EiiArtDEn-niEUWS De nieuwe bonnen Onbewoonbaar-verklaarde woning te Ouddorp lokt flinke discussie uit 3e Blad Zaterdag 9 April 1949 No. 1810 Paasveetentoonstelling te Rotterdam EEN HONDERD VIJF-EN- TWINTIG-JARIGE. Dezer dagen was het 125 jaar geleden dat de Nederlandse Handel-Maatschap- pij werd opgericht. De man die daartoe het initiatief nam was Koning Willem I. Hij had een open oog voor de oorzaken die de opbloei van onze handel beletten. Deze koopman-ko ning heeft door de oprichting van de Nederl. Handel Mij. veel bijgedragen tot de opbloei van onze handel en industrie. Na een tijdperk van ongeveer 20 jaar van Franse overheersing en bezetting was ons land zeer verarmd. Ons volk was een volk van paupert (armen) ge worden. De werkloosheid was zeer groot. In de steden, ja zelfs op het plattelsind heerste grote werkloosheid. De belastin gen waren ondraaglijk hoog, de handel was totaal lamgelegd en onze koopvaar dijvloot was van de zeeën verdwenen. Bovendien hadden onze koloniën zich geheel op Engeland georiënteerd, zodat er voor onze handel geen emplooi te vin den was. Inderdaad de economische toe stand van ons land zag er zeer donker uit. Aan koning Willem I komt de eer toe, dat hij door de oprichting van de Nederl. Handel Maatschappij een grote stoot heeft gegeven om de handel en in dustrie tot hoger peil op te voeren. Grote moeilijkheden moesten worden overwonnen. Wat hadden wij in ruil voor de Indische producten aan te bie den? Voedingswaren en Jenever. Zou het goed zijn, dan moest onze handel steunen op een goed ontwikkelde nij verheid, die de Indische markt van de nodige producten kon voorzien. Langzamerhand begon de handel wat op te leven, gesteund door de industrie van Twente. De leemte in onze nationa le economie, het gemis aan de nodige exportgoederen werd door de Twentse industrie voor een belangrijk deel op geheven. De Twentse katoentjes, het in de des- sa, zo begeerde artikel was een zeer geschikt export voor de ruil van de In dische producten. Gedurende enige tien tallen jaren heeft de Nederlandse Han delsmaatschappij zeer veel bijgedragen tot de ontwikkeling van onze handel en nijverheid. En ook in latere jaren, tot de overheersing in 1940 heeft deze Maatschappij veel bijgedragen tot de bloei van ons land, door haar werkzaam heden op het gebied van het bank- en emissiebedrijf. Ook nu is onze economi sche toestand verre van rooskleurig. Ook nu is ons land niet minder verarmd en uitgemergeld als na de Franse over heersing. Dit feit moge door schijnwelvaart aan het oog van de bevolking ontrokken zijn, voor de deskundigen en voor han del en industrie is het een reëel feit dat zijn grote moeilijkheden met zich mee brengt. Ook nu zal de Maatschappij veel kunnen bijdragen, onder Gods zegen, tot herstel van onze welvaart. Voor honderd vijf en twintig jaar moest de Maat schappij beginnen. Thans heeft ze haar sporen verdiend en een schat van erva ringen staan haar ten dienste. Moge het haar gelukken om evenals na de Franse overheersing ook nu nog veel bij te dra gen tot opheffing van onze nationale armoede en welvaart van ons vaderland. NEDERLAND EVEN LAAG VLEES- RA]>JTSOBN ALS IN ENGELAND „Nederland is het enige land in Europa waar het vleesrantsoen even laag is als in Engeland", zei het Lager- huislid Eden. Het Huis debatteerde over de vleesleveranties van Argentinië aan Engeland, die zeer onregelmatig en on volledig worden uitgevoerd, tengevolge w-aarvan het vleesrantsoen in Engeland al verscheidene malen is verlaagd. In het Lagerhuis is nu bekend ge maakt dat Engeland daartegen niets kan doen. LICHTINGEN 1941 TOT EN MET 1943 MISSCHIEN VOOR DE KEURING Naar de Rotterdammer verneemt ligt het in het voornemen de jongemannen van de lichtingen 1941 tot en met 1943 binnenkort voor de keuring te roepen. De lichtingen 1944 werd destijds reeds gekeurd,' maar van deze lichting werden toen slechts enige duizenden jongeman nen ingelijfd. Na een onderbreking van een achttal jaren heeft Rotterdam een traditie her steld: de Paasveetentoonstelling is her boren. Nog niet van de omvang als voor de oorlog was het toch ook nu weer een gebeurtenis, die er zijn mocht. Alle zorg was' besteed aan de inrichting van het terrein en de keuringsringen; de orde was goed; de keuringsringen voor het grote vee waren niet overruim. Ook de belangstelling van het publiek was heel goed, jammer daarom dat er niet wat meer vee van de beste kwali teit was aangevoerd. Zoals in ons land van melkvee en zuivel te verwachten was, vormide het rundvee de hoofdschotel van de inzen dingen en wel het fokvee van het zwart- bonte Holl. melk-type. Van deze dieren waren in een viertal rubrieken verschil lende goede fokstieren aanwezig, van welke vooral opvielen de 4 j. Herbald (d. Eduard) en Friese van „De Horizon" te Rotterdam en Dora's Julius van M. P. Noordzij te Hoogvliet. In de hallen viel Herbald vooral op door z'n solide en gezonken bouw en fraai type, bij het rondleiden echter viel zijn achterband iets tegen en was de 2-jarige Dora's Julius met z'n betere benen, evenredige bouw en mooi type, zo goed, zodat deze, hoewel niet zo breed als Herbald, kam pioen werd. Onder het vrouwelijke rundvee waren verschillende mooisoortige typische melltkoeien van welke kampioene en re serve werden moeder en dochter; de 9-j. Inca K S (d. Christiaan en de 3 j. Oeli- ne (d. Sikkema ;110) beide van J. Leen heer te Rhoon (de fokker). J. Groene- veld te Heerjansdam kwam met een paar aardige groepen uit, vnl. de oudere dieren vormden een goede groep soorti- ge melkkoeien. De warmbloed-paarden telden enkele heel aardige exemplaren; de koudbloed- paarden waren nogal gering in aantal met ook een paar goede bekende dieren ertussen. Naast de geregistreerde fokpaarden waren er verschillende goede handels- paarden; de slachtpaarden betekenden veel meer dan vroeger. Het kleine vee (schapen, varkens en geiten) was keurig gehuisvest en over 't geheel van goede hoedanigheid. En het handels- en vetvee was ook goed vertegenwoordigd en van een kwa liteit, die weer deed denken aan de ja ren voor 1940. (N.R.Ct.) Een kwestie uit de Kiesvereniging in de raadzaal j De gemeenteraad vergaderde Dinsdag 5 April, des nam. 3.30 uur. Tegenwoor dig alle leden. De Voorz. Burg. Klesgnenberg opende met gebed, de notulen werden daarna vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevon den zich enige goedgekeurde raadsbe sluiten; lening voor de haven; medede ling onbewoonbaar verklaarde woning aan de Koudegrond; dankbetuiging voor de sympathieke geste dat voor het Nat. Huldeblijk de raadsleden van een zitting het presentiegeld hadden a.fgestaan. De bewoners van het Oosterbos ver zochten verharding van de rijweg, die volgens het schrijven ver ten achter staat bij de wegen rondom Ouddorp. Dit wordt in het schrijven met voorbeelden geïllustreerd. Ook wordt een betere ver lichting gevraagd. Het schrijven is on dertekend door dhr Hoek, van Dam en anderen. De Voorz. zegt dat deze brief niet op zijn plaats is, bedoeld pad is wel open baar, maar m beheer van de Polders, die de weg moet onderhouden. Dhr Hameeteman denkt dat de Pol der niet weet dat zij onderhoudsplichtig is. Spr. meent wanneer de weg op de legger staat, dat toch de gemeente er uiteindelijk voor opdraait. De Voorz.: Er staat bij vermeld, dat de Polder het onderhoud heeft. Dhr Hameeteman: Dat is dan niet juist. Wordt voorlopig voor kennisgeving aangenomen. Van dhr J. Bezuijen a.d. Stationsweg is een schrijven binnengekomen, met verzoek om het huis Kerkstraat 165 te ontruimen, daar hij een vestigingsver gunning heeft. De Voorz.: Wie heeft er een woning voor die man? Dhr Hameeteman: Het behoort niet tot de competentie van de Raad. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Enige wijzigingen begroting dienst 1948 en 1949 worden goedgekeurd. 4. Wijziging erfpachtsacte haven en havenkade. Dit is een stukje grond bij de loods van de reddingsboot. Finanti- ële consequenties zitten er voor de ge meente niet aan. Wordt goedgevonden. 5. De wijziging verordening tot rege ling van het verhaal van bijdrage we gens inkoop van diensttijd voor pensioen Wordt z.h.s goedgevonden. 6. Voor de benoeming lid commissie geneeskundig schooltoezicht is geen voordracht opgemaakt, wel is het wen selijk iem"and te kiezen die schoolgaande kinderen heeft. De uitslag van de eer ste stemming is als volgt: M. Aleman 4; Kreeft 1; T. Koek 1; Nieuwland 1; Hameeteman 2 en van Dam 2 stemmen. Tweede vrije stemming: M. Aleman 8 stemmen; één voor Nieuwland, 1 voor van Dam en 1 voor Hameeteman. De heer Aleman neemt zijn benoe ming aan. 7. Vaststelling regeling voor de toe kenning van een tegemoetkoming van ambtenaar in dienst der gemeente in de kosten verbonden aan de studie voor vakexamens. B. en W. heeft hierover gesproken; de Nederl. Bond van Gem. ambtenaren heeft gevraagd dit met de Raad op te nemen. B. en W. willen op het voorstel in gaan, op conditie dat een ambtenaar 5 jaar bij de gemeente moet blijven, an ders moet hij de reiskosten terug beta len. De raad besluit unaniem dit toe te staan. 3. Gimning schoolgebouw, in de Oost dijk. De Voorz. deelt mede dat de openbare veiling opbracht 2010.(geveild door C. Grinwis.) Dhr T. Koek vindt het een zeer laag bedrag. Dhr Nieuwland: Het is voor sloop gekocht; uit hoofde daarvan ben ik er al tegen! Dhr Hameeteman: We trekken meer dan 10% rente van (Jit gebouw hij zou het niet willen giumen. Wordt besloten de koop niet te gun nen en het aan de gemeente te houden. Besloten wordt tot een huurovereen komst met de bewoner P. Erkelens, tot een bedrag van 2.50 per week. Dhr Hatneetennan wil de conditie er bij maken, wanneer er e.v. later een an dere huurder inkomt, dat de grote kos ten, die de heer Erkelens heeft gemaakt om het bewoonbaar te maken,, worden terugbetaald. Spr. zou dit gaarne in het huurcontract zien opgenomen. Hij heeft er circa 800.aan gespandeerd. Dit wordt goedgevonden. 9. Verkoop woning aan de Weststraat A 16. B. en W. stellen voor deze woning publiek te verkopen. Dhr T. Koek vraagt of dan dit huis aan de P.T.T. gebonden is; d.w.z. dat er weer iemand in moet die kantoorhouder is. De Voorz. antwoordt, dat dit er los van staat. Dhr Hameeteman: Gezien de onwel willendheid van de bewoner en de P.T.T meent hij, dat bij verkoop dit huis vrij opgeleverd moet worden. Spr. zou dhr KL Tanis dan een wo ning willen toevirijzen, anders maken we weer kosten voor niets. Verkopen wan neer men het niet kan betrekken, haalt niets. De Voorz. zou in dit verband het huur contract willen laten lopen tot 1 Aug. a.s. voor 8.per week. Dan zijn de andere woningen klaar en kan er e.v. een aan de heer "Tjinis worden toege wezen. Hiertoe wordt besloten. Vastgesteld wordt de vergoeding ex ploitatiekosten, bijzonder lager onder wijs over 1948. Op de ontvangen voor schotten moet terugbetaald 287.89. Aan mevr. E. Ros wordt eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de O.L. School. Dhr Hameeteman vraagt of er reeds voor het tijdvak van 10 t.m. 23 April '49 Voedingsmiddelenkaarten 90S 081 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 082 Vlees (A, B) 400 gram vlees 083 Vlees (D) 100 gram vlees 085 Algemeen (A, B, D) 250 gram bo ter, margarine of vet 086 Algemeen (A, B) 250 gram boter margarine of vet 087 Algemeen (A, B,) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 092 Algemeen (B) 500 gram boter margarine of vet 094 Algemeen (D) 125 gram boter, margarine of vet 093 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas, Tabaksliaarten 903 73, 74 Tabak (QA) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 75 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (bijz. arbeid, ajs. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) een advertentie in het Schoolblad is geplaatst voor een e.v. opvolger, wat de Voorz. bevestigend beantwoordt. Discussie over onbewoonbaar ver klaarde woning. Rondvraag. Dhr T. Koek informeert hoe het gelo pen is met de onbewoonbaar verklaarde woning, waartoe de Raad dhr Hameete man afgevaardigd heeft naar den Haag, om te proberen deze alsnog bewoonbaar te houden. Dhr Hameeteman zegt daartoe de be langen te hebben bepleit, maar toen men hem een brief voorlei van B. en W. om de woning toch maar onbewoonbaar te verklaren, hield alle redeneren op. Weth. Grinwis zegt daarvan onwetend te zijn. Dhr Hameeteman vindt die behande ling niet fair. De raad besloot de woning niet onbewoonbaar te verklaren. Daar na ging er een schrijven van B. en W. om het wèl te doen. De Voorz.: Inderdaad bepaalde de Raad dit. Maar toen men B. en W. vroeg naar zijn standpunt, moest dit toch wor den bepaald. Dhr Voogd beschouwt het als „ver raad." Weth. Tanis: Wij zijn op die vraag bij ons standpunt gebleven. Dhr Hameeteman: De Wethouders hebben mee helpen stemmen een afge vaardigde te zenden, om het standpunt van B. en W. te niet gedaan te krijgen! Dat is toch onlogisch Weth. Tanis: Toen stemde ik als raadslid! De Voorz.: De meerderheid was er voor iemand te zenden. Dat doet het standpunt van B. en W. niet te niet. Alles is volgens de normale gang van zaken. De stukken er over hebben ter visie gelegen! phr Hameeteman: In geen geval is uw redenering juist! Dhr T. Koek: Maar intussen is de wo ning onbewoonbaar verklaard? De Voorz.: „Ja, dat is zo." Daarom eindigt hij de discussie hierover. Een kwestie uit de Kiesverenigin gen komt in de Raad. Dhr Kreeft stelt de vraag aan de Voorzitter of het wettelijk is toegestaan, dat een raadslid, die zijn jasje omkeert, en als afgevaardigde van een kiesver eniging tot een andere richting over gaat zijn raadszetel aanhoudt en of er geen artikel in de wet is, dat hem nood zaakt zijn zetel beschikbaar te stellen. Is dit niet zo. dan vraagt hij, of het niet tot de wellevendheid van zo iemand zou behoren zijn mandaat neer te leg gen. Hij voegt er aan toe, dat de per soon waar hij op doelt, als lid van de Herv. Kiesvereen. heeft bedankt, zodat hij niet meer tot die raadsfractie be hoort en die Vereen, niet meer achter zich heeft. De Voorz. antwoord, dat de wet hier in niet voorziet. (De heer Kreeft doelde hier op Wet houder Tanis. Verslagg.) Dhr Kreeft doet dan nog een voorstel, dat voor de Brandweerlieden ketelpak ken zullen worden aangeschaft, opdat ze voor het blussingswerk behoorlijk ge kleed zullen zijn. Dit vindt algemene instemming van de leden, waartoe een bedrag van plm. 300.zal worden uitgetrokken. Dan volgt sluiting met dankgebed.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 9