Raad te Sommelsdijk De Havenkade te Herkingen woïdt uitgebreid CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het aznbtsgebed in de gemeenteraad tt De gasfabriek maakte grote winst De speelapparaten gaan verdwijnen De „Visbank" wordt gerepareerd EHAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 6 APRIL 1949 21ste JAARGANG No. 1809 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. VII. In onze rechtse Gemeenteraden wor den meestal de vergaderingen aange vangen met het uitspreken van het ambtsgebed door de Voorzitter. We schrijven „meestal",, want er zijn ook raden die rechts zijn en bezwaren hebben, gelijk uit het verslag van dit artikel zal blijken. De Raad is een OverheidscoUege, de Overheid is Gods Dienaresse, die aan God verantwoording schuldig is en zich naar Zijn Wet en ordinantiën heeft te reguleren. De plaatselijke Ovei-heid heeft heeft zich dus ook voor Gods Aange- ziclit te stellen vóór de aanvang van haar vergaderingen om Zijn hulp en bij^ stand in te roepen over de te nemen be sluiten. Nu is er over het publieke gebed al heel wat te doen geweest. Het is een teer vraagstuk, maar niettemin een be langrijk probleem. In 1852 gaf Jhr. Mr. A. M. C. Asch van Wijck te Utrecht een boekje uit, getiteld „Geschiedenis van het ambtsge bed in de Nederlanden van den strijd der Hervorming tot den tegenwoordigen." Daarin valt te lezen, hoe onze vaderen gewoon waren, hun vergaderingen, waarin zij de belangen van den Staat, van het gewest en de gemeente behar tigden, of waarin zij rechtspraak hadden te doen, aanvingen met een gebed tot God in de Naam Zijns Zoons, de Heere Jezus Christus. De colleges van Staat, de Staten Generaal openden hun beraad slagingen niet, de rechtbanken spanden niet de vierschaar, de staten der ge westen begonnen niet met hun landda gen alvorens zij zich eerst publieke lijk in den gebede hadden verenigd. In de revolutietijd wijzigde zich de inhoud dier gebeden; na 1795 werd de naam van Christus al meer weggelaten. In de 19e eeuw, vooral bij de herziening van de reglementen van orde voor de ge meenteraden, die de Gemeentewet van 1851 noodzakelijk maakte, werd het ge bed allengskens op bredere schaal afge schaft. De clou van de linksen, (communis ten, socialisten, vrijzinnigen) die de af schaffing trachten te bewerkstelligen is deze: dat zij niet erkennen dat de Over heid Gods dienaresse is, Wiens zegen voor de volbrenging zijner werkzaam heid zij behoeft. Daartoe wordt dan een reeks argumenten aangevoerd, waarvan we er enkele willen noemen. Men zegt b.v. dat zij die het gebed in de Raad wil len, zich aan onverdraagzaamheid schul dig maken, door anderen te dwingen zich naar hun wensen te voegen. Dit verwijt is echter onrechtvaardig. In on ze Staat, waar de Koningin verklaart te regeren bij de gratie Gods, waar in elke Troonrede of Koninklijke Boodschap Gods hulp en bescherming wordt inge roepen, in een Staat, waar de eed in ere wordt gehouden dus geen godsdienst loze Staat daarin is het ambtsgebed geen abnormaliteit, maar normaal, on ontbeerlijk. Niet hij kwetst dus ande ren, die het gebed wil handhaven, maar hij, die het vastgefundeerde en in ons staatsieven ingewortelde wil weg hebben, krenkt anderer ovei-tuiging. Ook hebben we wel de opmerking ge hoord, dat zij, die Gods Naam willen belijden, dit maar in de binnenkamer moeten doen. Zij menen daarmee de H. Schrift aan hun kant te hebben. Maar diezelfde Schrift leert: die Mij belijden zal voor de mensen, die zal Ik ook be lijden voor mijn Vader, die in de heme len is," Nu zijn er gemeenten die links zijn ais b.v. Dirksland en Nieuwe Tonge, waar het ambtsgebed toch in ere is ge bleven. Daar buigt men in ieder geval publiekelijk voor de hoogheid Gods en kwamen geen voorstellen tot afschaf fing van het gebed. Tegen de loslating van het ambtsge bed willen wij met klem opkomen, al Valt het te betreuren, dat het dikwijls een gedachteloze sleur is. Dit is ook Vrijdagavond kwam nog in het vrij late avonduur, nl. half negen de Raad der Gemeente Sommelsdgk bijeen, ten einde de belangen dezer gemeente te be hartigen. Nadat Burg. Renders met ge bed had geopend, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Uit de ingekomen stukken bleek o.a. dat de heer Breur zijn benoe ming als lid der Woningcommissie had aanvaard, terwijl B. en W. hun voorstel hadden ingetrokken om de Dorpswaag te laten verdwijnen, zodat deze weer op nieuw geïnstalleerd zal worden. Tot lid in de commissie van de gemeenschap pelijke'regeling der gemeenten op Goe- ree en Overflakkee en Voome en Put ten inzake het geneeskundig schooltoe zicht werd benoemd de heer J. H. Dij kers. Nadat dhr van Zielst rapport had uitgebracht tot wijziging van de begro ting der gemeentelijke gasfabriek over 1948, werd deze onveranderd goedge keurd. Voorts werd het presentiegeld van de leden der Woonruimte-commissie per vergadering vastgesteld op 3.50. Dhr V. Zielst: Krijgt de secretaris dit ook? De Voorz.: Dit wordt een volgende maal behandeld. Als beloning van een onbevoegde leer kracht werd een bedrag van 110.66 uitgetrokken, terwijl eveneens werd be sloten om de ongevallenverzekering van het vrijwillig brandweerpersoneel op 100% te brengen. Bij tijdelijke onge schiktheid wcrdt door de P^aad van Ar beid 80% uitgekeerd, zodat de gemeen te de resterende 20% moet bijpassen. Voor vergoeding vakonderwijs over 1947 werd een bedrag van 509.34 toe gekend aan het bijzonder lager onder wijs. De rekening Burgerlijk Armbestuur 1948 werd eveneens zonder h.s. in orde bevonden. De kasgeldlening ten bedrage van 50.werd tot 1 Mei 1950 verlengd. Een verzoek van de heer G. v. d. Laan tot verlaging van zijn aanslag reini gingsrecht werd tot nihil gereduceerd. De gemeente-begroting 1948 werd als nog gewijzigd, omdat de toiletten der Bijzondere School waren vernieuwd. In punt 13 stellen B. en W. voor om het in voorraad hebben van speelappa raten in de diverse vergunnings locali- teiten te doen verbieden. Dhr Blok: Welke toestellen bedoeld men daarmee De Voorz.: Men wil het gokken te gengaan. Dhr Blok: Wanneer dit in Middelhar- nis ook niet wordt verboden, heeft het geen enkele zin. Het voorstel wordt dan z.h.s. aan vaard. vaak het bezwaar van ,,rechtsen", dat zij ontwijding van het gebed vrezen, om dat het maar wordt opgedreund, of om dat het op de lippen gelegd wordt van een Voorzitter, die Gods Naam niet be lijdt. Op dezen grond mag .het ambts gebed niet worden afgewezen. De nadruk moet niet vallen op de individuele leden, maar op de Raad als college. Niet de enkeling, maar de Raad als plaatselijke Overheid stelt zich voor Gods Aange zicht. De afschaffing van het ambtsgebed zien wij dan ook, als een volhardend streven, om Gods Naam geheel uit het publieke leven weg te bannen. Het te kent onzen tijd, de tijd van het ,,Ni Dieu, ni maïtre" Geen God geen mees ter." Het gezag dat van God is, wordt er mee tot in zijn fundamenten aange rand. We zien er uit, de daling van den stand van het geestelijke leven van ons volk. „EILANDEN-NIEUWSS", het blad met het MEESTE Plaatsellyk Nieuws. Tot aanleg van een gemeentelijke stortplaats voor vuilnis aan het Haring vliet wordt in principe besloten, omdat anders de verleende vergunning komt te vervallen. Dhr Blok: Komt deze op het zgn. Buitengors. Dhr Knape: U moet liierover niet te lichtvaardig denken. De Voorz.: Het is een publiekrechte lijke vergunning. Op de privaatrechte lijke vergunningen komen we later terug Dhr Knape: Ik heb gezien, dat het terrein reeds is uitgezet. De Voorz.: Nadere inlichtingen kunt U eventueel in besloten zitting ver krijgen. Dhr Grotenboer brengt vervolgens ver slag uit over de rekening der gasfabriek 1948 en verwonderd er zich over, dat er 16668.winst werd gemaakt. Waarom verhoogde men dan de gas- prijs De Voorz.: De gasprijs is vergeleken bij andere gemeenten niet hoog. Verder was toen nog niet bekend, dat de winst zo groot zou zijn. Dhr Blok: De uitkomsten waren in Januari 1949 nog niet bekend. Plotse ling gingen de prijijzen der kolen om hoog. De gascommissie verhoogde slechts met 1% cent, terwgl het was toegestaan om met 2 cent te verhogen. Dit deed men, omdat men wel van me ning was, dat er winst zou gemaakt worden. Hadden we dit van tevoren ge weten, was de gasprijs zeer zeker min der verhoogd. Dhr Knape: Waarom krijgen grote afnemers geen gehoor? De Voorz.: Voor bakkers is de verho ging slechts 1 cent. Dan volgt sluiting. Zaterdagmorgen vergaderde de ge meenteraad van Herkingen over een achttal agendapunten. De heer Log- mans zond bericht van verhindering. Burgemeester Van Heyst opende op de gebruikelijke wijze en vervolgens wer den de ter inzage gelegde notulen van 1 Maart goedgekeurd. Ingekomen was de goedkeuring inzake de heffing van straatbelasting, terwijl Ged. Staten in de retour gezonden legesverordening eeia kleine wijziging wensten. Tot dit laatste werd besloten. De raadsleden stelden zich daarna achter het voorstel van B. en W. om de burgemeester te benoemen als vertegenwoordiger in de commissie voor geneeskundig schooltoe zicht. Op een vraag van de heer Tuin- stra zei de voorzitter, dat het onderzoek geregeld was in de industrie voor de schoolarts. Hij beklemtoonde voorts, dat bij lichamelijk onderzoek vader of moe der van de kinderen aanwezig mochten zijn. Tegen de ruil van een perceeltje grond aan het Stoofpad, hetgeen nood zakelijk was geworden door de uitbrei ding van het Emgo-gebouwtje, waren ook geen doorslaggevende bezwaren. Het speet de heren wel, dat in de rich ting van de dijk werd gebouwd, waarop üe voorzitter toelichtte, dat dit door de apperatuur in het bestaande gebouwtje technisch niet anders uitvoerbaar was. Het voordeel eraan is, dat het Stoofpad nu kan worden verbreed. Op de opmer king dat men nu een kwade hoek voor het verkeer zou krijgen, zei de burge meester, dat het plan was om een waar schuwingsbord te zetten. Wethouder Witvliet bracht nog in het midden dat het jammer was dat het gebouwtje daar stond en de heren Struik en Tuinstra wezen er op, dat het verkeer dat over de dijk gaat er rekening mee moet hou den, dat men met een wagenvracht al tijd op het Stoofpad een vaartje moet zetten om boven te komen; waarna de voorzitter opmerkte, dat men hier niet te doen heeft met een geheel gesloten bebouwing. Nadat was medegedeeld dat het ging om 11 vierk. m. van 1.50, ging men met de verhuring accoord. Het kadeproblcem. De burgemeester herinnerde aan de verbeteringen die vorig jaar aan haven en kade hadden plaats gevonden, doch zei, dat nog steeds het gebrek werd ge voeld, dat de kade niet breed genoeg was. Zo werd daar door vorig jaar nog een millioen kg suikerbieten naar elders vervoerd, terwijl gelet op de uit- zaaiplannen, weer een grote aanvoer in het'verschiet ligt. Van de suikerfabriek en de plaatselijke landbouwvereniging kwamen verzoeken binnen om de kade uit te breiden. B-. en W. hebben deze zaak ter hand genomen en komen thans met het plan om tot uitbreiding over te gaan. Het door de opzichter geprojec teerde plan omvat eeii uitbreiding van de bestaande glooiing met 15 vierk. m. zodat in totaal 1100 vierk. m. wordt ge wonnen. Hieraan zal de DUW mede werking geven. De kosten bedragen in totaal 7400.en daarin zit een post begrepen van 3400.aan lonen, waar van de DUW 3000.voor haar reke ning neemt. De Dienst Provinciale Wa terstaat gaat met dit plan volledig ac coord. De burgemeester wees erop, dat dit een permanente oplossing was van het kadeprobleem; de wens blijft echter om het nieuwe gedeelte te bestraten. Hier kon nog geen geld voor worden uitgetrokken. De vraag is verder hoé men dit denkt te financieren. Dit is mogelijk wanneer enkele andere din gen in de gemeente blijven rusten. Hier bij is gedacht aan uitstel van de ver betering van de klokkestoel en het lij- kenhuisje, terwijl het schilderen eit tim meren aan de gemeenteschool beperkt wordt tot 1000.Men moet dan nóg een beroep doen op de reserve voor 1200.De heer Struik zwaaide B. en W. lof toe voor het uitknobbelen van dit plan, doch meende, dat men wel enigszins moest verharden. De voorzit ter zei dat dit ook de bedoeling was. Dit zal geschieden met puin. De raad verdiepte zich dan enkele minuten in de mogelijkheden om voor 1100 vierki m. op een goedkope wijze puin te krij gen, waarbij ook gedacht werd aan par ticulier initiatief van belanghebbenden. De heer Struik noemde daarbij het gra tis beschikbaar stellen van paarden en wagens. De burgemeester zei dit gaarne te zullen aanvaarden; hij wees er voorts op, dat men heel wat weerstand had moeten overwinnen om zover te komen met kade en haven. Ged. Staten stellen toch in de eerste plaats de vraag of het economisch verantwoord is, met andere woorden past hqt in het kader van de toekomstplannen. Wethouder Witvliet (Vervolg pag. 2 Ie kolom) RECTIFICATIE Een geheel verkeerd onderschrift. Enige lezers maakten ons er zeer terecht op attent, dat het onderschrift onder de foto, die we j.l. Zaterdag in ons blad hebben geplaatst, geheel er naast is. Er zijn op het dorpje Presles bij Parijs wel belangrijke archeologische vondsten ge daan, maar dat die dateren uit het ste nen of prae-historische tijdperk kunnen we niet voor onze rekening nemen. Van die ongeloofstheorie willen we niets we ten. Wij weten alleen van het tijdperk, dat de H. Schrift ons leert. Het is dan ook een grove vergissing van ons dit onderschrift, dat niet van onze redactie is, maar bij de foto was gevoegd, zó op te nemen. De toezending van de foto kwam zeer op het laatst, zodat de in houd daarvan aan onze aandacht ont snapte. We vragen onze lezers dan ook gaarne excuus. Red.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1