Buitenland De misère in de Landbouw CHE. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUro-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ONSCHENDBAARHEID DER ^RAADSLEDEN Onbetwist de beste tandpasta Boeren moeten geen producten meer afgeven onder de productie-prijs! EIIAIIDEII-niEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 ZATERDAG 26 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1806 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Samenstelling van de agenda voor de gemeenteraad lijkt een vng gemakke lijke taak, maar is dit niet altijd. Het kan b.v. van groot gevricht z^jn welke volgorde gekozen wordt, voor te nemen beslissingen. De ervaring leert, dat,men door verkeerde plaatsing de kans be loopt, dat een bepaalde zaak moet wor den aangehouden. De burgemeester bepaalt als voorzit ter van de Raad, de volgorde. De raad kan echter, desgewenst, de volgorde der punten gewijzigd zien te krijgen. Men dient dan een zgn. motie van orde in, d.w.z. een voorstel, dat van belang is voor het tfldstip van behandeling, bijv.: een punt aanhouden tot een volgende vergadering of, totdat behandeling van een ander punt is afgelopen. Door een dergelijk voorstel wordt, al dan niet krachtens het reglement van orde, de behandeling van het aan de orde zijnde punt onderbroken. Onmiddellijk wordt er over beraadslaagd en gestemd waar na de discussies, in verband met het ten aanzien van de orde genomen besluit, worden voortgezet of gesloten. Hoe dikwijls moet de Raad nu bij eenkomen? Ook daarin voorziet de wet. (art. 46). In onze vorige artikelen heb ben w6 reeds gezegd, dat de Raad bij eenkomt, zo dikwijls de burgemeester of B. en W. dat nodig oordeelt of een bepaald aantal raadsleden het verlangt. Vereiste is echter minstens 6 maal per jaar, in gemeenten van enigen omvang wordt het meestal meer. Het is dan ook niet juist het contact met de raadsleden te lang te onderbreken, in gemeenteza ken is het nodig „bg" te blijven. Volgens art. 53 van de gemeentewet zijn de raadsleden onschendbaar, d.w.z. zij zijn niet gerechtelijk vervolg baar voor hetgeen zij in de verga dering hebben gezegd, of aaii haar schriftelyk hebben overgelegd. Deze be paling geldt ook voor de burgemeester. Men kan dus als raadslid in de raads zaal zeggen wat-men vril, al staat dat niet altijd even mooi. Men vergete ech ter niet, dat deze onschendbaarheid al- leen plaatselijk is. Herhaalt een raadslid bijv. een beledigende uitdruk king buiten de vergadering, wordt hij niet meer door de wet beschermd en is hg strafbaar. We hebben van deze onschendbaarheid in onze journalistieke loopbaan de gele ste dingen beleefd. Zo kon het in de Middelhamisse raadzaal vroeger jaren geweldig spoken. De grofste beledigin gen werden elkaar naar het hoofd ge slingerd tot groot vermaak van het pu bliek, dat zich op de tribune verdrong. Wij herinneren ons dat een der raads leden in hevige discussie zijnde met een Wethouder, van zijn stoel opstond, een wandeling door de Raadszaal maakte, om achter de stoel van de Wethouder te blijven staan. Toen de Wethouder hem vroeg, wat hij daar te doen had antwoordde hij: „Ik kom eens kijken of de duivel niet achter je stoel zit!!" Dit lid wilde zeker de lachers op zijn hand hebben, want het publiek bruMlfe het uit van pleizier. Men gevoelt echter, dat de onschend baarheid der raadsleden geen vrijbrief is om in de raadsvergaderingen allerlei lasterlijke aantijgingen uit te spreken. De wet beoogt met dit artikel alle ge legenheid tot critiek, waarvan nooit de bedoeling mag zijn, dat de openbare vergadering het toneel wordt van scheld partijen. Het prestige van de Raad wordt er zeer door omlaag gehaald en dit prestige is toch een te kostbaar goed, dat men niet in de waagschaal stellen mag door gedragingen of uitin gen, die met alle zedelijkheid spotten. Ieder lid moet daar individueel van doordrongen zijn. Een volgende maal bezien wij eens de gang van zaken in de vergadering zelf. STAAN OF VALLEN MET HET RECHT. De tragedie, het treurspel met Indië duurt nu reeds ongeveer drie jaar. En wat is men er mee gevorderd? Eigenlijk niets. Men is goed beschouwd achter uitgega.an. Zoveel besprekingen, conferenties en vergaderingen zijn ge houden. Zovaak was onze Regering vervuld met goede verwachtingen, verwachtin gen die telkens de bodem zijn ingesla gen. Men weet niet waar men zich meer over moet verwonderen, over de sluw heid van Soekarno en de zijnen of over het ongemotiveerde optimiBmé van de Nedei'Iandse Regering. Nu ook weer met het plan van Dr Heel. Een flonde Tafel conferentie zou worden gehouden. Dat zou de oplossing brengen. Dat was een hoge greep. Een stoutmoedige daad van de Nederlandse Regering. Daarmee kwam de zaak op een hoog peil. Helaas hoe anders komt het weer uit. Teleur stelling op teleurstelling voor onze Re gering. En het gejuich' in regeringskrin gen en verwante groepen is shel ver stomd. Als het niet zo ernstig was zou 'het belachelijk zijn. Het plan van een Ronde-Tafel-Confe- rentie, zonder zich af te vragen of de partijen er aan deel willen nemen. En dan voor zo'n ondoordacht plan de grote trom roeren. Met dat al is onze positie weer verslechterd. Het vertrou wen, ook van de ons bevriende inlanders gaat verloren. Dat hebben we bereikt. Dat we van stap tot stap achteruit zijn gegaan. En dat Soekarno en de zijnen hun eisen steeds hoger en hoger stellen. Dat er van een nieuw koninkrijk, van een wezenlijke Unie met de Koningin aan het hoofd niets terecht zal komen. Dat lijkt het einde te zijn van de op klimmende reeks van fouten die ge maakt zijn. Omdat men zich niet gesteld heeft op de basis van het recht. Met het recht moet men het durven wagen. Daarvan moet men zich niet laten afdringen. Door geen Veiligheidsraad of welk li chaam dan ook. Een vaste concrete be paling vaji het rechtsstandpunt. Dat eenmaal bepaald zij de norm van han delen. Daar moet men zich niet van la ten afdringen. Moet men dan verliezen, dan verliest men met ere. In het andere geval, zoals het nu gaat verliest men zeker. En dan verliest men met schan de. Dan zijn alle offers vergeefs ge weest. Die flinkheid, die doortastendheid heeft onze Regering vanaf het begin gemist. Ze heeft zich tot een speelbal van de revolutionnaire volksmening laten maken. Een beslissend ,,neen" had ze moeten spreken tegen de Veiligheids raad. India en Palestina wisten beter van handelen. En ze hebben gewonnen. Met het recht vallen is geen schande. Maar door zich ten speelbal te laten maken van Soekarno en de zijnen ver liest men niet alleen, maar behaalt men verachting en schande. Atlantisch Pact. Vrijdagavond is de tekst van het At lantische Pact in alle landen, die er aan deelnemen, bekend gemaakt. In Frankrijk is men niet zo enthousi ast over de toetreding. In België verwacht men lederen dag een Kabinets crisis. De premier minis ter Spaak heeft verzocht, of de minis ters nog zolang aan wilden blijven, tot dat het Pact getekend is, anders moet de ondertekening wachten totdat er een nieuw Kabinet is samengesteld. Dit zou wel Juli kunnen worden. In Denemarken is de regering ook besloten tot het Pact toe te treden. Tij dens de besprekingen in het Parlement, werd er buiten op het plein een grote, betoging gehouden, waaraan naar schat ting 15000 mensen deelnanien. Slechts enkele kleine incidenten vielen voor, de menigte hield zich zeer rustig. De Amerikaanse minister Acheson heeft in zijn w^ekèlijksé persconferentie er op gevvezen, dat Amerika ook zeer veel belang heeft ^btj de veiligheid van landen die buiten het Noord Atlantische gebied liggen. Met name noemde hij het Naburige en Midden Oosten. Hiermede had hij het oog op Grieken land, Turkjje en Perzië. Vooral wat betreft Perzië wees minis ter Acheson erop, dat de beschuldigin gen van Rusland als zoude Amerika, Perzië onder haar macht willen bren gen, geheel ongegrond zijn. Wat, aangaat het verlenen van steun, zeide de minister, dat Amerika vrije volkeren zou helpen, waar die steun doeltreffend kan zijn. Volgens mededelingen in de bladen zou Spanje enige druk op Portugal uit oefenen. Tussen beide genoemde landen is een verdrag gesloten en nu acht Spanje een eenzijdige toetreding van Portugal alleen, in strijd met de ge maakte overeenkomst. Spanje zou zich er niet tegen verzet ten, als ook zij werd uitgenodigd tot het Pact te mogen toetreden. De Sowjet Unie is over de samen werking der Westerse landen lang niet tevreden. Men ziet hierin een aansturen op oor log tegen de Sovjet Unie. Hier en daar -Wtordt de mening ver kondigd dat Molotof als minister van Buitenlandse Zaken zou zijn vervangen, omdat zijn beleid heeft gefaald. Molotof zou steeds hebben beweerd, dat van zulk een hechte samenwerking niets terecht zou komen. Hij had het oog gericht op Italië en Frankrijk, die gewonnen zouden worden voor het com munisme, alsmede op het feit dat in Amerika een ernstige economische crisis znu uitbreken met de gevolgen daaraan verbonden. Het is geheel anders gelopen. Ook de kwestie Berlijn is tot op heden anders uitgevallen dan Rusland had verwacht. Amerika 'geeft geen kamp. Of deze be wering op waarheid berust zal de tijd leren. De politiek die Rusland voert is op het ogenblik niet zo gunstig. Joego Slavië is daarvan het bewijs. ■Hn omringende landen gaan nu op Joe go Slavië druk uitoefenen. Artikelen die dat land nodig heeft en uit Roemenië, Bulgarije of Noorwegen worden betrok ken, worden sterk in prijs verhoogd. Machinerieën zullen niet worden ge- o/erd of althans in zeer beperkte mate. Hongarije zou bovendien de herstel betalingen stop zetten. Hierdoor wordt Joego Slavië genood zaakt om bij Amerika of andere Wes terse landen aan te kloppen voor steun. In Tsjecho Slowakije gaat het oók niet naar wens. De nationalisatie der in dustrie is op een mislukking uitgelopen. Men dacht als de Directeuren werden ontslagen en de arbeiders zouden de leiding overnemen, dat er dan meer zou worden geproduceerd. De uitkomst is bitter tegengevallen en uit verschillende andere landen wor den leiding gevende personen wegge haald om in Tsjecho Slowakge dienst te doen. Het kleine Finland maakt eveneens een moeilijke tijd door. De communisten zetten ook alles op het spel, om te trachten hun slag te slaan, dochjZijnihierin nog niet geslaagd. Zij eisen mede deelname aan de re gering. De premier Fagerholm heeft in eea rede opentlijk aan de communisten ge vraagd, wanneer zij aan de macht zou den komen, of zij dan de huidige vrij heid van meningsuiting en van verga dering in stand zouden houden ja of néén. Omdat hij hierop geen antwoord verkregen heeft, heeft hij zijn vraag nogmaals herhaald. Wat aangaat Noor wegen,, heeft de Russische politiek heler maal gefaald en indien de geruchten op waarheid berusten, dan zou dit de drup pel %ijn geweest, die voor Molotof nood lottig is geworden. Frajikryk. Zondag j.l. hebben er in Frankrijk Provinciale verkiezingen plaats gehad. Frankrijk heeft hierbij nog het dis tricten stelsel met verschillende eigen7 aardige bijzonderheden. Om gekozen te worden moet een candidaat bij eerste stemming de volstrekte meerderheid halen. In districten waar dit niet plaats had zal a.s. Zondag herstemming plaats hebben. 785 zetels zijn dan nog te ver delen. De Gaullisten kwamen Zondag als sterkste partij uit de bus met 25.34 pro cent stemmen gevolgd door de commu nisten met 23.54 procent. De regerings partijen verkregen gezamenlijijk het restant. Omdat a.s. Zondag de regerings par tij in coalitie zullen gaan wordt ver want, dat de huidige regerings partijen met een versterkt aantal zetels voor de dag zullen komen. Donderdagmiddag 24 Maart had in Hotel Spee te Sommelsdijk een samen komst plaats van landbouw'ers uit het eiland die opgeroepen waren door het comité ter bestrijding der aardappel misère, waar als spreker optrad de heer C. Arkenbout te Zuidland. De opkomst was niet groot. Dhr Mol van Stad aan 't Haringvliet fV.-! geerde als voorzitter en stelde het comité (uitgaande van de afd. MoU. Mij. van Landbouw eil. Putten) aan de ver gadering voor en leidde de spreker met enkele woorden in. Dhr Arkenbout van Zuidland lichtte allereerst toe, dat deze bijeenkomst een uitvloeisel v^as, van een reeds gehouden vergadering te Rotterdam waar de mo gelijkheid werd bezien, om uit de mi sère te geraken en van welke vergade ring uit ook een telegram verzonden is, om hulp te bieden aan de aardappel telers. De reden, dat dit comité tot stand is gekomen, vindt oorzaak in een gesprek met een zakenvriend, die een leidende positie had en vroeg: „Van wie zijn die aardappels? En van wie de koeien aan wie ze worden gevoerd? Toch van dé boer? Dan heb je het in eigen hand!... De regering wil volgend jaar méér aard appels verbouwen om geen graan te importeren. Welnu, Zei die vriend, ga overal spreken en zeg de boeren:'Wees eensgezind! Herhaal dat telkens, tot ze het inzien, en dan speel je het klaar!... §pr. heeft djeraad in acht genomen en daarom staat hfl hier. Niet, dat het comité het weet, of het zal klaarspelen. dat zal misschien de algemene armoede doen. Dat heeft de practijk geleerd. Spr. vril echter deze misère zien te onder vangen. We zitten nu, aldus spr., met een overschot van. aardappelen en een lage prijs. Wanneer we nu de aardappelafzet in één hand kunnen houden, èn voor consumptie èn voor veevoer afzetten, dan is er veel gewonnen. Natuurlijk zal dit gefinancierd moeten worden; dit zou kunnen gevraagd aan de Coöp. Boeren leenbanken, öf aan speculatieve Banken. 0e hoofdstaak is dit dat de boeren het eens zijn en lilet meer onder de produc- tieprys wondt afgegeven. Dat doet de Tuinbouw ook niet, dan gaat de groente op^ de mestvaalt. Spr. beziet de hoge lonen en sociale lasten. Hij beweert niet, dat de mensen dit niet toekomen, maar de boer moet het kunnen betalen. De sociale lasten bedragen straks 47% (wanneer de pen sioenregeling er bij komt), waar nog bij komt, dat in landbouwmachines etc. de soc. lasten van de fabrikant zijn verdis conteerd. Het is begrijpelijk, aldus spr., ook al kunnen wij niet betalen, dat de arbeider hetzelfde loon wil. Daarom moeten wij ons vastbijten in.de idee, om alleen producten af te leveren tegen pijwiuctiepi^s en er nooit beneden. Cleveringa heeft ook hier verteld, da,t onze bodem is uitgemergeld, laten we dat. met een korreltje zout nemen. De P^ehtkamer bracht pachten van 150. op ƒ.75.wat wel enige lucht gafmaar nu delen de verpachters in dé zegening (Vervolg pag. 2 Ie kolom).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1