Geen toewijzing voor nieuwe woningbouw te Diriisland (De gemeenteraad CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het Raadhuis wordt uitgebreid Nederlandse boerenzoons maken kennis met het Am. Landbouwbedrijf EIIAnDEII-IIIEUl/S Bureau; Prins Hendrikstraat 122c Mlddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 WOENSDAG 23 MAART 1949 21ste JAARGANG No. 1805 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. I Bij contract speciaal tarief. IV. Verplichte geheimhouding. Byeonroeping van de Raad. Ite Kaads-agenda. De vorige maal schreven we over de openbaarheid der raadsvergaderingen en zittingen met gesloten deuren. Wij stel len nu de vraag aan de orde, hoe wordt de geheimhouding gewaarborgd van hetgeen in besloten zitting is be handeld? Dit is in de eerste plaats een kwestie van politiek fatsoen: men deelt niet aan anderen mede, wat vertrouwelijlc is be sproken, met de kennelijke bedoeling om het binnen de muren te houden. Maar er is ook een wettelijke be scherming; geheimhouding kan worden opgelegd. Dit kan geschieden door de Raad, en door Burgemeester en Wet houders. B. en W. kunnen v o o r 1 o p i- g e bescherming opleggen. Dit kan no dig zijn ten aanzien van stukken, die dit college in een besloten zitting aan de orde wensen te stellen. Van hun be sluit moeten zij onmiddellijk kennis ge ven aan de Raad. Hot voorlopige van deze maatregel bestaat hierin, dat de Raad in zijn e.v. vergadering moet be sluiten, die maatregel te bekrachtigen. Wordt het niet-bekrachtigd, dan vervalt de verplichting tot geheimhouding. De geheimhouding betreft twee dingen: ten Ie het in besloten zitting verhandel de en ten 2e de inhoud van de stukken zelf. De burgemeester en alle raadsle den, (ook al zijn ze niet btj de behan deling tegenwoordig geweest) moeten die geheimhouding in acht nemen. Al leen door een raadsbesluit kan het wor den opgeheven. Indien iemand der leden de opgelegde geheimhouding schendt, kan hij worden gestraft op grond van art. 272 Wetboek van Strafrecht. De Gemeentewet spreekt niet (van straf) van de secretaris en andf^re amb tenaren, die in de besloten zitting aan wezig waren. Krachtens hun instructie zijn deze tot, geheimhouding verplicht, zodat bij schending daarvan, ook zij on der de toepassing van de Strafwet val len, ongeacht de straffen, die het admi nistratieve gezag hun kan oplo°:gen. Op welke wijze wordt nu de gemeen teraad bijeengeroepen? Deburgemeester belegt de raadsver gaderingen, d.w.z. hy bepaalt dag en uur. De burgemeester is daarbij aan drie dingen gehouden: ten eerste, aan het reglement van orde van de raad, dat voor de gewone vergadering vaste da gen en uren kan aangeven. Zakenmen sen b.v. kunnen zich er op deze wijze beter naar regelen, aanwezip f e zifn. Ten slotte kan, volgens art. 46, de bur gemeester verplicht zijn een vergade ring te beleggen als het college van B. en W. dit nodig oordeelt; en ten 3e volgens an-t. 47, lid 2, kan van de bur gemeester gevorderd worden te zorgen, dat, binnen 14 dagen wanneer een ver eist aantal leden daartoe de Viens te itennen geeft, de raad wordt bijeenge roepen. Het aantal raadsleden, dat het initiatief kan nemen tot belegging van een raadszitting, bedraagt tenminste dïie in gemeenten beneden 20.000 inwoners en in grotere gemeenten, ten minste 1/5 van het aantal raadsleden. De raadsleden moeten er daarbij wel erg in hebben, dat zij de aanvrage op schrift stellen en de redenen omschrijven, waar toe zij een raadszitting wensen. De burgemeester roept de leden schriftelijk op. Meestal bevat de oproep tevens de agenda, (lijst van te behan delen punten.) Dag en uur van de te houden vergadering wordt ook ter open bare kennis, gebracht. (Gemeentelijk aanplakbord). De oproeping moet 2 x 24 uur vóór de vergadering bij de leden worden bezorgd. Spoedeisende vergade ringen zijn daarvan uitgezonderd. Ook de pers krijgt meestal een agenda. Wat dit agenda betreft, aan de lijst tier te behandelen punten is de Raad niet gebonden. Ook over andere punten kan de Raad beraadslagen en besluiten, tenzij in het reglement van orde anders is bepaald. In de meeste gevallen is het De gemeenteraad van DtrkSland, ver gaderde Vrijdag onder presidium van Burgemeester Van Hetjst. De raadsleden toonden geen overmaat van belangstel ling want de heren kwamen vrij laat en bovendien bleven de heren Poortvliet en Matsinger afwezig. Na opening met gebed volgde vast stelling der notulen. Bij de ingekomen stukken was mededeling van de opleg ging van de schoolartsendienst. De voorzitter noemde dit een verheugend feit. Benoeming van een commissielid voor de dienst wensten B. en W. nog aan te houden. De begroting was goed gekeurd terug ontvangen, evenals enige, in vorige vergaderingen, genomen be sluiten. Door het verificatiebureau zijn diverse gemeentekassen gecontroleerd en in orde bevonden. Zeer tot zijn leedwezen moest de voor zitter daarna mededelen, dat aan deze gemeente, evenmin als aan welke ande re ook op Flakkee, nieuw te bouwen woningen zijn toegewezen. Dit is een zeer harde realiteit! Men blijft met de grote woningnood zitten. Voorlopig zul len de geteisterde gebieden en de in dustriestreken voorgaan. Voorlopig moest worden vastgesteld de rekening der gemeente over 1947. De heer van 't Geloof adviseerde namens de commissie tot nazien en wel tot goedkeuring waaraan de raad gevolg gaf. Het batig saldo op de gewone dienst bedraagt 28.708.78, op de kapitaal- dienst 9181.41. Men besloot tot het aangaan van een kasgeldlening groot 55.000 voor 1 jaar 1%% bij de Onderlinge Oorlogsscha de Mij. te 's-Gravenhage. De begroting van de Emgo ontmoette bij geen der raadsleden enig bezwaar. De voorzitter deelde daarop mede, dat er maar weinig animo bestaat voor de regeling inzake woningverbetering, ma' ximaal tot 2400.De heer J. H. ten Hove vormt echter een uitzondering: hij heeft verbetering gevraagd van drie wo ningen aan de Geldersedijk. De premie voor rijk en gemeente bedraagt 60% van 3 x 2400.is 4320.en voor de gemeente 1080.mede in verband met het feit, dat men geen uitzicht heeft op meer nieuwe woningen, ging de raad met het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen, accoord. Deze huizen hebben dringend herstel nodig. B. en W. stelden voor een perceeltje grond aan de B. C. Zaayerlaan te kopen hetgeen eveneens volle instemming van de raadsleden had. Een volgend voorstel behelsde verkoop van de dokterswoning. Dr Boot heeft bij herhaling gevraagd of de gemeente de woning niet over wilde doen. Er is ge taxeerd door de heren Van Eek en ma kelaar Nijgh die de rijkstaxateur Van Driel vroegen. De heren bleken niet eensluidend in de taxatie. De eerste bepaalde de waar dan zo, wanneer een lid een bepaald pxmt aan de agenda wenst te zien toe gevoegd, dat direct na opening, daarvan aan de burgemeester wordt kennis ge geven, die dan dit betreffende punt on deraan de agenda plaatst. Het is intussen vanzelfsprekend, dat zoveel mogelijk dient vermeden te wor den andere punten te behandelen, dan op de agenda vermeld zijn. De raads leden moeten niet overvallen worden met voorstellen, waarop zij zich niet hebben kunnen oriënteren. Ook is het niet juist om de publieke controle, die de wet mo gelijk maakt, door het voorschrift van openbare bekendmaking, te verzwakken, door staande de vergadering punteA in behandeling te brengen, waarvan buiten de Raad niemand heeft' kunnen kennis nemen. De openbaarheid moet in alle delen worden bevordert. de op 8000.de twee anderen op 11.000.—. De voorzitter memoreerde, dat vroe ger het bezit van een dokterswoning van grote waarde voor de gemeente was. Nu is er wel wat veranderd. Bovendien heeft men te doeii met een vrij oude woning, die meer kosten van onderhoud gaat vragen. Er is ook nog een kleine tuin bij. B. en W. menen wel tot ver koop te mogen overgaan. De gemiddelde taxatie is 10.000. B. en W. vinden het billijk om- 10.500. te vragen en het college stelde voor tot verkoop, tegen dat bedrag te besluiten. Dhr de Bont© zei wel enige bezwa ren te zien. Men zou, alsdr Boot zijn practijk neerlegt of anderszins ophoudt te practiseren, wel eens moeite kunnen hebben met het kragen van een andere tweede dokter. De voorz. onderschreef dit bezwaar wel, maar voor de dokter is het van be lang om spoedig een opvolger te heb ben, bovendien zijn er thans buitenge woon veel studenten in de medicijnen. Overigens heeft men door de verplichte verzekering veel van het attractieve aan de functie van gemeente-arts ont nomen. Dhr van 't Geloof vond, dat ook in deze het gemeente-eigendom aan de ge meente nogal geld kost en hij dacht het maar het best om te verkopen. De raad keurde dan zonder stemming de verkoop goed. Voorgesteld werd nu aan de bijzonde re school over 1949 een voorschot te ver lenen overeenkomstig art. 103 der L.O. wet 1920 tot een bedrag van 2600. Ook dit werd aangenomen. De leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim waren aftredend waarvan de heer Albregts te kennen had gegeven geen zitting meer te wil len nemen. De raad koos de heren M. Brooshooft, C. de Bonte, M. Grooten- boer, D. Bakker en A. A. Jansen. Twee de op de voordracht stonden de heren P. van Berkel, M. Rooy, M.van der Wekke, J. Kaslander en J. Meppelink. In de begroting 1948 moesten enige administratieve wijzigingen worden aan gebracht, waartegen de raad geen en kel bezwaar had, evenmin als tegen wij zigingen in de begroting 1949. Dit laat ste o.a. in verband met het aanschaf fen van brandweerkleding, verbouwvan een motorspuit enz. De kleding zal wa terdicht zijn. De motor van de oude spuit komt op de.trekker. Met geringe kosten houdt men dusdoende de be schikking over twee spuiten. In de vorige vergadering besloot de raad 3500.te benutten voor uitbrei ding van het badhuis. Dit bedrag mag niet uit de reserve van het badhuis ko men, want die is voor het schoolbad be stemd. B. en W. gaven nu in overwe ging om de kosten uit de gewone dienst te bestrijden en dit over twee jaren te verdelen. Waarmede overigens flink in de kas wordt gegrepen en daarover be raadden voorzitter en raadsleden zich wel even. Het voorstel werd aange nomen. In de rondvraag informeerde de heer de Bonte naar aansluitingen op de riole ring. De Voorz. zei met genoegen mede te delen, dat alle eigenaren aan de Gelder sedijk en elders zullen overgaan tot aan sluiting. Dhr de Bonte vond, dat het met de B. C. Zaaijerlaan maar piano aan gaat, waarop de Voorz. antwoordde, dat het een moeilijke zaak was. De Valk zou een straatmaker bij zich willen hebben, maar kan die niet krijgen. Ook heeft de vorst vertraging bezorgd. Dhr de Bonte attendeerde voorts op het zandbed, dat in de oude straat niet overal even dik is. De Voorz. zei hierop te zullen atten deren. Ir C. W. A. van Beefeom zal stu die mallen van de Uienteelt in Amerika. Einde Maart a.s. zullen 32 zoons van Nederlandse boeren voor de duur van een half jaar naar Amerika vertrek ken teneinde aldaar kennis te nemen van de Amerikaanse landbouwmethoden. Voor dit doel zullen zij worden geplaatst op bedrijven van verschillend karakter, een en_^nder in overeenstemmingmet do voorkeur van de deelnemers. De groep zal worden vergezeld door Ir C. W. A. van Beekom, de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden die eveneens voor de duur van een half jaar studie zal maken van de uienteelt in de Ver enigde Staten. Het initiatief voor dit leerzame be zoek is uitgegaan van de Nederlandse landbouw-attaché in Washington, Jhr Ir van Kretschmar van Veen, die, hier bij gesteund door het Amerikaanse De partement van Landbouw, reeds in het vorige jaar stappen heeft ondernomen om deze reis mogelijk te maken. Dank zij de medewerking van de E.C.A. kan dit plan thans worden verwezenlijkt. De keuze van de deelnemers is be paald door het Koninklijk Nederlandse Landbouw Comité en de Christelijke Boeren- en'TiiiJldersbóndi welke zich- tevens met de organisatie van deze reis hebben belast. Aan de ervaringen vSh de deelnemers zal bekendheid gegeven worden door de door dezen samen te stellen rapporten in de lahdbouwvak- pers te publiceren. De groep deelnemers zal op 25 Maart a.s. van Antwerpen uit met de „Edam" naar Amerika vertrekken. Zij zullen in New York worden verwelkomd door de Nederlandse landbouw-attaché te Washington en door vertegenwoordigers van het Amerikaanse Departement van Landbouw. Na een verblijf van enkele dagen in Washington waar zij aan de goede zorgen van de Y.M.C.A. zijn toe vertrouwd, zullen zij over de daarvoor in aanmerking komen.de bedrijven wor den verdeeld. Zij zullen in de gezinnen van de betrokken Amerikaanse land bouwers worden opgenomen. Daar dit bezoek geheel buiten het kader van de emigratie van Nederland se boeren naar de Verenigde Staten ligt, zullen de ervaringen, die de deelnemers daar opdoen geheel ten goede kunnen komen aan de Nederlandse landbouw. EEN GEMEENTE MET 1LBEG-' STAANDE WONINGEN. Voor velen om van te watertanden! In de door de oorlog gei;cisterde ge meente Bruinisse, zijn ruim honderd wo ningwetwoningen gereed gekomen, waar van de meesten reeds betrokken zijn. Hierdoor kwamen vele noodwoningen en ook andere, nog zeer goed bewoonbare woningen ledig te staan. Dat men leeg staande woningen in verschillende stra ten ziet, kan wel een unicum in ons land genoemd worden. Naar wij vernemen komen dan ook bij de woningtoewijzing commissie tal rijke aanvragen binnen van mensen bui ten deze gemeente, om zich te Uruinisse te vestigen. Vooral de noodwoningen blijken zeer gezocht te worden; deze zijn ook niet zo hoog van huur. 't Is ook om van te watertanden, voor paartjes die willen gaan trouwen! KERKNIEUWS De Oud Geref. Gemeente te Stave- nisse. Ingevolge het stukje in ons blad van Zaterdag j.l. over de „kerkgroep- Potappel", ontvingen wij van ouderling J. Slager bericht, dat hun kerk de Ko ninklijke Goedkeuring draagt van „Oud Gereformeerde Gemeente." 'Wij willen dat gaarne herstellen. Dit neemt echter niet weg, dat het een op zichzelf staan de plaatselijke groep is, die bij geen enkel kerkverband is aangesloten. (Red.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1