„Steun Wettig Gezag" Plaatseüjk Nieuws Eendracht, eendracht en nog eens eendracht Uitreiking Diploma's en Getuigschriften Ruimer Vleesrantsoen. Zondagsdiensten Artsen. Bladz. 2 „BI LANDEN-NIEUWS" Zaterdag 2 April 1949 j Donderdagavond hield het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" een ■propaganda-vergadering in Hotel Spee te Sommelsdijk. Nadat de Voorzitter, de heer A. H. Mijs, allen hartelijk welkom had gehe ten, verkreeg Burg. Rijnders het woord, welke o.m. zeide: Het verhevigt mij ten zeerste dat deze avond belegd is. Het getuigt vóór onze gemeenten, dat de opkomst zo groot is. Het is een droeve zaak, dat we nu weer reeds bij elkaar Kloeten komen om een opkomend gevaar trachten tegen te gaan. Dit opkomend -gevaar is de 5de colonne en deze is in ons eigen land aanwezig, daarom moe ten de Kroon en de Regering gestevmd woriJen door vele goede vaderlanders. Ik, ;als burgemeester, stel het bijzonder op prijs dat U hier aanwezig zijt. Ui kunt ten alle tijde op mij rekenen en ik reken op U als bevolking. Geeft U (Jaarom op als vrijwilliger bij deze mooie organisatie. Vervolgens sprak Overste Mulder, Districtscommandant der Nationale Re serve te Dordrecht. Deze zeide, dat de taak der Nationale Reserve bestaat uit de handhaving of het herstel van orde en veiligheid tegen alle bedreiging, zo wel vanuit het binnen- als het buiten land. De 5de colonne heeft zeer zeker een groot aandeel in deze ordeverstoring. Wanneer wij nu een apparaat in het le ven hebben geroepen, om deze te be strijden, heeft de 5de colonne weinig kans van slagen. Allereerst dienen we er voor te zorgen dat alle aanvoerlijnen beschermd worden, waarlangs onze wa pens, munitie en voeding moet worden aangevoerd. Tevens zijn wij lid van het Atlantisch Pact en hieraan moeten we ook kunnen helpen. Nederland heeft hierbij een voorname positie o.a. door zijn havens. De Nationale Reserve treedt alleen in eigen land op, dus niet naar buiten. Hiervoor is echter een geoefendheid nodig. Als vrijwilliger dient U dan ook 200 uur per jaar hiervoor beschikbaar te stellen, d.i. 3 uren per week. Verder komt hier nog bij een 48 uur oefening om de 200 vol te maken: Mocht er even tueel geen tijd zijn voor oefenen, b.v. in de zomer, dan worden ze enige tijd op geschort. De oefeningen zullen in de omgeving worden gehouden. Wanneer men toetreedt, wordt een volledige uit rusting, dus ook een wapen en een nieuw uriiform, verstrekt. De bewape ning bestaat uit een lichte mitrailleur, een mortier 5 cm, een geweer of een pistool-mitrailleur. De oefeningen zijn uitsluitend gericht op de practijk, b.v. hoe men zich in het terrein moet bewegen. Bij toetreding verbindt men zich tenminste voor een jaar. Men moet trouw aan de Koningin beloven en is onderworpen aan de Krijgs tucht. Een ieder tussen de 21 en 49 jaar kan toetreden, uitgezonderd marine-per soneel, oorlogsvrijwilligers met een lan ge verbandacte en personen behorende tot de lichtingen 1945 en jonger. Sociale voorzieningen. Bij uitvoering van werkelijke dienst, met een tijdsduur van minimum 24 uur, ontvangt de vrijwilliger een dagelijkse vergoeding, variërend van 6.50 tot iO.afhankelijk van zijn rang. In geval van ziekte of verwonding, veroorzaakt in of door de uitoefening van de dienst, ontvangt hij de genees kundige behandeling, als voorgeschreven voor de Koninklijke Landmacht. De vrij williger heeft recht op sociale verzor ging, zoals deze geregeld is voor de Landmacht, b.v. pensioenregeling enz. Zullen wij het waar maken? Dan volgt als laatste spreker, burg. Bliek van Spijkenisse, oud-commandant der B.S. te Rotterdam. Toen ik om acht uur de klok hoorde luiden, aldus spreker, dacht ik aan de mobilisatie in Frankrijk, waar men met klokgelui en grote muziel^corpsen de mensen opwekt tot de strijd. Wij als Ne derlands volk zijn erg lauw, doch hier schijnt dat niet zo te zijn. Toch ware het nog beter geweest, dat de zaal te klein was geweest. Ons volk ziet niet de ernst van de toestand in. Het schijnt nog niet te be seffen, wat of het zeggen wil ons hoog ste goed, d.i. de vrijheid, kwijt te zijn. Wij zijn hier in Nederland weer aan liet indutten. Zijn die offers in de oorlog vergeefs gebracht? Dank zij deze of fers, welke voornamelijk door de illega liteit zijn gebracht, hebben we de be zetter kunnen weerstaan, anders zou den we hier niet meer gezeten hebben en waren wtj thans nog geknecht door de Duitse bezetter. Wij Nederlanders hebben een wapen: ,,Je Maintiendrai", doch begrijpen de diepte niet van deze spreuk. Willem de Zwijger heeft ook voor onze vrijheid ge vochten. Hij heeft de rechten van vrij geweten en godsdienst gehandhaafd en wij dragen hiervoor ook de verantwoor delijkheid. Onze Koningin Willielmina heeft dit ook gedaan. Zij heeft zich gedragen als een echte Vorstin en ik herinner me nog goed de laatste woorden, welke zij sprak bij Haar troonsafstand: ,,Ik vertrouw, dat gij sterk zult zijn. Bendracht, eendracht en nog eens eendracht." Haar hoogste ideaal was, dat Zij de eed op de grondwet had afgelegd en dat Zij heeft gestreden voor onze vrijheid. Zij is ons voorgegaan met het gezegde: „Christus voor alles." De ernst waar At om gaat, wordt niet aangevoeld. Het leven is een sleur. Is het goed, dat ons land in gevaar komt? Ik meen van neen. Daarom is er een instantie in het leven geroepen, welke wil laten zien, dat ze geen herha ling van 19401945 wenst. Wellicht zullen we die kracht niet di rect kunnen weerstaan. Doch in zulk een instantie zit een preventieve wer king. Het Nederlandse volk moet ook tonen, dat zij deze toestand niet terug wenst. Er zijn diverse pacten gekomen en nu gaat het niet aan om alleen te zeg gen, wat zijn onze rechten, doch hierin hebben we ook plichten. Generaal Mont gomery heeft reeds 2 maal ons land bezocht en heeft er op gewezen, dat ook Nederland zijn deel aan de verde diging van Europa moet leveren. Zou dit niet slagen, dan zijn we genoodzaakt oudere lichtingen onder de wapenen te roepen. Op bovengenoemde wijze kunt U dus Uw beroep blijven uitoefenen. Het valt niet mee om twee jaar achter een uit Uw beroep gehaald te worden. Het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag" bestaat uit alle groeperin gen der bevolking met uitzondering van de uiterst linksen. Alle schotjes zijn weg gevallen en men heeft elkaar de hand gereikt. De oude B.V.L. had een slechte klank bij een bepaalde groep en daarom heeft zij dit ook gedaan en is de B.V.L. eveneens toegetreden. Moeten we deze regering dan steun geven, zult U zich afvragen Wij mogen deze vraag niet stellen, want dan zijn wij net eender als de Communist. Wij hebben onze regering te steunen, omdat deze door het volk is gekozen en wil men het an ders, dan moet men een andere stem bij de verkiezing uitbrengen. Koningin Juliana zeide: „Zullen we het waar maken?" Ja, zullen wij het waar maken, dat wij Nederlanders genoemd worden, dat we niet alleen om de Gouden Koets kunnen juichen, doch ook Haar troon willen verdedigen, al is het met de wapens. Ik hoop dat de ernst van de tijd U niet voorbij gaat. Het is zeer ernstig. Straks komt 5 Mei. Moge dan dit jaar vooral niet de gevallenen alleen als wijlen worden herdacht, doch ook worden her dacht aan wat zij voor ons gedaan hebben. Als ge de zaak zo beziet, had U reeds allang moeten toetreden tot het Natio naal Instituut „Steun Wettig Gezag." Moge God U hierin sterken en ons bewaren, dat we de wapens wederom moeten pakken. In de pauze werden alle aanwezigen een verversing aangeboden, waarna de Legerfilmdienst een film vertoonde. De ze film liet zien, dat we het leven niet zonder God kunnen volbrengen en dat daarom ook Hitler ten ondergang was gedoemd. Vervolgens werd de vergadering ge sloten. Donderdagmiddag 2 uur had de over gang der leerlingen en de uitreiking van getuigschriften en diploma's aan de W. C. van As Ambachtsschool in de verschillende vakken plaats. Het bestuur zette zich achter aan de tafel, met de Directeur en de Leraren; als voorzitter fungeerde burgemeester vam Dijk van Oude Tonge, daar de voorzitter Burgemeester Rijnders afwe zig was. De Voorz. Burg. van Dijk prees de jongens gelukkig, die op deze school hun vakbekwaamheid hadden ontvan gen. Hij zelf heeft dat, toen hij het leven inging, moeten missen. Spr. interesseert zich bijzonder voor de arbeidersklasse op dit eiland en het verheugt hem, dat er voor goed vakonderwijs zoveel be langstelling bestaat. Met verontrusting ziet spr., dat er zovelen kantoorbedien de etc. willen worden, die hun handen niet willen vuil maken, terwijl er aan geschoolde mensen zoveel behoefte be staat. Geschoolde mensen zijn innerlijk rijker, zij hebben scheppend vermogen, ze hebben ook levensvreugde en arbeids vreugde bij hun prestaties. Vermoedelijk is er op dit eiland later een te veel aan arbeidskracht, waarom het zo mooi is, dat er een school is waar men een goed vak leren kan, waarmee men overal in de wereld terecht kan. De jongens zullen elders ook wel em plooi moeten vinden. Dit is niet zo erg zegt spr., ge zijt jong en kunt u ont plooien tot persoonlijkheden. Spr. hoopt, dat waar ze ook zullen komen te staan, zij propagandisten zullen zijn voor de Amb. school. Ook hoopt hij, dat ze de weerstanden van hoger loon b.v. in de landbouw zullen weten te weerstaan, en zich niet laten verleiden hun vak in de steek te laten voor hoger loon. Op. de duur komt alles oed! Als ge uitgegroeid zijt tot een vakbekwaam arbeider, staat ge sterk en kunt ge uv<r mannetje staan! In de toe komst moeten we méér vakbekwame mensen hebben. Zich wendend tot de leraren zegt spr. dat zij een heel mooi beroep hebben. Het mooiste is wanneer bij hen het loon se cundair is en het bijdragen om vakbe kwame mensen te kweken primair. Ze krijgen eer van hun werk. Daarna leest de directeur ile heer Kamstra de namen voor van hen, die een diploma ontvangen. (Men vindt de namen in het 2e blad.) De directeur overhandigt de diploma's en getuig schriften en geeft daarbij iedere jongen een persoonlijk woord mee. De Voorz. feliciteerde de jongens met de behaalde resultaten. Nu vandaag gaan jullie het grote leven in naar de verschillende werkplaatsen, aldus spr. Hij spoort hen aan, wanneer moeilijk heden worden ondervonden, deze flink het hoofd te bieden. Niet altijd letten op het loon, aldus spr., maar wat presteren moet vooral de hoofdzaak zijn. Waar deer de liefde van je ouders, die je de ze school hebben laten bezoeken. De beste dank is, dat je flinke kerels wordt in de maatschappij. In de jeugd zult ge je wat moeten ontzeggen, opof feringen getroosten, om in de toe komst het grootste profijt te trekken van je studie. Dat zal ook de grootste eer zijn van de directeur en de leraren. De directeur, dhr Kamstra spreekt mede namens de leraren. Het eind van de cursus, is zoveel als een beetje af scheid nemen zei spr. Wij moeten jullie overgeven, brengen naar een plaats, waar misschien moeilijkheden zijn. Een ding heb je met het diploma meegekre gen: verantwoordelijkheid! Als je in de werkplaats komt, van welk vak ook, moet je weten te tonen, wat je waard bent. Je zult een persoonlijkheid moeten worden, want in het eerst zal je het gevoel hebben, dat je nog maar heel weinig weet. Daarom moet de raad van anderen, worden gewaardeerd en aange nomen. De directeur en de leraren zul len je, zo nodig, altijd willen helpen. Straks van school zult ge de winter avondschool kunnen bezoeken of gebruik maken van het leerlingenstelsel. Zo voortgaande zullen jullie flinke kerels worden die met levensvreugde het ge leerde beroep met alle energie uitoe fenen. Tot de jongens die niet -zo gelukkig waren geweest, hoopt spr. dat ze naoed en ijver zullen; bezitten, om het diploma het volgend jaar te behalen. De gediplomeerden worden van harte gefeliciteerd. Voor de ouders kostte het dikwijls veel zorg je te laten leren zei spr., maar hij hoopt dat in de maat schappij een nuttige plaats mag worden veroverd. (Applaus.) De leerling Cor Maliepaard van Stad bedankte directeur en leraren op z'n plat Flakkee"s wat grote hilariteit ver wekte. Maar hij deed het dan toch! En De levering van slachtvee in het bin nenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertiendaagse distributie-pe riode het vleesrantsoen op 250 gram per week zal worden gebracht. In de bonnen lijst van volgende week Donderdag zul len derhalve bonnen worden aangewe zen voor 500 gram vlees. Het zal van de verdere ontwikkeling van de binnen landse aanvoer afhangen of deze rui mere beschikbaarstelling ook in volgen de distributieperioden gehandhaafd kan blijven. ------O------ Van Zaterdag 2 April v.m. 12 uur t.m. Maandag 4 April v.ni. 9 uur. MlddeUiarmis-Sommelsdyk Dienst heeft C. P. Arends, arts, Telef. 1, Middelharnis. Afwezig de artsen A. Kievit, Tj. Kuipers en P. Knöps. Oost-Flakkee Dienst hebben P. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge. -O- MIDDELHARNIS Brief lüt Canada. Uit een brief van de heer L. Stniili al hier, die zo men weet vorig jaar naar Cobden, Canada vertrok, lichten we het volgende ,,De mening moet niet gevormd wor den, dat men hier in Canada zo een twee-drie een goede farm tegen het lijf loopt. Wel staat de Nederlandse immi grant hoog aangeschreven bij de Cana dezen, als men zijn werk goed verstaat. Het loon dat in Canada als minumum door gehuwden wordt verdient is om te beginnen 75 dollar per maand met vrij huishuur, vrij aardappelen, melk, eieren stooksel, vrij tuin en vlees voor farmers marktprijs. Een vrijgezel verdient 45 dollar met kost en inwoning. Zodra de boer ziet, dat hij met een vakman te doen heeft, wordt meer verdient. Men moet echter niet 'naar Canada komen om te zeggen: zo en zo moet je doen! Dan loopt men teleurstellingen op! Canada is een mooi land met vele mogelijkheden. Er zijn in de omgeving van Cobden immigranten, die er slechts een jaar zijn en nu al een farm hebben gehuurd. Of ze succes hebben moet Wij ken. De een heeft gehuurd zonder in span en moet alles aanschaffen, ande ren huren met inventaris plus melkvee. Het laatste is een heel mooi ding. Weer anderen doen het om de helft en pro beren zo zelfstandig te worden. Heus, de kansen zijn er wel, hoewel de ervaren Hollanders, die er al 20 jaar wonen, zeg gen: kijkt eerst goed uit, leert goed de taal en de gewoonten. Te weten met welke farmgrond men te doen heeft, is een voornaam punt. Een melkboer uit Holland is vlugger tevreden dan een bouwboer. De kleigronden geven goede weiden voor het melkvee maar ben je bouwboer wil je niet alleen goede wei den, maar ook grond voor gewassen, zo als aardappels, kool, erwten enz. Dit vragt heel wat meer geld, aan een melkbedrijf. De kleigrond in Canada is niet geschikt voor aardappelen, maar wel voor graan. Er dient overal op te worden gelet, of er steen in de grond zit, hoe de afwatering is en of er goed water is. De Agricultural Representati ve (de man van de landbouw) geeft al le gewenste inlichtingen en staat met raad en daad bij. Ook het Immigration Commitee for Canada of the Christ Reformed Church is een organisatie die onnoemelijk veel tot stand heeft ge bracht. Donderdagavond werd in de School straat alhier het zoontje van de heer Joh. Auperlé door een auto aangereden, doordat hij plotseling tiit een zijpaadje kwam. Hij was bewusteloos, maar kwam even later weer bij. Dokters hulp werd ingeroepen, die een hersenschudding constateerde. hij gaf daarbij alle jongens een staaltje van z'n durf! Daarna volgde een kleine pauze, waar na enige films werden vertoond op ini tiatief van de heer J. Taaie te Som- nielsdijk. De heer Job Breur was film- operateur. De films waren van de Uni ted States Information Service, o.m. een vertoning van de slag in de Java- zee, die de heer Taaie bij de Ameri kaanse ambassade uit den Haag had meegekregen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2