Over een telepaath, die m Den Bommel optrad Bladz. 2 „E I L A N D E N - N IE U W S" Zaterdag 9 April 1949 zinnen in één woning brengt grote ge varen met zich voor ondermijning van het intieme gezonde huiselijk leven. En een gezond gezinsleven is nood zakelijk voor een goede samenleving. Sam.environing is een kwaad, maar he laas een noodzakelijk kwaad. Wij zullen dit kwaad m_oeten hanteren om in de toekomst een veel groter kwaad te hel pen bestrijden. Wij zullen het moeten hanteren als bevolking om het te gebruiken als in strument van naastenliefde om anderen gelukkiger te maken. Wij zullen het m-oeten hanteren als overheid tegen personen die met schijn- motieven of andere onbehoorlijke mid delen trachten aan deze naastenliefde plicht te ontkomen. Dhr Beversluis merkt op, dat het in andere plaatsen dus nog erger is dan te Middelharnis. De Voorz.: En ook v.'el in plaatsen op Plakkee. Dhr Koppelaar informeert, of het ge staakte onderzoek, opgedragen aan dhr' Robijn, om woningen op te meten, voor inwoning, weer is hervat. De Voorz. antwoordt, dat dit weer is ter hand genomen, maar het aantal te genvalt. Geval voor geval wordt beke ken. De buitenwacht micent, dat er een belangrijke inkwartiering zou kunnen zijn, m»aar dat valt tegen. Dhr v. ld. Waal zegt, dat de nood hoger is, dan de cijfers aangeven. De krotten worden ook mee geteld als woning. In dertijd voelde men niet voor krotoprui ming, nu zitten we er mee. Er is z.i. alleen uitkomst door vordering. Dhr v: d. Brugge ziet ook in, dat dit niet anders zal kunnen. Woningen, die alléén (door man of vrouw) worden be woond b.v. zouden op basis van de vrij willigheid door jong gehuwden moeten kunnen worden betrokken. Vervolgens vorderen: de morele en geestelijke nood weegt zwaarder, dan de nood iemand in te krijgen. De samenwerking tussen B. en W. en de woningcommissie, dient z.i. nog verder te worden aangesnoerd. Om toerbeurt moest z.i. iemand van B. en W. die vergaderingen bijwonen. Dhr Koppelaar vraagt naar de mo gelijkheid een aantal woningen onbe woonbaar te verklaren en deze zolang er niets anders is wél te laten bewonen, maar dit te doen om ze niet te laten meetellen om meer bouwvolume te krijgen. De Voorz.: Dit is in veel gemeenten zo. Hij zal het in overweging nemen. Dhr Koppelaar v/eet gevallen waar de mensen zeer slecht behuisd zijn, dat er wel verandering moet komen. De Voorz. beaamt dat. Hij zal ter be- voegder plaatse een duidelijk protest la ten horen, over de kwaliteit en omvang der woningen, om meer woonruimte te kunnen verkrijgen. Dan gaat men over tot beëdiging van de heer Jongejan als waarn. Gem. Ont vanger, die de vereiste eden aflegt en dank zegt voor het in hem gestelde ver trouwen. 12. Tot lid van de Monumentencom missie wordt in de vacature van v. Kerk wijk ir. W. H. C. V. d. Meer (van de Prov. Waterstaat) benoemd. 13. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verlening van een tegemoetkoming ingevolge het verplaatsingskostenbe- sluit. 14. Eveneens wordt goedgevonden het voorstel tot uitkering winst gasfabriek over 1948, ten bedrage van .f 9762.82. 15. De rekening 1948 van de gasfa briek wordt z.h.s. goedgevonden. 16. De begroting Gascentrale Oost Flakkee wordt ingediend. VERVOLG GEMEENTERAAD MIDDELHARNIS 145 woningzoekenden zijn ingedeeld in 13 groepen. Die konden ook weer on derverdeeld worden b.v., ziekte gevallen, kwaliteit van de woningen enz. Aan de Stenenweg zijn 20 beschik bare v/oningen gekomen, wat aan het tekort nog weinig afdoet, daar de aan vraag stijgt. Groep I zijn de ziekte-gevallen. Dat is het grootste probleem. De commissie neemt die aanvragen zonder meer aan, omdat ze niet bevoegd is dit te beoor deierMeestal is er een verklaring bij van de arts. Wel valt het op, dat er nu zoveel zieken" zijn, die eên andere wo ning v/iUen. II. Dit zijn huizen die bouv/vallig zijn en in feite moesten gesloopt, wat dan verloren woonruim..te betekent. Hierin wonen 5 grote gezinnen. III. De krotten aan het Nieuwdorp, Spuistraat enz. Hiervoor zijn 9 aanvra gen. Eigenlijk zijn het er wel 25! Ben verblijf daarin is niet meer verant woordt. IV. Inwohenden in één-kamerwoning. Dit zijn er 16. Begrijpelijk dat in de Visserstraat en Weistraat geen 2 gezin nen in één kamer kunnen wonen. V. Inwonenden in 2-kamerwoningen. Hier is de toestand iets beter, maar niet perfect. VI. Inwonenden die gescheiden leven, ieder bij hun ouders. VII. Gevallen waar de man werkt te Middelharnis, m.aar door woningnood van zijn vrouw is gescheiden. VIII. Ongehuwden, die geen gelegen heid hebben een eigen gezin te stichten. Dit zijn er plm. 30. Bij "de uitgifte nieuwe woningen aan de Stenenweg is de woningéommissie uitgegaan, deze aan gezinnen te geven met 5 personen. Ergo, komt groep 8 niet aan bod. De woningcommissie ziet hierin geen voorziening, dan alleen door vordering. IX. Gezinnen van 5—10 personen die allen in 1 kamer verblijven. Splitsing tus sen de sexe is hier niet mogelijk. Drin gend zou daarin verandering moeten komen. X. Dezelfde grote gezinnen die in 2 kamer-woningen wonen. Wel iets gun stiger, maar toch onhoudbaar (met 10 pers. b.v.) 134 woningzoekenden zijn zéér urgen te gevallen. B. en W. wordt dringend geadviseerd zich niet te laten terug schrikken maar te vorderen, desnoods met de sterke arm. Er zijn, volgens dhr v. d. Waal, meer dan 100 woningen in de gemeente, die 6 a 7 kamers hebben, waar 2 gezinnen in zouden kunnen wonen. XI. Mensen, die inwoning hebben, maar een eigen woning vragen. Dit zijn er feitelijk veel meer, dan op de lijst staan. Er zijn er, die zich maar hebben laten afvoeren. XII. Woningen, die voor het beroep niet geschikt zijn en derhalve ruiling vragen; XIII. Eén geval waar iemand te groot woont maar waar nu toevallig nie mand wil wonen. De Voorz. geeft hierna een aantal ge gevens van de bestaande v/oningpositie uit de gemeente. (In gelijke zin hebben we onlangs in ons blad een overzicht op genomen Red.) Het belangrijkste uit deze gegevens was dat het v/oningtekort over geheel Nederland en de provincie Zuid-Holland belangrijk hoger ligt dan het woningte kort voor Goeree en Overflakkee, nl. 17.4 9J en 16.9% tegen 8.53%. (toestand Mei 1947.) Het berekende woningtekort te Mid delharnis is 6.88%,. Alleen de tot 1954 te verwachten gemiddelde bevolkiiigstoe- mame geeft de mogelijldieid tot bouw vail 33 woningen voor 1954. Gedeputeerde Staten berichten, dat met verschillen in omvang en kwaliteit van bestaande woningen de e.v. jaren g.een rekening wordt gehouden. Het slot van het becijferde betoog luidde als volgt: In talloze gezinnen in onze gemeente wordt barre nood geleden. Men denke hierbij aan de jonggehuwden die nog gescheiden moeten leven of op een on- mogelijke wijze inwonen bij familie; aan de tallozen die tijdens de laatste 10 jaar door de toename \^n het gezin uit hun woninkje gegroeid zijn; aan degenen die wensen te huwen en zelfs geen mi nimaal onderdak kunnen vinden. Er is een groeiende noodzaak tot sa menwoning. Een ideale oplossing is dit zeker niet. De meeste woningen in Middelharnis zijn er niet op ingericht om meer dan één gezin te huisvesten. Het samenbrengen van meerdere ge uit de raadszaal gestuurd? Dan stelt de heer M. v. Sck een vraag aangaande het gebruik van de Raads zaal door de Polder. Dit gebruik is vol gens eea besluit van 4 Oct. 1866vol gens volgno. 5 op de begroting betaald de polder hier 40.per jaar voor. Spr. vraagt waarom dit nu is inge trokken, o De Voorz.: Anno 1866 is een oude da tum. Toen was er misschien niet het gemeeiitezaaltje. Het overmatig gebruik van de raadzaal moet v/orden' tegenge gaan. We hebben een nieuw vloerkleed, gerestaureerde schilderijen en bovendien acht spr. het niet gewenst, dat in de zetels van het gezag en de Overheid an dereu zetelen. Dhr Beversluis: Geldt dit ook voor de Woningcommissie De Voorz.: Ja. Er is hier naast een mooie zaal beschikbaar. Dhr V. d. Brugge: Het was niet tact vol om die mensen er uit te sturen De Voorz.: Ik verzoek U meer parle mentaire woorden te gebruiken! Dhr V. d. Brugge: Het getuigde van heel weinig tact om tegen de leden, ook raadsleden te zeggen: „jullie mogen er niet meer in! U had heel wat boze ge zichten kunnen sparen, door het anders te doen door eerst met de raad overleg te plegen! Wij hebben er altijd verga dert en om er nu te worden uitgestuurd deed spr. bijna besluiten, om de boel in de steek te laten. Ter wille van de be volking heeft hij dit niet gedaan. De Voorz.: Dat is een kwestie van feeling Dhr V. d. Brugge: Mijn „feeling" is misschien fijn gevoeliger. De Voorz.: Het zit niet in een stoel of een tafel, waar U vergadert. Dhr V. d. Brugge: U begon daarmee. Het vloerkleed bijvoorbeeld De Voorz.: ledere gemeente van stan ding, laat niet alles in de raadszaal ver gaderen. Dhr v. d. Bragg-e: We zijn hierop een dorp. Ik had het tactvoller verwacht! Dhr V. Eek: Ik zou toch voor willen stellen het te bestendigen. De Voorz.: Br is andere ruimte. Dhr V. d. Brugge: Voor openbare zit tingen van de v/oonruimtecommissie zou De gemeenteraad van Den Bommel kv/am j.l. Dinsdagmiddag voor de be handeling van een kleine agenda bij een. Burgem.eester de Kruiff opende de bijeenkomst met gebed, waarop de door secretaris Munters gelezen notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de bond van gemeenteambtenaren, waarin de bevreemding werd uitgesproken, dat de gemeente een studietoelage voor haar ambtenaren nog niet heeft mogelijk ge maakt. De burgem^eester zei, dat bij een dergelijke toelage de ambtenaren zich moeten verbinden om twee jaar bij de gemeente te blijven en voor een derge lijke verbintenis voelt het huidige per soneel niet; derhalve stellen B. en W. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Zo geschiedde! Daar op 6 April de commissie inzake geneeskun dig schooltoezicht zal bijeen komen, moest een lid uit de vergadering wor den benoemd als vertegenwoordiger in deze commissie. De burgemeester kreeg daarvoor alle stemmen. De begroting 1948 moest voor de 17e maal worden gewijzigd, vanwege reservering voor woningen in Tuindorp. De verordening betreffende de inkoop van pensioen, waarin geregeld is dat ambtenaren die in gemeentedienst zijn of geweest zijn eén aantal pensioenjaren kunnen inkopen werd vastgesteld. Een ander belangrijk punt was de aankoop van het huis van mej. Van Weel, dat is het huidige gemeentehuis. B. en W. zijn ge slaagd om dit huis te kopen voor 10 duizend gulden, zo deelde de voorzitter mede, terwijl de koopkosten voor reke ning van de eigenaresse komen. Er zijn eerst nog moeilijkheden gerezen over een klein lapje grond achter het huis, dat van de familie Delden-Van V/eel is, maar die zijn opgelost door ruil tegen een ander stukje van het perceel. Van het Rijk heeft men nog een tegoed van f 6300.als vergoeding oorlogsschade voor het oude gemeentehuis en nu heb ben B. en W. pogingen aangewend om die los te krijgen, ter afdoening van een gedeelte van de koopsom. Of dit zal lukken is ons niet definitief bekend, doch er is grote kans. De raadsleden gingen met deze gang van zaken ac- coord. Daarmede was de agenda afge lopen, maar wethouder Hokke had nog een ernstige vraag. Meer dan erg! Namens de A.R.-fractie, maar ook naar sprekers mening, uit naam van 70 pet. van de bevolking, stelde de heer Hokke de vraag, waarom op 25 en 26 Maart in de gemeente Den Bommel een man op God onterende wijze is op getreden en dan nog wel in het ge meentelokaal. De 2e wethouder zei, dat dergelijke dingen uit de gemeente ge weerd moesten worden en hij Aacht, dat destijds besproken was, dat bij in- gebruikgeving van het gemeentelokaal elk geval afzonderlijk bekeken zou worden. Dat is nog nooit gebeurd! De Bommelse raad heeft de naam van ge moedelijk" maar op die inanier zal dat teloor gaan, dan wordt de raad een aan fluiting voor het eiland. Is de burge meester van plan dergelijke elementen uit de gemeente te weren? Uit het antwoord van de burgemees ter bleek, dat het hier ging om een ik er mee accoord gaan, omdat er dan veel m.ensen komen, maar voor gewone zittingen zou ik met de commissie in de raadszaal willen blijven. Dhr Beversluis zegt, dat de gemeen tezaal vlak langs de straat ligt. Dat is erg hinderlijk door het geraas. Men kan elkaar soms niet verstaan. De Voorz. zal het nog eens in B. en W. bekijken. Dhr V. d. Brugge heeft nog een voor stel, om de ambtenaren van Emgo en Waterleiding in de gelegenheid te stel len, lid te kunnen worden van een pu bliekrechtelijk college (in dit geval de Raad). In de ambtenarenreglementen is dit verboden. Spr. ziet er niets geen be- zv/aar in, dat een fitter b.v. lid van de raad wordt. Invloed op die bedrijven geeft dat niet. Deze bepaling zag hij gaarne opgeheven. In het nieuwe regle ment Gasfabriek Oost-Plakkee komt het niet voor. Besloten woi'dt dit namens de Raad in een schrijven ter kennis te brengen van de Besturen dezer bedrijven. Dan geheime zitting. telepaath die een tweetal voorstellingen had gegeven. Br zijn eenmaal mensen in de ge meente die dat willen, vond de bur gemeester, waarop de heer Hokke te- gemvierp, dat het een aanvraag was van 2 of 3 malcontenten; hij had intellec tuelen uit de gemeente gesproken, die het met God en Zijn gebod heus niet zo nauw nemen en die hebben er zich nog aan geërgerd. De burgem.eester: „Maar die man heeft ook voorstellingen gegeven in Dirksland, Oude Tonge en Middelhar nis. Ben zeker gedeelte van het publiek wil dit." De heer Hokke: ,,Het is een schan daal, er zaten kinderen van 12 en 13 jaar bij." De heer Meijer: ,,Ik heb niet gehoord dat het zo'n Godonterende zaak was." De heer Hokke: ,,Wat, de gemeente is er vol van. Iemand die er geweest is zei tegen me, als hij met mijn broer ge daan had; wat hij met een jongen uit een andere gemeente deed, had ik hem de hersens ingeslagen." De heer Jacobs voerde aan, dat een vertoning tegen kan vallen, dat kan men soms van tevoren niet bekijken, doch de heer Hokke wees dit van de hand. De plakkaten waren niet van de ramen te vegen. Spreker zei niet zo kieskeurig te zijn om het gemeentelo kaal af te staan, maar voor zo iets! Hij was het roerend eens met burgemeester Van Hofwegen, dat men zo weinig aan dacht heeft voor de prestaties van de eigen vereniging en dat het maar gaat om de lol en de sensatie. De heer Meijer voerde aan dat er door de K.R.O. en de N.C.R.V. ook wel eens stotende dingen komen, spreker zag het zo erg niet in. De Voorz. was er persoonlijk geweest, maar had het onterende niet gezien. ,,Dan spreekt u de waarheid niet", zei de heer Hokke. ,,Er waren kinderen van 12 en 13 jaar en dan bij zulke on zedelijkheid." De Voorz.: ,,Ik heb er geen onzede lijkheid gezien. Zo'n m_an zou niet ge regeld moeten komen, maar de mensen mogen wel weten wat er in de wereld te koop is." De heer Hokke: ,,Dat gezegde bewijst al, dat er wat aan de hand is." Daarmee werd de discussie gesloten. De heer Hokke vroeg verder naar de rioleringskwestie in het Tuindorp. De voorzitter bleek dit reeds met de op zichter te hebben besproken. Ook kon de nieuwbouw de goedkeuring van de heer Hokke niet wegdragen. Wanneer men er in een slaapkamer staat kijkt men door de dakpannen naar de blote hemel. De Voorz. voerde aan dat alles volgens het bestek wordt uitgevoerd en er is veel toezicht op. Wat de zoldering be treft, men maakt gebruik van boord- platen en daar komen nog strips op. „Dat houdt niet", dacht de heer Hok ke, het wordt klacht op klacht van de bewoners. Denk aan het Tuindorp. Spr. bleek terzake goed ingelicht, want hij voerde met talrijke voorbeelden aan, dat er slecht gebouwd werd. Het zijn niet allen vakmensen die er aan wer ken. De heer Borgdorff legde nog een schepje op. Die had gehoord dat er eerst één een muurtje bouwde en dan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6