Schrammetje Plaatselijk Nieuws schrijft Behandeling van kinderen met spraakstoornissen Ons nieuw Vervolgverliaal TVoensdag 13 April 1949 „E I L A N D E N - NI E U W S" Bladz. 3 ^ens de slakken in de melk. Eis 7.50 -of 3 d. Uitspr. 4.— of 2 d. A. Visbeen, Nieuwe Tonge had chauf feur, die werkboekje niet invulde, 7.50 -of 3 dagen. M Goedegebuur, Ouddorp, overtreding drankwet, ei^ 20.— of 8 d. in verband met recidive, Uitspraak 10.of 5 d., omdat hij heden juist jarig was. A. J. van Rumpt, Middelharnis, geen ingevuld werkboekje, 7.50 of 3 d. P. Zoeteman, Oude Tonge, overtreding broodbesluit 15.— of 6 d. N. L. Mast, Den Bommel, stopte auto niet op bevel. Eis 10.— of 4 d. Uitspr. 7.50 of 3 d. L. Nelisse, Nieuwe Tonge, auto met stuur dat 80 graden dode slag had. Uit spraak 15.— of 6 dagen. H. Bosloper, Ouddorp, fiets zonder achterlicht. Verd. werd bekeurd op de :Bokweg volgens het verbaal. Msiar hij was niet op de Bokweg. „Nu moeten ze het maar uitzoeken', zei verd., maar de ambtenaar achtte het bewijs geleverd Bis 3.— of 3 d. De rechter zal de verbalisant eerst nog -eens horen. Werd dus aangehouden. P. Heerschap, Ouddorp, reed zonder voorlicht op de fiets. Hij moest vlug de tram halen: 3.of 1 d, L. Wandemaker, Stellendam, 3 wiel- fiets zonder achterlicht, 3.of 2 d. L. Akershoek, Ouddorp, overtreding broodbesluit, 15.of 6 d. L. Kievit, M'sant, autorijden zonder rijbewijs, 15.-of 6 dagen. T. Tanis, Ouddorp, geen fietslicht J 4.— of 2 dagen. M. Klein, Ouddorp, rijden op trottoir 3.— of 1 dag. J. F. Wattez, Goes, verboden parkeren 4.— of 2 d. W. van den Berge, Oude Tonge, over treding winkelsluiting, 4.of 2 d. J. A. V. d. Maas, Nieuwe Tonge, reed met auto over voor verkeer gesloten 'Molendijk. Verd. bekende. Als er nie mand op de dijk was schoot hij vlug naar het station. Hij wordt gedupeerd door de afsluiting; want nu moet hij 1100 me ter omrijden. Verd. had ook gelezen, dat een ander was vrijgesproken. De rechter hield deze en overeenkom stige zaken aan; hij wil eerst de veror dening van B. en W. van Nieuwe Ton ge hebben. A. de Haas van Dorsser, Oude Tonge, reed over daartoe verboden Molendijk en stopte er. Verd. kon het zich niet meer lierinneren of het op 30 Dec. „Het oude jaar is af" zei hij. Het bord is bijna niet te zien, het is half geverfd en zit 2 me ter hoog. Verd. had een waarschuwing meer gepast gevonden. Eis 9.of 4 d. „Veel te veel!" vond verd. „Wat had U dan gedacht?" vroeg de rechter. „Nou 2 gld!" het werd 6.of 4 d. P. Zoeteman, Oude Tonge, overtreding ■winkelsluiting 5.of 2 dagen. J. Deenik, Middelharnis, overtreding broodbesluit. Verd. was niet thuis. Hij vsras zijn ouders vaarwel zeggen, die naar Z. Amerika gingen. Hij liet het -werk aan Hoek over. Uitspr. 10.of 4 d. Deze verd. overtrad ook de arbeids ■wet door een werknemer op verboden tijd te laten werken. Verd. beriep zich op ziekte van zijn vrouw. Eis 25.of 10 d. Uitspraak 20.of 10 d. H. de Waal, Oude Tonge, liep op de openbare weg te schreeuwen. Hij kreeg i.boete. J.van Houten, Goeree, na sluitingstijd in café 5.of 2 dagen. J. Tanis, Ouddorp, idm. E. V. d. Wal, Stellendam, idem. M. V. d. Linden, Stellendam, idem. A. Zeedijk, Stellendam, idem. De laatste verdachte voerde aan dat liij het niet wist. Het café was gewoon open. 5. De rechter: „Wil je in cassatie?" Zeedijk: „Ik weet niet wat dat is." Rechter: Gegroet dan." C. Koppelman, Sommelsdijk, stond te recht, voor het feit, dat hij zijn werk- lioekje niet bij hem had. Hii wist niet dat hij het voor eigen vervoer nodig had. Nu heeft hij een boekje. Eis 5.of 2 dgn. Uitspr. conform. C. J. v. d. Velde, Herkingen, reed met ■een tractor met landbouwwagen op de Havendijk te Dirksland, zonder vergun ning. „Ik ben die dag niet in Sommels dijk geweest" beweerde verdachte,, spe- •culerend op een fout in het verbaal. De zaak werd aangehouden om verbalisant te horen. J. M. van Bossum, O'Plaat reed met ■een aanhangwagen zonder voldoende vei ligheidsmaatregelen te hebben genomen. J 7.50 of 3 dgn. J. Mackloet, Sommelsdijk, reed op de afgesloten Oostdijk. Verdachte kon niet zien of het 3 of 5 uur was op het bord. Hij kreeg ƒ3.— boete. J. F. Karel, Leiden, ventte met wol enz. zonder vergunning, 7.50 of 3 dgn. J. den Berg, Oude Tonge, reed zonder rijbewijs met een tractor. „Mijn boer zou het betalen, maar hij heeft het niet ge daan zei verdachte. Hij kreeg 7.50 boete. J. A. Oud, M'hamis, reed met een auto zonder voorlichten 10. W. V. Vliet, Oude Tonge stopte niet, ofschoon er een bord stond. Verdachte had het bord niet gezien. Hij kreeg 2.50 boete. J. Walrave en C. de Jong uit Dirks land bereden een afgesloten weggedeel te. Beiden 2.of 1 dag. T. Tanis, Ouddorp, stond terecht voor een werktijdenovertreding in de fabriek. Verdachte gaf een techn. uiteenzetting over het drogen van aardappelen. Het is gedaan terwille van het werkvolk en in het belang van Flakkee. De ambtenaar eiste 20.de rech ter maakte er 15.van. T. Tanis, Ouddorp, liet ook twee ar beiders nachtarbeid verrichten. Er was plotseling een werkman ziek geworden. De arbeiders hebben beweerd, dat ze met een grrjpstulver naar huis gaan. Uitspraak 2 x 15.of 2 x 6 dgn. J. Groenendijk, Sommelsdijk, overtre ding rijtijdenbesluit, 7.50 of 4 dgn. M. Verbiest, Sommelsdijk, overtreding mentingswet 10.of 4 d. C van Groningen, Middelharnis, liet ook na zijn kind in te enten. Hij lag in het ziekenhuis en werd deswege vrijge sproken. C. Tamboer, M'hamis, zelfde overtre ding, zelfde straf. P. Peeman-Visser, Middelharnis, vrij gesproken. P. Krijgsman kreeg 4.of 1 d. W. Fun, id, id. P. Tamboer, id. id. P. Troost, id. id. A.Zweerus, liet ook na zijn kind te laten inenten. Het kind was ziek en hij zelf had dienst bij P.T.T. Straf 1.— of 1 dag. G. van Dijk, Den Haag, reed met een auto te Somcmelsdijk en verleende geen voorrang aan een andere auto. Verd. be toogde, dat die plotseling uit de Binnen weg kwam en volgens eigen verklaring door de zon verblind was. Verd. reed op de 2e versnelling. Get. J. Verweij, Som melsdijk, zag de botsing aankomen. Ver dachte reed niet zo hard. Verd. verklaarde nog onmiddellijk ge remd te hebben, maar door gladheid schoot hij door. De ambtenaar gaf de moeilijke situa tie toe. De eis was 20.Verd. zei het niet te kunnen betalen als gewoon chauffeur. Uitspraak 10.of 5 d. Spraakonderwijs werd tot nu toe op Flakkee slechts in enkele individuele ge vallen gegeven. In de grote steden wordt al jaren op alle scholen gelet op het spreken der kinderen, en diegenen, dié gebrekkig spreken, krijgen les van een spraakleraar ter verbetering van hun gebrek. Men moet over spraakgebreken niet te licht denken. Stotteraars, neusspre- kers en lispelaars worden soms hun le ven lang met hun gebrek geplaagd en in vele gevallen is dit een bron van ellende voor hen, terwijl een aantal beroepen voor hen onbereikbaar is. Toch is een aantal spraakgebreken betrekkelijk ge makkelijk door goed onderwijs te corri geren, vooral wanneer dit onderwijs op de schoolgaande leeftijd aanvangt. Op initiatief van de heer Bernard te Middel harnis werd in October 1948 het Insti tuut voor spraak- en stemverbetering opgericht, waaraan behalve de heer Bernard zelf, enige speciaal opgeleide onderwijzers verbonden zijn, die bevoegd heid tot spraakonderwijs hebben. Dit In stituut heeft kort geleden een onderzoek ingesteld op een 15-tal scholen naar het voorkomen van spraakgebreken onder de leei-lingen. Tezamen werden 2345 kinde ren onderzocht, waarbij bleek dat niet minder dan 314 leerlingen of v/^el 13% vrij ernstige spraakgebreken hadden. Op weinig opvallende geringe stoor nissen werd hierbij niet gelet, alleen de duidelijke gevallen werden genoteerd. Vastgesteld kan dus worden, ten eer ste dat er ernstige behoefte op Flakkee bestaat aan spraakonderwijs op de scho len en ten tweede, dat er op Flakkee goede gelegenheid bestaat om dit on derwijs te geven. Teneinde financiële bronnen aan te boren om het mogelijk te maken op korte termijn met dit spraak onderwijs te beginnen, is sinds kort eert comité opgericht tot behartiging vart het spraakonderwijs op Flakkee. Hierin hebben zitting genomen: de heren B. vi Beek, onderwijzer aan de O.L,,.Sf;hool,té De -Stellendamse haven is weer com pleet. Sinds Vrijdagavond ligt er weer de reddingsboot „Koningin Wilhelniina" gemeerd, welk vaartuig van nieuwe mo toren is voorzien. De bemanning kon geen uitgezochter weer getroffen hebben om de boot naar huis te halen; de storm van Vrijdag was nu net een kolfje naar hun hand! 't Zijn nu eenmaal kerels van de zee en het woord „vrees" staat niet in hun woordenboek. Als de nood aan de man mocht komen zullen ze met hun door nieuwe motoren voortgestuwde schuit de baste zeeën te trotseren om de schipbreukelingen de helpende hand te bieden. Dan hebben ze stalen gezichten en staan om zo te zeggen als aan 't dek gespijkerd! Steekt de storm op, dan staan ze elk ogenblik gereed om het grootste gevaar te trotseren, maar luwt de- wind, dan ontspannen ook hun kei harde gezichten en ze zijn de gemoede lijkheid zelve! Ja, zo zijn die zeebonken! Ze houden ook van een grap, waarvan ik er deze keer eens een zal vertellen. 't Is al een jaar of tien geleden, toen Willem en Leen de Jager, de schipper en machinist van de reddingsboot er de lucht van kregen, dat een Stellendamse caféhouder, bij wien ze wel eens een biertje dronken, een paar lootjes ge kocht had van de Sommelsdijkse koeien- markt. Na de verloting belden ze de caféhouder op en deden zich voor als leden van de verlotings-commissie. Of de café-houder direct naar Sommelsdflk kon komen, want hij had een koe ge loot! Die moest direct gehaald worden. „Goed hoor", zei de kastelein, „ik kom ogenblikkelijk!" Doodgemoedereerd gin gen de De Jagers direct na het beUen om een glas bier. De caféhouder, in z'n schik over het telefoontje, vertelde dat hij direct weg moest om een koe in Sommelsdijk te halen, die hij geloot had. „Nou, daar kon je ons dan alvast wel eens op tracteren," vonden de zeelui. „Accoord," zei de kastelein, „maar nu moet ik weg hoor!" Even daarop ver trokken ook de schippers, om nota bene een veehandelaar in Dirksland op te bel len, dat hij straks maar eens uit moest kijlten aan het Korteweegje, want dan zou de Stellendamse caféhouder met een koe van de Sommelsdijkse markt ko men, die hij beslist wou verkopen Dat klopte allemaal keurig. De veehan delaar was present; de vrachtauto kwana aan, maar de koe was er natuurlijk niet! Het gezicht van de caféhouder stond op storm. Wat heel logisch was! De kan toorhouder van Stellendam werd door de kastelein op het matje geroepen om te vertellen wie hem nu eigenlijk wel opgebeld had, maar die goeie man be riep zich heel wijs op z'n ambtsgeheim. Een dag of wat later kwamen de Ja gers' weer om een glas bier. „En waar is de koe nou?" vroegen ze zo langs hun neus weg. De kastelein trok zijn wenkbrouwen samen en keek bar don ker. Dat is een gemene streek geweest, die me heel wat gekost heeft", bekende hij. „Als hij de vent eens te pakken kon krijgen, die hem dat geflikt had, nou, dan zou hij hem! Toen kwamen de zeebonken over de brug. Ze schoten in de lach, legden een volledige bekentenis af en betaalden al les. Ja, die mannen van de zee hebben toch ook nog zin voor humor! SCHRAMMETJE. MIDDEIiHARNIS Ds N. de Jong, Chr. Geref. Predt. alhier, heeft voor het beroep naar Barendrecht bedankt. Predikbeurten Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk sav. 8 uur Ds Goedhart (in de Geref. Kerk) Ger. Kerk Ds Zeilstra sav. half zeven; Chr. Ger. Kerk sav. 7 uur Ds N. de Jong. Ger. Gem. sav. 6.30 uur lezen. MELISSANT Het gemeentebestuur houdt aanbesteding voor het schoonma ken van riolen. Zie de advertentie in dit blad. Tot secretaris-penningmeester van de polder Gabriellina is benoemd dhr J. van Dijke. Burg-. Stand over,de maand Maart Cteboren: Rudi, z.v. L. Hoekstra en J. A. V. d. Band; Eva Cornelia, d.v. L. Both en A. Nagtega;al; Adriana, d.v. A. Ro bijn en I. van Oudenaren; Bastiaantje Gijsberdina, d.v. G. v. Nieuwaal en M. M. Molenaar; Arentje Klazina, d.v. J. Troost en J. Hoekman; Bouwen, z.v. F. V. d. Werf en B. Minekus. Ondertiwuwd: C. v. d. Boogert 20 j.. Stad aan 's Haringvliet en C .M. Bake- laar, 20 j., alhier. Overleden: D. Hogchem, 79 jaar. STELLENDAM Vorige week had de timmerman G. v. K. bij zijn werkzaam heden het ongeluk zijn arm'zodanig te bezeren dat hij zich onder medische hulp moest stellen. Ook had de timmerman A. V. K. het ongeluk met zijn hand tus sen de schaafmachine te geraken, waar door hij zijn werk enige tijd moet staken Maandagmorgen kwam de visser P. T. met zijn vaartuig de SL 46 de haven binnen met een mijn aan boord, welke hij met het vissen opgehaald had. De be voegde autoriteiten zijn er van in ken nis gesteld om hem te vernietigen. OUDDORP De gamalenvissers heb ben de vorige week 4 dagen gevist. De Middelharnis; Chr. van Hofwegen, bur gemeester van Nieuwe Tonge; A. A. Jansen, hoofd van de school Met de Bij bel té Dirksland en Dr G. Stóél te D'land Het comité is reeds met énige instan ties in contact getreden en verwacht mag worderi dat binnen, afzienbare tijd met het spraakonderwijs kan wórden begonnen en dat de kosten grotendeels of geheel door deze instanties ztiïlen worden gedragen. Uit enige ouderavon den op diverse scholen, waarbij de heer Bernard dit probleem heeft toegelicht, is wel gebleken, dat bij de ouders zeer grote belangstelling voor dit spraakon derwijs bestaat. Dit is voor het comité een aansporing om met alle macht té trachten dit mogelijk te maken en daar-i mede een ernstige achterstand op Flak-j kee iïi' te halen. is weer even spannend als het vo rig. Naar „Klatergoud" werd ge grepen, maar naar het volgende zal men dat niet minder doen. Het slot van „Klatergoud" volgt Vrijdag waarna we met het nieuwe beginnen. „EUaniden-nieuws" is altijd interessant! vangst was van de 30 tot 500 kg per vaartuig. De vangst werd aan de pelle- rijen afgeleverd. A.s. Woensdag 13 April zal de Geref. Kerk heropend worden. Als spreker zal voorgaaji Ds v. d- Veen van Driewegen, Aanvang 7 uur. Kerkdiensten Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk sav. 6.30-uur Ds Steur. Geref Kerk sav. 7 uur lezen. Geref. Gem. sav. 6.30 uur lezen. Woensdagavond kwart voor zeven zal voor het Niwin Comité in de raadszaal van het Gemeentehuis de heer J. Booms- ma van Middelharnis, die pas uit Indo nesië is teruggekeerd, optreden. Hij zal veel bijzonderheden vértellen over de jongens uit Indië. De toegang is uitslui tend voor familieleden van militairen, Aan de ouders zuUen alle gevraagde in lichtingen worden verstrekt. Tevens wordt een fUm „troepentransport" ver toond. Binnenkort zal de heer Boomsma ook op andere plaatsen optreden, daar, waar de Niwin dit organiseert. NIEUWE TONGE Kerkdiensten. Ned Herv. Kerk Goede Vrijdag 15 April a;.s. nam. Ds v. d. Kooij. Burg. Stand. Geboren: Jacob, z.v. P. Visser en M. Felsbourg; Hendrik, z.v. D. W. V. Kempen en P. M. v. Kempen. Ondertrouwd: A. C. Helleman enJ. Verseput; IJ. v. d. Tonnekreek en C. Kievit, D. C. Admiraal en F. J. de Vries. In de laatst gehouden vergadering van de A.R. Kiesvereen. werden als can- didaten voor de komende Raadsverkie zingen geplaatst 1. S. J. Dekker, 2. jG. A. Opstelten. Op het politiebureau ligt als gevon den voorwerp gedeponeerd een wollen shawl. Ten huize van,Dr P. J. de Man zal gelegenheid worden gegeven tot inen ting tegen diphterie öp 26 April a.s. namiddags. De. Burgemeester maakt bekend, dat het verboden is mollen en egels te van gen of te doden op gronden bij een an der in gebruik. Van dit verbod kan Ont heffing worden verkregen. Inlichtingen ter secretarie. De Ingelanden van de polders de Oude Polders, lozende op de haven van Kïin- kerland, zijn voor het houden van een vergadering bijeengeroepen óp 25 April nam. 1.30 uur. In het bestuur is aftre dend dhr J. H. van Strièn. (Vervolg PI. Nieuws pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3