De nieuwe bonnen ^CécJbeh^JOuxL Wat is Uw vrijheid U waard KINDERHOEKJE Zaterdag 26 Maart 1949 „E I L A N D E N - NIE U W S" Bladz. 3 gering in omvang, nu is dat veel beter verzorgd. De inhoud is degelijk en ac tueel. Wil het orgaan nu floreren en de kosten van 10 et per week gehand haafd blgven, dienen de vissers zoveel mogelijk zich hierop te abonneren. Ver schillende leden gaven zich hiervoor op. De Commissie brengt verslag uit van de stand der garnalen. Alleen enkele Vis serijen hebben het privilegie voor leve ring van zoute garnalen. De prijs van pufgamalen is 40.per 100 kg. De afgevaardigde J. Zandburg doet rapport inzake de behandeling en besluiten der Bondsvergaderingen te Alkmaar. Met de verkiezing Voorz. kreeg dhr C van Noord Jr. de meeste stemmen, zo dat de wisseling dezer functie gaat van vader op zoon. De secr. geeft zijn me ning te kennen om te bedanken nu hij om gezondheidsredenen een andere werk kring heeft moeten zoeken en dus los staat van de Visserijvereen. De vergadering kan zich echter met deze gedachtengang niet verenigen. Een der aanwezigen stelt voor om de secr. een vergoeding te'geven vcor zijne ad ministratie. Met een gratificatie van 50.besloot dhr Zandburg aan te blijven en zijn functie welke hij gedu rende 15 jaar met de meeste correct heid heeft vervuld, voort te zetten. G. Moerkerke Johz. en J. Bezuijen Jz. werden bij acclamatie herbenoemd. Het volgende pimt Boeien en Bakens is nu aan de orde. Hierover werd breed voerig gsproken. Het grote nut van een goede afbakening der vaargeulen en de aanwijzing van de wrakken, (Welke een obstakel vormen voor de visserij) ko men de vissers zeer ten goede. De aan schaf en onderhouding evenwel eisen grote onkosten. Dhr J. Bezuijen neemt op zich dit werk ten uitvoer te leggen voor de som van 275.met 2 x ver schoning. Verder werd besloten tot aankoop van een Automatische Bascule bij het Ver koopkantoor van garnalen. Dhr C. Sperling informeert naar het tot standkomen van de Vismijn, alsmede naar de localiteit voor de ontvangst der garnalen. Het bestuur heeft deze zaak in bespreking met de burgemeester. Eerst moet de kademuur in gereed heid zijn, alsdan zal er een gebouw voor worden geplaatst. Met de rondvraag werd er nog enige tijd van gedachten gewisseld, waarna de nu aftr. voorz. zich richt tot de leden der vereen, met een woord van dank, voor hun mede werking gedurende de tijd welke hij als voorz. de functie van wijlen Joh. Sper ling heeft waargenomen en spreekt de wens uit dat de Vissersvereen. moge floreren tot bloei en welvaart der ge zinnen. Daarna werd de vergadering ge sloten. ------O------ 10 Mei 1940 vielen in grote getale Duitse Parachutisten bij Den Haag, de vliegvelden, de Moerdijkbrug etc. uit de lucht en deden ze het Koninkrijk der Nederlanden beven op z'n grondvesten. Nauwelijks op de grond, wreven ze zich van verbazing de ogen uit en vroe gen ze, ziende de grote aantallen weer bare mannen, die niet in uniform liepen: „Is Nederland dan niet gemobiliseerd? voor het tijdvak van 27 Maart t.m. 9 April 1949. Voedingsmidideleiikaarten 903 061 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 062 Vlees (A, B) 300 gram vlees 063 Vlees (I>) 100 gram vlees 064 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 065 Algemeen (A, B, D) 250 gram bo ter, margarine of vet 066 Algemeen (A, B) 500 gram boter, margarine of vet 067 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 068 Algemieen (A, B) 125 gram koffie 072 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 074 Algemeen (D) 250 gram boter, margarine of vet 075 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas "Pabakskaarten 903 70 Tabali (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 72 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (bljz. arbeid, a.s. moeiders, zielken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. (De letters achter de bonmmimers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Maart worden gebruikt. De bonnen 044, 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057 en 059 Algemeen der bonkaar ten voor voedingsmiddelen kxmnen ver nietigd worden. We zijn nog geen 10 jaar verder en weer pakken donkere wolken zich on heilspellend samen, weer wordt de vrij heid van het democratisch Westen be dreigd, en daardoor Uw eigen persoon lijke vrijheid belaagd. Wat gaat gij doen, gij weerbare meun- nen? Toch niet in angstig niets-doen de gang van zaken lijdelijk afwachten? Toch niet U zelf beklagen, dat ge zo'n allerongelukkigste tijd moet meemaken Met lijdelijk niets-doen, met zelf-beklag enz. dient ge echter'nóch Uw. land, nóch Uw eigen persoonlijke vrijheid. Herinnert ge U de jaren 19331939, de tijdelijke ondergang van het Moeder land, de grote rouw en het bittere ver driet in duizenden gezinnen? Of zijt ge Tsjecho-Slowakije en de opzienbarende processen van de laatste weken nu al weer vergeten? Of meent ge wellicht, dat Nederland in een eventueel conflict neutraal kan blijven evenals gijzelf Is niet alles donkere dreiging, waar ge onmogelijk onderuit kunt? Weet ge, waarmede ge beginnen moet? Gij- en 8,11e weerbare mannen boven 21 jaar moeten bezoeken de vergade ring. Ook de Legerfilmdienst komt belegd door het Nationaal Instituut S.W.G. in Hotel Spee Sommelsdijk op 31 Maart a.s. sav. 7.30 uur. Gelegenheid tot het stellen van vragen. De Plaatselijke Commissie S.W.G. Beste jongens en meisjes! Het laatste Maart-raadsel, dat nu een beurt krijgt, is eenvoudig. Het is het 48 MAART-RAADSEL 1. xxxxxxxx 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 1. moordenaar boven Jezus verkoren. 2. broeder van Petrus. 3. vrouw van Jacob. 4. broeder van Mozes. 5. betekent: huis. 6. zangstem. 7. stad door Jozua ingeno men. 8. letter. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. Dit raadsel werd inge zonden door Pietsr Flikvveert Johz., Nieuwerkerk. Nu komen nog wat brieven: Tony Li., Nieuwe Tonge. Toen jij de brief schreef kwam er een sneeuwbui en rai ik op 't ogenblik dit schrijf is het ook aan 't sneeuwen. Ja, Maart roert zijn staart! Gaat het goed met Ma- rietje? Ik vind dat je „gazelle" nogal meevalt in prijs. Zuinig ermee. hoor. Tony v. d. D., Nieuwe Tonge. Het is een lange brief geworden, 't' Is mooi geschreven ook, met de nieuwe pen. Ja, die vergissing heb ik ook gemerkt. Hoe of ik daar nu aan kwam weet ik niet. Waar gewerkt v/ordt, worden fouten gemaakt, hè Lena B., MiddeUiamis. Ja, ik krijg wel eens mooier werk dan dat van jou, maar... er is ook wel werk bij dat heel wat minder is. Jij staat ongeveer mid denin. Dat valt nog mee, hè? Gpets Q,, Tholen. Je leert het al aar dig, Greta. De storm was erg en het hoge water niet minder. Mensen uit Limburg en Drente zouden bang worden als ze dat water zagen en zouden niet snappen, dat wij er durven wonen. Kees Q., Tholen. 't Is misschien een domme vraag, maar wat zijn beunen eigenlijk? Zijn dat grote manden om vis in te bewaren? Is de prijs naar je zin? Piet van L., Nieuwe Tonge.. Sliep je ook al boven toen 't zo stormde? Daar was 't nog een leven, hè? Anders dan beneden. Clai-a B., Nieuwe Tonge. Je raadsel hoop ik nog wel een plaatsje te geven. Ik zou Chrisje best eens willen zien in dat mooie pakje. Nu is 't haast gebeurd op school, hè? Lies H., Ouddorp. Ik had je vorige week moeten beantwoorden, dan was de felicitatie beter op tijd gekomen. Toch nog gefeliciteerd, ook Jannie. In de vol gende brief zal ik over die verjaardagen wel het een en and.er lezen, denk ik. Nel H., Ouddorp. Die datum moet 7 dagen later zijn. En de maand is de maand die volgt op de twee genoemde. Nu kun je er wel wijs uit worden, hè? Jij bent heus niet de oudste die mee doet. Ik kan je Engelse brief heel goed begrijpen. Een mooi Engels spreek woord is: ,,Make hay whUe the sun shines." Weet je de betekenis ervan? Ik bedoel: welk Hollands spreekwoord gebruiken we daarvoor? Adrie V. W., Stellendaiu. Op H. ben ik weleens geweest; in St. ook wel. Het boek over Piet Hein ken ik niet; dat boek van WiUem W. wel: Woon je lie ver in St. dan in H. En je moeder? Dies L., Oud Vossemeer. Dat is een ernstige roepstem. Er wordt weer zo bewaarheid, dat er maar één schrede is tussen ons en de dood. Van ouderdom was het niet. Ieders leeftijd is bepaald en daar zullen we niet óver gaan. Dat we maar bereid mochten zijn; want als de dood komt volgt er een beslissing voor eeuwig. Maarten en Cornells G., Ouddorp. Jan heeft weer mooi werk geleverd. Leuk, dat er nu voor allen wat was. Ja,' in de konrjnenfokkerij kan het mee- en tegen- lopen. Dat v/eet je echter van te voren. In de land- en tuinbouw moet je 't ook maar 'afwachten, nietwaar. Wij, mensen, hebben het nu eenmaal niet voor 't zeggen. Trijnie M., Sommelsdijk. Hoe is de ze vende van deze maand verlopen? Nou, daar zal ik straks wel antwoord op heb ben. Is je vader al aan de beterhand? Ischias is een zeer pijnlijke en meestal een langdurige ziekte. Wim A., Oud Vossemeer. Soms willen zulke grote jongens dolgraag soldaat worden, als ze nog thuis zijn. Zijn ze het echter dan valt het meestal tegen. Het is zoals je schrijft: we kunnen geen minuut vooruit praten. Lees maar eens met aandacht Jacobus 4 1317. Joke v. d. G., Melissiant. Je brief is weer heel duidelijk geschreven. De ge schiedenis van M. de Ruyter is voor de kinderen altijd aantrekkelijk. Nog een poosje, dan is de overgang achter de rug en dan kun je weer tot rust komen. Pieter H. G., Ouddorp. Jij bent de laatste deze week. Dat komt niet omdat je de laatste was bij het inzenden, hoor! Je kan van mij toch niet verwachten dat ik de brieven in volgorde van ont vangst ga beantwoorden. Op je inte ressante brief kom ik nog wel terug. Kijk maar eens goed volgende week. Allemaal de hartelijke groeten. De inzending van het Maartwerk staat weer open. Stuurt allen je werk in aan jullie OOM KO. Geopend van 95 uur, ook des Zaterdags Prins Bernard in ons land terug. De Prins en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn Woensdagmiddag op het vliegveld Soestdijk aangekomen, waar Koningin Juliana hen opwachtte. Zowel prins Bernhard als de prinsesjes zijn vol lof over de in Sankt Anton doorge brachte vacantie. 76 C door H. ZEEBERG Onrustig en verlangend boog Heino zich nog uit het open raampje, maar hij zag Martha niet meer. Zij had het per ron verlaten, hoewel er nog geen trein was gearriveerd. „Je hebt gelijk, mijn kind", dacht hij. i,Je behoeft je aan mij niet meer gele gen te laten liggen; ik heb je schande lijk behandeld". Even voorbij de Lunetten begon zijn medepassagier, die spraakzaam bleek te zijn, een gesprek. Beleefdheidshalve gaf Heino antwoord, maar zo kort mo gelijk. De man tegenover hem bespeur de dan ook weldra, dat hij aan het ver keerde adres was, waarom hij een cou rant greep en lezeii ging. Maar even na Amersfoort, toen de snel de Veluwe 'doorsnijden ging, viel hij in slaap. De stilte was Heino zeer welkom. Hij peinsde verder, maar tot een oplossing kwam hij niet. Hoe meer 'de trein het Noorden na derde, hoe meer verlangend hij werd; zijn moeder te ontnroeten, die hij in geen ■naanden gezien had. En na Assen werd dat verlangen zó machtig, dat i hij, te Groningen aangekomen, uitzag, of zijn moeder er niet was, hoewel hij zeer goed wist, dat haar gezondheidstoestand ten dele, misschien wel voor een groot deel door z ij n schuld, zeer geleden had. Zijn moeder was er echter niet. Wel dook opeens Truus op, die hem hartelijk de hand schudde en hem zeer opgewekt ontving. „Tjaard wilde je komen halen", ver telde hij, „maar die kreeg plotseling verhindering. En toen ben ik holderde bolder gegaan. Want niemand om je af te halen, is zo'n sneu geval. Niets ge zellig". „'k Vind het verbazend aardig van je", zei Heino, uit de grond van zijn hart. Hij had al lang ingezien, dat hij Truus verkeerd beoordeeld had. Hij was al leen de schuldige. Hij had het er waar lijk naar gemaakt, dat zij ontstemd op hem wêis geweest. En desondanks vond Truus het ook goed, dat Tjaard hem hielp. O, zij waren veel en veel beter dan hij. ,,Je komt nu uit Rotterdam, niet?" hoorde hij Truus vragen. „Is de zaak in orde gekomen?" „Ja, o ja, neem me niet kwalijk, ik was even in gedachten. Ja, ja 't is ge lukkig in orde, hoor. Ik word chef van het filiaal in Deventer. Ik blijf een dag of tien thuis en dan ga ik er heen, om mij er in te werken". „Heerlijk, Heino, dat je nu uit de moeilijkheden bent", zeide Truus warm. „Ja," antwoordde hij. „Ik kan het mij soms nog niet voorstellen. Maar een feit is het, hoewel ik het niet heb ver diend'". „Wij verdienen niets en wij hebben op niets recht", meende Truus. „Maar na tuurlijk moest jij geholpen worden. Dat spreekt immers vanzelf?" ,,En als Ik het nu weer bont ga ma ken?" vroeg hij, alleen om haar gevoe lens jegens hem te peilen. ,,Dat doe je niet", antwoordde Truus op vasten toon. „Als wij daarvan niet overtuigd waren, hadden wij je niet ge holpen. Maar je hebt nu leergeld be taald en zult voortaan beter oppassen. Alleen doe het niet in eigen kracht, Heino. Want dat gaat toch niet". „Neen, dat gaat niet'", zeide hij. En dat meende hij. Omdat hij zijn onmacht had gevoeld en nog steeds voelde. Truus ging er niet verder op in. Hei no wist zeer goed, wat zij bedoelde. Hij moest Gods genade deelachtig worden. En die konden mensen hem niet geven. Zo nu en dan enkele woorden wisse lende, liepen zij over de singels, om spoedig daarop de wijk te bereiken, waar mevrouw Heerema voor het raam stond, vol verlangen starend naar buiten. „Ik ga niet mee naar boven",-zei Truus, tactvol. „Anders wordt het te laat. Moeder heeft gezien, dat je van de trein gehaald bent. Dat is voldoende Tjaard en ik komen morgenavond op bezoek. Tot ziens, Heino." „Tot ziens, zei hij met gesmoorde stem. Het gezicht van zijn moeder, die zeer vervallen was, had hem van streek gebracht. Geheel alleen met zijn moeder, dien* avond, stortte hij zijn hart uit. En mevrouw Heerema liet hem rus tig spreken, zonder hem in de rede te vallen. Zij luisterde naar zijn bekente nissen met een. hart, dat eensdeels schreide, maar dat aan derandere kant zich verheugde. Want daar was een verloren zoon aan het woord. Door de ervaringen, die hij had opgedaan, was hij een geknakt man. Maar zij twijfelde er niet aan, of eenmaal zou haar jongen zich weer oprichten, omdat hij terug zou zijn dóar, waar zij hem steeds had wil len hebben en houden: op de weg, waar God de Leidsman is. (Wordt Vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 7