Politie moei streng tegen de baldadige |eugd optreden Kantongerecht Sozttznelsdijk Bladz. 2 „H I L A N D E N - NI E U W S" Woensdag 13 April 1949 Vervolg proefvaart redding'Sboot „Koningin Wilhelmina." lijk staat met storm. Het radiobericht: „later op de dag- hevige windstoten" werd bewaarheid. De heer P. vari den Broek van Stel- lendam, die al jarenlang het agentschap der Z.H.R.M. belangeloos voert en uw verslaggever, zouden de reis mee ma ken. Op het plankier aan de Berghaven stonden schipper Brinkman van de „Leis" en de Weert, de machinist, ge- noegelijk te lachen, toen wij ons in een zeemanscostuum stonden te hijsen. Een gele oliejas en een zuidwester is ook een ietwat potsierlijk gezicht voor een gemeentesecretaris en een journalist. We spraken af met de mannen van de „Leis" dat we hun midden op zee zou den oproepen, tussen 5 en 6 uur. De motoren sloegen aan. De tros ging los. Snel ging het de Berghaven uit. Op de Watei-weg stond een korte bonkige zee, de erb trok tegen de Noord-N.W.- wind in. We stonden met z'n vijven op de brug. ,.Leen" zat in de machine kamer. Het mangat werd dichtge schroefd en wat gebeurt dat gebeurt er, maar de machinedrijver blijft beneden. De commandobrug is open, alleen is de "verschansing tamelijk hoog, waardoor ïnen enige „dekking" heeft. Een ketting sloot ons af, om ons voor overboord storten te vrijwaren. Die ketting bleek wel nodig te zijn. Nog naaar even staken we de neus buiten de haven, of het eer ste zee'tje kwam over. Ik rookte een peukje sigaar. Het siste. Ik pufte het over boord. Met snelle vaart ging het voor stroom de Water weg uit. De G.M.-motoren joegen de ranke boot met kracht door de korte ■golven, waardoor het buiswater onop houdelijk in plensen over ons heen werd gegoten. Langer en langer werd nu de golfslag; grauw, witbetopt en krullend kwam.en ze op ons af. In een ogenblik tijd wa- ïen we in volle zee. Het was nu alles water om ons heen, van voor tot achter werden we overspoeld, niet meegeteld wat er over onze hoofden heen kwam. Van den Broek en ik op zee gaat het „meneer" er af! beten naar het zout en we knepen in de verschansing of in de ketting om ons vast te houden. Want de wonderlijkste capriolen werden door de boot gemaakt, dan steU overeind, of geheel op zij, of op de kop, als van een afrit naar beneden. Soms ook wel dwars er door: ,,daar komt er weer een," riep de schipper dan, ,,hou je vast!" en met volle kracht ging het dwars door zo'n torenhoge golf heen. Dan leek de boot wel een onderzeeër. Van den Broek stond wijdbeens, knij pend In de ketting van de verschansing, het water van zich te schudden. De zak ken van zijn oliejas stonden vol! Hij had vergeten de kleppen er over heen te halen! Ondanks de spanning moesten we lachen. Zeeziek waren we niet. We genoten van het majestueuze gezicht van de machtige zee, waarin we af en ■toe geheel bedolven waren. ,,'t Valt me tegen, dat er zoveel zee staat," schreeuwde Bas, de suurman. „En jullie houden je best!!" Woest gierde de wind door de anten ne. De schipper en de stuurman gingen met overleg te werk. We konden niet door het rak van de Scheelhoek, om dat het laag water was en er op de gronden een hevige branding stond. Een half uur langer ging het Zuiden- Voor" om geen enkele risico te lopen, daar de betonning ook niet was te zien. Intussen waren we met behulp van een der manschappen naar het mangat van het achterlogies gekropen, om de zender aan te zetten en Hoek van Hol land op te roepen. In de kajuit werden we van het ene eind naar het andere eind geslingerd, maar we wilden dit toch ook eens meemaken. De rpachinist kon echter geen verbinding krijgen, waarschijnlijk was er iets niet in orde. We rookten daar even een sigaret, maar toen was het tijd, dat we boven kwa men, anders was schrijver dezes zéker zeeziek geworden. Eindelijk waren we zover, dat we „vol" konden houden. Nu werd de boot voor de wind gelegd. Men deed dit op volle kracht om de boot uit-te-proberen. Met twee man hielden ze het roer. De zee krulde op het achterdek. Van ach ter zaten we geheel onder water. In plaats van 12, Hepen we toen wel 18 iriijl. Vrij spoedig waren we nu onder de wal. Om 6 uur liepen we de Stel- lendamse haven binnen. De bemanning had misschien gedacht hun chef, de heer van den Broek, eens zeeziek te zien, maar daarin hebben ze gefaald, Wel koud, maar fris als een hoentje stapten we aan wal. We had den er nu eens iets van gezien, onder Zitting van Vrijdag 8 April. W. M. V. d. Tol, Oude Tonge, aange houden zaak, verscheen terzake overtre ding ijkwet. Verd. zei de gewichten niet in zijn winkel, maar in de slaapkamer gehad te hebben. De verbalisant, G. Melse, moest thans getuigen en zei, dat verd. enige gewich ten uit zijn werkplaats haalde. „U kunt nooit verklaren, dat die uit mijn werk plaats kwamen" v/ierp verd. tegen. „Ja wel", zei get., ,,vvant wij zagen U door een luikje heen naar de werkplaats lo pen." Verd. bleef ontkennen. „Ik zit in het brillenvak, maar heb nog nooit iemand ontmoet, die om een hoekje kon kijken!" De ambtenaar achtte het bewijs geleverd, maar wilde rekening houden met het feil, dat verd. liet herijken. Eis 6.uitspraak 6. L. Grinwis, Ouddorp, verkocht zonder vergunning Crème de Cacao" en had in zijn kruideniersbedrijf enige flessen sterke drank, voorradig. Verd. bekende. Hij had het voor eigen gebruik. Twee maal per jaar sloeg hij in voor een ver jaardag enz. ,,Ben je aan de drank?" vroeg de rechter. „Oh, nee!" weerde verd. af. Baalt je Tanis moest getuigen. Eei; vo- 'lige keer had zij al moeten verschijnen, maar kwam toen niet. .Waarom niet?" vroeg de rechter. „Vanwege mijn kind!" ,-Nou had dat dan maar meeg'ebraclit, dan was het hisi- liefderijk verpleegd!" verzekerde de rechter. - De inbeslaggenomen flessen stonden ter rechtzitting en Baaltje getuigde, dat zij zo'n fles heeft gekocht. De Ambtenaar vond het verweer van verd., dat het voor eigen gebruik was, niet opgaan, want hij sloeg voor plm. 470.in, waarvan factuur in het dos sier lag. Verd. kocht al vele malen in. Eis 75.of 30 dagen met verbeurd verklaring. De Ambtenaar vroeg in ver band met het principieel karakter dezer zaak schriftelijk vonnis. De rechter be paalde de uitspraak op 22 April. Verd. zei nog, dat de factuur voornamelijk zwak alcoholische dranken vermeldde. M. Knotsenberg, Amsterdam, werd veroordeeld tot 3.wegens parkeren op verboden plaats (Voorstraat Middel- hamis.) L. van Dijk, Dirksland, aangehouden zaak, was niet verschenen. Verdachtes zoontje ledigde een bus vuilnis op de openbare weg. Als get. verscheen wacht meester V. d. Muijs. Het ging de rechter om het provinciale van de weg, waarbij get. de weg aangaf als voorkomende op de legger. Verd. nam een zeer onheuse houding tegen verbalisant aan, waardoor verbaal werd uitgelokt. Eis 10.of 10 dagen. Uitspr. 5.of 5 d. C. H. Heestermans, Oude Tonge, had brood met te weinig droge stof voorra dig. Verd. zei in enige weken niet in zijn zaak te zijn geweest door ziekte van zijn winkelpersoneel. Hij moest het bakken overlaten en overigens was alles in orde, maateinmer enz. Eis 20.subs. 10 dg. Uitspraak id. Dezelfde verd. stond voor eenzelfde overtreding, uit dezelfde tijd, nog eens terecht. Hij voerde hetzelfde verv/eer en dezelfde straf volgde. Verd. verzocht korting", hetgeen blijkbaar mogelijk was, want het werd 15.of 6 dgn. M. C. Hottting, Ooltgensplaat, reed met een auto op het kruispunt Nieuw- straat-Hilstraat te Oude Tonge en daar bij slipte hij door onvoorzichtigheid. Hij reeds tegen een huis op. Schade plm. 250 gld. ,,Heb je die vergoed?" vroeg de rechter. Verd. zei van niet. Hij reed niet harder dan 25 km. Het ongeluk was louter te wijten aan gladheid van de weg. Wachtm. Mudde kwam getuigen. Vol gens deze reed verd. onvoorzichtig en onjuist. Hij remde in de bocht! Een er varen chauffeur was het niet overkomen Ook L. van der Weide, Middelharnis, moest getuigen. Die zat naast verd. in welke omstandigheden op zee hulp moet worden geboden. En nu was het maar spelevaren, helder dag, wel stormachtig, maar toch geen orkaan. Daarom: Een ere-saluut voor de stoe re mannen van de Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij I do auto. Verd. reed gewoon". Het was erg glad. Jullie v/aren toch niet verblind door de stralende verlichting?" vroeg de rechter. Volgende getuige was Anth. P. Zorge, Oude Tonge; die zag de auto komen en hoorde vlak daarop een klap. Van glad heid wist hij niet, omdat hij op klompen liep! Verd. reed een „taemelik gan getje." Getuige a décharge was Jac van Gurp, Ooltgensplaat. Verd. reed misschien 25 KM en door gladheid verloor die de macht over zijn stuur. Get. zag uit de verte de Hilstraat glinsteren van glad heid. De Ambtenaar O.M. concludeerde, dat verdachte te snel reed. 25 K.M. was in die situatie te snel. Er was niet de uiter ste voorzichtigheid in acht genomen. Verd. heeft pas sinds 4 Nov. zijn rij bewijs en de am.btenaar achtte een waarschuwing nodig. Eis 30.of 1 mnd. met voorw. intrekking van het rij bewijs voor 1 mnd., proeftijd 1 jaar. Verd. zei niet te kunnen betalen en dat zette de rechter voor een zwaar de- lemma. Uitspraak 15.of 10 dgn. en voorw. intrekking rijbewijs. „Ik heb me delijden met je"! zei de rechter, „ik ken je vader wel en je moeder is altijd ziek." Voor L. S. B. Groen, Middelharnis ver scheen diens moeder. Verd. ligt ziek. De ambtenaar wilde hem echter zelf heb ben, omdat hij hechtenis wil eisen. De rechter vond het er ook niet best voor de jongen uit zien. Die bond een deur vast en gooide een fles op straat stuk. „Groen en Klink zijn op het par ket de beruchte figuren!" verweet de ambtenaar. ,,Laat hem maar gauw het ruime sop te kiezen" vermaande de rech ter, die de zaak aanhield. De ambtenaar vroeg voorgeleiding. P. Klink, Sommelsdijk, was ook niet Virschenen. Hij wordt eveneens op 13 Mei voorgeleid. Adr. de Blok, Middelharnis, was ook betrokken bij het spannen van een draad tussen twee deurknoppen op het Nieuw dorp. Hij deed het met Klink en Groen. Die wilden een „geintje uithangen." „Heb je wel eens meer baldadigheid be dreven?" vroeg de rechter. „Ja, wel eens op katten gegooid." De twee anderen hebben verd. aangewezen als de ontwer per der snode plannen. Ar. Verolme, Middelharnis, moest ge tuigen. Die zat thuis, op het Spuiplein, rustig aan tafel. Plotseling werd er te gen de deur getrapt en er rinkelde glas. Get. liep de deur uit en tegen een ijzer draad op. De ambtenaar zei te weten, dat de baldadige jeugd van Middelharnis in Rot terdam als zwarte bende bekend staat. Dit is geen aardigheid meer en wat spr. zei geen phraze. Volgende keer komt het geval van een jongen, die met een lucht drukpistool haast een oog werd uitge schoten. De politie heeft opdracht spe ciaal streng tegen de Middelharnisse jeugd op te treden. Eis 15.of 6 d. Verd. vond het veel. De rechter niet. Die hield het er bij en verkocht verd. nog een grote uitbrander. 'H. Vermaas Sr., Middelharnis, stond terecht inzake voorhanden hebben van een jachtgeweer. Verd. zei er een aan koopvergunning voor gehad te hebben en het is te zijnen name geregistreerd. Later is het geregistreerd op naain van zijn zoon. Verdachte zei tijdig jachtacte voor zijn zoon gevraagd te hebben en die is zonder zijn schuld laat afge komen. Get. Jac. van Brussel, Sommelsdijk, nam het geweer mee van verd. Hij kon zich niet meer herinneren wanneer. Hij moest het schoonmaken. De ambtenaar achtte bewijs van voor handen hebben geleverd, maar had oog voor de omstandigheden. Eis 15.of 6 d. Verd. was dankbaar voor de wijze waarop het O.M. de zaak bezag, maar wees nog eens extra op de omstandig heden en beriep zich op overmacht. ,,U had ook nog verschillende dingen in UW tuin uit de oorlog U had zeker een hele knokploeg?" Verd. zei, dat er inderdaad seintoe- stellen uit een gevallen vliegtuig in de tuin begraveri lagen. De rechter kwam dan op een in be slag genomen geweer van verd.'s zoon. Verd. betoogde, dat die daarin totaal on schuldig was. Verd. werd veroordeeld tot 4. Dan stond get. van Brussel terecht, omdat hij het geweer uitleende aan een stroper en zelf meedeed aan het stro pen. ,,Door jouw schuld raakte Vermaas het geweer kwijt" verweet de rechter en de ambtenaar stemde daarmede in. Die eiste 40.subs. 16 d. Verd. zei een zwakke vrouw en twee kinderen te heb ben en de eis viel hem zeer zwaar. Uit spraak f 25.of 10 d. Dr G. Stoel, Dirksland, moest verschij nen wegens een aanrijding, maar was niet opgekomen. Verkeersdeskundige de Gast uit Dordt wist weinig van de zaak af. Dr Stoel beriep zich op uitlaatgassen, die in de wagen kwamen, maar get. heeft daarvan later niets kunnen consta teren en hij achtte het onwaarschijnlijk. ,,Het was een hoogst vreemde aanrij ding!" vond de ambtenaar. „Misschien heeft de doctor aan zijn werk gedacht. Zitten suffen, of zo iets en niet op het verkeer gelet!" opperde getuige. „Maakt U het wel eens meer mee Zulke vreemde dingen?" vroeg de rechter. ,,Een hoogst enkele maal. Iemand, die zonder het te weten door een wegver sperring reed b.v." Get. J. A. van Nieuwenhuizen, Acht- huizen, zat in IJstaria, terwijl de wagen van zijn vader was aangereden. En be hoorlijk beschadigd. „Dus is de dokter helemaal naar links geweken!" concludeerde de rechter. Get. Korteweg was niet verschenen. De ambtenaar schreef de aanrijding toe aan het niet-uitkijken, veroorzaakt door oververmoeidheid, mogelijk ook mo- noxijde-vergiftiging. Na de deskundige verklaring achtte spr. het laatste hoogst onwaarschijnlijk. In ieder geval had hij zijn aandacht niet bij de weg. Het bewijs achtte spr. geleverd. Eis 35.^subs 14 dagen, met voorwaardelijke intrek king rijbewijs voor 2 mnd. op proeftijd van een half jaar. Uitspraak 35.of 14 d. „Volgende keer meer!" vermaande de rechter, die geen voorw. intrekking van het rijbe wijs nog nodig achtte. K. A. van Beek, Melissant, liet met een open vrachtwagen werkvolk vervoe ren. Verd. gaf de feiten toe. Hij had plotseling werkvolk nodig. Zitbanken waren wel aanwezig, maar die liet de chauffeur uit gemakzucht w^eg. Verd. zei de wagen te zullen laten keuren. Eis- 7.50 of 3 d. Uitspr. conform. J. C. de Wit, Den Bommel, eveneens- ongeoorloofd personenvervoer, niet ver schenen, eis 15.subs. 6 d. Uitspraak 10.subs 6 dagen. M. H. Damen, Breda, reed te Den Bommel op verboden plaats, 15.subs 6 dagen was de eis, uitspr. 10.of 6 dagen. J. Poortvliet, Dirksland, reed te Den Bommel op Zondag over de Lageweg, waartoe hij geen vergunning had, Verd. ging vissen. Eis 5.of 2 d. ,,Ik heb wel eens gelezen van 1 gld. boete!" zei verd. die vertelde, dat hij flink vis ving die dag, hetgeen niet han dig- bleek, want nu bleef de uitspraak aan de eis gelijk. Ter zitting verscheen dan de heer Ver meer van de keuringsdienst van Waren te Dordt. Die kwam nog getuigen inzake Heestermans te Oude Tonge. Get. kwam te laat door vertraging van de veerboot. Hij verklaarde, dat genoemde bakker in derdaad zeer tobde met personeel. T. van Prooijen, Dirksland, reed ook te Den Bommel zonder vergunning. Ech ter met motorfiets. De vergunning was aangevraagd en intussen ontvangen. In het verbaal moet staan, dat het een mo torrijwiel betreft van meer dan pk en dat stond er niet. Verd. werd ontsla gen van rechtsvervolging. Dat g-old ook voor L. Oversier, te Dirksland. Jb. van Veen, Ooltgensplaat ,liet een broer rijden met een vrachtauto, terwijl die zijn werkboekje niet goed invulde. Verd. zat toen zelf in Nijmegen. Eis 8.of 4 d. Uitspraak: geen straf, wel een waarschuwing. H. W. van Erkel, Sommelsdijk, viste met de hengel in het Haringvliet zonder vergunning, Verd. zei, dat er nooit op gelet werd. Van belangsteller werd de politie wreker; Eis 5.of 2 d. Uitspr. 4.— of 2 d. W. C. Kastelein, Middelharnis, zelfde overtreding. Verd. zei dat de politie niet eens wist of het verboden was. Zelfde veroordeling. J. Bestman, Herkingen, overtreding werktijdenbesluit, f 7.50 of 3 d. Itske Jousma, Middelharnis, nam wo ning in gebruik zonder vergunning, eis 7.50 of 3 d., uitspraak 5.— of 4 d. Gerlof Jousma stond voor hetzelfde feit terecht. Hij woont nu beter als op het Nieuwdorp, want daar zaten 's mor-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2