Grote voorraad Plaatselijk Nieuws HET PORCELEINHUIS Anijsmelk-iableiien KERKNIEUWS Bladz. „S I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 26 Maart 1949 Vervolg misère in de Landbouw. van een rente van 2%! Spr. zegt we zijn méér trefbaar dan ooit'. Ook de pol- derlasten zijn gestegen, en veel andere lasten meer. Spr. wijst verder op het feit van op koop van aardappelen door de handel op het land a 5 cent, die dezelfde dag in de winkels worden afgegeven a 10 et per kg. Meer dergelijke ongerechtighe den noemt hij op, waarvan de boer de dupe wordt. Wij moeten leren calculeren, roept spr. uit om de minimum-produc- tieprijs vooraf vast te stellen! Wat betreft de credieten, die zijn no dig niet alleen voor aardappelen, maar ook voor andere producten, als granen en zaden! De opslagplaatsen zijn er. We moeten het daarheen sturen, aldus spr., dat we zelf onze zaken in handen nemen en daartoe is in de eerste plaats eens gezindheid nodig. Het zal moeilijk zijn, maar het moet met kracht worden ge probeerd. Het comité matigt zich niet aan, dat ze precies weet hoé het aan te geven, maar wil toch de stoot geven om tot het gestelde doel te geraken. Dhr Nieuwenhuizen (lid van het co mité) zette kort uiteen hoe het comité was tot stand gekomen. De afd. Putten -van de HoU. Mij. van Landbouw had de stoot gegeven en een c^edjqt gevoteerd voor de eerste stappen. Te Rotterdam werd de eerste vergadering gehouden, waar geen resultaten werden bereikt. De afd. Hoekse Waard, waar veel aard appels v/orden geteeld, schitterde door afwezigheid. Op Flakkee hoopt men op meer succes en hij vraagt de landbou wers het comité te willen steunen. Dissctissie. Dhr de Lint, Oude Tonge vroeg of er een nieuwe Vereen, voor opgericht moest worden. Dhr V. Dorsser had bemerkt dat de boeren in Putten arm waren in Flak kee was Lieftinck ook geweest! Hij was van mening dat de financiering over de Boerenleenbanken moest lopen en dat "dit de weg was om uit de impasse te 'geraken. Dhr J. van Nieuwenhuizen, O'Plaat |;ag het probleem niet'zo eenvoudig. De ^mogelijkheid om voldoende eenheid en 3fertröuwen, te kvy:.eken is moeilijker dan "de financiering. Boeren zijn op hun vrij heid gesteld; zé geven zo gemakkelijk Si alö ze geld nodig hebben. Wanneer ;4ie za:ak op een gezonde basis zou wor den opgebouwd, heeft spr. het vertrou wen, dat de-Boerenleenbanken hulp ver- /ïpnen, met als eis een behoorlijk beheer. "Spr. illustreert dit met voorbeelden. ■Iloeilijk blijft het. Met de afzet in één hand is men niet klaar.'-Voor afzet graan "zou men dan, evenals voor de suikerbie ten, een eigen meelfabriek moeten heb- •ben. Niet alleen met de consument, 'maar ook met de industrie hebben we te maken. Het allermoeilijkste is de boe- "fen te overtuigen van de noodzaak. Dorp voor dorp, vereen, voor vereen, zou daartoe moeten bewerkt. Dat vraagt tijd en energie. Spr. hoopt dat het comité succes mag hereiken. Dhr Arkenbout is het daarmede eens. Hij schildert de voor de hand liggende crisis waarom hij de idee uitdraagt om nu aan te pakken. Meer dan in andere tijden, zijn we vatbaar voor ellende, om dat de toestanden zijn verandert, sinds ile slechte dertiger jaren. De handel wil spr. in tact houden, daar gaat het niet tegen, het gaat om het behoud van de boer. Van onderuit moet dit worden op gebouwd, we moeten constant weten waar we aan toe zijn, als'=ws'"2a;aien. Dhr Geluk wil dezelfde kant uit als de Tuinbouw, wat de heer Arkenbout beaamde. Die hebUen ook lang gedok terd, evenals met de melk, maar ze zijn het te boven. Ze hebbenden krachtige organisatie. Dhr Mijs Jr. ondersti-eepte dit, als de boeren hun producten regelniatig óp de Veilingen leveren, spelen ze het ook klaar. Dan komt er ook kapitaal, als bij de Centr. Bond van Veilingen. Millioe- nen zijn er omgezet, de tuinders hadden steeds een behoorlijke kostprijs. Dhr A. A. MiJs Sr. bracht hulde aan de spr. voor zijn rustige uiteenzetting Zo móet hét, niet kankeren tegen de regering maar zelf aanpakken! Spr. ziet het als een kwestie van organisatie die voor de Landbouw z.i. eenvoudiger ligt dan voor de Tuinbouw, omdat de laatsten méér verscheidenheid hebben en meer op het buitenland zijn aange wezen. Hechte samenwerking is daartoe nodig. Hij is blij dat de strijdbijl is op genomen en wenst dat de pogingen slagen. Dhr Philippo brengt naar voren of de drie organisaties daar gelijkelijk over denken, waarop de spreket antwoord, dat de confessionele richting in de orga- niaaties'»hierbij generlei rol mag spelen, 't Gaat alleen om de bepaling van de minimumprijs, die door eenheid moet worden gehandhaafd. De eindconclusie van deze bijeenkomst werd door de heer Mol belicht als zijnde de overtuiging dat er wat gedaan moet worden en het nodig is, dat de boeren zich nauw aan eensluiten, ons een lonende prijs voor de producten te verkrijgen. De naar vo ren gebrachte ideeën moeten verder worden uitgedragen. Spr. neemt op zich de Besturen der 3 organisaties uit te nodigen deze zaak verder uit te werken en gezamenlijk te pogen 80% der land bouwers voor deze zaak te winnen. Met dank aan de sprekers sluit hij de bijeenkomst. Vuurvaste Filterpotten reeds vja. 4.49 Vuurvaste Ï>ek8chalen v.a. S.90 Origineel Engels* Theepotten in vele maten. Emaille Olls-stellen, pr. 3-vlams 7.95 Voor nuttige en bruikbare cadeaux Putsebocht 191d Telefoon 71951 Goiudsesingel 559 Telefoon 23685 ROTTERDAM (v/h Hoogstraat) AFSCHEID VAN DE HEEK M. DIJKERS In verband met zijn vertrek naar In- dië nam de heer M. Dijkers, directeur van de gasfo.brieken te Middelharnis en Oude Tonge afscheid van de beide com missies van beheer, van de dagelijkse besturen en van het personeel der beide bedrijven. Te Middelharnis werd de heer Dijkers toegesproken door de commissie voorzitter, de heer J. Vroegindeweij en door Burgemeester Rijnders. Aan de heer Dijkers werd een schrijmachine als blijk van waardering voor de belang rijke diensten aangeboden, terwijl door het personeel de heer en mevrouw Dij kers een passend geschenk werd over handigd. Te Oude Tonge werd Woens dagmorgen afscheid genomen, waarbij burgemeester van Dijk het woord voer de en een nader te bepalen geschenk aanbood. Wij vernemen, dat de heer Dijkers Maandagmorgen in alle vroeg te van Schiphol vertrekt om op Java het directeurschap op zich te nemen van de gasbedrijven te Batavia, Buitenzorg en Cheribon. MIDDELHARNIS A.s. Dinsdagavond half zeven hoopt voor de Geref. Gem. voor te gaan Ds Ligtenberg van Rot terdam. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9 uur in de Geref. Kerk te Middelharnis en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart. Geref. Kerk 2 X Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. Ger. Kerk Art. 31 K.O. voorm. 10 en sav. 5.30 uur lezen. Zaterdag 26 Maart zal alhier een huis aan collecte worden gehouden ten bate van zes dezer inrichtingen op Prot. Chr. .Grondslag nl. Stichting „Valkenheide", „Heldringgestichten", Stichting „Hoen- derloo", ,,Martha-stichting", Weesin richting „Neerbosch" en Nederlands ,,Mettray", waar sanjen ongeveer 2500 kinderen verpleegd worden. Ter beper king van de collecteovervloed wenden ze zich gezamenlijk tot U. Groot zijn de financiële noden. Laat in Uw gave de liefde voor de naaste, de liefde voor het onverzorgde kind uitko men. Christus gebiedt ons immers onze naaste lief te hebben als ons zelf. E.H.B.O. wedstrijd. Op 26 Maart des middags om 3 uur zal de 2e E.H.B.O.- Kringwedstrijd gehouden worden, in de Christelijke Bewaarschool te Dirksland. Twee ploegen uit deze wedstrijd, welke met het hoogste aantal punten uit dè bus komen, mogen deelnemen aan de E.H.B.O.-Districtswedstrijd, welke ge houden wordt op 7 Mei te Dordrecht. Bovendien ontvangt de ploeg met het hoogst behaalde aantal punten een wis- selbeker, die aangeboden is door de ge meente Dirksland, terwijl voor de beste leider met het hoogst behaalde aantal punten een zilvéi-en medaille is aange boden door het Nederl. Rode Kruis, af deling Middelharnis. SOMMELSDIJK Tegen a.s. VrijSag 1 April, des avonds te half 9 uvir is een openbare raadsvergadering belegd. Predilibeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur dhr Vetter van Middelharnis en sav. 6 uur Ds van Asch. DIRKSLAND Correctie. In het raadsverslag dat Dinsdagavond in de krant is afgedrukt stond in de kop een grove fout, nl. Uitbreiding Raadhuis". Dit moest zgn „Uitbreiding Badhuis". De zetter had het verkeerd gelezen. HERKINOEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Ger. Gem. vooTm.. en sav. lezen. Naar we vernemen is ook in onze gemeente de commissie van Steun Wet tig Gezag geïnstalleerd. R. Witvliet voorz., W. Markus, A. Kom, J. A. v. d. Ster, J. den Boer en J. W. de Geus. Er dient te worden opgemerkt dat zgn. leden bij zijn die nimmer bericht hebben ontvangen dat zij lid waren, noch min der geïnstalleerd (Corr.) Tot volontair ter gem. secretarie is benoemd de heer J. Zaaijer uit D'land. Voor de nieuwe cursus der Chr. School op Ger. Grondslag zijn 11 nieu we leerlingen ingeschreven. Bij de vi'erkman H. K. ontstond in zijn arm bloedvergiftiging, zodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en rust werd voorge schreven. MELISSANT Predikbeurten. Geref Kerk Art. 31 K.O. nam. 3.15 uur lezen. STELLENDAM PredUfbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Bonman. In de plaats van mej. A. Breederveld die wegens huwelijk ontslag genomen heeft als locale kracht der P.T.T. is thans hiervoor aangesteld mej. I. van Koppen. Door de visser Joh. v. D. Pz. is on derhands een vissersvaartuig aange kocht te Yerseke met een motorkracht van 30 p.k. GOEDEREEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds Verweij van Melissant en sav. 6.30 uur dhr Vet ter van Middelharnis. De collecte welke j.l. Zondag gehou den is in de Ned. Herv. Kerk tijdens de bidstond voor het gewas heeft 521.47 opgebracht, waarvan 140.67 voor de diaconie en 380.80 voor de kerk, waar voor de gemeente hartelijk dank wordt gezegd. Uit deze gemeente is een scheepsla ding aardappelen vervoerd met als be stemming' Groningen. Gevonden voorwerpen. 1 deksel van wasbus of vuilnisemmer, 1 stoffen wol len sjaal. Achtergelaten na uitvoering in verenigingsgebouw. Inlichtingen bij de commandant der marechaussee dhr van Houwelingen alhier. Termogenewatten, Pinkpillen, Mar- siltabletten. Doosjes drop. Een keur van goede artikelen vindt u steeds in Wed. Kurvinks Drogisterij. OUDDORP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 2 x Ds Steur. Geref. Kerk v.m. 9.30 en ham. 2.30 Ds Brinkman van Wassenaar. Geref. Gem. 2 maal lezen. De Brandweer Van de Wftstkop in Ouddorps Baa>dzaal bijeen. Op 18 Maart 1949 sav. 8 Uur was de Raadzaal geheel met brandweerlieden gevuld. Er was nl. een bijeenkomst ge organiseerd door de Ouddorpse Brand weer in samenwerking met de Ned. Ver van Brandweerpersoneel. Doel der ver gadering was een lezing door de Voorzl der Ned. Ver. van Bra. Pers. Daar deZe door ziekte verhinderd was, sprak dhr de Vries, Secr. der Vereniging^ De vergadering stond onder leiding van Burgemeester Kleijnenberg, die de vergadering opende, met een woord van welkom tot de Brandweerlieden van Goeree, Stellendam, Melissant, Dirks land en Sommelsdijk; daarna richtte spr zich tot de heren Komner en de Vries van de Ned. Ver. van Bx-andw. Pers. Spr. betoogde dat alleen actieve samen werking nuttig kan zijn voor het belang van onze medemensen; ,,Ook Brandweer is naastenliefde." Nu kreeg de heer de Vries het woord. Deze wenste allereerst geluk met het feit dat onze Burgemees ter zo actief, het toch zo nodige Brand- weerwerk steunt. Vervolgens gaf spr. een uitvoerige uiteenzetting over het Brandweerwezen, vóór, tijdens en na de oorlog. Juist na de oorlog is de Ned. Ver. van Brandweerpersoneel opgericht' BIDDEN VOOR DE OVERHEID. In Enigheid des Geloofs", lazen we daarover het volgende: „Het gebed voor de Overheid. Dat was nog wel makkelijk, toen er sprake was van een christelijke regering. Ik heb een Gereformeerd predikant in een of ficiële kerkdienst horen bidden „voor onze leider Colijn." Het heeft mij inder tijd doen schrikken, maar ik heb liever, dat men bidt ,,voor onze leider Colijn" dan dat men het gebed voor de Over heid, en dus ook voor de Minister-presi dent vergeet. Ik kan mij begrijpen, dat menigeen het moeilijk begint te krijgen met de regering, die wij nu hebben, en die Rooms en socialist is met een kleine li berale en christelijk-historische franje. Maar als het Nieuwe Testament voor schrijft de Overheid niet te vergeten, is daar geen christelijke Overheid, een Overheid met-de Bijbel" en is er daar ook geen „Staat-met-de Bijijbel", is daar zelfs niet een gemengde regering, die christenen als minister heeft, opge nomen, maar een heidense regering. Voor die regering had men te bidden." De Vereen, heeft het doel, het verhogen van het aanzien en de waardering van het ambt, wat door haar leden wordt bekleed, het behartigen van de Brand- weerbelangen en het verhogen van het peil van het Brandweerwezen, in Ne derland. Niet van boven opgelegd, doch voortgekomen uit het lagere brandweer personeel zelf, dat reeds rechtvaardigt haar bestaan en geeft voldoende hoop voor de toekomst. De bundeling van al le organisaties op Brandweer gebied is nu een feit. Ben gezamenlijk uit te ge ven Maandblad is nog in studie. Er werd een ogenblik gepauzeerd. Inmiddels was ook onze Ie Wethou der Tanis en de Edelachtb. heer Burge meester van Goedereede binnen geko men. Er werd koffie gepresenteerd. Na de pauze spreekt de heer de Vries over de landelijke wedstrijden. Over kleine blusmiddelen zoals schuimblussers en over de miststraalpijp. Tenslotte nog even het vervoer van watei' over lange afstanden besproken. Daarna was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvaJn gebruik v/erd ge maakt door de heren commandanten van Ouddorp, Stellendam en Som melsdijk. Een oefening voor Ouddorp, Goeree en Stellendam in het kader der onder linge hulpverlening werd besproken. Hierna dankte de voorz. allen voor hun aanwezigheid en wekte hen op, om eendrachtelijk het vuxir als aller vijand te liostrijdijen. Na de vergadering brach ten wij met de heren van de Vereen, van Brandweer Personeel nog een be zoek aan de garage, waar nog geruimen tijd werd nagepraat. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 6.30 uur Ds v. d. Kooij. In de j.l. Maandagavond gehouden vergadering van de Brandweer Vereni ging werd de heer P. J. Karels die 25 jaren aan de Nieuwe Tongse Brand weer verbonden was, als zodanig gehul digd. De Burgemeester van Hofwegen die sprak namens het gemeentebestuur en als ere-voorzitter van de Brandweer vereniging memoreerde hetgeen de ju bilaris in het belang der plaatselijke brandweer gedaan heeft. Als blijk van waardering spelde hij de medaille op de borst en feliciteerde hf de heer Karels met deze- onderscheiding. Ook de opper-brandmeester A. Th. H. Schipper sprak enkele woorden, deze overhandigde de brandweerman een oor konde van de Bond van Brandweercom mandanten. J.l. Woensdagmorgen brak schouw- brand uit bg de kapper J. Schilperoord. Daar het zich ernstig liet aanzien werd de brandweer gealarmeerd. Door spoe dig ingrijpen werd uitbreiding voor komen. Ruim 84.werd in de Ned. Herv. Kerk aan nagiften gecollecteerd voor de collecte gehouden tijdens het bidstond. Rectificatie. In,ons Dinsdagnummer vermelden wij, dat de heer G. A. v. d. Wende door het college van kerkvoog den tot Kerkvoogd gekozen was dit moest zijn: door het college der Nota belen. Inmiddels vernemen wij dat ge noemde heer zijn benoeming als zoda nig heeft aangenomen. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk een collecte worden gehouden voor de getroffen kerken van Zuilichem en Nieuwaai. d in Ds Lan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2