Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEEDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSÉ EN ZEEUWSE EILANDEN Dë gang van zaken in een Raadsvergadering eiiahdeh-hieui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkert) 19 ZATERDAG 2 APRIL 1949 21ste JAARGANG No. 1808 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. VI. orde. Reglement van Het quorum. Handhaving van orde. Presen^geM. In dit artikel bezien wfl eens hoe de gang van zaken is in een gemeenteraads vergadering. Niet overal is dit precies eender, daar dit zowel van een bepaalde gewoonte ktm ïifhangen als van het reg lement van orde. De opvattingen van de Voorzitter kunnen daarbij ook een be langrijke rol spelen. De Raad stelt zelf het reglement van orde vast. Hij mag daarbij niets voor schrijven, dat met de wet in strijd zou zijn. Voor ieder raadslid is het beslist noodzakelijk dat men dit reglement van orde kent. De wijze van behandeling vein een zaalc, beïnvloedt dikwijls het uiteindelijk resultaat. Menig raadslid heeft teleurstellende ervaringen opge daan, doordat hij te weinig kennis droeg van de mogelijkheden en de gebruiken bij de behandeling van zaken of agenda punten. Vóór de vergadering begint, plaatsen de leden him namen op de presentielijst. Volgens art. 54 der gemeentewet, is het aanleggen van een presentielijst ver plicht. Dikwijls bevat het reglement van orde daaromtrent ook een bepaling. Volgens deze presentielijst wordt ook het quoriun bepaald, d.w.z. het getal raadsleden dat aanwezig moet zijn, om de zitting rechtsgeldigheid te doen ver krijgen. Meer dan de helft van de zit tende leden moeten opgekomen zijn wil de vergadering wettige beslui ten kunnen nemen. Vacatures worden van het aantal afgetrokken. Is het quorum niet bereikt, da;n -wordt'een-Mieiti- we vergadering belegd op de gewone wijze, de oproeping wordt dan de helft verkort, d.w.z. tussen oproeping en ver gadering behoeft dan maar 24 uur te verlopen. Heeft ook deze oproeping geen resultaat, dan volgt de derde, met de mededeling dat dit de laatste is, en de vergadering doorgaat ongeacht het aan tal leden dat is opgekomen. Er mag dan in zulk een vergadering alléén worden besloten over punten op de agenda ver meld. Verschijnt er dus maar één lid, is de vergadering wettig. Dit laatste komt gelukkig niet zoveel voor. Toch herinneren we ons een geval en wel te Stavenisse, waar enige jaren geleden het merendeel der raadsleden, na herhaalde oproep telkens (met opzet) wegbleef. Ook hebben we eens een raadsvergadering meegemaakt waar de raadsleden, meest landbouwers, druk aan het oogsten waren en de bur gemeester er een enkele moest laten ha- leUi om een wettige vergadering te hebben. In het laatste geval ging dit dus al erg gemoedelijk. De burgemeester is krachtens de wet, voorzitter van de raad. Hij heeft dus de leiding en van hem hangt veel af. Hij moet zorgen voor de handhaving der orde en is bevoegd, de publieke tribune, geheel of gedeeltelijk te doen ontrui men, indien het luisterende publiek de orde verstoort. Ook kan er een raadslid zijn dat „door zijn gedragingen de geregelde gang van zaken belemmert." Tegen hem kunnen ook maatregelen genomen worden, die echter niet behoren tot de bevoegdheid van de burgemeester. Tegen raadsleden kan alleen de Raad optreden. Wel kon de burgemeester de raad voorste 1- 1 e n, om een raadslid dat zich niet aan de orde wil onderwerpen, voor de eer ste maal voor de dag waarop het be sluit genomen wordt, de toegang tot de vergadering te ontzeggen. Bij herhaling van het wangedrag kan de burgemees ter de raad voorstellen hem voor meer dere vergaderingen uit te sluiten (ten hoogste vijf.) Er wordt over een derge lijk voorstel niet beraadslaagd vindt de Raad het voorstel goed, dan moet het lid, dat zich door wangedrag ken merkt, de vergadering onmiddellök ver laten. Wil hij niet, dan is de burgemees ter bevoegd; volgens art. 72, hem te doen verwtjderen. (met de sterke arm) Zou hij bij deze verwijdering verzet Syrië. Woensdagavond brachten de bladen het bericht, dat kolonel Hoesni Zaim, opperbevelhebber van het Syrische le ger, zich tot dictator heeft uitgeroepen. De president der republiek en de mi nister president iijn gevangen genomen. Omtrent de reden van deze staats greep, tast men vvat in het dtiister. De toestand van het land is zeer zorg wekkend. Voor de oorlog vras Syrië een man daat gebied van Frankrijk. Na de oorlog is het land zelfstandig geworden en heeft Prank'rtjk zijn troepen terugge trokken. De economische toestand van het land is slecht. De belasting is drastisch ver hoogd. Uitvoer is er heel weinig. De be lasting inkomsten, hoe zwaar ze ook zijn, dekken de uitgaven niet. In December 1948 is Djemil Mardam die vijf jaren geregeerd heeft, ten val gebracht door Dr Khaled. Dr Klahed heeft ongetwijfeld enige verbeteringen aangebracht. Onder zijn bewind is de vrede met Palestina gete kend. Aan een Amerikaanse maatschap pij heeft hij concessie verleent tot het leggen van een olieleiding van 1300 ki lometer door Syrië. Zijn de vermoedens juist, dan moeten vooral de vrede met Israël en de ver leende concessie het struikelblok zijn geweest. Dr Khaled wordt er van beschuldigd, dat hij te weinig het Syrische belang in het oog houdt en daardoor te veel aan vreemde mogendheden toegeeft. Ook moet de partij van Zaim gekant zijn tegen de plannen van Koning Ab- doellah van Transjordanië, welke een groot Syrisch rijk wil stichten, waarin Transjordanië de boventoon zou voeren. Dit rijk zou omvatten Transjordanië, Irak, Syrië, de Libanon en de Arabische gebieden van Palestina. Zaim is tegenstander van buitenland se inmenging, onverschillig of deze komt van Arabische zijde of van andere mo gendheden. Uit de berichten welke in de nu volgende weken binnen komen, zal men zeer waarschijnlijk duidelijk kim- nen onderscheiden, wat het doel der staatsgreep is geweest. Framkitjk- De herstemming voor de provinciale staten heeft Zondag j.I. plaats gehad. Gaullisten 389 zetels <in 1.244.583 st. Socialisten 279 zetels 1.206.895 st. Radicalen 270 zetels 1.184.725 st. Div. partijen 401 zetels 1.077.163 st. Katholieken 110 zetels 590.054 st. Commvmisten 37 zetels 1.689.764 st. Uit deze vergelijking ziet men dat de communisten er zeer slecht zijn afgeko men. Van de verschillende partijen heb ben zij het hoogste aantal stemmen be reikt, nl. 23 procent van het totaal en toch maar 37 zetels, ,2%%. De oorzaak hiervan is, dat Frankrijk nog geen even redige vertegenwoordiging heeft. Om de commimisten uit de colleges te houden, steunden de verschillende par tijen elkander. Daardoor verkregen zij de meerderheid en brachten de com munistische candidaat ten val. Vergeleken bij een vorige verkiezing: zijn de communisten met vier procent achteruitgegaan. Niettegenstaande Ixim plegen, dan stelt hij zich, volgens art. 180 Wetboek van Strafrecht, bloot aan strafvervolging. Een raadslid, aan wie de toegang tot de vergadering ontzegd is, wordt van de presentielgst afgevoerd. Hij ontvangt voor de vergadering, waarin hij zich misdragen heeft geen vergoeding (pre sentiegeld.) De wet spreekt nl. van een vergoe ding, die aan raadsleden (kuimen) worden toegekend voor het bijwonen der raadsvergaderingen (art. 64). In grote re gemeenten kan dit ook worden toe gekend voor vergaderingen van raads- afdelingen of raadscomtmissies. Het be drag wordt bepaald door Gedeputeerde Staten, waaromtrent de Raad voorstel len kan doen. Een volgende niaal bezien we nog en kele belangrtjke dingen, die zich in een raadsvergadering voordoen. Kerkhof uit het stenen tüdperk. In de buurt van Parijs, in het dorpje Presles, werd bij het ploegen van een akker een prae historisch kerkhof ontdekt, dat dateert uit het stenen tijdperk. Ongeveer tienduizend jaai- geleden werd het gebruikt. Er zijn belangrijke archeologische vondsten gedaan. In de kuil v.l.n.r. de burgemeester van Presles, de heer Laval. Robert Blanckert, eigenaar van het terrein en de heer Sude een Parijs' ambtenaar. geweldige actie die zij in de laatste ja ren hebben gevoerd. Het Franse volk maakt zich los van de communisten. De regerings partijen zijn nu sterker dan voorheen, want de grote overwin ning die generaal de GauUe dacht te behalen, is eveneens uitgebleven. De 65-jarige minister president Dr Henri Queuille, die een half jaar gele den als kabinets formateur optrad, schijnt het vertrouwen van het volk te winnen. De vorige regeringen waren zo slap dat gevreesd werd voor een burgeroor log. Niettegenstaande de ernstige toe stand heeft hij het roer in handen we ten te houden en de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Het doet ons vreemd aan, als op Zon dag wordt gestemd. In verschillende Europeese landen is dit nu een gewoon te geworden. Wel een duidelijk bevrijs hoe zeer de Zondag in verval is ge raakt en de Christelijke normen en ze den hoe langer hoe minder worden ge ëerbiedigd. Atlantisch Pact. D.V. zal Maandag 4 April het Atlan tische Pact te Washington worden ge tekend. President Truman zal. dan een rede uitspreken. De ministers Bevin (Enge land) Spaak (België) Stikker (Neder land) en Bech (Luxemburg) zijn met het stoomschip Queen Mary te New York aangekomen. Minister Bevin die nu niet bepaald veel sympathie voor de Joden heeft, is te New York niet erg hartelijk begroet. Een aantal demonstranten liep met spandoeken over de kade. Zelfs werd in koor gezongen „Bevin moet met een touw om „zijn nek „hangen aan het bovendek. Toen hij in de auto stapte werd hij bekogeld met tomaten en eieren. Deze uitingen waren het gevolg van het feit dat Engeland troepen heeft ge zonden naar Transjordanië en de Joden heeft bedreigd dat zij met Engeland in conflict zouden komen, als zij de grens zouden overschrijden. Portugal en IJsland hebben eveneens besloten tot het Pact toe te treden. Wanneer doorgegaan wordt op enkele uitlatingen, die nu reeds worden verno men, dan zal het Pact worden bezongen als een kn^p sttik staatsmanskunst om de vrede der wereld voor de komende generatie te garanderen. De Westerse landen zijn nu zo sterk en hun bronnen zo overweldigend, dat de Oosterse lan den er respect voor zullen krijgen. Het zijn klanken waarin alleen verno men wordt het steunen op menselijke krachten en waarbij met God en Zijn Woord geen rekening wordt gehouden. Italië. Italië zal eveneens het Atlantische Pact ondertekenen en minister Graaf Sforza is reeds te Washington aangeko men om aan de plechtigheid deel tb nemen. De communisten hebben zich geducht geweerd. In de Senaat was de stem verhouding 188 stemmen vóór en 112 stemmen tegen. Er waren 8 onthou dingen. De- Communisten deden een voorstel gesteund door enkele sociaJistische groe pen om een niet-aanvals verdrag niet de Sovj et-Unie eii andere landen vaii Oost Europa te sluiten. Dit voorstel werd verworpen met 105 stemmen vóór en 176 stemmen tegen. Uit deze verhoudingen ziet men, hoe sterk de communisten en links socialis ten nog zijn. Noorwegen. Het Noorse parlement heeft eveneens gestemd over de toetreding tot het Noord-Atlantische Pact. De stemverhouding was, 13Ö vóór en 13 stemmen tegen. De tegenstemmers waren 11 communisten en 2 socialisteü. Geopend van 95 uur, ook des Zaterdags Sigaretten zonder bon met b\)slag^ voor het Koningin Julianafonds Met ingang van vandaag zal men' si garetten zonder bon kunhen fcópen -yvaarop een btjslag wordt geheven -voor hét Kohingih Julianafonds. Dit fonds is ingesteld ter bevordering van het maat- scliappélijfc wérk in Nederland. ■l;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1