Jiod h>GM een. g^ewicAUg. êiasiuits JCêaJlMjgxH&d ex komt een nieuwe 40-tons weegbrug van 8 X 2.15 meter ~o- Een korte Raad te Melissant Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 9 April 1949' Onder leiding van Burgemeester Brinkman kwam de gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet Dinsdagmiddag bijeen. In deze vergadering legde aller eerst na opening de heer P. Kardux als nieuw raadslid in de vacature Kreeft de bij de wet vereiste eden in handen van de Voorzitter af. Deze com plimenteerde de heer Kardux met zijn benoeming en hoopte, dat hij zich gedu rende zijn zittingsperiode zal opmaken om de belangen der gemeente te behar tigen, wat de aangesprokene zeide naar zijn beste vermogen te zullen doen, ter wijl hij dankte voor de complimentatie Daarna las de heer v. d. Boogert de notulen, die geen aanleiding tot opmer kingen gaven. Bij de ingekomen stukken was onder meer een dankbetuiging van de com mandant en personeel van de Brandweer voor de aan het corps verstrekte brand- weerkleding en laarzen. Binnenkort zal een brandweer-demonstratie gehouden worden, waarbij de raad zal worden uit genodigd om de prestaties van de spuit gasten in uniform gade te slaan. Geen woningen in 1949. Teleurstellend voor de raad was de in gekomen mededeling, dat de gemeente voor 1949 geen enkele nieuwe woning wordt toegewezen. De voorzitter wist zelfs te vertellen, dat er ook voor 1950 en '51 niet veel te verwachten was. An derzijds mogen de Stadtenaars van ge luk spreken dat nog juist intijds de 10 arbeiderswoningen toegewezen zijn, want volgens de Hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting zou een veertien dagen later de kans geheel verkeken geweest zijn. Deze woningen hoopt men dit jaar nog gereed te krijgen. Het jaarverslag over 1948 van de Ver. ingevolge de Landarbeiderswet werd na voorlezing door de Voorzitter door de Raad goedgekeurd. Op een desbetreffende vraag van Middelharnis zal adhaesie worden be tuigd aan een door de Flakkeese Sta tenleden ingediende motie om tot ver laging der veerkosten te komen. Enkele andere minder belangrijke in gekomen stukken gingen vlot onder de hamer door, waarna de Raad vervolgens zijn fiat gaf om aan de School met de Bijbel een bedrag van 652.46 plus bij komende kosten voor timmerman en stucadoor te verstrekken ten behoeve van de aanleg van electrisch licht in het schoolgebouw. Eveneens keurde de Raad een voorstel van B. en W. goed om aan het Kraam- centrum over 1949 weer een subsidie te verlenen van 10 cent per inwoner. De belangstelling voor deze Stichting neemt volgens de Voorzitter iets toe en hoopt men dat de tijd zal aanbreken, dat het Kraamcentrum nog eens op eigen benen zal kunnen staan. Zowel een kasgeldlening voor het E.B.O.F. als de aanleg van Waterleiding voor de huizen in Vrouwtjesweg werd door de raad gegarandeerd. Dit laatste was meer een formele kwestie, daar de garantie reeds door de waterlevering gedekt wordt. Daarna onderging de verordening op de heffing der begrafenisrechten een wijziging in dien zin, dat naar aanlei ding van een desbetreffend verzoek van de familie Goumaire, de gemeente het onderhoud van graven desgewenst zal gaan verzorgen tegen een tarief van 150.per graf voor onbepaalde tijd en 25.:voor een tijdvak van 10 jaar. Tegelijkertijd werd een wijziging aan gebracht in de buitengewone begrafe nisuren, die thans na 4 uur zullen gel den. Voorheen waren deze uren gesteld van 126 uur. Na enige discussie werd besloten evenwel het tarief van 12.50 aan te houden. In de vacature wijlen Weth. Braber werd als 3e ambtenaar v. d. Burgerlijke Stand met 5 stemmen Weth. Soldaat be noemd, die daarmee genoegen nam. Met alg. stemmen werd Burg. Brink man benoemd als lid der Commissie Schoolartsendienst. Enkele begrotingswijziging-en '49 wer den vastgesteld, waarvan de voornaam ste waren de uitkering van een presen tiegeld aan de leden van het Stembu reau van 10.per lid per zittingsdag en de verhoging der subsidie Burg. Armbestuur met 1000.wat noodza kelijk gebleken is. Een nieuwe weegbrug. Als hoofdmoot dezer vergadering kwam tenslotte de aankoop van een nieuwe weegbrug ter spraJie. In de ver gaderingen van B. en W. was volgens de Voorz. dit punt al vele malen bespro ken en van alle zijden belicht. Voor het huidige zware wegtransport is de be staande brug, waarvan het plateau een afmeting heeft van 5.30 x 2.25 meter, te klein, wat mede door een deskundig rapport van de fa. Vis te Sommelsdijk werd bevestigd. Zowel bij de firma Molenschot te Bre da als de fa. Vis te S'dijk is prijs aan gevraagd voor een nieuwe brug. B. en W. zijn van mening dat de eventuele leverantie aan de fa. Vis gegund zal moeten worden eerstens omdat deze voordeliger is en vervolgens omdat deze firma in de onmiddellijke nabijheid is, indien eventuele reparaties nodig zijn. Een weegbrug is een gewichtig punt voor Stad, dat er trots op kan zijn een der drukste havens van het eiland te bezitten. Hoewel de financiën ook een woordje meespreken, omdat een zuinig beheer moet worden voorgestaan, wa ren B. en W. naar de Voorzitter mee deelde toch tot de conclusie gekomen de raad voor te stellen een nieuwe bnlg te doen bouwen met een draagvermogen van 40 ton en een plateau van 8 x 2.75 meter. Deze brug zou op dezelfde plaats als de bestaande moeten komen, terwijl dan het weeghuisje aan het nieuwe pla teau moet worden aangepast. Verplaat sing van de brug naar de overkant van de dijk stuit op verschillende overwe gende bezwaren, waarvan de financiële wel een der voornaamste is. De Voorz. gaf daarna dit punt in meer intiemen kring in bespreking, waarbij ook de gemeente architect, de heer Louwerse zich om de raadstafel schaarde en de heren van inlichtingen diende. Na deze besprekingen, waarbij de ver schillende factoren die deze aanschaf thans of in de toekomst zouden kunnen beïnvloeden terdege tegen elkander wer den afgewogen, bracht de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Het werd met alle stemmen, op die van de heer Trominel na, aangenomen. Laatstgenoemde zag in de toekomst nog wijde perspectieven, zelfs" al zou er eventueel een vaste oeververbinding ko men en achtte een brug van 11 Meter lengte noodzakelijk, hoewel de gem. ar chitect hem er op wees, dat ook aan de „overkant" een afmeting van 8 meter lengte momenteel als afdoende wordt be schouwd. De andere raadsleden gaven echter nog wel in overweging de maat, in verband met de omstandigheden ter plaatse, zo groot mogelijk te houden, waarmede de Voorzitter beloofde reke ning te zullen houden. In de rondvraag vroeg dhr Koppenaal de toegang tot de begraafplaats te ver beteren, wat de Voorz. ook noodzakelijk achtte. Deze wilde in de toekomst zo mogelijk ook overgaan tot aanschaf van een lijkwagentje en begraaftoestel, waarvoor de raad ook veel gevoelde. Dhr Trommel vroeg naar de mogelijk heid het gras op de begraafplaats kor ter te houden, wat echter volgens de Voorz. in verband met de vele grafste nen moeilijk is. Spr. is overtuigd dat de heer v. Pelt doet wat hij kan en ega lisatie om het met de machine te kun nen maaien is onmogelijk. Nader zal be zien worden of hierin verandering te brengen is, eventueel door het zaaien van gazongras. Dhr Th. van Biert wees op wegzak kende stenen in de havendam, waarop de Voorz. zeide dhr Dijkers attent te zullen maken en dhr Trontunel had het er niet over naar zijn zin, dat op de Achterdijk soms auto's een hele middag parkeren, wat de Voorz. beloofde met de politie te zullen opnemen. Op een vraag van dhr Koppenaal wanneer er krachtstroom zal komen kon de Voorz. geen definitief antwoord ge ven. Wel is de kabel aangekomen. Tenslotte vond dhr Kardux de mid dagvergaderingen van de raad niet aan genaam omdat ze hem moeilijk uit komen. ,,Dan doen we 't Vrijdagsavonds", op perde Weth. Soldaat met een veelbete kende blik op dhr Koppenaal, die dit gezegde met een ,,daer zit 'n luchtje an'' pareerde. De Voorz. wist evenwel een oplossing te geven in dien zin, dat zal worden ge wacht om hierover te beslissen, tot de samenstelling van de nieuwe raad na de verkiezingen, waarmee dé heren zich al len konden verenigen. Dan sluiting. Het was Dinsdag j.l. druk met de raadsvergaderingen. Ook Melissant kwam in een korte zitting bijeen om nog tijdig een lid te benoemen voor de commissie geneeskundig schooltoezicht. De heren Grootenboer, Sieling en. Struik lieten verstek gaan. Eerst deel de de burgemeester mede dat de ge meentebegroting 1949 door Ged. Staten was goedgekeurd. Hetzelfde gold voor de verordening op de heffing van de hondenbelasting. Inzake de benoeming stonden de wethouders op het stand punt, dat men hiervoor de burgemees ter moest benoemen en zo gebeurde het ook. Daarna werd de gemeenterekening 1947 aangeboden. De heren Sieling en Van der Vliet zullen deze onderzoeken.- De voornaamste cijfers van deze reke ning zijn: batig" saldo gewone dienst 9500; batig saldo kapitaaldienst 200, „Het schoonmaken van het riool aan de Julianaweg iS noodzakelijk", zo luid de het oordeel van B. en W., na bij de opzichter ingewonnen adviezen. De heer Leijdens was van mening, dat men het er met modderemmers niet uit zou krijgen en wees in dit verband op het bestaan van halve buizen, waar vroeger slootjes hebben gelegen. De kos ten van dit werk bedragen 1200. „Daar zal het niet voor meevallen", dacht de heer v. d. Vliet. Spreker gaf de voor keur aan een andere waterlozing om, herhaling te voorkomen. De raadsleden gaven de verdere uitvoering van deze zaak in handen van B. en W. over. Men zal naar dit werk laten inschrijven. Tij dens de rondvraag merkte de heer Vau: Vliet op, dat de hondenhouders niet meer- weten waar de kom der gemeente is. Hoe kan men dit zien? ,,Dit is in de bouwverordening aangegeven", zei de voorzitter. De heer v. id. Spaan voerde het pleit voor een stukje heg nabij de woning van de heer Oorbeek. B. en W. zullen dit bekijken. -------O-------- DE EERSTE NIEUWE AAEDAPPELEN De eerste nieuwe aardappelen, kas- aardappelen zijn gisteren te Naaldwijk- aangevoerd. Als prii-neurs brachten zij op als poters 2.05 per kilo, als kleine poters 2.25 en als kriel 2.10. 79 door H. ZEEBERG Evenals de vorige maal, bracht ook nu Martha haar vacantie tegelijk met de Heerema's te Wijk aan Zee door. Zij was eerst naar Groningen geko men, waar zij vernomen had, dat^ Heino de vorige week thuis geweest v/as. Hij zou enkele weken later met een kennis uit Deventer een klein reisje langs de Rijn maken, om toch enige ontspanning te hebben. Wanneer hij dan weer zijn gewone maandelijkse bezoek aan Gro ningen bracht, zou zijn moeder juist weer thuis zijn van het verblijf te Wijk aan Zee. Na de ganse dairg op het strand te hebben doorgebracht, vanwaar zij ge bruind terugkeerden, had de familie in het pension gedineerd, om vervolgens de avond in de tuin door te brengen, waar voor het theegerei was gezorgd. Vóór zij ter ruste gingen, mochten de kinderen van Tjaard en Truus nog even in de tuin spelen. En toen gebeurde het, dat Tjaards oudste jongen, die reeds een hele kerel begon te worden, opeens met een stra lend gezicht van het hek op het gezel schap kwam toelopen, roepend: Raadt nu eens, wie daar in de verte komt!" Niemand wist het raadsel op te los sen, tot de jongen, vol trots, dat hij het gezien had, zeide: ,,Oom Heino!" „Dat k a n niet, vent. Oom Heino is in Duitsland". ,,Hij is het tóch", hield de jongen, die dolveel van zijn oom hield, vol. „'k Heb het zelf gezien en ga hem halen". En meteen holde hij de tuin door, de weg op, op de voet gevolgd door Tjaard, die bij het hek staan, om de weg te overzien. ,,De rakkert heeft gelijk", zeide hij terugkerend. „Heino komt er werkelijk aanstappen". ,,Dat is me ook een verrassing", zeide mevrouw Heerema, ten hoogste verbaasd Op hetzelfde ogenblik zag Truus, hoe Martha eerst kleurde en daarna bleek werd. En in haar ogen las zij de vraag: „Weten jullie daar wat van?" „Het is voor ons allen een volko men verrassing, Martha", fluisterde Truus, sterk op dat „allen" drukkend. Maar Martha had zich hersteld. Zij wist ten slotte wel, dat er geen opzet in het spel was. Anders had men het reeds lang kunnen doen. Tjaard was inmiddels weer naar het hek gelopen, waar Heino en zijn jongen verschenen. De beide broeders drukten elkaar hartelijk de hand. ,,Wat nu, kerel? Wij meenden, dat je aan de Rijn waart". ,,'k Zal het straks verklaren, Tjaard. Anders inoet ik het tweemaal achter el kaar doen", zei Heino opgewekt. Hij omhelsde zijn moeder en groette de anderen, daarbij Martha onbewogen aanziende. Ook zij was heel kalm en be speurde, dat Heino er goed uitzag. In derdaad was hij de laatste jaren zeer in zijn voordeel veranderd. Alle sporen van het doorgestane, sporen voorname lijk van zelfverwijt, waren van zijn ge laat verdwenen, sinds de ommekeer bij hei-n gekomen was. De verklaring van zijn aanwezigheid was zeer eenvoudig- en rationeel: zijn Deventer reisgenoot was vrij plotseling ongesteld geworden, zodat de voorge nomen reis naar Duitsland niet kon doorgaan. „En toen besloot ik, mijn vacantie hier te versnoepen en hier de gezellig heid op te zoeken. Als ik tenminste bij allen welkom ben en er hier nog een slaapplaatsje is. Ik ben met alles tevre den. Zou het gaan?" „Je bent ook een mooie", verweet Truus hem grappig. „Eerst kom je een voudig en dan pas vraag je, of je wel kom bent en of er wel plaats is. En als je nu niet welkoi-n bent en er sis geen plaats is?" „Dan ga ik vanavond nog naar Be- vei-wijk, logeer daar en ga i-norgen te rug naar Deventer." „Hm, hm, wij zullen zien. Daar ach ter in de tuin is een schuurtje en daar heb ik een oude divan zien staan. Mo gelijk kun je daar wel slapen. Dat is ook fris in de zomer", zei Truus. ,,Je bent heel vriendelijk. Als het niet anders kan, neem ik er gaarne genoe gen mede." Jongens, naar bed", commandeerde Truus. ,,t' Is méér dan tijd. Morgen mag je met oom spelen en ravotten. Je be hoeft hem niet te sparen hoor. Da'ö. moet hij maar niet zo onverwachts ko- i-nen aanrollen". ,,Zal ik even helpen?" 'vroeg Martha, gedienstig als steeds. ,,Laat mij het alleen maar doen, zeg. Ze zijn toch dol genoeg." Toen de drie jongens met veel plicht plegingen en veel dralen goedennacht hadden gewenst, bleven mevrouw Hee rema, Tjaard, Heino en Martha in de tuin. Er was even een gespannen zwij gen, maar Tjaard verbrak dat,<tdoor een gesprek te beginnen, dat weldra alge meen was en waaraan ook Martha spoe dig deelnam. (Slot volgt)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 10