Wist u....? Behangsel papieren 49 et. per rol Schrammetje Plaatselijk Nieuws A. WIELHOUWER dat U Vs Uw Ie Kruider, Oostdyk, Sommelsdijk schrijft: De Aardappelxnisère zgn ztjn zon- dus des my om er is zou in te- ult- des be- „Ik zal- dus wij enz. wtj van. zijn zo- Ik ge en 'es De en dé het het- leer ver ge- van De G. er van niet de alle ik wat met ten ook rLen Woensdag 23 Maart 1949 „E I L A N D E N - N I E U W S" Bladz. 3 Onze nieuwe collectie is gereed. NIEtrwSTE PATRONEN Speciaal Bed-, Tapyt- en Meubclmagazyn SOMMELSDIJK TEL,. 248 king inzake het afnemen van de hoed in de kerk. Doch waarom neemt nien, ook "heren predikanten, wanneer een kerk bv. wordt bezichtigd, op tgden, dat er geen dienst is, derhalve het volk Gods niet vergaderd is, toch de hoed af Ik voor mij heb dat altyd beschouwd aJs eerbied voor het Huis des Heeren. Geachte heer redacteur ik zeg u b,e- leefd en hartelijk dank voor uwe wel willendheid. Moch het zijn, dat tenge volge van het onjuist gebruik van Gods Huis te Sommelsdijk ware schuld in on ze harten aanwezig zij en ons uitdrflve tot de God der Schriften. Ouddorp. G. W. CARON. Naschrift. Hoewel ik dankbaar ben voor de door de redactie geboden gelegenheid om op liet verweer van de heer Caron nog na der in te gaan, acht ik dit niet nodig. Het komt mij voor, dat hij thans niets nieuws naar voren brengt en dat princi piële verschillen ten grondslag liggen aan onze beschouwingen over kerk bouw. Ter aanvulling van myn vorig artikel maak ik echter van deze gele genheid gaarne gebruik om twee dingen op te merken: 1. de practische bezwaren tegen een kerkconcert onder medewer king van het Philharm. orkest wegen mij zwaarder dan velen vermoed heb ben, 2. de juiste en in de Schrift gewe zen weg is, dat zij, die zich bezwaard voelen hetzij mondeling, hetzij schrif telijk de Vereniging, die deze avond be legd heeft waarschuwen. Dat hiervoor allereerst de kerkelijke instanties, die er bij betrokken zijn, in aanmerking ko mmen spreekt vanzelf. Met wat door de heer van Alphen en door Dr Veltenaar werd geschreven stem ik grotendeels in. Hetgeen ik ech ter schreef had betrekking op de gron den, waarop het Kerkconcert veroor deeld werd, en niet op de inhoud van de avond, 'k Heb juist aangetoond, dat wij met die vraag om des beginsels wille moesten beginnen en kan dus niet an ders dan toejuichen, wanneer ik zie, dat de bedoelde schrijvers daarmede begon nen. Wat betreft de vraag, of ik niet geprotesteerd heb, slechts dit: Ik heb geweigerd de avond te openen, misschien dat zuks bevredigend genoeg kan wor den geacht. Ds H. GOEDHART. ------O------ een EEN JUIST PROTEST Afgedacht van de practische bezwa ren tegen een kerkconc'ert, die ik met Ds Goedhart van Middelhamis deel, kan ik niet anders zien, dan dat de heer H. K. v. Alphen van Nieuwe Tonge de spijker op den kop tikt met zijn bezwa ren tegen het optreden van het Philharm Orkest in de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk. Want in den tekst, dien hij afdrukt wordt de transsubstantiatie, het dogma der R.K. Kerk omnium concensu ge leerd! Ds Goedhart beroept zich op Voetius, ik geef U de verzekering, dat onder Voetius de transsubstantiatie te Som melsdijk niet was verheerlijkt! Gezongen werd: Docti sacris institutis. panem vinum in salutis, consecramus hostiam. Dogma datur Christianis, quod in camem transit panis et vinum in sanguinem. Quod non capis, quod non vides, animosa firmat fides, praeter venmi ordinem. Sub diversis speciebus, Signis tantiun et non rebus, latent res eximiae. Nu volgt mijn vertaling, die weinig afwijkt van de „Latinist". „Onderwezen in de heilige instellin gen, heiligen wfl de hostie in brood en wijn. Aan de Christenen wordt het dogma gegeven, dat het brood in vleesch veran dert en de wfln in bloed. Wat gtj niet beseft, wat gfl niet door- .ziet, versterkt het geloof volgens de ware orde. Onder verschillende verschijningen, door tekenen slechts en niet door de werkelökheid zelve, gaan de uitnemend- ste. dingen schuil." Dat is het dogma van de verandering van brood en vnjn in het lichaam van Christus! Het dogma der R. Kath. Kerk in de Herv. Kerk te Sommelsdïjk ver heerlijkt en gepropageerd! Hebben Ds Goedhart en Ds Zeilstra, die toch beiden een academische oplei ding hebben genoten en Latgn hebben geleerd, niet geprotesteerd, en het „Ave verum corpus" toegelaten? Onze Geref. Vaderen hebben het an ders geleerd. Dr C. VELTENAAR. Emer. Predt. der Geref. Kerken en Oud-Archivaris. Maassluis, 14 Maart 1949. Naschrift van de Redactie. Wij hebben nu ruimschoots gelegenheid gegeven tot het uitwisselen van meningen en sluiten de discussie. Op éèn ding willen wij hier nog wijzen. De ,,Flakkeese Nieuwsbode" schreef over dit Kerkconcert een hoofdartikel en haalde daarbij ons blad aan met de volgende bewoordingen: „Eilanden- nieuws", uitgaande van de, Staatkundig gereformeerden in en buiten de Ne derlandse Hervormde Kerk." Deze alinea vinden wij niet hoog staand. Als blad hebben wij ons geheel buiten de discussie gehouden en daarom vinden wij het laakbaar dat de Plakk. Nieuwsb. op zulk een wijze ons er bij betrekt. In de tweede plaats weet deze redac tie heel goed dat wü aJs blad aan geen enkele politieke party verantwoording schuldig zijn. deel van op hed doorbrengt dat U op 65-jarige leeftijd bijna 200.0Ó0 uren op bed gelegen hebt W dal velen deze uren wentelend en woelend doorbrengen W Jat dit Uw eigen schuld is w dal U een bed moet nebben waarop Uw lichaam rust? dat U aan een bed de hoogste eisen m,oet stellen dat dat in de eerste plaats een vertrouwenszaak is dat wij een pracht sortering heb ben, van de allerbeste fabrielien van naam 9 dat wij onze bedden 15 jaar garanderen dat dit wil zeggen, dat na Ï5 jarig gebruik Uw bed nog precies eender is a|s toen U het kocht 9 dat U dus i5 jaar, is circa 46.000 nren gratis slaapt? 9 dat U niet bij de éérste de beste zo'nstuk voor Uw leven koopt? 9 maar dat U natnnrlijk gaat naar het oudste, vertrouwdste adres, met de meeste keus, de laagste pr^s Alleen bij v Nergens beter Nergens goedkoper Volle garantie Nu ik de vorige keer de lof van onze Ambachtsschool heb bezongen, is het niet meer dan billijk, dat ik deze week de aandacht nog eens vestig op een paar andere onderwas-inrichtingen, die ook terdege de belangstelling van onze le zers verdienen, ook al staan ze dan niet in de Flakkeese hoofdstad. Trouwens, daar staan mijns inziens al scholen ge noeg. Ik tel er een openbare lagere school. Groen van Prinstererschool, Bos- seschool, Neutrale Kleuterschool, Chris- telflke Kleuterschool, Openbare U.L.O.- school, Christelgke U.L.O.-schaol en Rijks Hogere Burgerschool. Dat is er al acht. Misschien zijn er nog wel aan mtjn aandacht ontglipt. O ja, daar vergeet ik nota bene de Ambachtsschool nog! Dat is er negen. Daar kan Menheerse het wel mee doen. En Sommelsdgk zgn de twee scholen waarover ik het nu eens wou hebben, van harte gegund. Boven dien, wie zal zeggen hoe spoedig beide döïpen onder één bestuur zullen komen Als Schrammetje zo hier en dstar op karwei is, hoort hg hierover wel eens wat vertellen, waaruit hö z\jn metse laars-conclusie trekt. En een goed ver staander heeft immers maar 'n half woord nodig? Maar laat ik nu niet over de samenstelling van twee dorpen gaan schrijven. Dat doe ik later nog wel eens. Ik wilde de lezeA en vooral de land- bouwende lezers er nog eens aan her inneren, dat er aan de Langeweg nog al tijd de Lagere Landbouwschool staat, waar meneer den Eerzamen zijn scepter zwaait. En met ere! Want een respec tabel aantal jonge Flakkeese boeren brengen de op die school bijgebrachte kennis dag in, dag uit al in practijk en zijn maar wè.t dankbaar, dat ze deze cursus hebben bijgewoond. Er zijn op Flakkee nog een behoorlijk aantal conservatieve boeren, die menen, dat zij zélf hun jongens de nodige kunde wel kunnen bijbrengen. Schrammetje zal als metselaar de laatste zijn, die een oordeel zal vellen over de bekwaamheid van deze mensen, want hij is overtuigd, dat er zeer zeker boeren bij zullen zijn, die hun bedrijf rendabel weten te rna- ken. Kerels, waarin een boerenhart zit. Die gevoel hebben voor hun land, hun werktuigen, hun vee. Maar de landbou wer van vandaag dient ook kennis te nemen van' de theorie van zijn vak. Hij moet jDegrip hebben van de grond, de kunstmest, de mechanisatie van de land bouw; hij moet allerlei weten van plan ten, van zaden, van dingen die bevor derlijk en schadelijk zijn voor zijn be drijf en wat al niet! De beste tijd om met dit alles op de ho9gte te komen is dadelijk né. de lagere'school! Het zal misschien voor menige kleine landbou wer een offer betekenen om een jongen, die op het bedrijf goed van pas zou ko men, wéér de schoolbanken op te stu ren, maar ook hier geldt: „De cost gaet voor de baet uyt." En, naar Schram verneemt, het onderwas staat er op hoog peil, want meneer den Eerzamen heeft hert voor zSjn jongens. Dat zegt al heel wat. En wanneer ik zo af en toe in de krant het verslag van de school lees, valt het ,me op, dat mevrouw den Eer zamen óók steeds bfl de lof, die haar Echtgenoot door het Bestuur wordt, toc;- gezwaaid, wordt betrokken. Daar zal men dan ook wel gegronde reden voor hebben! Daarom, jongelui, die boer willen wor den met kennis van zaken, vergeet daii de Landbouwschool niet! Het is nu weer tijd om een goed begin te maken! Ook staat daar aan de andere kant van 'Sommerdiek de Huishoudschool. Goed ter naam en faam bekend! Schram heeft er wel eens op karwei geweest onder schooltfld en eens rondgeneusd in de verschillende lokalen. Het is er een fijne boel en de Flakkeese meisjes ste- ke« daar. heel wat op, waar ze in hu^i latere leven groot profijt van zullen hebben. Ik heb van de lekkernijen ge proefd, die de deerntjes, er klaar maak ten en het was verrukkelgk! Dat neemt niet weg, dat Trijn óók goed koken en naaien kan, hoor! Daar niet van! En zeker zijn er duizenden vrouwen op Flakkee, die geen huischoudschool ge volgd hebben en evenwel een heeriök potje kunnen koken, terwijl zij met de naald voor geen sterveling uit de weg behoeven te gaan. Maar zo'n school is alevel heel nuttig! Dan moeten de moe ders er maar eens gaan kijken als het gemaakte werk tentoongesteld wordt. Ze zullen dan de indruk krygen, dat de meisjes er degelijk onderwijs ontvangen en veel dingen leren, waarover moeder nog nooit geprakkezeerd heeft. Maar waarmee dochterlief toch haar voordeel kan doen. Ook voor dit onderwijs is het 't beste aan te sluiten op de Lagere School. Als moeder een meisje heeft, dat niet naar U.L.O. of H.B.S. moet, dan kan ze op de huishoudschool terecht. Dat is nuttig en het ligt in de lijn van het meisje. Als ze later tot een trouw dag komt, staan haar handen niet ver keerd aan 't lijf. En behoeft ze niet evenals het kantoordametje te gaan vragen aan moeder hoe ze nu eigenlijk aardappels moet koken of een kous ma zen. Degelijke huisvrouwen, die voor hun taak berekend zijn kan de maatschappij goed gebruiken. En daarvoor wordt op de huishoudschool een goede grondslag gelegd. Daarom wil Schram dit keer voor de boerenjongens de Landbouw school en voor de meisjes de huishoud school aanbevelen. Dat zijn ze beide waard! SCHRAMMETJE. Donderdag 24 Maart om 3 uur zal in Hotel Spee een vergadering worden ge houden waar de heer C. Arkenbout zal spreken over de aardappelmisère. „Op gaan of ondergaan." Zie de advertentie in dit blad. MÏDDBLHARNIS Donderdag a.s. zal in de Geref. Gemeente alhier huwelijks bevestiging plaats vinden door Ds J. B. Bel van Dirksland, des n.m. 3 uur. Des avonds half zeven zal Ds Bel vporgaan in (Je dienst des Woords. Vrijdagavond 7 uur. a.s. zal in het kerkgebouw der Ger. Gemeente optre den de heer P. Kuyt hoofd der Chr. Kweekschool te Krabbendijke met een rede over de opvoeding der jeugd en de opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen. Ieder belangstellende is wel kom. Uit het gestelde tweetal bij de Geref. Gem. alhier, nl. Ds Aangeenbrug van Dordt en Cand. J. W. Kersten te Rot terdam is op de ledenvergadering van Maandagavond laatstgenoemde beroepen Dit is de tweede maal op deze Candidaat SOMMELSDIJK— B. en W. van Som melsdijk nodigen degenen, die nog vor deringen hebben op de gemeente, uit om deze vóór 1 April a.s. in te dienen ter gemeente -secretarie. DIRKSLAND Aan de Chr. Schooi alhier is, in de vacature van mej. Ver velde, tot onderwijzer benoemd de heer Bosschaert van Sprang-Capelle, n. Br., welke ongeveer Juli in functie zal komen Het verslag van de Ouderavond der Chr. School alhier, moest tot een vol gend nummer blijven overstaan. HEBKINGEN In verband met de'ko- mende gemeenteraadsverkiezing heeft de werkmans-kiesvereniging de volgen de candidaten gesteld: 1. L. v. d. Wende, 2. T. Kalle, 3. C. van V/ezel, 4. 'C. A. Bom, 5. W. M. Volaart. A.s. Vrijdagavond zal er in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk ledenver gadering gehouden worden, ter verkie zing van een kerkvoogd, aftredend is de heer Abr. de Geus. Ook Herltingen heeft zijn straatma kers. Door de gemeente is de afrit naar de scholen opnieuw bestraat. Het werk is uitgevoerd door de heren Bestman en van .Mourik, tot volle tevredenheid van bevoegde autoriteiten. De vorige week vierde het echtpaar V. d. Velde-Zweerus, hun 45-jarige echt vereniging, het echtpaar Kievit-Breur hun 40-jarige Echtvereniging, en het echtpaar v. d. Ochtend-Bestman hun 25- jarige echtvereniging. Cand. J. W. Kersten uit Rotterdam, heeft voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier bedankt. OUDDORP Kerknieuws. Woensdag 23 Maart des sav. 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds Bel van Dirksland. STAD a.t. HARINGVLIET Woens dagavond 6.30 uur zal in de Geref. Kerk Bidstond voor het gewas worden gehou den, met als voorganger Ds Bakker van Strgen, terwijl na de dienst verkiezing zal worden gehouden voor een diaken. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws 2e blad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3