De heer J. Boomsma weer thuis CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN EIIIVI1DEn-I1IEUll/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Mlddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 30 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1807 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. NIET MEER GEHOORD. „Wie de vrede wil wapene zich tot de oorlog" was een bekende spreuk der ouden. Vaak is het beginsel aangeduid door die spreuk veroordeeld en onwaar ge noemd. Inzonderheid na de oorlog van 1914- 1918 kon deze uitdrukking geen genado vinden in de ogen \'an de ontwapenaars. Maar werd bewapening uitgekreten als het aantrekken van de oorlog. Peit is dat nooit een land om zijn zwakte niet aangevallen is, maar inte gendeel landen die zich niet behoorlijK bewapend hadden zijn altijd een aan trekkingspool geweest voor naar uit breiding staande volkeren. Daar hadden de ontwapenaars geen oog voor en wanneer in het verleden het pleit gevoerd werd voor een ver antwoorde bewapening, dan hadden ze welhaast woorden gereed als oorlogsop hitser e.d. meer. Vooral de socialisten waren sterk in hun terminologie om die genen die de eis stelden dat ons land zich behoorlijk moest kunen verdedigen te veroordelen. Het was de tijd van „geen mari" en geen cent." Van de ge broken geweertjes in de revers van de rode heren. Hoe hebben we de dwaasheid en de onverantwoordelijkheid daarvan ervaren in de tweede wereldoorlog. Daarvan doet de Parlementaire En quêtecommissie in haar verslag een boekje open. Hoe is alles veranderd! Het bedrieg lijke humanisme, uitgaande van de goed heid van de mens is verstomd. Iedereen is beducht voor nieuwe oorlogen. Tus sen de eerste en tweede oorlog vierde het humanisme zijn triomfen. Nooit mocht er oorlog meer komen. Nu na de tweede wereldoorlog houdt men ernstig rekening met een nieuwe oorlog, met een derde wereldoorlog. Waarvan men vreest, en gezien de vreselijke uitvin dingen niet ten onrechte, dat ze de zo gruwelijke tweede oorlog in vreselijk heid zal overtreffen. Openlijk spreekt men en schrijft men over de oorlog der toekomst, die niet uit kan blijven. En waarvan de partijen reeds aange wezen worden. Het Oosten tegen het Westen. Rusland contra Amerika. In de laboratoria wordt gezwoegd en gezweet om de vernietigingsmiddelen ten top te voeren. Rusland is de grote dreiging. Dat is het gevaar der toekomst. Daartegen be wapent men zich. Daartegen worden ver bonden en pacten gesloten. Daartegen moet de bewapening op peil worden ge bracht. En al wat socialistisch is doet er van harte aan mee. Door bewapening de oorlog aantrekken, geen socialist die het meer beweert. De leuze „geen man en geen cent," ze is uit het socialistisch woordenboek geschrapt en gebroken ge- weertjes ze zijn niet meer te bekennen. Alleen van communistische zijde wor- KEURING POOTAARDAPPELEN Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat het, in afwijking van hetgeen hieromtrent destijds is gepubli ceerd, is toegestaan om zonder vooraf gaande keuring door een Keuringsdienst de nog aanwezige voorraden onverkoop bare pootaardappelen voor andere doel einden te bestemmen. Telers, die per ras en klasse minder dan 8 ton per ha hebben laten plombe ren en voor een tegemoetkoming in de kosten van de poterteelt in aanmerking wensen te komen, behoeven hiervoor dus geen aanvrage in te dienen. De tegemoetkoming zal te zijnertijd worden berekend aan de hand van de gegevens waarover de Keuringsdiensten beschikten, eventueel aangevuld met ge gevens, welke voor dit doel later zullen worden verzameld. In dit verband wordt er nog op ge wezen, dat het niet in de bedoeling ligt om de telers van Eersteling pootaard appelen, die de opbrengst destgds voor consumptie-doeleinden hebben afgezet, voor een tegemoetkoming in aanmer king te doen komen. den dergelijke klanken nog wel verno men, het communistische jargon haalt de oude leuzen van de socialisten nog weer op. Het Atlantisch Pact wordt ge sloten onder goedkeuring van allen, ook van de socialisten in de betrokken landen. Ook in ons land. Een noodzakelijk iets om de agressie van Rusland een halt toe te roepen. Maar afdoende? Laat men zich toch niet begoochelen. De Rus staat aan de Elbe. Met millioe- nen legers is de overstroming van het oude Avondland slechts een kwestie van dagen. Verbonden, pacten en bewapening. Het spreekwoord der ouden wordt in toepassing gebracht. Met hoop op goede uitkomst. De leus van het humanisme en de toe- weringen van de socialisten ze worden niet meer gehoord. IJDEL EN MISLEIDEND. Het eerste rapport van de parlemen taire enquête-commissie, die een onder zoek instelt naar het regeringsbeleid ge durende de periode 19401945 is ver schenen. Wat naar voren komt is weinig ver heffend. Wie herinnert zich niet het geblaas vaji de autoriteiten van de maanden, die aan het vreselijk gebeuren van de Meidagen 1940 voorafgingen. Wat werd er geschermd met uitduch- tingen „Wij zijn paraat" enz. En wat nu aan het licht komt. Inderdaad weinig verheffend. Een hopeloze distancie tussen Rege ring en Opperbevelhebber, leidend tot het ontslag van deze functionnaris. Een ontslag in de moeilijke dagen, slechts enige maanden voor de vreselijke over val van 1940. En dan het niet luisteren naar waarschuwingen, die onverbloemd de overval voorzegden. En het uitblijven van de zo hoog nodige maatregelen die genomen moesten worden. Hoe geheel anders zou de toestand hebben kimnen zijn indien men werkelijk meer paraat was geweest. Het is een zeer uitgebreid rapport en het is niet onze bedoeling om er veel uit te citeren. Slechts een enkele algemene opmer king moet ons uit de pen. Het hoofd- treffen met de vijand vond plaats bij de grebbelinie. Het rapport geeft de indruk, dat het Nederlandse leger bij de Grebbeberg ge faald heeft. Dat de slag aan de Greb beberg een debacle is geworden voor ons leger. Niet door gebrek aan individuele, per soonlijke, moed en dapperheid, maar door ondeugdelijke voorbereiding, door hopeloos gebrek aan de zo nodige een heid, door gemis aan samenwerking en goede leiding. Zeker het rapport ver heelt het niet dat ons leger er vechten moest onder zeer ongunstige omstandig heden. Ook al een gevolg van grote na latigheid in de voorbereidingen. Waarbij nog komt dat onbekwame commandatiten tevergeefs leiding tracht ten te geven in de verwarring die zo wel moest ontstaan. Persoonlijke dapperheid is er geweest. Maar als de leiding niet deugt, dan kan dat niet baten. Het rapport onthult uit de oorlogsdagen en uit de maanden, die er aan voorafgingen veel dat niet erg verheffend is. Waaruit genoegzaam blijkt, dat de Regering niet met de no dige ernst is opgetreden en dat het ge schreeuw en gebluf over onze paraat heid uit de maanden die aan de oorlog voorafgingen ijdel en misleidend was. URK ZAL WEL VAN PROVINCIE GAAN VERHUIZEN. De gemeente Urk zal worden uitge breid met ongeveer honderd hectaren van de Noordoostpolder, als een desbe treffend wetsontwerp wordt aangeno men. In datzelfde wetsontwerp wordt voorgesteld, de gemeente Urk in te de len bij de provincie Overijrjssel. Urk be hoorde tot dusverre, merkwaardig gie- noeg, tot de provincie Noord-Holland. In de zeventiende en achttiende eeuw was het eiland trouwens eigendom van de stad. Amsterdam. Herinnering aan Tandjoeng Poera waar U de heer Boomsma ziet tussen onze Flahkeese jongens. Zondagmorgen 9 uur kwam de „Grote Beer" te AmsterSam binnen met ver traging door de mist. Er scheen nu een maal bepaald te zijn, dat de boot op Zondagmorgen moest binnenkomen, hoe wel het normaal Zaterdag had gekund. Dat was zeer jammer, vooral voor de zielcen. De tweelingbroer van de heer Booms ma was aan de kade met een goede vrind, om hem af te halen. Zij hadden elkaar vrij spoedig in de gaten. Kort daarna begon de ontscheping. Namens de Niwin werd de heer Boomsma hartelijk welkom geheten door de heer Landman, van de Niwin- film- en persdienst, waarna de omvang rijke bagage gelost en in de auto ge laden werd. Het was intussen behoorlijk laat geworden, er werd een telefoontje naar Middelhamis gegeven, dat de auto nog over moest. Toen men te Hellevoet- sluis aankwarti was de boot al half in de haven, maar de kapitein had dê hof felijkheid terug te keren, om de repatri- erende Niwin-man mee te nemen. Op het Havenhoofd ontving de pon- tontoecht de Gans als eerste Flakkeeër de groeten van zijn zoon. ,,De Gans, je mag trots zijn op je zoon, het is een fijne kerel" zei Boomsma. Burgemeester Rijnders van Middel hamis was ter begroeting aanwezig, hartelijke woorden werden gesproken namens het Niwin-Comité en toen ging het snel naar huis. Een zeer prettige ontvangst was hem daar bereid, bloe men en vele andere blijkan van belang stelling vertolkten de vreugde van de terugkeer na een jaar lang afwezigheid. Dezelfde dag heeft de heer Boomsma zijn vrind M. Dijkers, de gasdirecteur nog kunnen groeten, welke Maandag per vliegtuig naar Batavia zou vertrekken. Maandagmorgen had op de drukkerij een mtieme begroeting plaats door het gehele personeel, dat op het kantoor was samengekomen. Namens hen sprak •als oudste de heer Blok, ook anderen uitten hun beste wensen. Mooie bloemen werden aangeboden, een taart en meer blijken van belangstelling. De deur stond trouwens de gehele Maandag niet stil, want telkens waren er weer anderen om de populaire Booms ma te verwelkomen. Als pers hebben we hem een ogenblik kunnen interviewen, om ons een kort overzicht van zijn reizen in de Archipel te laten geven. Voor het merendeel heeft hij zich daar om en rond de evenaar per vliegtuig verplaatst. Als artist voor de Niwin had hij prioriteit II, (Generaals hebben prioriteit I) omdat hij als officier werd aangemerkt. De meeste vliegtuigen waarmee hij vloog waren Dakota's. De heer Boomsma is zijn voorstellin gen begonnen op Midden Java op Ban- joemas en Poerbollingo. Toen hij er aan kwam was het er niet rustig. De voor stellingen mochten maar tot een bepaald uur gegeven worden. Vandaar is hij ge gaan naar Zuid-Java, o.m. Tjillatjap, een plaats die erg verwoest is. Dat was in de regentijd. Mei '48. Daarna werd een tocht naar het Noorden gemaakt, waar een film werd gemaakt van de commando-troepen, die daar 68 uur bij na zonder onderbreking in touw waren geweest. Samarang werd bezocht, zeer gevaarlijke posten op Ambarawa, vlak bij de damarcatie-lijn, waar de ploppers hun sinister werk uitvoerden. Drie maanden heeft hij op midden Ja va geweest, vandaar ging het via Bata via per vliegtuig naar Medan ,Sumatra) 's Morgens om 11 uur weg, om half zes in Medan. Dezelfde avond gaf de heer Boomsma een voorstelling in een zie kenhuis. Te Tandjoeng poera (Sumatra) wer den veel Plakkeese jongens ontmoet. Vooral aan het Toba-meer te Prapat, een verlof-centrum, was het een der mooiste avonden. Spontaan werd daar met 300 jongens gezongen: „Ik hou van Holland!" Bij sommigen stonden de tra nen in de ogen van ontroering. Na 14 dagen ging het per vliegtuig naar Palembang, de plaats waar petro leum gewonnen wordt en zich kolenmij nen bevinden. Op Lahat werden films gemaakt van voorbijtrekkende troepen. Van Palembang ging het naar Par dang. Op het mooie Sumatra verbleef hij tot 27 Sept. '48. Wanneer men er overheen vliegt spreekt men van „boe renkool" zo dicht is het bebost. Java is meer geciviliseerd. Toen naar Borneo. Te Bandjirmassin was Boomsma de eerste die de film van de inhuldiging van Koningin Juliana vertoonde. Dat gaf een geweldig enthou siasme. Te Balikpappan- waren posten, waar ze één jaar lang niets gezien had den. Het valt te. begrijpen, dat hij, voor-' al op de buitenposten, met vreugde Werd begroet. Er waren er die stonden te hui len, toen ze Holland en Flakkee op de film zagen! Sampit werd bezocht, waar de beken^ de fa. Bruijnzeel zijn houtsoorten haalt. In Balikpappan werd een weg aange legd van 500 km. lengte. Het binnen land van Borneo is eigenlijk een oer woud, waar onmetelijke rijkdommen, goud, uranium en andere delfstoffen in de grond moeten zitten. De Bataafse heeft ook hier haar domein. Toen naar Taliaran. De petroleumin- stallaties zijn daar niet verwoest ge worden. Een iljke Radjata. Op Tandjoeng Selor ontmoette hij een rgke Radjah, die van elke ton "petroleum één gulden krijgt. Dit heerschap was naar Europa geweest, had een insteek- (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1