteur voorlopig is gesloten en dat een onderzoek wordt in gesteld onder de leerlingen der school teneinde zo mogelijk de besmettings haard op te sporen. Het onderzoek heeft voorlopig reeds uitgewezen dat plm. 20% van de leerlingen der school bacil lendragers zijn. Deze maatregelen van onderzoek zijn echter niet voldoende. Sinds geruimen tijd hangt er in de waehtkainers van de doktoren een opwekking om, Uv/ kinde ren te laten inenten tegen diphtheric. Er v/ordt echter maar weinig gehoor ge geven aan deze aanmaning. Tijdens de oorlog zijn veel kinderen aan diphtheric gestorven. Dit geeft ons aanleiding U er op te v/ijzen dat de ge neesheren opnieuw de gelegenheid heb ben opengesteld om de kinderen tegen diphtheric in te enten. Voor deze inen ting komen voornamelijk in aanmerking- van tot 14 jarige leeftijd. Met klem raden ■wij U daarom aan, nu het gevaar zo dreigend is, Uw kinderen thans te laten inenten. Laat Uw kind niet nodeloos gevaar lopen. De doktoren verwachten U met Uw kinderen op de spreekuren (om practische redenen is het gewenst, dat U op het einde van het spreekuur gaat.) Laat ieder zich ter dege bewust zijn van hetgeen de volksgezondheid en do gezondheid van de eigen kinderen van hem eisen. Burgemeester en Wethouders: De Burgemeester, Rijnders. De Secretaris, Jan Knape Mzn. Naar wij vernemen zullen brj herope ning van de school geen kinderen vv^or- den toegelaten, tenzij deze onderzocht zijn. Dokter Knöps begon reeds met dat onderzoek, waarvoor op een hoge uitzondering na alle kleuters werden gemeld. De keuring" geschiedde in groepen. Bij de eerste ploeg van 40 kin deren v/erden 8 bacillendragers gevon den, bij de tweede groep eveneens 8, de derde groep 3 en de vierde groep 5. In totaal wezen de proeven op de 150 kin deren niet minder dan 24 bacillendra gers aan. Bovendien ook een lid van het personeel. De inspecteur van Volksgezondheid heeft aangedrongen op onmiddellijke verplichte Inenting van de schooljeugd, doch B. en W. gaven er de vooi'keur aan deze inenting vrijwillig te laten ge schieden. De candidatenlijst van de A.R. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1. J. H. Dijkers; 2. P. V. d. Boogert; 3. A, Knape; 4. C. Ede waard; 5. A. J. Kruider; 6. P. v. Driel; 7. A. Peekstok; 8. P. Wielhouwer; 9. C. V. Delft; 10. A. v. d. Laan; II. E. Phi- libert; 12. M. Bom; 13. H. v. d. Doel; 14. M. Kats. DIRKSLAND -^ Door de bevolkingstoe name in onze gemeente, die tot boven de 3000 inwoners gestegen is, z-allen dit jaar in plaats van zeven, v/eer elf raads leden te, verkiezen zijn. Uitslag N.I.W.I.N Duivenvlucht Bre da. C. Stehouwer 1; J. Leune 2, 9, 18; V. Driel 3; A. v. d. Hoek 4. 8, 25, 43, 45; J. P. van Hove 5, 44; C. Bakker 6, 13, 38; H. de Man 7, 10, 41; C. Nieuv/land 11, 19, 20, 37; Gebr. Nieuwland 12, 17, 34; Gebr. Koppelman 14, 23; Hakken- brak 15; H. Braber 16, 31, 32, 39, 40; H. Knoopl 21; P. de Geus 22,30; L. Goe- degebuur 24; W. v. d. Bosch 26; J, Grotenboer 27; Robijn 28; v. d. Sluis 29, 36; Gebr. Peekstok 38, 35, 42, Ie naduif van Lenten. Aan alle schenkers van diverse prijzen en aan hen die mede werkten tot het slagen van deze vlucht, nai-nens het bestuur hartelijk dank. Vrij dagavond 7 uur inkorven voor Roosen daal. HERKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk geen opgaaf. Geref. Ge meente 2 X lezen. Deze week hadden in onze gemeente kleine brandjes plaats; van de G. ging een klamp stro met een hoeveelheid aa.rdappelen in vlammen op, en bij v. d. V. ontstond een schoorsteenbrand, zo dat de brandweer met de slang op de waterleiding er aan te pas moest komen. De vrouw van A. B. had het ongeluk van de zolder te vallen, waarbij zij haar been zodanig bezeerde, dat de hulp van Zuster Bakker moest worden ingeroepen Tot agent en wederverkoper van de Petroleummaatschappij ,,De Automaat" is in deze gemeente aangesteld de heer J. de Geus Hz. A.s. Dinsdag 26 April zullen de les sen op beide scholen en de Kleuterschool weer een aanvang nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2