Buitenland CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZaSEUWSE EHANDEN Hoe staat het met de vaste oeververbinding Soldaat Joh. Bom Jz. Aardappelen rechtstreeks naar België MEDITATIE Goede Vrijdag i S EIIAI1DEI1-I1IEU1/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 16 APRIL 1949 21ste JAARGANG No. 1812 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De laatste tgd schijnen de onderhan delingen om tot een vaste oeververbin ding met ons eiland Goeree Overflak- kee te komen, in een „slop" te zijn ge lopen. Vandaar, dat men bovenstaande vraag nog al eens hoort stellen. Inderdaad was het de laatste tijd erg stil om het Brug-plan. Maar al hoorden we er niet veel van, toch wordt er nog steeds aan gewerkt, wat uit het vervolg van dit artikel zal blijken. Er bestaat, zo men weet, een zgn. vijf-eilanden-plan, een gigantisch plan, wat tot doel heeft de eilanden als 't wa re aan elkaar te laten groeien, door demping en afsluiting der riviermonden. Zou dit verwezenlijkt worden, dan had Flakkee geen brug nodig, daar alles tussen de eilanden zou dichtslibben. Het valt te begrijpen, dat dit tientallen ja ren zou duren. Bij het Rijk en Provin ciaal Bestuur is gevraagd, om de plan nen die Flakkee heeft, daarvan los te maken, omdat ons eiland dan een men senleeftijd in de impasse zou blijven zitten. Het Bestuur van de Stichting „De Flakkeese Gemeenschap" is deze week bij minister Spitzen, de minister van Waterstaat op audiëntie geweest en heeft met klem op de noodzaak van een vaste oeververbinding aangedrongen. Maatschappelijk, Sociaal, cultureel en economisch is het onverantwoordelijk, dat dit eiland in zijn isolement blijft, zo heeft men gezegd en dit met verschil lende voorbeelden gestaafd. Op het eiland Flakkee worden meer agrarische producten gekweekt dan in heel de Provincie Utrecht. Flakkee is een der welvarendste streken van ge heel NederlaJid. Denk U eens in, dat men zó de provincie Utrecht zou isole ren! Wat zou er dan alarm geslagen worden! Men heeft de minister gewezen op het tekort aan capaciteit van de veer diensten, op de vele wacht- en vaar- uren met auto's, wat op zichzelf reeds zeer kostbaar is, maar waar nog over heen komen, de hoge veergelden. Deze belopen per jaar voor ons eiland 523.000.wat per inwoner een extra belasting bedraagt van '15.39 of 61.56 per gezin van vier personen. Bovendien wordt door de Flakkeese vervoerders méér dan 100.000 aan wegenbelasting betaald, waarvoor men geen centimeter Rijksweg" ter beschikking krijgt! Dat zijn cijfers die spreken! Er is den minister op gewezen, dat dit een on houdbare toestand is. Het Bestuur heeft Z.Excellentie voorgesteld, indien het Rijk hierin geen voor zieningen treft, dat dan de locali- teit bereid is zelfstandig stappen te doen om een vaste oeverver binding te bewerkstelligen en daartoe concessie wil aanvragen met het-recht van tolheffing. Die tol zou goedkoper zijn, dan het ho ge veergeld, dat tot heden toe wordt opgebracht. Tholen is er het voorbeeld van. De brug over de Eendracht, bracht de gemeente flink geld in 't' laadje, toen voor de passage een kaartje moest wor den gekocht. Thans is die brug door het Rijk overgenomen. Wat de minister op hetgeen door het Bestuur der Flakk. Gemeenschap naar voren is gebracht, heeft geantwoordt, is ons niet bekend. Maar er is in ieder ge val weer eens aan de bel getrokken. Toen de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland aan ons eiland een bezoek bracht, - kennis nam van de slechte verbindingen en daaromtrent toe zeggingen deed, daöhten wij, misschien gaat het ons als Zeeuws-Vlaanderen, de dure veerkosten, die als een extra belasting drukken, zullen wij kwijt ra ken! Maar niets van dit alles. Alle din gen gaan gelijk te voren. Schreven we niet een enkele maand geleden, dat we iVz uur werk hadden éér we vanuit Middelhamis in Rotterdam waren! En toch zal er deze zomer om het verkeer worden gevochten! De strijd tussen bus en tram zal op z'n hevigst losbranden. In het laatste' nummer van de „Tramkoerier" het personeelsbladder R.T.M, lazen we daar een voorproefje van. De R.T.M.zal voorshands vasthou den aan het railbedrijf al zal dit wor den gemoderniseerd door diesels en het bouwen in eigen werkplaatsen van mo tortreinstellen. Trams, die een geringe bezetting hebben, zuUen door autobus sen vervangen worden. Toezeggingen voldoende, dat het beslist beter zal wor den in de toekomst. Aan de andere kant wil de N.V. Eilanden-Gemeenschap het gehele vervoer per autobus in handen nemen, waarover de commissie-Breen zeer binnenkort heeft te beslissen. GoereeOverflakkee zit met het wa ter en een eeuwigdurende concessie die de R.T.M, op de veren heeft. Een con cessie, die alleen door naasting of door een ontwerp van Wet kan worden ont eigend. Er zitten dus nogal wat kanten aan vast. De Flakk. Gemeenschap ziet alleen de oplossing in een vaste oeververbin ding: een brug over het Haringvliet. Bij het Rrjkswaterloopkundig Laborato rium te Delft worden de waterstaatkun dige mogelijkheden daartoe onderzocht. De definitieve gegevens zullen waar schijnlijk deze maand in een rapport worden vastgelegd. Om als eilanden één geluid te laten 'horen, heeft de „Flakk. Gemeenschap" contact gezocht met verenigingen van gelijke strekking op Voome en Putten, Hoekse Waard en Schouwen Duiveland. Zij hebben wat het vervoer betreft bijna gelijke belangen. Dit chapiter zal ons naderhand vol doende stof geven, om er nog eens op terug te komen. OOLTGENSPLAAT IN MEMORIAM Heden gewerd de familie J. Bom, uit de Adr. Theodorapolder alhier hét rampspoedige bericht, dat hun zoon Jo Bom te Tjimaha op Java is ge sneuveld. Deze week had de familie bericht gekregen, dat hun zoon op 11 April een schot in de buikwand had gekre gen, vermoedelijk door de extrimisten en in het Hospitaal was opgenomen. De familie had enige hoop op herstel gekregen, doordat een veldprediker vanuit Java had gebeld en meege deeld, dat het nogal met hem ging. Te droeviger daarom, toen dominé Sonneberg en de burgemeester gis teravond de ontzettende tijding moes ten brengen, dat hun zoon op 14 April was overleden. Tragisch is ook, dat Jo Bom van daag juist 24 jaar had geworden. Hij was 2 jaar in Indië en behoorde tot de 1ste Comp. 4e Bat. 3e Reg. Inf. Hij was verloofd met een meisje uit Zevenbergen. Het is een ontzettende slag voor de ouders. De vader van de over ledene is veel ziek, daar hij zwaar asthma heeft. Jo was de derde van de jongens en bij zijn vader op de boerderij. Hij was zeer oppassend en erg gezien. De verslagenheid in de gemeente is algemeen. Wij wensen de in diepen rouw ge dompelde familie de troost van Hem, die alleen alle lijden en smart kan I verzachten. OUDE TONGE Voorheen bestond er tussen Flakkee en België een levendige handel in aardap pelen. De haven van Oude Tonge was toen een en al bedrijvigheid. Dooj de oorlog is deze handel van zelfsprekend komen te vervallen, maar nu is er enige opleving merkbaar. Het eerste scheepje aardappelen zal hiervoor a.s. week worden geladen, die recht streeks naar Antwerpen zullen worden vervoerd. Jammer dat de'haven -van Oude Tonge door oorlogshandelingen een getijhaven is geworden, wat de handel zeer be moeilijkt. Ingrtjpen is hier noodzakelijk, ■wil het op de duur voor deze gemeente niet catastrophaal worden. En Jozef, het lichaam nemende, wond hetzelve in een zuiver fijn lijnwaad, en leide dat in zijn nieuw graf. (Matth. 27 59—60.) Naar de hof van Jozef van Arimathea worden wij heengeleid, waar de Hope van Gods volk in het graf is neergelegd. De macht der duisternis heeft met Christus afgedaan. Golgotha is verlaten. De scha re, die het „kruist Hem" had uitgeroe pen, is weergekeerd naar Jeruzalem. Ook de Overprlesters en Schriftgeleer den, de blinde leidslieden des volks, zijn verdwenen. Hij, Wiens kruisdood men geëist had, is immers gestorven? Hij, over Wien men uitgeroepen had, „weg van de aarde met zulk een", ligt immers neder en zal niet weder opstaan? Dit is de droeve juichkreet der wereld. Maar voor Gods volk begint thans eerst recht de heerlijkheid van Christus. Vestig uwen blik in die uitgehouwen steenrots. Hierin aanschouwt ge het grootste wonder. Hier is een lichaam neergelegd, dat geen verdervüig ziet, hoezeer het ook de tekenen draagt, dat het smartelijkst lijden aan hetzelve niet is gespaard. Het is het lichaam van Hem, van Wien de engel sprak tot Ma ria: „Deze zal groot zijn en de Zoon des Allerhoogsten genaamd worden." Het is het lichaam van de Zoon des mensen, die ook is en blijft de Zone Gods. Ook in de dood en in het graf blijft Hij op het al- lernauwst met Zijne mensheid, met, ziel en lichaam verenigd. Hij heeft Zijne ziel in de handen Zijns Vaders gegeven, doch Zijn heilig lichaam is in de aarde weg gelegd. Ook die graflegging behoorde tot het gericht, dat over de Zoon des mensen moest komen. Immers het graf is mede de droeve vrucht van de zonde, het oor deel der ongerechtigheid. En dat oor deel der zonde moest Christus dragen om al de Zijnen daafvan te ontheffen. Dat kon Hij, omdat Hij is de Zone Gods, die de menselijke natuur heeft aange nomen in de nauwste vereniging met Zijne Goddelijke natuur. Neen, de Per soon des Zoons van God is van dit Zijn heilig lichaam niet te scheiden. Ware het dit, dan zou Zijn nederliggen in het graf geen nuttigheid, noch enige ver^ troosting hebben voor Zijn volk. Komt, volk van God, slaat een blili in het graf. Aanschouwt het lichaam des Heeren, van bloed en speeksel gereinigd, niet fijn linnen omwonden en alzo neer- I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiitiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiim I Wegens invallende Paasdagen I zal ons blad a.s. Dinsdagavond niet verschijnen. 1 Redactie en Administratie. uiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniRiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiDi gelegd in de donkere grafspelonk. Het zegt ons, dat Zijn lijden is geleden. De schimp en de smaad Zijner 'vijanden treft Hem niet meer. Heidense boosheid kan Zijn heilig lichaam niet meer benaderen. Joodse spot kan Zijn menselijk oor niet meer krenken. Hem smarten de wonden niet meer, waarmede Hij geslagen is. Geen doornenkroon doorwondt Hem meer. Geen ploegers ploegen meer op Zijnen rug. Ditzelfde lichaam, dat, bij de geboorte van Sions Koning, in doe ken gewonden was, straks voor Pilatus met een spotkleed omhangen, aan het vloekhout des kruises naakt uitgetogen was, is nu omhuld met fijn, koninklijk lijnwaad. Dit heeft Gods hand gedaan. Dit is des Vaders tedere zorg over het lichaam van Zijn heilig Kind, Jezus, Die het alles volbracht heeft. Geen meerdere versmaadheid mocht Hem aangedaan, dan vastgesteld was in Gods raad en noodzakelijk was om de schuld der ZQ- nen te boeten. En naar de ziel? Geen bedroefdheid ter dood toe vervult dezelve meer. Geen vloek der wet, die haa* meer doorboort Geen toom Gods, die in haar meer brandt. Geen dorst, die Hem meer kwelt. Zijne ziele rust in de hand Zijns Vaders, geljjk Zijn lichaam in het graf, om wel dra in volle heerlijkheid opgewekt te worden. Komt volk van God, blUtt in het graf en aanschou'wt door het geloof hoe Christus' dood zegepralend is. Hij heeft de machtige zijn vang ontnomen. Hg heeft de dood in al .zijn geweld doordra- gen. Tot in het hart der aarde toe, heeft Sions Koning hem, die het geweld des doods had, overwonnen. Hij heeft de sa tan in zijn laatste sterkte verslagen. Hij heeft de gevangenis gevankelijk gevoerd, om de gevangenen vrflheid uit te roepen, en de gebondenen opening der gevangenis. Daartoe daalde Hij in het graf, om weldra als overwinnaar over dood en graf op te staan. Neen, niet als een verslagene, maar zegepralend als Overwinnaar ligt Hij neder. Deelt Chris tus naar Zijne ziel de overwinning reeds in het hemels Paradijs, ook naar het li chaam zal Hij weldra worden verhoogd. Daarvan zal Pasen de getuigenis zijn. Wijlen Ds J. D. Barth China. China is reeds sedert eeuwen een won derlijk land geweest, en zal dit blijven ook. De Chinese regering heeft enige maan den geleden aan de communisten aange boden, te onderhandelen over vredes- voorwaarden. Eerst werd geen antwoord gegeven en scheen het, alsof dé communisten van oordeel waren, dat de legers der rege ring binnen een enkele week geheel zou den overwonnen zijn. en het onderhan delen over vrede dus totaal geen zin had. Na enkele weken doken er geruch ten op, dat in het geheim toch contact was verkregen en gaven de communis ten de voorwaarden te kennen, waaraan moest worden voldaan, alvorens over vredes voorwaarden kon worden ge sproken. De president der Republiek Tsiang Kai Sjek is in Januari afgetreden, ten einde het aan de nieuwe regering moge lijk te maken met de communisten te onderhandelen. Geheel onverwachts kwam het bericht dat beide partijen besloten hadden, het -vuren te staken, en is de strijd ook werkelijk enkele weken gestaakt geweest. Vorige week scheen het, dat de onder handelingen op niets waren uitgelopen, want de communisten eisten eerst vol ledige overgave en ontwapening van het leger. Wanneer aan deze eis zou zijn vol daan, dan pas wilden de cofnmimisten over vrede gaan praten. Deze eis kwam dus overeen, met een algehele overga ve, want als het leger zou zijn ontwa pend, kon de Chinese regering zich niet meer verzetten en had zich eenvoudig naar de commimistische voorwaarden te gedragen. In de afgelopen week kwamen dan ook berichten binnen, dat in verschillen de sectoren de strijd was hervat. Oninge-wijden zouden gedacht hebben, dat de oorlog nu in al zrjn hevigheid weer zou beginnen, en de bevolking weer nieuwe ellende en grote ontberingen zou tegemoet gaan. Inplaats hiervan, wordt onverwachts vernomen, dat op basis der commimisti sche voorwaarden, de 'vredes onderhan delingen te Peiping zijn geopend. De Chinese regering heeft in principe de communistische eisen aanvaard, nadat zij eerst de allerscherpste kanten wat heeft weten af te veilen. Of het opruk ken der communistische legers hiertoe nu bijgedragen heeft, weten 'wij niet. De acht eisen waren: 1 afschaffing verdragen met niet communistische landen; 2 afschaffing van de huidige grond wet; 3 berechting oorlogsmisdadigers. 4 verwijdering van reactionnairen uit regering en leger; 5 verbeurd verklaring van het groot kapitaal; (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1