EiuvriDEn-niEuii/s Uil het Eindles Landbouwschool Sommelsdijk nsl er 2e Blad Zaterdag 26 Maart 1949 No. 1806 1 MEDITATIE De tranen van Petrus 13 geslaagden, één cuxn laude Zondagsdiensten Artsen- Huurverhog^ïg. I>e pruimeboom. Een „gaaf maimétje". ï>e ge meenschap. Beginselen in de politiek. Ten aanzien van de huurbelastingwet, die op komst is, worden vele beschou wingen ten beste gegeven. Zij zijn na tuurlijk wat voorbarig. Als de wet er is kan er hier wellicht nog eens over ge schreven worden. Een enkele opmerking nog. Sommigen menen,' dat het niet zo is, dat de Regering de helft van de 30% verhoging eist, maar dat zij. 15% vraagt van de met 30% verhoogde huur! Is dat zo, dan blijft er voor de eigenaar maar 10_%% 'over. De Regering beziet deze hurenlcwes- tie in verband met het delgen der ma teriële oorlogsschade. Het blijft hoogst onrechtvaardig aandoen, dat men, om schade en nieuwbouw te financieren, de huizenbezitters maar bij de kop pakt. Ik kan dit niet anders verklaren dan door de in de socialisten levende mening dat, plat gezegd, eigendom diefstal betekent. Een leuze, die zij met de communisten gemeen hebben, zoals zij trouwens in de grond der zaak op één wortel groeien. Met de paplepel is hun de haat tegen het kapitaal ingegeven en hier wordt dat ten duidelijkste gedemonstreerd, men beschouwt huizenbezitters als een stel mensen, dat toch maar leeft van de centen van de gewone man, zonder iets te doen en daarom kan men hen gerust aanpakken.. Ook zijn Prof. Lieftinck's directe-belastingwetten van eenzelfde sop overgoten. Laat mij er weer op wijzen: de huren blijven op peil 1940, de verkoopwaarde blijft (zo was het tot voor enkele maanden) ook op 1940 staan, maar de Inspecteur der Belas tingen zegt dat Uw huis zoveel meer waard is, gij zijt dus rijker geworden, dus valt gij onder de Vermogensaan- wasbelasting en vele huiseigenaren werd bovendien een aderlating gegeven door hen aan te slaan in de Vermogens heffing-ineens. Het grof-ongerijmde van deze tactiek zal toch een ieder duidelijk z;ijn. Als hier geen diefstal bestaat, dan toch zeker onteigening op grote schaal. Met veratolen blik ziet de Partij van de Arbeid en haar handlangers reeds lang naar dat particulier bezit, hetwelk zij liever inhanden van de overheid za gen. Welja, waarom zou de Staat niet huisbaasje spelen? De productiemidde len in handen van de Staat, dat is hun lievelingsdenkbeeld. Het zou wat ver voeren, maar toch de moeite wel lonen eens na te gaan wat b.v. het huizen- bezit yan de stad Rotterdam van 1820 tot 1940 al gekost heeft. Millioenen! Spreek er niet van een blokje in de vei ling te brengen (de heren moeten af en toe eens gekitteld worden, nietwaar?) of zij stuiven als kalkoenhanen overeind. Ook in die tijd, toen B. en W. naar Den Haag girigen om een voorschotje te ha len. De Ontvanger had niets meer in kas. Want zij waken over het bezit van de gemeenschap. Dat woord „gemeen schap" staat met vette letters in hun woordenboek en zij zijn er zo in vastge beten, dat zij het „mijn en dijn" niet meer uit elkander kunnen houden. Alles vanwege hun Sociaal gevoel. Ik tast geen personen aan, maar wel het stel sel. Menig arbeidersvertegenwoordiger is mij aangewezen als „een gaaf manne tje", waarmede men bedoelde, dat hij in politicus geen gemene streken op zijn lijf had. Ik wil dat gaarne aannemen, maar dat neemt het. uitgangspunt, het beginsel niet weg. Uit dat verkeerd beginsel ontspruiten alleen maar verkeerde dingen. Staat en Maatschappij moet men niet vereenzel vigen. Te grote heerschappij doodt alle veerkracht in het volk. Men kweekt een geslacht, dat voor de minste zwarig heid opziet tot de Regering om hulp. DUIZEND MAN OP WEG NAAR INDONESIË. Woensdag hebben zich ongeveer dui zend man op het troepentransportschip Zuiderkruis ingescheept met bestem ming Indonesië. Het was een detache ment van het Kon. Ned. Ind. leger, ver sterkt met onderdelen van de Koninklij ke Landmacht. Uit de jaren, toen de oude Soc. Dem. Arb. Partij nog boksen moest om iets te worden, herinner ik mij, dat zij „ook wel eens aêin de pruimeboom wilden schudden." Thans zijn zij zo ver. Arme pruimeboom, als zulke plukkers op je af komen! Ben ik goed ingelicht dan denkt men in Den Haag over een nieuw corisumentencredietje, niet zo armetie rig door nog onderzoek of zo iets naar je 'in te stellen, maar een beetje royaalMen durft er nog niet goed mede voor de dag te komen, maar mis schien horgn wij er tegen de Gemeen teraadsverkiezing wel iets van. Het recht der overheid belastingen te heffen, werd na de bevrijding aange- diend als ten doel hebbend, het bez* meer gelijkmatig te verdelen. Pro' Sche.-merhorn was het met die omsciirij- ving wel eens. HpX verdelen van het bezit is echter geenszins de taak van de staat, omdat deze verdeling niet nodig is, omdat zij zelfs schadelijk is en om dat God de ongelijkheid in levenspositie, in aanleg en aard in de schepping heeft doen wortelen en Hij ze aldus wil. Hier mede bedoel ik niets anders dan hier staat. Niet alle mensen leven onder dezelfde omstandigheden, heel die gelijkvormig heid is de dood voor alle leven. Geens zins leidt dit tot onaandoenlijkheid met des naasten lot. In het diepst van de zaak heeft dit alles te maken met de belijdenis öf de ontkenning van 's Hee- ren volstrekte Souvereiniteit; met het leerstuk der Prae-destinatie. Ziedaar dat de politiek beginselen raakt. Waard om ze te verdedigen. WAARNEMER. En Petrus, naar buiten gaande, weende bitterlijk. •- (Lucas 22 62.) Simon, Simon! Ziet, de Satan heeft ulieden zeer begeerd, om te ziften als de tarwe; maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude; en gij, als gij eens zult bekeerd zijn, zo versterk uwe broeders. Deze waarschuwende, doch tevens troostrijke woorden had de Heere Je zus gericht tot zijn discipelen, doch in zonderheid tot Petrus. Deze heeft daar op gezegd: Heere, ik ben bereid, met U ook in de gevangenis en in de dood te gaan. Maar Jezus zeide profetisch: Ik zeg u. Petrus! de haan zal heden niet kraaien, eer gij driemaal zult ver loochend hebben, dat gij Mij kent. Hoe heeft echter de discipel de waar schuwende woorden in de v.-ind gesla gen. Petrus is binnengekomen in de Rechtzaal van Kajafas en is zeer diep gevallen door een drievoudige verloo chening, naar des Heèren Woord. Doch toeA is ook waargemaakt: en gij, als gij eens zult bekeerd zijn, zo versterk uwe broeders. Nu, van die bekering meldt ons de Schrift in het Woord: ep Petrus, naar buiten gaande, weende bitterlijk. De discipel had ten derde male zijn Heere verloochend, zeggende: Mens, ik weet niet wat gij zegt. En terstond, als hij nog sprak, kraaide de haan. Terwijl Petrus bezig was zich te vervloeken en te zweren, kraaide de haan. Dat hanengekraai was een waarschu wing en bedoelde Petrus te brengen tot bezinning-, te leiden tot bekering. Nu was het de tijd voor de Heere om te werken het werk der berechting van de gevallen discipel. De haan heeft gekraaid; zou Petrus het weder niet horen gelijk daarvóór? Gewis, ook ditmaal zou de haan te vergeefs hebben gekraaid, indien niet de Heere zich had ontfermd en Zijne ge nade verheerlijkt. Terstond, als Petrus nog sprak, kraai de de haan en de Heere zich omkeren de, zag Petrus aan. Petrus had zich van Jezus afgekeerd door zijn verloochening, doch de Heere zocht op zijn zo diep gezonken discipel. De Heere zag Petrus aan, Jezus, die als een gebondene stond voor de Rech terstoel van Kajafas, openbaarde zich hier als Heere, deed uitkomen Zijn god delijke Majesteit en alvermogende ge nade. Zijn reddende liefde, zonder welke Petrus zou zijn verstrikt gebleven in de netten des duivels. De Heere zag Petrus aan. Wat hield dat aanzien, die blik des Heeren in? Het was een indachtigmakende blik: Petrus werd indachtig het Woord des Heeren, hoe Hij hem gezegd had: Eer de haan zal gekraaid hebben, zult gij mij driemaal verloochenen. Het was een ontdekkende blik: Pe trus, is dét de vervulling uwer belof ten, uwe trouw? Uw verloochening past toch niet bij uwe vroegere belijdenis: Heere, tot Wien zullen wij heengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens! Het was een blik van mededogen; een aanzien met diepe bewogenheid over de val van de geliefde discipel, zo verstrikt in de netten des duivels, en onmachtig te ontkomen aan de strik. Het was een blik, vol troost: Petrus, uw val is zwaar, maar Mijne genade blijft U bij, op Mijne voorbede zal uw geloof niet ophouden en zult gij mogen delen in de vergevende liefde Gods. De Heere zag Petrus aan! Ziet en aanschouwt daarin de wondere groot heid en heerlijkheid van de Heere Jezus! Ds Joh. de Bres St. M. dijk. (Wordt vervolgd.) Woensdagmiddag j.l. had A^^.eindles plaats van de leerlingen der Landbouw school te Sommelsdijk met uitreiking di ploma's. De directeur der Landbouwschool de heer den Eerzamen heette de vele aan wezigen welkom, in de Ie plaats de heer ir V. Galen, Rijkslandbouwconsulent en ambtenaar belast met het toezicht der school, het bestuur en de commissie van Toezicht, de vele ouders en ook de broer van de heer Buth uit Dirksland, uit Amerika, welke tegenwoordig was. De les die de heer den Eerzamen nam voor deze middag betrof de leerstof van het laatste jaar, waarbij hij zich bepaal de bij analyses van grondonderzoek op klei- en zandgronden. De vragen die daarbij door de Leraar werden gesteld werden op tamelijk vlotte wijze beant woord. Bekeken werd o.m. of op zand alleen een groeiproces aanwezig was en wat moest worden gedaan om zandgrond vruchtbaar te maken. Vanzelfsprekend kwam me^ daarbij op de bemestingleer, zowel voor klei- als zandgronden, orga nische bemesting, (stalmest) de om zetting door bacteriën enz. De lach- lust werd hierbij even opgewekt, door dat aan de rede van ir Cleveringa werd gedacht, die contra kunstmest alleen voor deze bemesting een lans gebro ken had! De jongens werden flink aan de tand gevoeld, o.m. ook om antwoord te geven op verschillende vragen over de formu les der meststoffen; of koolzure of ge bluste kalk op zandgronden moet wor den gebruikt en waarom'; hoe stalmest moet worden bewaard; fosforzuuronder- zoek P getal en P Citr.; Kalkfactor en kaligetal en dergelijke vragen meer. Het was een zware les, maar de scheikunde bleek goed te zijn ingestudeerd. Ook kwam de Leraar met vragen over ver schillende gewassen. Voorkiemen van aardappelen, remmende door licht (in de bewaarplaats), die in de grond over wonnen moet worden, al dan niet stik stofbemesting bij tarwe (bij teveel ster ke uitstoeling, slappe stengels); bieten, die méér stikstof moeten, hebben, vlas soorten en welke voorvrucht moet gege ven worden, afstand en bemesting; wel ke meststoffen erwten en zaadgewassen en uien nodig hebben enz. Na de les nam de Voorzitter van de Commissie van Schooltoezicht de heer W. H. van Nieuwenhuizen (dierenarts) te Dirksland het woord en feliciteerde de jongens met de uitslag. Hij ging over tot het uitreiken der diploma's voor de 4-jarige 'cursus. Het moet aldus spr. de jongelui wel een eer zijn dat ze op school zoveel theoretische kennis hebben op gedaan, waarbij hij hoopte dat de alge mene inzichten en de opgedane kennis zou worden bewaard en toegepast. Voor de voorlichtingsdienst is het van groot jDelang, dat er onderlegde landbouwers zijn, die de te geven richtlijnen kunnen volgen. De ontwikkelde landbouwers hebben daarbij veel voor op anderen. Spr. haalde ook de lezing van Prof. Cle veringa aan, waar nu nog over gespro ken vrordt, en waar de vraag gesteld wordt wat-is-nu-waar en wat-niet-waar. De jongens kunnen daar door hun ken nis nu ook over mee praten! (Hilari teit.) Ook de Leraar werd gecomplimen teerd, die weer zoveel ijver aan de dag had gelegd, om de jongens zover te brengen. Helaas moesten 3 jongens wor den afgewezen, één door ziekte. Van de 13 uitgereikte diploma's waren er twee met een bijzondere vermelding, ij.l. Koos van Oorschot, Achthuizen en Cor Groo- tenboer te Dirksland, die ieder het hoog ste aantal punten behaalden, nl. van Oorschot 36% pnt. en Grootenboer 36 pnt. Eerstgenoemde ontving het diplo ma met lof. Geslaagden: J. v. d. Baan en C. Gootjes Melissant; Joh. v. Groningen, Middelhamis; Cor Grootenboer, Dirks land; KI. Groenendijk, Sommelsdijk; P. Jacobs, Henk Korteweg, Koos van Oor schot (met lof). Piet van Oorschot, Ooltgensplaat; Jaap Korteweg, Oude Tonge en Joh. v. Loon, Nieuwe Tonge; P. Meijer Az. en T. Tanis Mz. te Ouddorp Dhr A. Mijs Jr., voorzitter van de Oud leerl. bond Excelsior" feliciteerde even eens en reikte aan de leerling van Oor schot een boek uit als hulde voor zijn prestaties. (Maltha, Ned. Landbouw). Ieder 'jaar, aldus spr. zijn een., paar le den van Excelsior aanwezig, mede met de bedoeling de jongens -die de school verlaten lid te maken van de bond, om hun kennis verder te ontwikkelen. Hij spoorde aan om dóór te studeren en brak een lans, om de Rijkslandbouwwinter- school te volgen. Aan goed onderlegde landbouwers is nog veel gebrek op ons eiland. Ir van Galen de Rijkslandbouwconsu lent, zeide met genoegen de les te heb ben bijgewoond; waarbij de heer den Eerzamen een wandeling door de behan delde leerstof had gemaakt. Hem per soonlijk waren sommige formules reeds ontschoten. Hij had dan ook een beste Van Zaterdag 26 Maart v.m. 12 uur t.m. Maandag 28 Maart v.m. 9 uur. MiddeUiamis-Sommelsdijk Dienst heeft A. Kievit, arts. Tel. 90, Middelhamis. Afwezig de artsen C. P. Arends, P. Knöps en Tj. Kuipers. Dirksland-Herkingen-Melissant: Voor spoedgevallen G.» Huisman, arts Telef. 1512, Melissant en Dr P. Boot, Tel. 127, Dirksland. Afwezig B. Elvé, arts. Oost-FlaMiee: Dienst hebben C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. indruk gekregen van de leerlingen. Ook had de sfeer hem getroffen, die op school heerst. Hij feliciteert de jongens en hoopt dat hun studie in de practijk vruchten mag afwerpen. De leerling. C. Grootenboer van Dirks land bedankt namens de jongens de Leraar voor de lessen, en ook Mevr. den Eerzamen voor haar taai-onderricht en de koffie die zij steeds heeft gereser veerd. Hij overhandigt een kistje siga ren voor dhr den Eerzamen en een fruitmand voor Mevrouw, terwijl hij een foto van de klas in lijst aanbiedt. Dhr van Heest spreekt als secretaris van de Landbouwschool en wijst op het mooie en nuttige bezit voor dit eiland. Door de werfkracht van dhr den Eer zamen is het ledental van 250 tot 650 gestegen; hij wekt op, dat nog meerde ren lid zullen worden. Dhr J. Korteweg te Ooltgensplaat spreelft namens de ouders een dank woord uit, en zegt, wanneer er jongens zijn die een 10 krijgen, heeft dhr den Eerzamen wel het cijfer 25 verdient.' Dhr den Eerzamen zegt tevreden te zijn over de antwoorden van deze mid dag. Er is, vooral het laatste jaar, hard gewerkt. Koos van Oorschot heeft het eensdeels getroffen, dat David Hoog- zand er niet was, want dit was een knappe leerling. Sinds 17 Dec. ligt hij in het ziekenhuis, spr. wenst hem be terschap toe. De jongens spoort hij aan niet op hun lauweren te rusten, maar door te studeren en van de nieuwe din gen die zich in de landbouw voortdoen, goede nota te nemen en ook'lid te wor den van de bond van Oud leerlingen. In 10 jaar tijd zijn er 157 leerlingen, de ontwikkelingsmiddagen zijn nuttig en prettig. Met de wens, dat de jongens doorbouwen op de verkregen kennis, sluit hij zijn betoog.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5