r Ouderavond van de School met den Bijbel te Dkksland 'Af D. COERgE Het 25-jarig bestaan feestelijk herdacht Sa, map ir lil .jbevffijdf U vsan Is om en pijü! I Helpt bijengif voor L Rheuznatiek is kei ideaal voor iedere kmsmoedev- Zij geeft EEN HEERLIJKE BOTERHAMSMERING Zij Keeft EEN MOOIE BAKAARD Zij serveert EEN HEERLIJKE JUS Zij is VOLRIJK AAN VITAMINEN Zij is VOORDELIG en nevoraerl net welzijn van net geliele gezin. Vissersvereziiging „Samenwerking" te Ouddorp Bladz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 26 Maart 1949 1*1. .^SÊO^ - 1 ^V^p'ftv Woensdag 23 Maart werd het 25-ja- rig bestaan van de afd. Goeree en Over- flakkee, ter bevordering van de Bijen- teelt, in Hotel Spee feestelijk herdacht. De bestuursleden die achter de tafel hadden plaats ^(ixioraen, waren bijna niet te zien door een groot bloemstuk van de afd. Brielle, dat midden op tafel was geplant. Onder de vele imkers met hun dames, die waren opgekomen heer ste al aanstonds een feestelijke stemming De voorz. de feaer J. Mastenbroek van Stad, opende met een welkomstwoord, heette allen, inzonderheid de dames wel kom, alsook de heer A. W. Keijzer van Hei'kingen, de oprichter der afdeling, de ass. b.d. Rijksbijenteeltconsulent dhr A. J, V. Willigen en het Hoodbestuurs- lid, dhr v. d. Broek. Hij schetste dat de Nederl. Vereen, van 6000 leden tot 24000 leden was gegroeid. De afd. Flakkee telt thans 102 leden. Verschillende belangrijkheden v/erden door hem gereleveerd, ook hoe verschei dene leden kwamen en gingen. Een mi nuut stilte werd in acht genomen als eerbetoon aan het vei'scheiden van Dirk Voogd te Ouddorp en August de Vries te Sommelsdijk. Voor de volgende 25 jaar hoopte hij, dat de bijenteelt verbe terd mocht worden en elk lid mocht be seffen, dat door goed imkeren de hoog ste opbrengst kon v/orden verwacht. Ko.ker a 50 tabletten 75 et. in aile wel- vOorzie'ne Apofheken en Ds-ogUterijen. De secretaris, öe heer M. Borst (van Herkingen) leest eerst de notulen voor van de oprichtingsvergadering waarbij de heer Joustj-a bij tegenwoordig Vv^as. Dit v/as op 25 Juni 1924. Voorzitter was toen dhr A. W. Keijzer. Uit het jaar verslag bleek, dat in die kwarteeuw achtereenvolgens voorzitter waren ge weest de heren P. C. Kappetein, P. van Gent, A. van Seters en J. Mastenbroek. Secretarissen waren: C Keijzer, J. Vis en M. Dorst. Penningmeester; J. Vis, M. Dorst, C. Smits en P. Tanis. Hij rele veert dat in 1928 een cursus in bijen- teelt werd gegeven; in 1931 werd de eerste bijenfilm vertoond; in .1935 was er van de Vereen, een mooie honing- stand op Middenstands-tentoonstelling; in 1937 op de Plabéla en in 1948 een bijenstand op de Landbouwtentoonstel- ling, die druk v/as bezocht. Mevr. den Eerzamen werd lof toegezv/aaid voor haar beheer der bibliotheek. Tijdens de inundatie bleek 770 kg geden. suiker te zijn verstrekt, m.aar vorig jaar 6080 kg. De Vereen, was gegroeid van 20 tot 102 leden. Het oudste lid is dhr J. Troost te Stellendam, die reeds lid was in 1897. Bij zijn 40-jarig lidm. schap kreeg hij een fraai wandbord en toen hij 50 jaar lid was een wand-plaquette. Dat de een heid in de Bond leeft (evenals in een bijen volk) bleek ook uit de verschillende reizen die met de leden zijn gemaakt. Het ere-lidmaatschap voor de heer A. W. Keijzer. Dit werd door dhr den Eerzamen in geleid, die hem schilderde als een plichtsgetrouw en accuraat mens, die BRAND IN WOONHUIS TE BRUNSSÜM In het achterhuis van een woonhuis in de Dorpsstraat te Brunssum brak Woensdagavond door nog onbekende oorzaak brand uit. Het vuur liet zich vrij gevaaHijk aanzien omdat het huis vlak naast de kerk ligt. De vrijwillige brandweer was echter heel snel erbij en met medewerking van de plaatse lijke politie wist zij het vuur tot het achterhuis te beperken. De belendende wroningen kregen waterschade. voor de Boerenbond heel veel deed. Hij gaf een uiteenzetting hoe dhr Keijzer aan bijen gekomen was en hoe de afde ling tot stand was gekomen. Aan het erelidmaatschap voegde spr. een stoffe lijk blijk, nl. een kistje sigaren. De heer A. W. Keijzer dankte voor de attentie. De aftredende bestuursleden, G. den Eerzamen en C. Tanis, werden herkozen. De contributie werd van 3.50 op 4.gebracht. Verder werd de heer Dorst afgevaardigd naar de algemene vergadering; besloten tot excursie met Ir Mommers evenals verleden jaar. Over wogen werd weer een zomerreis te ma ken en praatavonden te beleggen. Op de vraag van de Voorzitter of nut gevonden wordt van het gebruik van de boeken der Bibliotheek, antwoordt ds heer Jansesi te Middslfearaiis, dat hij alle boeken doorworsteld heeft. Wat het bijenhouden zelf beti'eft, v/as het hem niet alleen te doeri om de koning, ook om de liefhebberij en vooral, omdat hij zijn rbeumatiek er door is kwijt geraakt. (Vrolijkheid). Eenj mop of De secr. heeft ii\ ,,De I-Iederlander" gelezen, dat in een interview Dr Volmer had gezegd, dat kaaihoofdigheid geiïe- zen werd door kalkzouten, die ook voor kvminen in honig' Dhr iden Serz-aiaen zei met een va riant op hetgeen hij tegen ii' Cleveringa had 2,(i'A<i%&, dat de heer Dorst toch ook nog een weinig kaal was.' Dhr Borst beweerde, dat dit maar een klein plekje v/as en door honig-ge- bruiïi: tot staan was gekomen. Dhr Nelisse van Nieuwe Tonge haal de twee oude korf-imkers naar voren, nl. L. Gouswaart (overleden 1811) en L. Kats, die rheumatiek-lijders beweric- ten door de gevoelige plaatsen met een handvol bijen in te wrijven! De weten schap gebruikt nu ook het mierenzuur, dat toch een probaat middel moet zijn, waarbij dhr den Eerzainen opmerkt, dat het niet voor alle rheumatiek helpt, maar er soms ergerdoor v/ordt. Be heer A. J. van Wifflegen assistent bij de Rijksbijenteelt-consulent merkt een en ander op, over de bsspmting van koolzaad tijdens de Woei wat groot ge vaar oplevert voor de bijen. Aan dhr v. d. Plassche, secr. van de kring Zeeland der N.F.O., heeft hij een schrijven ge zonden, waaruit we het volgende aan halen: Wanneer er dit jaar, nu er be langrijk m.eer koolzaad is uitgezaaid dam vorig jaar, weer tijends de bloei gesto ven oj* gespoten wordt, wordt de kans op vernietiging door vergiftiging van met veel moeite en zorgen zo goed mo gelijk opgekv/eekte bijenvolken v/eer zeer groot. Deze bijenvolken vormen voor de zeer geïntensiveerde fruitteelt maar ook voor de Z3,adteelt een onmisbaar on derdeel van de teelt zelf. Onderzoekin gen hebben aangetoond, dat de meer opbrengst koolzaad met bijen, 115% bedraagt. Het is jammer dat veel mensen door onv/etendheid zichzelf en ook anderen door op een onjuist tijdstip uitgevoerde bespuitingen of bestuivingen, onherstel bare schade kunnen aandoen. Daarom doe ik een dringend beroep op Uw or ganisatie en ook op de Landbouw- en Tuinbouw, voorlichtingsdienst en spe ciaal ook de Plantenziektenkundigen dienst op hun miedewerking om dit gro te gevaar te helpen voorkomen. Ook lijkt het mij gewenst dat de Nederl. Fruitteelt organisatie en de Bijenhou dersverenigingen samenwerken om hier tot een oplossing te komen!" We hopen zeer, idat de landbouwers en de loonsproeiers op ons eiland, dit allen ter harte z/uUen nemen! (Rest verslag volgend nummer.) 'ir V IS Vrijdagavond jl. werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Schooi m. de Bijbel in het koor van de Ned. Kerv. Kerk. De voorzitter van het schoolbe stuur dhr J. M. den Baars, opende om 7 luir deze goedbezochte vergadering. Hij liet zingen Ps. 103 9, las Lukas 18 9 t.m. 17 en ging voor in gebed. In zijn opcningsvv'oord heette hij allen hartelijk welkom en niet name de heer Bernard, die over het spraalconderwijs zou refereren. De voorz. herinnerde aan de opofferingen die men zich in vroeger jaren moest getroosten, om. naar over tuiging zijn kinderen Chr. Onderwijs te laten f^evev^. Hij wees erop, dat alle ouders die hun kinderen hebben laten dopen, beloofd hebben om hijn kinderen in de leer V3.n het Oude en Nieuv/e Tes tament van de Bijbel naar hun vermo gen te laten onderwijzen. Hij richtte v.-oorden van v/aardering tot mei. I,. Matsinger-Vervelde, die op 1 Juli de school denkt te verlaten, wanneer de hieuw benoeinde onderwijzer de heer Bosschaart van Sprang-Capelle (N.-E.) in functie hoopt te treden. De leiding der vergadering berustte verder bij het hoofd der school, cle heer A, A. Jansen, die de verschillende gebeui'-tenissen in het afgelo.pen schooljaar de revue liet passeren. Hij merkte op dat de toeloop voor 't voortgezet onderwijs zo groot is, dat dit ongetwijfeld tot teleurstel ling moet leiden. We moeten het beste zoeken voor de kinderen, dus ook het v/erk v/aar ze het best geschikt voor zijn en waar de meeste toekom^st in zit. De nieuwe Ie klas zal 33 leerlingen bevatten. De na-oorlogse opvattingen zijn al veel verbeterd maar bij de kin deren kunnen we nog altijd de nadelige invloeden opmerlüen. Zou hieraan de oorzaak niet voor een gedeelte bij som mige ouders gezocht moeten worden? De heer Jansen sprak er zijn leedv/e- zen over uit, dat mej. De Bonte, die al zoveel jaren ais handwerkonderwijzeres aan de school verbonden was, wegens drukke werkzaamheden haar ontslag heeft aangevraagd. Naar aanleiding van het opgewaaide stof over de verhouding tussen Bijzonder en Openbaar onderv/ijs, zeide het hoofd der school, hierover niet te willen redetwisten. Alleen wilde hij er op wijzen, dat de kinderen op een school met de Bijbel niet als braver beschouwd moeten worden dan andere kinderen. Wel hebben ze meer verantv/oordelijk- heid. Zij zijn niet beter, maar ze weten beter. Hun mag echter erop gewezen wor den dat er voor schuld vergeving is bij God en voor hen, die zich zondan,r ge voelen een Heiland is. Hij vroeg tenslotte om veel gebed voor de school. Daar de heer Bernard aan de tijd gebonden was kreeg deze eerst het woord om te refereren over „Het spre ken van het kind." Daar reeds eerder in dit blad hiervan een verslag is ge schreven kunnen we volstaan met de opm^erking dat de heer Bernard m.ee- deelde. dat financiële bezwaren om de kinderen spreekonderwijs te geven niet kunnen gelden, daar hiermede in de grootst mogelijke mate rekening wordt gehouden. Van de gelegenheid om de heer Ber nard persoonlijk te spreken werd in de pauze veel gebruik gemaakt. Van 't onderwijzend personeel open de de heer Meppelink de rij met een verhandeling over het 5e gebod. Hij v/ees er op dat alle gezag van God af daalt en op het onderscheid tussen ge zag en macht, tussen tucht en straf. De liefde moet in alles .zijn, het voorbeeld trekken en eerbied aanwezig zijn. Bo ven alles staat dat men Gode meer ge- hooi'zaajn moet zijn dan de mensen, v/anneer het gezag misbruikt wordt om kwaad te laten doen. De heer Triemstra vertelde iets over de woningbouw in het land Kanaan zoals in de Bijbelse tijd en ook nu nog wel plaats heeft. In de gezellige pauze werd door enige jonge dames thee met koekjes gepre senteerd. De vele tekeningen v/erden be keken, het schriftelijk werk der kinde ren doorgebladerd, de fraaie handwer ken bev/onderd en voorzover mogelijk iTiet de leerkrachten over de kinderen gesproken. Mej. Profily sprak over ,,Het achter blijvende kind." Dit kind behoeft lang niet altijd dom te zijn. Vooral in de Ie klas hebben die kinderen veel m.oeite om zich aan te passen. Ze hebben in 't bijzonder ons gebed en liefde nodig. Een zegen is het voor het kind, dat beslist niet mee kan om op een BLO-sehool geplaatst te v/orden. Op de gewone la gere school koinen ze te kort. Meestal willen ze graag met hun handen wer ken en op een BLO-school krijgen ze ook meer persoonlijk onderwijs. De heer Haack h3.d als onderwerp: Belangstel ling". Bij het onderwijs moet de op merkzaamheid der leerlingen getrokken worden, ze moeten weten, v/aar het om gaat. Niet te lang met één ding bezig zijn en alle dorheid m.oet gebannen zijn. Soms contrasten gesteld worden, een tekening er bij, schema's gemaakt, de leerlingen zelf bezig zijn. 't Kind moet m.et z'n verdrietelijkheden kunnen komen. Tenslotte moet er vertrouwen zijn en de ouders soms meer meeleven met hun kinderen. Na het zingen van Ps. 89 1 eindigde de heer Jansen met gebed. Op verzoek van de voorzitter brachten de ouders nog 46.72 samen voor vernieuwing en uitbreiding der leesbibliotheek voor de kinderen. De Vismijn in voorbereiding. öp Zaterdag 19 Maart 1949 kwam de Ouddorpse Visserskring ter vergadering bijeen in het hotel Believen. Dhr C. v. Noord Sr. had de' leiding en sprak een kort woord ter opening en inleiding; heette de 27 opgekomen leden welkom, en verzoekt de secretaris voorlezing van de notulen, welke werden goedgekeurd. Vervolgens werden de ingekomen stukken naar voren gebracht o.a. Ned. Vissersbond, Stichting Visserijen, Redac Visserij-Wereld, en van het Landbouw- Economisch Instituut. Belangende dit laatste schrijven werd besloten tot het bijhouden en bijwerken van gegevens, personeel enz. betreffende de uitoefe ning der Visserij en wat daarmede sa menhangende is. Van de Redactie Vis serij-Wereld kwam een schrijven aan het secretariaat over de sterke achter uitgang van abonnees op dit Weekbla.d. De secr. lichtte de zaak nader toe. Bij de eerste verschijning was dit blad nog'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6