EIIAIiDEn-niEUWS Uil hel Kijkvenst Vorderen van woonruimte te Middel- harnis noodzakelijk geacht 2e Blad Zaterdag 9 April 1949 No. 1810 Zondagsdiensten Artsen. Onrustig, gejaagcl? Een zitting met veel wrijfpunten Scherpe discussie over gang van zaken gebruik Verenigingslokaal. Debat over gebruik Raadszaal. De „RUMPTSTAAL TRACTORPLOEG" Siïra en Pua. De schrik van het grote getal. „Door het ge loof." De geleerden zijn ten congressie ge togen. Economen, statistici, geneesheren, predikanten, ambtenaren van de volks huisvesting, financiers, kortom, al wie met de sociale en culturele noden van ons volk begaan zijn of er belang in stellen en tijd konden vrijmaken, zijn bijeengekomen om te spreken over de snelle .aanwas onzer bevolking. Spoedig zal ons land 10 millioen inwoners tel len. Ben ieder begrijpt, dat dit vraag stukken oproept voor een betrekkelijk klein land als Nederland is. Er moet toch voor allen werk en levensonder houd zijn, er moeten woningen komen en voor de jeugd scholen gebouwd worden. Na de grote verwoestingen vordert het bouwen maar langzaam, dat is weer een kwestie van invoer, waarvoor maar beperkte middelen zijn en zo gaat het door. Alle belangen grijpen in elkan der. Indië is een groot vraagteken. Daar gingen altijd veel mensen werken en eï kwam veel geld vandaan. Nu gaan er in hoofdzaak onze jongens heen als mi litair. Wie er nog heen gaat om te wer ken, moet rekening houden met een flink pak slaag, als je er bij een over val dan nog het leven afbrengt. Om hier te lande de nieuw opkomen de arbeiders aan het werk te zetten is kapitaal nodig voor nieuwe bedrijven, dus schept de bevolkingstoename ook finantiële vraagstukken. Wat al bedrij vigheid aan mijn venstertje! Ja, zelfs zenuwachtigheid. Grote artikelen in krant en weekblad. Want, ziet U, eh... kijk daar komen zij weer op het oude chapiter, er worden zoveel kindertjes geboren! Dat stuurt nu al de bereke ning in de war. Ja, ze zijn wel lief, die kleintjes, maar toch, ze geven veel zorg. En aangezien wij zo futloos zijn en wij eigenlijk geen zin meer hebben om kinderen op te voeden, kijken we er maar tegen aan. Vader en moeder hou den van een goed leventje en als je kinderen hebt, moesten dat allemaal jongeheertjes en jongedames zijn, elk met een apart kamertje in huis en mooi in de kleertjes Nu, dat gaat in een ge zin doorgaans niet en daarom hebben wij liever geen groot gezin. Stel je voor, vroeger waren er zo met 10 en 12 en wel 16 kinderen, mens nog toe, dan wist je wat je te doen had! En er was toen géén kinderbijslag. Zo zijn we dan nu gekomen tot een gezinsgemiddelde van even 4 personen, vader, moeder en zowat 2 kindertjes. In de Bijbel wordt wel het kindertal als gezegend vooi-gésteld, maar wij laten de Bijbel rustig liggen en wij denken zo wij willen. Geloof hebben wij niet en levens moed ook niet, en daar gaat het heen. Een uiterst belangrijk onderwerp, waar over men in de krant echter niet al te breed kan schrijven. Dat elk kind weer een afnemer op de levensmarkt is, dat zien we over het hoofd. Denk eens in wat een mens in zijn leven al niet ge bruikt! En hier spreekt nu het Woord des Heeren zo duidelijk op elke blad zijde. Luisterden wij er maar beter naar. En dan komen zelfs twee heidense vrou wen ons beschamen: Sifra en Pua! De Heere deed aan haar goed, zo staat er. Farao liet de jongskens van de Is raëlieten ombrengen, maar deze vroed vrouwen vreesden dat gebod des Konings niet! En dat in een tijd, toen men elk kindje wel met tranen besproeien kon om zijn lot in deze dienstbaarheid. De Heere. bouwde de huizen dezer twee Egyptische vrouwen; ge kimt er zeker van zijn, dat zij zonder nooduitkering of levensverzekering in goede ouderdom ten grave zijn gedaald; de Heere is niet karig. En Hij heeft hare namen in Zijn Woord voor alle eeuwen vastgelegd. Lees er niet overheen. Hebr. 11 werpt er ook licht op; de ouders van Mozes hebben door het geloof hun kind verborgen ge houden, waarvan ook Sifra en Pua wel niet onkundig zullen geweest zijn. Zij hebben met dat verdrukte Bondsvolk één lijn getrokken. Beschaamd voor ons in dit land in deze tijd, dat wij vrezen dat er geen brood voor onze kinderen zal zijn. Een laf nageslacht is verrezen, dat nog niet eens verstandelijk crediet heeft voor wat het Woord des Heeren Vaji Zatewlag 9 April v.m, 12 uur t/m Maandag 11 April v.m. 9 uur. Mlddielhamis-Sommelsdijk Dienst heeft Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Sommelsdijk. Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en A. Kie-^it. Dirltsland-Herkingen^Melissant Voor spoedgevallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Afwezig Dr P. Boot. Oost-Flakkee: Dienst hebben G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. SLAGERS WEXEN MET HET SPEK GEEN BAAD De Haagse slagers hebben een pro test doen horen over de vleestoewijzin- gen. Zij krijgen de laatste weken in hoofdzaak varkensvlees geleverd, dat dan nog voor ongeveer tweederde uit spek bestaat. Het gevolg is, dat er in de stad 30.000 kg spek te veel is. Het pu bliek verlangt vlees op de bonnen, doch geen spek. Nu de opheffing van de vlees distributie in uitzicht is gesteld, wensen de slagers, dat reeds nu de rantsoene ring van spek wordt opgeheven. VOOROORLOGS NIEUW SPOOR BOEKJE Zoals gemeld zal het nieuwe spoor boekje van de Nederlandse Spoorwegen, dat omstreeks half Mei verschijnt, onge veer het voororlogse model krijgen. Het boekje zal bovendien uitgebreid worden, het zal 192 bladzijden tellen. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. GemeenteraadsvergaderingWoensdag 6 April, 's avonds 7 uur. Burgemeester Riifnders opent de ver gadering met gebed. De notulen worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van het raadslid de heer van Lente, dat hij bedankt als raadslid, we^ gens terugkomst van de heer J. Booms- ma. Wordt voor notificatie aangenomen. Het spijt de Voorzitter dat dhr van Lente niet aanwezig is, anders zou hij hem dank zeggen voor de gedane werk zaamheden als raadslid. Schrijven van de heer Boomsma dat hij zijn raadslidrnaatschap vril, aanvaar den. De geloofsbrieven worden door de heren Koppelaar en v. d. Brugge na- gezien, die tot toelating adviseren. De Voorz. deelt mede dat in verband met het overlijden van dhr v. Paasschen een waam. gemeente-ontvanger moet worden benoemd. Tijdens de ziekte van dhr van Paasschen was dhr Jongejan reeds waarnemend; nu moet hij worden beëdigd als waarnemend zonder meer. Dhr V. d. Brugge wil er de restrictie aan verbinden, dat er bij Ged. Staten wordt opaan gedrongen, dat de tijdelijke functie niet lang blijft bestaan. ,De Voorz. zegt, dat een dergelijk schrijven reeds uitgegaan is. Schrijven van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren vergoeding studie kosten secr. personeel. Wordt voor ken nisgeving aangenomen, omdat na geda ne enquête er geen ambitie voor be staat. 24 bewoners van, de Kaai en het^Spui maken ernstig bezwaar, tegen het voor nemen, dat aldaar een speelplaats zal komen. Wordt voor prae-advies naar B. en W. gerenvoyeerd. Een warm debat. 4. Voorstel om, te komen tot verla ging gebruiksvergoeding gymnastieklo kaal voor verenigingen. B. en W. wil het oude besluit van 1.50 pér uur in trekken en op 1.20 per uur brengen. Deze „sprong" verduidelijkt de Voorzit ter met cijfers, die uitgaan van de to tale bouwkosten, afschrijving, grond, verbouwingskosten etc, ■yvat uitgerekend per leslokaal neerkomt op 0.82 per uur. De directe kosten, bedragen 0.65 per uur, inrichting enz. 0.41 per uur, diverse kosten 0.12 per uur, maakt sa men uit 2.per uur, zoals eerst door B. en W. was voorgesteld. Dat men nu met 1.20 komt vindt oorzaak, dat men uit deze berekening de vaste kos- ons zegt en belooft. Br is zelfs geen schijn van, dat voor onze goddeloze be rekeningen enige steun in het Woord gevonden wordt. Dit laatste stel ik na drukkelijk, omdat zelfs in de kring der belijders artikelenreeksen verschijnen die deze „problemen" voor het~ voetlicht brengen. Vraagstukken, die men zelf médkt. Meer zal ik er nu niet van zeg gen. Het is diep treurig en toont waar toe men ook op het terrein der kerk ver vallen is. WAARNEMER. .J ten van het gebouw heeft getrokken, zodat die 0.82 per uur er afgaat en het afgerond komt op 1.20 per uur. Dhr v. d. Brugge vindt deze gang van zaken eigenaardig. Vorige vergadering twijfelden we aan het bedrag van 2.-. per uur, nu komt B. en W. met cijfers voor de raad. 't Is of men er „reuk" van gehad heeft, want dit bedrag van 2. was niet juist De Voorz.: Een voorbarige conclusie! Dhr V. d. Brugge: Dat kan. 't Valt op, dat B. en W. met dit voorstel komt, anders waren wij er mee gekomen, 't Blijkt nu dat het niet hoger behoeft te zijn. Wij gaan er mee aocoord zegt spr. Wel vraagt hij evenzo een bereke ning te maken voor het gebruik tegen 4e kostende prijs van lokalen der O.L. School, voor dam- of schaakclub o.i.d. De Voorz. kan niet aannemen, dat dhr V. d. Br. het niet zou hebben be grepen. Het kapitaal drukt toch ook op de exploitatie! Dat is er nu afgetrok ken (die 0.82) maar als U, aldus spr., het college in de schoenen schuift, dat we met die 2.te hoog waren terwijl het 1.20 moest zijn, vergeet U de. ka- pitaalslasten. Overigens wil spr. gaarne overwegen of dit ook voor andere loka len (der Ö.L.S.) mogelijk is. Dhr v. d. Brugge gaat met die rede nering niet accoord. De cijfers zijn toen niet aan de Raad overgelegd. Dhr Koppelaar: Die wisten voorheen B. en W. ook niet! De Voorz.: U moet begrijpen, dat de kapitaalskosten er ook op drukken! Dhr V. d. Brugge: Ik kom «neer op de gang van zaken. U komt nu met cij fers, die U niet aan de Raad heeft over gelegd. De Voorz.: U moet vertrouwen dat B. en W. U geen valse cijfers gaf, door die ƒ2.voor te stellen! Dhr V. d. Brugge: U geeft de cijfers alléén, nu we er om gevraagd hebben! Dhr L. V. d, Waal: Bij de stukken waren die cijfers er ook niet. De Voorz.: Toen niet, toen U geweest is, later wel! Dhr v. d. Brugge: Gisteravond 5 uur waren ze er pas. Men moet hier altijd 2 keer komen om de stukken volledig te kunnen zien. Dhr v. Eek: Ik was hier Maandag. Toen was die berekening er niet bij. De Voorz.: Wij hebben hier meer te doen. In ieder geval gaat de Raad met 1.20 per uur accofcrd, vraagt spr. Als niemand antwoord sluit spr. de discus sie en wordt aldus besloten. 5. Voorstel beschikbaarstelling subsi die voor herstel Kerkgebouw Ned. Herv. Gemeente. De Voorz. licht toe dat het verbran den van de kerk ook een burgerlijke ramp is, gezien het een monumentaal historisch gebouw is, wat we gaarne in de oude stijl terug zouden hebben. On der voorwaarde, dat Provincie en Rijk bijdragen, wordt in principe besloten, subsidie te verlenen. 6. De Oranje-vereniging vraagt een bijdrage voor aankoop geluidsversterker. B. en W. stelt voor 200.te voteren, met de conditie dat het apparaat' e.v. EEN NIEUWE EEN-SCHAAB- KEERPLOEG In de industrialisatie in eigen bedrijven op ons eiland is de laatste tijd een merk bare vooruitgang te constateren. Verle den week maakten we melding, dat de fa. Mosselman Vis te S'dijk met een worststopmachine van eigen vinding op de Jaarbeurs exposeerde en de fa. C. Vis met een zandtransporteur, thans is j het de firma van Rumpt te Stad aan 't Haringvliet die met een nieuwe trac- tor-keerploeg van eigen ontwerp en fa brikaat aan de markt komt. Wij hebben van deze „Rumptstaal trac- torploeg" waarvan het l^andelsmerk is gedeponeerd en octrooi is aangevraagd, een demonstratie meegemaakt op kla- verland onder de gemeente Den Bom mel, waarbij verschillende landbouwers, zelfs uit Noord Brabant, aanwezig waren. Het hoofdkenmerk van deze ploeg is: eenvoud, de ploeg kan in 2 minuten aan de tractor bevestigd worden. Bij elke ploeg worden de aansluitstukken van elk type tractor bijgevoegd, zodat de ploeg pasklaar wordt afgeleverd. De ploeg is scharnierend aan de trac tor bevestigd, wat het uitdraaien aan het kopeind zeer vergemakkelijkt en waardoor de ploeg een vaste en regel matige gang heeft. De ploegdiepte is 32 cm., (verstelbaar van 5 tot 32 cm.) de ploegbreedte is verstelbaar van 30 tot 40 cm. De instelling is zeer eenvoudig. De ploegvoor was mooi en open, en de grondlegging is voor de Flakkeese klei ideaal. Zowel in de allerzwaarste als de lichtste grond is de ploeg uitgeprobeerd en voldeed uitstekend. Het lichten aan het eind van de voor geschiedt door de inwerking stelling van de hef-installa- tie geruisloos, zeer vlug en gelijkmatig. Deze links en rechts werkende ploeg is zo gefabriceerd dat er geen draaipun ten aan voorkomen, die aan sijltagie on derhevig zijn. Ze worden kant en klaar gemaakt in van Rurnpt's Landbouwma- chinebedrijf te Stad aan 't Haringvliet en vervaardigd van het allerbeste staal. Er staan er nu 30 op stapel. Men zocht reeds lang naar een der gelijke ploeg en het oordeel van de land bouwers, dat wij bij de demonstratie op vingen, was in een woord vol lof. Ter plaatse werden er, waar wij bijstoii|ien, direct twee verkocht. De ploegtijd is wel voorbij, maar wie voor het a.s. seizoen een moderne ploeg wil aanschaffen, late zich de „Bumpt- staal-tractorploeg" alvast demonstreren. Naar wij vernemen heeft de heer Ir Bakker-Arkema van de Landbouw Ho ge School te Wageningen zich zeer gunstig over de kwaliteiten en mogelijk heden van deze ploeg uitgelaten. ook door de gemeente mag worden ge bruikt en wanneer hij e.v. zou worden verkocht, het bedrag moet worden te rugbetaald. Dhr Boversluis vraagt waar het voor gebruikt wordt. De Voorz.: Bij kinder-aubades wanneer er feesten zijn voor het Oranjehuis, bij het opgevoerde dorpsspel enz. Dhr Beversluis zegt niet tegen het Oranjehuis te zijn. Integendeel. Toen Oranje van de Nederlandse bodem was, zoals in de Franse tijd en in de bezet ting ging het ons niet goed. Maar spr. vindt het geen tijd om te feesten. Hij neemt alleen maar, hoe honderden van onze Nederlandse zonen sneuvelen in In dië. Hij wenste wel dat de Overheid voor güig in het afhouden van alle feestbetoon, inplaats van er in voor te gaan, terwijl zovelen in rouw gedompeld zijn. Een kind kan zien, dat God met zijn oorde len op aarde is en dat Hij een twist heeft met het Nederlandse volk. Plaat selijk is het voorgekomen, dat men tot diep in de nacht feest, en dat onder zulke omstandigheden. Aan het voorstel kan hij zijn stem niet geven. Ook dhr Koppelaar wenst aanteke ning te hebben tegen gestemd. Met 72 stemmen wordt besloten tot votering van de 200.voor dit doel. 7. Aanschaf stofzuiger. Hiervoor wordt 200,(raming) beschikbaar ge steld. Alleen merkt de heer L. v. Waal (terecht, verslagg.) op, dat het jammer is dat het niet eer is gebeurd. Nu heb ben we een jonge gemeentebode, bij de oude (dhr Zaaijer) kon het niet! Bespreking woonruimte. Dhr L. V. d. Waal vindt het een juist standpunt dit openbaar te behandelen. En de raad en de gemeentenaren krijgen er dan ietwat kijk op. Om een over zicht te geven is niet gemakkelijk: de (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5