Belangrijk voor de familieleden van militairen in Indië KINDERHOEKJE Zaterdag 9 April 1949 „EILANDEN-NIEUWS' Bladz. 3 De staf van de Adjunct-Generaal van Tiet Ministerie van Oorlog heeft een «verzicht gegeven van de bepalingen, be- trekldng hebbende op de berichtgeving ■van overlijden, ziekte, vermissing, onge vallen en verwonding van militairen in Indonesië. Uit deze bepalingen, welke voor de ouders, verloofden en familie van de mi litairen in Indonesië belangrijk zijn, ver nemen wij het volgende: Alle berichten betreffende overlijden, ziekte, vermissing, ongevallen en ver wonding van militairen in Indonesië, be horende tot de kon. Landmacht, worden 30 spoedig mogelijk na het bekend wor den der feiten telegrafisch naar Neder land gezonden en geadresseerd aan de burgemeester der gemeente, waar de verwanten van de betrokken militair woonachtig zijn. De Burgemeester draagt zorg, dat deze verwanten zo spoedig mogelijk worden ingelicht. Wanneer de militair in een ziekenin- richting wordt opgenomen, wordt boven dien telkenmale bericht gezonden van ■eventuele wijzigingen in de toestand van de patiënt. Ontvangt men dus geen na der bericht, dan is de toestand onveran derd. Behalve aan de Burgemeester worden "de berichten ook aan het Ministerie van Oorlog .gezonden. Men verkeert vaak in de mening, dat het Ministerie over meer gegevens beschikt, doch dit berust op •een misvatting, aangezien de bij het Ministerie van Oorlog ontvangen tele grammen gelijkluidend zijn aan die wei- ie door de Bux-gemeester worden ont vangen. Deze telegrammen kunnen slechts in zeer beknopte vorm worden samengesteld. Het tussentijds informe ren naar de toestand van de patiënt vanwege het Ministerie van Oorlog is niet mogelijk in verband met de overbe laste militaire telegraafdienst in Indo nesië. Mevrouw Spoor te Batavia heeft zich beschikbaar gesteld om door mid del van de radio inlichtingen te ver strekken betreffende militairen, die ver pleegd worden in ziekeninrichtingen. Men kan zich daartoe telegrafisch per luchtpost in verbinding stellen met mevr Spoor. Deze berichtgeving berust ech ter geheel op particulier initiatief. Kosten verbonden aan het verzenden -van telegrammen enz. aan mevr. Spoor Itomen dan ook geheel voor rekening ■van de belanghebbenden en het Minis terie van Oorlog kan geen verantwoor delijkheid nemen voor de resultaten. Itwam er een betere metselaar achter, die de bulten wat weghakte. De burgemeester zei, dat volgens ar chitect Niepoth, in Den Bommel goed -werk werd geleverd. De heer Mooijaart stelde voor dat het ■college met de architect zou gaan kij- lien, dan kon de heer Hokke de euvels aanwijzen. Daartoe werd besloten. Wethouder Hokke vestigde ook de aandacht op een riolering bij de heer Keuvelaar die nergens op aangesloten schijnt te zijn, hetgeen een weinig ver heffend resultaat heeft. De Voorz. zei dat dit moest wachten -op de riolering van de nieuwe straat. De heer Borgdorff had een paar ge vaarlijke waterputten ontdekt in de Zuidzijde. Men heeft huizen afgebroken maar de waterleidingputten gelaten, Het punt kreeg de aandacht van B. en W. Zelfde spreker vroeg of de om wonenden van de Zevenstreek de riole- ring moesten betalen; hij had gehoord dat er onwilligen waren. De Voorz. zei dat er betaald moest worden, maar de riolering is nog niet klaar. Verder vestigde de heer Borgdorff de aandacht op een „stinksloot" nabij de Pr. Bernhardstraat, waar 6 bewoners van deze koninklijke benaamde, straat hun afval in deponeerden. De heer H<Mithuizen zag de ernst van deze toestand niet ,omdat een sloot bij hem in de buurt al even hard „stonk." De heer Meijer vroeg naar mogelijke verdwijning van een ,,mestput" van Krijger, hetgeen wel bij het college voor ligt. Een en ander wordt geregeld als de woningen klaar zijn. De heer Meijer zei het ook niet juist te vinden als men van de vrijwillge ver zekering bedankte als men aan maat- :schappelijk hulpbetoon was. De Burgemeester was wel ontvanke- l^k voor suggesties, doch overigens is dit een materie die niet des raads Is. De verwanten van militairen in Indo nesië dienen er rekening mede te hou den, dat het uitblijven van berichten veelvuldig zal voorkomen, wanneer de luchtpostverbinding niet normaal fimc- tionneert. Er bestaat dan echter geen enkele reden tot ongerustheid, omdat, zoals reeds is gezegd, van alle bijzonder heden, ook van lichte verwonding of vermissing telegrafisch bericht wordt gezonden. Na de mededeling ,,af E.Z.", hetgeen betekent: afgevoerd van de lijst van ernstige zieken, volgt geen verder bericht meer. Zo spoedig mogelijk na het ontvangen van een overlijdens-bericht worden de verwanten schriftelijk ingelicht omtrent de bijzonderheden welke voor hen van belang zijn. Deze inlichtingen geschie den rechtstreeks aan de verwanten. De ze ontvangen dan daarbij enige foto's van de begrafenis en van het graf en zo mogelijk enige negatieven. Een en rnder vereist tijd, doch indien de schrif telijke inlichtingen vier weken na de da tum van overlijden nog niet mochten zijn ontvangen, kan zulks aan het Hoofd van Afdeling A4 van het Ministerie van Oor log te Den Haag worden medegedeeld, waarna bij de legerautoriteit op spoed zal worden aangedrongen. De nagelaten eigendommen van de overledenen worden als regel door ttis- senkomst van het Rode Kruis aan de nabestaanden toegezonden. Eventuele gelden worden afzonderlijk overgemaakt aan de rechthebbenden. Ook de verzen ding van goederen vergt veel tijd in verband met het opmaken van inventa ris-lijsten, verpakking enz. Ter voorlopi ge vervanging van een overliidens-acte kan door het Ministerie van Oorlog een bevidjs worden afgegeven, indien dit be nodigd is voor verzekeringsdoeleinden. Ten aanzien van vermiste militairen worden zo veel mogelijk na.sporingen ee daan en vermeldenswaardige bevindin- sren ter kennis van de verwanten ge bracht. Teneinde te bevorderen, dat de mili- fT;T....-n .qnoedip" ^vnr(5en venvittied va,n overlijden of in levensgevaar verkeren van echtgenoten, ouders, pleegouders, ifi^dp'-pTi. nieesrkinderen, broeders, zu."?- tf>rp en verloofden, kunnen aan deze mi litairen Vfinwege het Ministerie van Oorlos: te Den Haag telegrammen wor den verzonden. De familie-leden dienen zich alsdan te wenden tot de Burge meester van de plaats van hun inwoning, die voor de doorzending van het bericht aan het Ministerie van Oorlog zal zor gen. De kosten dezer telegrammen ko men voor rekening van het Rijk. Daar deze gegevens voor U van be lang kunnen zijn raden wij U aan het stuk uit te knippen en te bewaren. RAADSELS Hieronder volgt een bericht dat wij woordelijk uit de N.R.C, overnemen: ,,De importeur H.A.B., Amerikaans burger, heeft terecht gestaan voor de tuchtrechter te Apeldoorn, wegens over treding der prijzenvoorschriften. ^Ter zit ting bleek, dat B. over '48 op de door hem geïmporteerde middelen ter bestrij ding van insecten, een winst had ge maakt^ groot 4500 of 14 pet, van de verkoopwaarde. De als getuige gehoor de accountant noemde deze winst ge vaarlijk laag. Verd. verkocht de insec ticiden tegen een lagere prijs dan de al gemeen geldende prijs en leverde een uitstekende kwaliteit. Bij het berekenen van de grossierskorting was echter een fout gemaakt. Als Amerikaan bleek verd. er weinig van te begrijpen, hoe hij wegens een prijsovertreding kon worden vervolgd, terwijl de verbruikers voor zijn product minder betaalden dan el ders. Hij gaf openhartig uiting aan zijn misnoegen over de wijze, waarop de prijsbeheersing bonafide handelaars het werken onmogelijk'maakt. „Wanneer ik deze zaak verlies", zo zeide verd. ,,trek' ik mij uit de import van insecticiden te rug." Het resultaat is dan alleen, dat het publiek bijvoorbeeld voor preparaten met 50 pet. D.D.T., in plaats van 4.20 per kg. voortaan 4.80 moet betalen. De tuchtrechter achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en legde een boete op van 3000, zijnde 2/3 van de door deskundigen als te laag aange merkte winst over '48." Zelfs onze pen weigert bij het lezen van dit bericht dienst, zodat wfl nader commentaar achterwege laten. Beste jongens en meisjes! Bij het ingezonden werk zaten weer heel wat raadsels van de kinderen zélf. Dat is heel goed. Zelf een raadsel ma ken leert goed nadenken en onderzoe ken. Nu kunnen jullie begrijpen dat de raadsels, die op geen bijzondere gele genheden betrekking hebben, een poos je moeten wachten. Vorige week en nu déze week en de weken die dan volgen hebben we raadsels, die toepasselijk zijn op het lijden van de Heere Jezus en op de Opstanding. Die moeten dan nu vóór gaan. Ook had ik graag dat de zelfge maakte raadsels op een apart blaadje papier werden geschreven. Soms staan ze tussen de oplossingen in. Dat is voor mij een beetje lastig. In 't vervolg den ken jullie daar wel om, nietwaar? W'ë krijgen nu Ket 2e APBIL-RAADSEL: 1. man naar Gods hart (koning). 2. profeet die veel wonde ren deed. 3. één der 12 verspieders. 4. gesternte (zie boek Job) 5 naam die dwaas heid" bete kent (1 Sam 25.) 6. aarts vader. 7. prediker der gerechtig heid (ark). 8. landstreek in Egypte waar Jozefs familie kwam wo nen. 9. afgod der Filistij nen) zie Sa muels geschiedenis. 10 richter. 11. wilde Jozef niet doden (Gen. 37.) 12. onder koning van Egypte. 13. Ik ben de alpha en de(Openb.) 14. legerplaats der Israëlieten (Num. 33.) 15. geraakte door Petrus genezen (Handel. 9.) 16. vrouw die zei: noem mij maar Mara (Ruth.). Op de puntenlijn komt een opschrift boven het kruis (Marcus 15.) Dit raadsel werd ingezonden door Joke V. d. Groef, Melissant. En nu komen nog wat brieven. Ik be gin weer inet een nieuweling. Leny van D., Zoetermeer. Hartelijk welkom! 't Is niet erg' dat je moeder je hielp. Heeft ze vroeger óók al mee ge daan en je tante ook? Je maakt me nieuwsgierig hoe ze heten. Als je dat nogeens schrijft, dan zal ik het me nog wel herinneren. Ik ben dezelfde oom nog van toen. ■Taantje S., Middelhamis. Gelukkig dat de berichten nu gunstiger zijn. Ons leven is in Gods Hand. Dat we daar maar meer bij mochten leven. Je gaat dus nu je laatste schooljaar in. Wat gaat alles vlug, hè Piet van L., Nieuwe Tonge. Nog har telijk gefeliciteerd met je tiende verjaar dag, 't Is flink, een jongen van tien al aardappels dicht-rijden! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Beth betekent huis^ Beth-el wil zeg gen: huis Gods. Dirkje M., Nieuwe Tonge. Ja, je moet maar geregeld naar Indië schrijven. Dat wordt op hoge prijs gesteld. Brieven met allerlei nieuwtjes van thuis en uit de omgeving worden verslonden. Ga je op die fiets naar school? Wim do J., 's-Gravenpolder. Het spreekwoord zegt: „elk huis heeft een kruis", maar er is zo'n groot onderscheid in de grootte en zwaarte van het kruis. In sommige gezinnen is het éne wee niet weg of het andere komt. Wat moesten we dankbaar zijn als we elke dag op nieuw weer gezond mogen opstaan! Krijn F., Nieuvverkeric. Monteurs wor den veel gevraagd, maar er zijn ook heel veel leerlingen voor dat vak. Je zal een grote voorsprong hebben door de u.l.o.- studie. Hoe is het met het „keuren" af gelopen Adrie V. W., Stellendam. Ben je 't al gewend om niet meer naar school te gaan? Als nu drie maanden om zijn moet je moeder ook eens een rapport geven voor de huishoudkunde: stoppen, breien, vaatwassen, stoffen, boenen, ve gen, koken, bakken. Wat een boel cijfers! Gili F., Dirlksland. En... was het een gewichtige dag? Wat je nu gaat doen is heel gezond; veel gezonder dan in het schoollokaal. Je zal eens zien hoe je zal groeien en bruinen! Was Riet blij met het cadeau? Adrie v. id. F., Dlrkslamd. Heel mooi geschreven!- Als je verzameling postze gels elke maand met 50 vermeerdert, dan zal je een pracht-verzameling krij gen. En 't is uit verschillende delen der wereld! Joke v. d. G., Melissant. Ook al zoveel postzegels? Je doet voor Adrie niet on der, hoor! Ik wist niet meer, dat het de vorige keer ook postpapier was. Je kan de prijs altijd komen ruilen, dat weet je. Bram de J., 's-Gravenpolder. Als je goede repetities maakt, behoef je de komst van de rapporten niet met vrees af te wachten. Ik ben blij dat je bij het vele schoolwerk 'nog trouw mee blijft raadselen. TUeni F., Dirfesland. Kent die buur vrouw mij nu nog niet? Ik kom bijna twintig jaar elke week bij haar op be zoek! Kreeg je moeder die tas mee naar huis? Wat zal ze dan blij zijn en jij er bij! Beppie V., Middelhamis^ Die datum klopt als een bus. Violen-plukken is een heel mooi en gezond werk. Hebben jullie veel violen? Andere bloemen ook? Heb je oplossingen in de krant gezien en wat er aan raadsel 4 ontbrak? Bram V., Sonunelsdijk. Een 5 is niet veel, maar ik weet zeker dat, als je je best doet, je de volgende keer minstens 6 haalt. Ik ken wel schotevissen en roodborstjes. Ik geloof dat schotevissen eigenlijk stekelbaarsjes heten en dat je met roodborstjes salamanders bedoelt. Vraag het maar aan meester. Marius en Lieen v. d. M., Onde Tonge. Jullie zijn weer goed op tijd met je werk. Was er geen nieuws in „Ouwetong," jon gens Zijn jullie overgegaan op school Of gaat dat met Mei pas bij jullie? Jan G., Ouididorp. De meeste kinderen hadden een onderstreepte S. Ik had mijn S in de oplossingen ook onderstreept, maar de zetter heeft het zeker niet be grepen. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. OP ZOEK NAAR DE ARK VAN NOACH Expeditie naar berg Ararat Binnen vier maanden zal volgens „Trouw" een expeditie van 12 personen op de berg Ararat (Turkije) op zoek gaan naar de ark van Noach. Het on derzoek zal 50.000 dollar kosten en de expeditie zal onder leiding staan van dr. A. J. Smith, directeur van de Pe ople's Bible School te Greensborg. Blijkens een mededeling van dr Smith is men reeds begonnen met het treffen van nauwgezette voorbereidingen voor het onderzoek, maar de juiste datum voor het vertrek der expeditie is nog niet vastgesteld. Het zal evenwel om streeks 1 Juni plaats vinden. Dr Smith wil volgens zijn zeggen het onbetwistbaar bewijs vinden, dat de ark werkelijk nog bestaat, gehuld in een mantel van ijs en sneeuw op den Ararat De wereld is vol van ongeloof voegde hij hieraan toe tientallen van jaren lang heéfb de agnosticistische we tenschap gespot met het denkbeeld, dat er ooit een algemene watervloed heeft plaats gevonden waarin aUes is ten on der gegaan. Indien het feit van de zond vloed afdoende kan worden geverifieerd door het vinden van de ark, zal aan de minachtende spot van een ongelovige wereld een nieuwe slag zijn toegebracht. STELLENDAM DE KONINGIN WILHELMINA GAAT PROEF VAREN Vrijdag zal de te Stellendam thuis- behorende motorreddingsboot Koningin Wilhelmina gaan proef varen. Het schip heeft twee gloednieuwe snellopen de General-motors, die elk een vermo gen hebben van 110 pk. Men wacht, dat de boot een snelheid zal halen van 11% mijl. De Zuidhollandse maatschappij tot redding van schipbreukelingen ge vestigd te Rotterdam is hiermede een eind op streek met haar herstel programma. Te 's-Gravenzande en Oud- dorp zijn al nieuwe boothuizen verre zen en aan de vloot werden twee nieu we motorreddingboten toegevoegd. Het zijn de Prinses Juliana te Ouddorp en de Zeeuws Vlaanderen te Cadzand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7