Plaatselijk Nieuws MAAT^ORSETTEN TEGEN ROOS is voor U een genot om dagelijks van te genieten, een heerlijkheid om van te smullen bij koffie- maaltijd en middagmaal. Het met ROMI bereide gebak doet Uw familie en vriendenkring glunderen zodra Uw eigen gebak in aantocht is. ROMI heeft rijke voedingswaarden. ROMI is voordelig en zij bevordert het welzijn van het gehele gezin. Niet duuifder, wel beter Bladz. 2 „E I LAN DEN-NIEUWS" Zaterdag 9 April 1949 VERVOI.O BTJITENLAND Engeland. In het Engelse parlement is het Dins dagavond rumoerig' toegegaan. Het vleei-srantsoen kwam ter sprake en het blijkt dat inplaats van verbete ring er een verslechtering in de toestand optrad. De oppositie partij heeft een motie voorgesteld om het salaris van de mi nister van voedselvoorziening te ver lagen. Wanneer deze motie zou zijn aange nomen, zou dit een grote belediging voor minister John Stratchey zijn geweest en hij gedwongen zijn geworden, om af te treden. De motie werd verworpen m.ct 217 te gen 185 stemmen. Het scheelde maar weinig, of het de bat zou zo zijn ontaard; dat enkele leden slaags zouden zijn geraakt. Woensdag heeft de Engelse minister van financiën Sir Stafford Cripps zijn begroting voor het nieuwe jaar inge diend. Voor deze begroting bestaat altijd zeer veel belangstelling omdat dan wordt medegedeeld hoe het verloop is geweest van het afgelopen jaar en welke politiek de regering denkt te voeren in het nieu we jaar. Minister Cripps kon mededelen, dat nu weer een sluitende betalings balans kon worden bereikt. Gelet op het feit, dat sociale voorzie ningen grotere uitgaven vroegen en ook de bedragen voor de defensie niet kon den worden verlaagd, kon de minister onmogelijk tegemoet komen aan het verzoek, om de belasting te verlagen. Inplaats daarvan, moest hij een kleine verhoging aankondigen. Vlees, kaas en boter zullen in prijs worden verhoogd, omdat de subsidie welke de regering hierop verleent, met 20 millioen pond Sterling wordt verlaagd. Over het algemeen, wordt de houding van de minister geprezen, om de moed welke er viit spreekt, dat hij de zaken eerlijk durft voor te stellen en ook de maatregelen aan te gaan die nodig zijn, om de balans in evenwicht te hooiden. Men verwacht dat deze begroting bij de arbeiders teleurstelling zal verwek ken, doch door de zaken wereld, met vertrouwen wordt tegemoet gezien, om dat de minister de financiën gezond wil maken en houden en eerst als het toe laatbaar is, de belastingen verlagen. Frankryk. Het proces dat te Parijs gevoerd is door Kravchenko tegen het blad Les Lettres Francaises is ten gunste van JKravchenko uitgevallen. Er waren tegen hem in het genoemde f)lad, verschillende artikelen gepubll- ijeerd in verband met de uitgifte van zön boek. Ik verkoos de vrijheid. „Zes en twintig uitlatingen achtte hij beledi gend voor zijn persoon. Hij had drie aanklachten ingediend en op alle drie heeft hij 50.000 francs scha devergoeding toegewezen gekregen." De rechter was van oordeel dat de schrijver wel wat eenzijdig de Sowjet Unie had belicht en veel goede dingen had verzwegen. De beschuldigers zijn er echter niet in geslaagd, volgens hem, te bewijzen dat het geschrevene op onwaarheid berust, en dus leugens zijn. 1 Zeer waarschijnlijk zal het veroordeel de blad in hoger beroep gaan. MIDDJ5LHAI1NIS Het Wetenschap pelijk Genootschap voor Goeree en Over- flakkee zal Maandag 11 April des sav. 8 uur in Hotel Meijer bijeenkomen. De Remonstrantse predikant Ds Spijker zal een causerie houden over: ,,De taak der kerk in de wereld van de 20ste eeuw." Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9 uur in de Chr. Geref. Kerk te Middel- harnis en nam, 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds H. Goedhart, (nam. bed. H. Doop.) Chr. Geref. Kerk yoorm. 10.30 en sav. 6 uur Ds N. de Jong, (voorm. bed. H. Doop.) Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Ger. Gem. 2 x le zen. Geref. Kerk Art. 31 K.O. voorm. 10 en sav. 5.30 uur Ds G. Th. Koopman van den Haag. V— De Duitse kinderen, die hier enige maanden een vriendelijk tehuis gevon den hebben, zijn deze week weer naar hiui Heimat" vertrokken. De kinderen zagen er zeer welvarend uit en het was hun aan te zien, dat ze het best gehad hebben. Burg. Stand over de ma/aiid Maart '49 Huwelijken: Machiel Spee, oud 23 j. wonende te Sommelsdijk en Aagje onder de Linden, oud 22 j. alhier; Jacobus van Opdorp, oud 43 j., en Dimmetje Witte, oud 26 beiden alhier; Willem Jacobus Verschelling, oud 26 j., wonende te Som melsdijk en Tanneke Dirkx, oud 24 j., alhier; Willem Droogers, oud 26 j., wo nende te Sommelsdijk en Maatje den Boer, oud 24 j., alhier; Pieter Peeman, 36 j. en Barbara Sara Poot oud 34 j., beiden wonende alhier; Johannis Robijn, oud 25 j. wonende te Melissant en Lijgjc de Vos, oud 20 j., wonende alhier; Hen drik Pieter van der Velde, oud 33 j., en Elizabeth Johanna Auppcrlce, oud 24 j., beiden wonende alhier; Piotcr Wil lem Johannis van Dongen, oud 28 j., en Jacomijna Tannetje Gousv/aart, ovid 31 j., beiden wonende alhier. Echtscheidingen: Op 4 Maart is het huwelijk ontbonden door inschrijving van het vonnis tot echtscheiding tussen: Henderikus Lokhorst en Teuntje Pieter- tje van der Linde. Geboorticn: Klaas Jacob, z.v. J. G. E. Groen en J. van Erkel; Hendrika Mar tina Elizabeth, d.v. M. Dijkers en P. N. Baardse; Teuntje, d.v. T. v. d. Wende en J. Suijker; Gerrit Hendrikus, z.v. M. Goudkamp en W. Karssen; Maria, d.v. C. de Mooij en S. G. Nieuwaal; Cornelia Maria Elisa, d.v. J. Verhage en L. L. Knegt; Johannis Hendrik, z.v. C. v. d. Groef en A. C. Fontijn. Huvvclijlïsaajigiften: Zie huwelijken, uitgezonderd Spee; en Verschelling. Overlijden: Anna de Roon, oud 60 j., echtgenote van C. J. Loof; Jan Koert, oud 75 j., ongehuwd; Johannes Mattheus van Paasschen, oud 63 j., echtgenote van Fr. P. V. d. Blink; Machiel Hendrik v. Paasse, oud 79 j., weduwnr. var. C. J. van Dijk; Geertruida Klazina van der Meijde, oud 59 j., ongehviwd; Gerrit v. d. Tol, oud 82 j., wedmvn. van P. Kievit. SOMMELSDIJK Kcotlficatie. In ons nummer van Dinsdag j.l. werd bericht dat de gemeenteraad te Sommelsdijk de kasgeldlening ten bedrage van 50. had verlengd tot Mei 1950. Dit bedrag is echter 50.000. (Red.) Voortgaan met beginnen, 't Was een mooie vergadering, die van het S.W.G. op Donderdag, 31 Maart, in Hotel Spee te Sommelsdijk. Er was een behoorlijke opkomst, een duidelijke uiteenzetting, een boeiende- rede, een mooie film. Veel van wat verteld werd, was nieuw en vraagt even tijd om te bezinken. Zijn er intussen nieuwe vragen gere zen? Blijft er niet mee 'zitten, tot ze schier onoplosbaar zijn geworden, doch wondt U om nadere inlichtingen tot de leden van de Plaatselijke Commissie S.W.G. of tot de Heer A. Fopma te Som melsdijk. Donderdagmiddag vond de jongeheer A. Hollaar Jz. een kivietsei. DIRKSLAND Burg. Stand over de maand Maart 1949. Geboren: Hendrik Johannis, z.v. J. Kamerling en L. de Bakker (Den Bommel) Johannes Gijs- bertus, z.v. W. H. S. Sypkens en C. H. van Schouwen (M'harnis.) Arie, z.v. J. van der Meer en C. Nieuwland; Geert, z.v. H. Bakker en B. Postma; Adam, z.v. C. Tanis en C. Lokker (Goedereede) Cornells Marinus z.v. M. Lokker en P. van den Houten (Goedereede)Maatje Cornelia, d.v. J. W. van der Kroon en W. J. Poortvliet; Arendje Cornelia, d.v. P. Groen en J. van den Nieuwendijk (Rotterdam); Jannetje Hendrika d.v. C. Hoekman en A. P. Melissant (Melissa,nt) Ra,chel, d.v. C. van Erkelens en E. Ver duin (Ouddorp.) Overlijden: M. Segers 65 j., echtgenote van J. van Kesteren (Aalsmeer); T. Dijkman 84 j. weduwe van H. A. v. Es; C. de Jong 75 j., echtgenoot van M. Coenradic; J. van Dam 11 j. (Goederee de); P. I. Boeter 77 j. echtgenoot van L. Drooger (Oude Tonge); J. van Ast 88 j., weduwnaar van J. Kouwenberg. H'.ivvelijken: T. van Strien (32 j.) en L. van Prooijen (22 j.) Vacantiebons kunnen ingeleverd worden vanaf 9 April bij J. Slis, Tuin- straat 446, tot een bedrag van 20. (Adv.) Bekroond vee. Op de Paasve e-ten toonstelling werd de landbouwer L. J. Warnaer bekroond met de fijnste en zwaarste dikbil, met twee verguld zil veren medailles, (van het gemeentebe stuur van Antwerpen.) De slager P. J. Grootenboer behaalde er een eerste prijs met een sterzeug met 13 biggen, terwijl de heer W. v. d. Groef op deze tentoonstelling een eerste prijs behaalde met 4 zeugjes van 1 moeder, benevens een tweede prijs met een oude beer. MELISSANT Predikbeurten. Geref. Kerk Art. 31 nam. 3.15 uur nam. Ds G. Th. Koopman van den Haag. HEKKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Ger. Gom. lezen. Doordat een paard gespannen voor een wielslede van de landbouwer v. d. V schrok van een invalidewagentje aan de Oudendijk, sloeg het paard op hol, ren de met het zwing langs de dijk en bot ste tegen een wiel van een passerende zaaimachine bespannen met een span paarden van de B. De knecht de K. buitelde er af, doch bekwam geen let sel, maar een der wielen was zo zwaar beschadigd, dat de machine onbruikbaar was. Een kind van L. v. d. W. kwam met haar handje in aanraking met de bran dende kachel met het gevolg dat de hulp van Zuster Bakker moest worden inge roepen, die de kleine heeft verbonden. De heer A. Kom, welke is aangezocht zitting te nemen in het Comité Steun Wettig Gezag heeft hiervoor bedankt. STELLENDAM Ook voor de Stellen- damse huisvrouwen ligt het in het voor nemen een reisje te maken. Mevrouw v. Knobelsdorff heeft een dagtocht georga niseerd voor begin Juni. Er zal o.a. een fabriek bezichtigd worden. Bij voldoende deelname volgen nadere berichten. De onkosten zullen plm. 10.bedragen, warme maaltijd Inbegrepen. U kunt zich hiervoor opgeven op Woensdag 13 April tussen 4 en 5 imr bij Mevrouw van Kno belsdorff op' het gemeentehuis van Stel- lendam. Prodikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur Dhr Bouman. Geref. Kerk v.m. 10 uur lezen en nam. 2 uur Dr Hommes. Burg. Stand over de maand Maart. Geboren: Neeltje Tona, d.v. M. Bos hoven en N. A. Troost. Overleden: Maatje Koppenaal oud 79 jaren, weduwe van Herbert van Dongen Johanna Meijer oud 67 j., echtgenote van Izaak Bakker. Huwelijken: Otto Barneveld, oud 24 j met Cornelia J. Human, oud 21 j. Ingelkomcn M. Troost van Rotterdam; M. T. Boshoven van 's-Gravenhage; D. Nagtegaal van Melissant. Vertrokken: J. F. Stijnman naar Rot terdam; J. du Pree naar Nieuv/e Tonge; P. V. d. Ree naar Rotterdam; A. Spuij naar Rotterdam; M. Jansen naar Rot terdam; T. Kooiman en gezin naar Nieu we Tonge. zijn onze Iedere Dinsdag- en Donderdagmiddag bij MEVR. VAN SETERS VOORSTRAAT 62 STELLENDAM GOEDEREEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds Klootwijk van Herkingen en sav. 6.30 uur dhr Vetter van Middelhamis. Voor Woensdag 18 Mei is er weer een reisje georganiseerd voor de Goe- reese huisvrouv/en. Een ieder, die hier aan wenst deel te nemen moet zich Za terdag 9 April opgeven bij Mevrouw D. van Gelder of Mevrouw J. van Knobels dorff. De bedoeling is o.a. een wollen deken-fabriek in Noord-Brabant te be zichtigen. De onkosten zullen plm. 10. bedragen met Inbegrip van warme maal tijd. Geopend van 9-5 uur, ook des Zaterdags OUDDORP Predikbeurten. Geref. Kerk nam. 2 uur dhr Vingerling van Goes en sav. 6.30 uur lezen. Ger. Gem. 2 X lezen. Doopsgez. Gem. v.m. 9.30 uur dhr Matthijsse van Zeist. Op een ledenvergadering van de A.R. Kiesvereniging zijn tot candidaat voor de gemeenteraad gesteld: No. 1. J. Ne- derlof, 2. M. Tanis Tz.; 3. KI. Akers- hoek; 4. J. W. Hameeteman; 5. G. Ta nis C. Jz.; 6. K. Aleman Cz. en 7 Job Tanis Mz. Vergadering Herv. Geref. Kiesvereen „God, Nederland en Oranje" te Ouddorp op 13 April 1949 des avonds om 7.30 u. in het Catech. lokaal der Herv. Kerk, Te behandelen: 1. Opening door de voor zitter. 2. Notulen, 3, Opstelling candida- tenlijst gemeenteraad 1949, 4, Rond vraag, 5. Sluiting. en haaruitval zijn zeer goede pre paraten in Wed. Kurvinks Drogis terij verkrijgbaar. NIEUWE TONGE Op het troepen- transportschip ,,Kota In ten", v/elk s.s. ongeveer 19 April a.s. uit Indië in Ne derland zal terugkeren, bevindt zich de militair van Heemst, (Duivenwaardse- dijk 4) alhier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds A. v. d. Kooij, bev. diaken. Nieuwe gemeenteopzichter. Van be voegde zijde deelde men ons mede, dat tot gemeente-opzichter van de gemeen ten Nieuwe- en Oude Tonge gekozen is dhr A. Wijnands thans wericzaam bij de Inspectie Bouw en Woningtoezicht to Amsterdam. De Vereniging Werkmansbelang" ter bevordering voor het verkrijgen van onroerend goed door landarbeiders hield haar jaarvergadering. De voorzitter bracht verslag uit van de gehouden fc- deratievergaderingen. W. Tijl P.Cz. werd in het bestuur herkozen. De voorzitter werd aangewezen om de vergadering te Utrecht te gaan bezoeken, waar ge tracht zal worden een Unie te stichten. De collecte in de Ned, Herv. Kerk gehouden voor de gemeenten Zuilicheni en Nieuwaal bracht op ruim 83, De rekening en begroting van de Neó Herv, Kerk aismede die van de boe lol Ereesnce liggen voor belanghebbendsn ter inzage bij de secretaris der kerli. Men deelt ons mede, dat in het ver volg elke Donderdag de Algemene Be graafplaats voor het publiek zal zijn opengesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2