De Landarbeiders-vereniging krijgt 6.99.63 ha los land vervoïjG kantongerecht Venijnige Rheumatiek - maakt de ster ste mensen ziek ts het Ideaal voor iedere huismoeder. 7a] geeft EEN HEERLIJKE BOTERHAM SMERING Zij heeft EEN MOOIE BAKAARD Zij serveert EEN HEERLIJKE JUS Zij is VOLRIJK AAN VITAMINEN Zij is VOORDELIG en bevordert Let welzijn van liet gehele gezin. Raad Melissani Verbeier'mg riolering en afschaffing emmersielsel Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Zaterdag 19 Maart 1946 sen v/aren. Verdachte werd eveneens schuldig- verklaard zonder oplegging van straf. P. de Jong, te Dlrksland liet een aan tal lege kisten zonder vergunning op de openbare weg staan. Verdachte: De bode zou ze komen ha len, doch vergat dit en ik heb geen pak huis, waar ik ze kon opbergen. Ik heb alles geprobeerd om een plaats te krij gen. Uitspraak 3.of 2 d.h. Zowel J. Nijland als T. v. Noord te Oude Tonge waren 's Zaterdagsayonds na sluitingstijd in het café geweest. De eerste moest hiervoor 5.betalen, doch de laatste 7.50, omdat hij brutaal was geweest. K. V. d. Torinekreek te Oude Tonge had bovengenoemde personen aangezegd het café te verlaten, zij gaven er echter geen gevolg aan. Verdachte was reeds meerdere malen gewaarschuwd. Uitspraak 10.— of 4 d.h. L. Nijland te Oude Tonge had zich schuldig gemaakt aan openbare dron kenschap, 7.50. A. de Bonte te Sommelsdijk had met een wagen zonder verlichting gereden. Uitspraak 10. H. Knape te Sommelsdijk reed op het Zandpad zonder toestemming 2.50 of 1 dag hechtenis. G. M. V. d. Baan te Melissant reed met een jeep, waarvan het nummerbord niet voldoende verlicht was. Verd. merk te op, dat de lichten aan weerszijden der jeep brandden, doch dat deze ver lichting niet voldoende is. Uitspr. 5. G. V. Dis te Achthuizen parkeerde zijn auto zonder verlichting. Verd. zeide, dat de gehele verkeersweg vrij was en dat men makkelijk met een gang van 40 km kon passeren. Uitspraak 4.of 2 d.h. L. v. Dijk te Sommelsdijk gaf zijn zoon opdracht om een vuilnisbak aan de berm der weg te ledigen. Verdachte zeide, dat het verbaal niet juist was en daarom werd de zaak aangehouden. St. Nicolaas zonder schimmel. J. C Roodzant te Dirksland heeft een auto zonder verlichting geparkeerd. Verdachte merkt op, dat het St. Ni colaas was en dat de grijze man om half zeven zou vertrekken, doch toen was zijn schimmel weg. Ik bracht de goede Sint met mijn autoweg en parkeerde deze onder een lantaarn, welke toen aan was, doch om half twee brandde ze niet meer. De ambtenaar eiste 8.of 4 d.h. Verdachte: Met St. Nicolaas krijgen we altijd wat, de juin is niets waard, de hengst is dood, dus kan ik dat niet be talen. Uitspraak 6.of 3 d.h. M. Tanis te Ouddorp fietste in een verboden slop. 2.50 of 1 d.h. W. M. Kreeft te Stellendam reed met een landbouv/wagen zonder verlichting. Uitspraak 10. Een schandaal. J. P. V. Vliet te Herkingen reed met vrachtauto, welke zo slecht geladen was, dat er een gedeelte van de lading afviel. De rechter vond dat een schan daal en legde verdachte S.boete op. C. Riemens te Stellendam fietste zon der voorverlicliting 4. J. E. V. Klundcrt te Den Bommel liet zijn fiets onbeheerd staan 2.50. T. V. Vught te Den Bommel reed met een tractor zonder nummerbord 5. F. J. V. Vught te Achthuizen had geen berijder op de achterwagen 7.50. Uw handen onooglijk maakt, Purol maalct ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 3060 et. VRIJE PKIJZEN VOOR GORT Het ligt in de bedoeling de gortpel- lerijen binnenkort op aanvraag met grondstoffen te bevoorraden zodat dan van schaarste geen sprake meer zal zijn. Daar bovendien de verkoop van gort in concurrentie met havermout moet geschieden, waarvan de voorzie ning eveneens zeer ruim_ is, heeft de Overheid besloten blijkens publica ties in de Nederlandse Staatscourant van 11 Maart 1949 en het Voedselvoor zieningsblad van 14 Maart 1949 de maxisiflumprijsregeling voor gort op te heffen. Voor prijsstijging behoeft om bovengenoemde redenen geen vrees te bestaan. Plaatst Uw Faiïjilieberioliten in „EÏLANÖBN-NIEUWS" Het lïieest gelezen blad in dit rayon. Vi^ant. rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huise lijk levenLaat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uv/ leden. Dat kanmet Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: on zuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kru schen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze re gelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U allengs be vrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Woensdag 16 Maart j.l. kwam de ge meenteraad in openbare zitting bijeen, 's avonds oin half acht. De Voorz. Burg', van Heijst opent met gebed, waarna de notulen worden ge lezen en vastgesteld. Afwezig is de heer Grootenboer we gens ziekte welke de Voorzitter een al geheel herstel toewenst. Ingekomen stukkengoedgekeurd raadsbesluit verhoging beloning opha ler vuilnis; mededeling dat dhr L. v. d. Waal te M'harnis in het bestuur der Drinkwaterleiding is gekozen; medede ling dat het centraal bureau voor veri ficatie der Ned. Gemeenten de kassen v.an geineente en gem. ontvanger heeft ontvangen en in orde bevonden; terug ontvangen enige goedgekeurde i'aads- besluiten inzake begrotingswijzigingen. Deze stukken v/orden voor kennisgeving aangenom.en. Afschrift van het Koninklijk Besluit van 28 Jan. 1949, betreffende oplegging- van een gemeenschappelijke regeling in zake het geneeskundig schooltoezicht aan de gemeenten gelegen Of) Goeree en Overflakkee en Voorne. De Raad is on langs met de concept-regeling accoord gegaan, tv/ee gemeenten waren er tegen op Voorne, waarom het nu bij K.B. is opgelegd. Met 1 Maart zal dit school toezicht in werking treden. 4. Voorstel om instemming te betui gen met een motie betreffende de ver laging van de tarieven. Door dhrn. van der Brugge, de Wit, van Rossum, Krol en van Dijk leden van de provinciale staten, is in de De- cembervergadering van dat college een motie ingediend waarbij gedepu teerde staten worden uitgenodigd de mogelijkheid te onderzoeken om, in afwachting van de totstandkoming van een vaste oeververbinding, finan ciële medewerking te verlenen tot be langrijke verlaging der veerkosten. Daar deze motie de belangen van ons eiland ten nauwste raakt, istetlen bur gemeester en v/ethouders voor in stemming te betuigen. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. 5. Voorstel tot het verstrekken uit de gemeentekas van een voorschot van ten hoogste 50.000 aan de vereniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Me lissant" en tot het aanvragen van een voorschot tot hetzelfde bedrag uit 's rijks kas. Uit het prea-advies van B.en V/. bleek dat de Landarb. Vereen, op 29 Mei 1947 een plan had ingediend tot onteigening van 7.45.70 ha bouwland. Hierop v/as geen Koninkl. goedkeuring gekomen. Op 1 Pebr. '49 werd een ander plan in gediend omvattende 6.99.63 ha bouw land gelegen in de polder Oud-Melis- sant, eigendom van dhr G. L. Wamaer te Dirksland. Bij de opstelling van dit plan was in aanmerking genomen, dat, in tegenstel ling tot het plan van Mei 1947, ver schillende, voor de vereniging gunstige factoren aanwezig waren die goedlceu- ring van het besluit tot aanwijzing tot onteigening zouden kunnen bevorderen. (Wij noemen hier: de eigenaar bewerkt het land zelf, zodat geen vergoeding aan een pachter behoeft te worden be taald; de eigenaar is 63 jaar oud en heeft geen zoons die hem zullen opvol gen in het bedrijf; het land ligt op eni ge kilometers afstand van de boerderij van de eigenaar; de landerijen van dhr Wamaer liggen verspreid over 3 pol ders, zodat het bedrijf geenszins een aaneengesloten, geheel vormt.) Daar de eigenaar, dhr Warnaer, lie ver een minnelijke regeling zag dan een procedure, bood hij via makelaar Nijgii te Middelharnis, op 11 Februari j.l. de vereniging te koop aan 10.03.93 ha bouwland (zijnde de hierboven genoem de 6.99.63 ha plus de daaraangrenzende percelen v/elke laatste hij, naar zijn me ning, indien het tot onteigening van de eerste kwam, niet economisch meer zou kunnen bewerken) voor een koopprijs van 4.500 ha en onder de volgende nadere voorwaarden: van 4.500 ha. Het bestuur der vereniging besloot, mede gezien het inmiddels tot 54 toege nomen aantal aanvragen (welk aantal in de loop van dit jaar, naar mag wor den verwacht, zeker tot 58 zal stijgen), het aan'cod te aanvaarden onder voor behoud van de nodige medevrerking van rijk en gemeente. Hiertoe is nu 50.000 voorschot ge vraagd. Volgens de exploitatie-rekening komt het land ter beschikking voor een pachtprijs van 41.voor 17.03 are, welke prijs billijk is te achten. Dhr V. 'd. Spaan vraagt of het bedrag niet hoger ligt dan bij onteigening? De Voorz.: B. en W. hebben deze ge dachte niet. De ervaring die B. en W. bij de prijsbepaling heeft geleerd, dat dit niet veel zal uiteenlopen. Dhr V. 'd. Spaan: Hoeveel bedraagt nu de pacht? De Voorz.Ze betalen 41.per per ceeltje. Dhr V. Vliet, (Voorz. van deze Ver eniging) vindt het niet te hoog. De grond is bovendien zeer goed. Dhr Sjellng' brengt naar voren dat de' prijs billijk is en de grond goed. Of ze het er af boeren is punt 2. De Voorz. zegt dat B. en W. vertrou wen heeft in de Landai-b. Vereen, en in het Bestuur, dat alles goed- verloopt en de verplichtingen worden nagekomen Het voorstel v/ordt m.a.s. goedge"- vonden. 6. Winst- en verliesrekening bene vens jaarverslag over 1947/48 en de be- gi-oting voor 1949/50 van de N.V. Elec- triciteits Mij. GoereeOverflakkee. Dhr V. d. Spaan stelt hierbij een vraag over de gemaakte winst en de tariefs verhoging van 10%. De Voorz. licht toe, dat de kolenprij- zen stijgende zijn en dat de reserves daarvoor zeker zullen moeten worden aangesproken. Dhr SieJing merkt op, dat de Bmgo het laagste tarief heeft van heel Ne derland. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel tot het bouwen van een schuurtje achter de woning Binnenweg nr 158b (bewoond door de wijkverpleeg- ster mej. de Jong.) Bij het bouwplan voor de woningen aan de Binnenweg was destijds bij iede re woning een schuur geprojecteerd, echter met uitzondering van de v/oning nr 15Sb, waaraan een magazijn werd gebouwd bestemd voor de opberging van materialen voor de vereniging Het Groe ne Kruis. De v/ijkverpleegster heeft meermalen gevraagd ook bij haar woning een schuur te bouv/en voor opberg-ing van kolen e.d. De kosten hiervan bedragen blijkens op gave van de aannemer 586.welk bedrag de gemeente-architect billiijk acht. B. en W. stellen voor een bedrag van 586.beschikbaar te stellen voor de bouw van de schuur en de huur van de woning te verhogen met een bedrag van 0.50 per v/eek, het laatste met ingang van de dag waarop de schuur gereed zal zijn. De Raad gaa.t hiei-mee accoord. 8. Voorstel tot het aanleggen van een verbindingsweg Binnenweg'-Dwarsweg. Aanvankelijk wilden B. en W. een bestrate weg aanleggen, maar dan zou den de kosten met 11.000 gld stijgen en daar is het college van teruggeschrok ken. De totale lengte van de weg is 375m. Het gedeelte dat bij de weg komt 160 m. Ook is er in het plan begrepen een minder solidie weg naar de speel weide. Dhr Sieling drong erop aan om naar een voordeliger uitvoering te zoeken. Spr. was van mening dat de kostprijs der materialen in de toekomst zou da len en dat men daarom beter nu eerst een grindweg kon aanleggen. De burgemeester zei dat hetzelfde in het college ter sprake was geweest, maar de praktijk heeft geleerd dat grind wegen dagelijks ergernis geven, en bij na nooit goed zijn te krijgen. De ge meenteopzichter heeft eveneens ontra den om met het teren te wachten. Z.i. zullen de kosten over enkele jaren niet minder zijn. „Als het zo is geef ik het toe," zei dhr Sieling. Ik vrees er echter voor en ik ben van mening dat -wij het nage slacht niet te zwaar inoeten belasten. De burgem.eester zei, dat B. en W. er zeker naar streven om de gemeente schuldvrij te maken, dat blijkt wel uit het feit dat de meevaller die men heeft gekregen door de definitieve uitkering van het gemeentefonds, werd besteed voor aflossing op wegen en straten. De gemeente Melissant heeft goede wegen, waarom dan deze weg ook niet goed gemaakt. Het bouv/volume voor Flakkee is voor '49 nihil, daai-om is het dienstig dat alle aandacht uitgaat naar de we gen, opdat men zich in de toekomst ten volle voor de bouw kan inzetten. Dhr Sieling wees erop dat nu reeds verschillende prijzen in het buitenland met sprong-en omlaag gaan en hij ge loofde dan ook absoluut dat men over enige jaren veel goedkoper uit zou zijn. De burgemeester kon hem dit niet na geven. Er zullen inderdaad prijzen dalen doch er zullen ook zeker mede gezien de Benelux, prijzen omhoog gaan. Dhr Struik zag ook nog niet het vol le profijt oiïi daar zo'n weg aan te leg gen, waarop weth. van Bossnm erop wees dat er daar voor die nieuwe wo ningen toch een uitgang moest zijn. ,,t' Kan zijn dat die v/eg nooit hele maal gebouwd wordt, merkte de heer Sieliiig op", we hebben immers veel te veel mensen op Melissant." De burgemeester herinnerde dan aan de noodzakelijke sanering van een aan tal woningen. Dhr V. d. Spaan kon er zo al een

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6